Domaća borbena bespilotna letelica

1

Domaća borbena bespilotna letelica

offline
  • Pridružio: 10 Jun 2008
  • Poruke: 4075

Mislim da se velika večina na forumu slaže sa time da su borbene bezpilotne letelice budučnost sveta.Pošto se svi slažemo da je to budučnost i da bi takva letelica imala puno bolje preformanse nego one sa pilotom postavljam jedno ozbiljno pitanje: da li je Srbija sposobna sama ili sa nekim inostranim partnerom sagraditi B-BPL i koji su potencijali koje srbija ima ili mora sagraditi?

Evo za početak par firmi iz Srbije koje bi mogle sarađivati u oblasti:

-Kompzitni materijali:

http://www.vzmoma.com/srpski/proizvodnja/kompoziti.htm

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/glas-javnosti-1.....agnuma-357

-Ova linija je prva na Balkanu, a jedna od četiri u Evropi. Poseduju je još kompanije iz Francuske, Belgije i Italije, a na Bliskom istoku iz Izraela.
-Proizvođač je opremu posebno prilagodio zahtevu šabačke firme pa su linije umesto 12-13 metara duge 34 metra da bi se mogla izrađivati krila za elektrane na vetar
-Kada pređu i na kompozitni program: autobuske i automobilske branike, maske i druge delove gde nama metala, potreba za radnicima biće još veća. Ova druga faza kreće naredne godine.


-Motor:

http://www.edepro.com/files/Tmm_040_kat.pdf

-TMM40 is small expendable turbojet engine rated for 40daN of static thrust.
It has been design to meet low-cost engine approach, but to keep thrust-toweight
and thrust-to-cross section ratio at the challenged level. Also, design
goal was that engine can be easily sized to bigger engines, up to 500daN.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30231

Borbene bespilotne letelice,a tu podrazumevam na prave letelice koje bi zamenile postojece lovacke avione i ljudske posade nece biti jos duuuuuuugo godina ni na zapadu ni u Rusiji a kamoli Srbiji,to je moj odgovor.

Na stranu to sto su ameri nakacili na svog "predatora",po dve omanje vodjene rakete,pa sad on kao moze da se iskoristi za nesto drugo sem za izvidjanje.

A ako neprijatelj ima iole bolju PVO te stvarcice ce da padaju sa neba ko kruske.

Ali mi se svidja ideja malih prenosivih letelica(ali bi trebale biti jeftinije nego ove danas),koje vojnik moze bukvalno poneti sa sobom i iskoristiti za izvidjanje,navodjenje artiljerijske vatre.....



offline
  • Pridružio: 10 Jun 2008
  • Poruke: 4075

Nisam baš siguran da ih duuuuugo neče biti iz