Suhoj Su-35 "poslednji Flanker"

201

Suhoj Su-35 "poslednji Flanker"

offline
  • Pridružio: 15 Dec 2015
  • Poruke: 420

Ovde se vodi diskusija toliko tehnicka i barata informacijama, kao da je neko gledao neke interene razultate testova.

Meni je dosta da Bogdan kaze, da je bolji avion, i da je kao kad predjas sa magarca na konja.

Dobar je i SAAB 900 turbo, ali je Meca 500 je bolji!

Mene vise zanima, zasto su izbacili Canards, i sta je povuko da to urade. Naravno da postoje analize za to, ali da li je to toliko vazno? Tehnicki? koliko utuce na vratolomije, zaokrete, i zasto su rusi ipak odlucili, za izlazak?

Dobro, procitao sam razloge, pocevsi od FBW dogradnje, trust vektoringa, brzeg poletanja i sletanja ( za to su potrebeni?) itd.....vise me zanima da li je to bila teska odluka, ili je bila toliko ocigledna, koju vidim Indijci ne prihvataju? Znaci mora da su neke nijanse u pitanju, ili nesto debelo tajno, o cemu se cuti!



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12633

FalcoPeregrinus ::
Sto se tice starog Su-35, mislim da bi taj avion trebao da bude tezi od S modela. Njegov radar je dosta tezi od Irbis-a


Antena N011 radara:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Antena N035 radara:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Jel imas podatke o tezini radara? Sumljam da je N011 tezi od N035 jer je AN/APG-70 tezak 250kg:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

A N011 je vrlo slican tom radaru.



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5673

Da se malo nadovežem na raspravu, odnosno poglede u kojem smjeru bi razvoj lovačke komponente trebao ići. Nije tema, možda bi bilo zgodno otvoriti novu da se ova ne guši, ali kratko ću.
I znam da ima puno upućenijih od mene koji će dati detaljniju analizu, koja bi bila vrlo korisna jer bi neke stvari bile puno jasnije.

Šta hoću reći, koncept bilo čega pa tako i lovačke avijacije se planira, razvija i uvodi. Ako imaš inicijativu. Ako nemaš, a imaš potrebu da se braniš, onda je slijed prilagođavanje, razvoj i uvođenje.

Sad je vrlo bitno izdefinirati tko trenutno ima inicijativu jer očito većina nas je zbunjena sa ''šaranjem'' koje se dešava i koje odstupa od do sada ustaljenih normi.

Koncept Su-27 + Mig-29, koncept teškog i lakog lovca, je nastao kao posljedica prilagodbe sovjeta na situaciju postojanja F-14, F-15 + F-16. Morali su se prilagođavati. Sada možda nije takva situacija, i zbog toga možda se i neće forsirati koncept Su-35 + Mig-35 što bi većina željela vidjeti jer smatra da je samo to logično i normalno.

Ne znam i neću pogađati u kojem smjeru razvoj ide, očito dvije strane trenutno rade svaka na svom planu i rezultat, tko je bio u pravu, će se vidjeti tek možda za 10-15 godina.

Ja priznam, mene buni štošta, PAK-FA (frontovska avijacija !?), totalno drugačije od ustaljene terminologije prije par decenija kada je Mig-21 ili Mig-29 bio u toj kategoriji. I onda ga pokušavam smjestiti, dati mu namjenu čisto terminološki, a to nema smisla...odnosno nema smisla dok mozak radi u režimu 70te.

Kako se trenutno odvija situacija i na zapadu i na istoku, mislim da bi većina nas kada bi prespavala jedno 10-15 godina i onda promotrila stanje lovačke avijacije sa odmakom od tih 10-15 godina bila sa onim pogledom čuđenja jer očito će sve biti totalno drugačije od sada ''normalnog''.

offline
  • Pridružio: 29 Jun 2009
  • Poruke: 3512

^
Мислим да су у почетку били један концепт,па је после схваћено да ипак требају два...један тешки за продоре и један за близу фронта и непосредну подршку...

offline
  • Pridružio: 26 Mar 2009
  • Poruke: 4972
  • Gde živiš: Šid

Nek se nadje

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23253
  • Gde živiš: Beograd

Још да Трумпетер избаци макету у размери 1/72.... Smile

offline
  • Pridružio: 04 Dec 2014
  • Poruke: 86

mean_machine ::

Antena N011 radara:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Antena N035 radara:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Jel imas podatke o tezini radara? Sumljam da je N011 tezi od N035 jer je AN/APG-70 tezak 250kg:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

A N011 je vrlo slican tom radaru.


Ja sam prevashodno mislio na PESA verziju radara koja je ugradjena u stari Su-35, a koja je prethodila nastanku Bars radara za MKI.

Nema sumnje da je sama anteska resetka Irbis-a teza od antenske resetke N011, ali tezina celog sklopa je nesto sasvim drugo. Iz tog razloga je zapremina nosnog dela kod starog Su-35 povecana (kod Su-35S tog povecanja nema).

Recimo, prve verzije AESA radara kod F-15 su bile znatno teze od baznog radara, ali poslednje verzije su znatno lakse. Evo citata teksta iz tvog linka:

Citat:In future, also modules from the AN/APG-79, the on-board radar of the F/A-18E/F Super Hornet, are adopted. Weighs the whole complex in comparison to the (V) variant 1 400 kg less, and is more reliable to 500%

Plus mali dodatak: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Vidimo da je tezina celog kompleksa smanjena za cak 400kg iako je AN/APG-63 ( V) 1 radar sa klasicnom/mehanickom resetkom. Digitalna elektronika zauzima daleko manje prostora i znatno je laksa.

Pre nekoliko godina sam postavio oficijalne podatke za tezine radara i cini mi se da je Irbis laksi za nekih 250 ili 300kg u odnosu na Bars radar, sto ga negde dovodi u rang baznog radara za Su-27 koliko me pamcenje drzi.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12633

Napisano: 17 Feb 2016 13:45

Nije N035 laksi sto se tice ostatka radara u odnosu na N011. N011 koristi digitalnu elektroniku i ima jedan analogni pojacavac manje.

Zato rekoh da treba da sacekamo zvanicne brojke NIIP u vezi N035 a dobicemo ih tek sa prodajom Su-35 Kini.

Sto se tice pesa verzije N011 konkretno N011M jel nju Su-35 uopste ima? Koliko mi se cini Su-35 koji su pravljeni 1990tih imaju iskljucivo N011 radar?

Su-37 je jedini koji je imao N011M pre SU-30MKI.

Dopuna: 17 Feb 2016 13:56

APG-63v3 je tezak 400kg a nije 400kg laksi od APG-63.Predpostavljam da je APG-63 verovatno tezak ko APG-70 oko 250kg.

Dopuna: 17 Feb 2016 14:14

Evo jedne fine tabele u vezi ruskih radara:

offline
  • Pridružio: 04 Dec 2014
  • Poruke: 86

mean_machine ::Napisano: 17 Feb 2016 13:45

Nije N035 laksi sto se tice ostatka radara u odnosu na N011. N011 koristi digitalnu elektroniku i ima jedan analogni pojacavac manje.

Zato rekoh da treba da sacekamo zvanicne brojke NIIP u vezi N035 a dobicemo ih tek sa prodajom Su-35 Kini.

Evo jedne fine tabele u vezi ruskih radara:






Izgleda da je Irbis skoro 100 kg laksi u odnosu na bazni N011.

Citat:Sto se tice pesa verzije N011 konkretno N011M jel nju Su-35 uopste ima? Koliko mi se cini Su-35 koji su pravljeni 1990tih imaju iskljucivo N011 radar?

Su-37 je jedini koji je imao N011M pre SU-30MKI.


[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Oznake su za nasu pricu nebitne jer bilo koji od Su-27M prototipova, bilo da se on zove Su-35 ili Su-37 imaju identicne dimenzije (ukljucujuci i povecanu zapreminu nosa). Bilo koja verzija radara je bila teza i robusnija od baznog N011 jer u protivnom ne bi bilo potrebe za povecanjem "radom"-a.

Citat:APG-63v3 je tezak 400kg a nije 400kg laksi od APG-63.Predpostavljam da je APG-63 verovatno tezak ko APG-70 oko 250kg.

U tekstu koji si postavio ne pise tako.

offline
  • Pridružio: 08 Nov 2012
  • Poruke: 66
  • Gde živiš: Leipzig / Germany

zixo ::Још да Трумпетер избаци макету у размери 1/72.... Smile

Hasegawa 1/72 smešak
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
best greetings from Jan

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1395 korisnika na forumu :: 62 registrovanih, 10 sakrivenih i 1323 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 15204 - dana 01 Feb 2026 12:26

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9191vs, AF-1, Antoni S, antonije64, Apis Dr, Armadillo, awathorn, Ba4e, berste23, Bojan198527, Brok, Centauro, Djokislav, djuradj, Doc, DragoslavS, dushan, foka106, gale48, Georgius, Goran980, goxin, halkin gol, ikan, Ivoo, ivran064, Jakonjveliki, JK, jon istvan, Jovan1983, Kajzer Soze, Kamov, Kriglord, Kubovac, mačković, mercedesamg, miki kv, Milometer, mir, MK10, moldway, mrav pesadinac, naki011, nemkea71, nenad81, Nikoletina Bursac, pceklic, PlayerOne, Radio operater, raf87, Rothmans, ruma, srđan, sslay, stegonosa, Tumansky, Vatreni Zmaj, Velizar Laro, Vojkan Petrovic, Vrač, x78186, yrraf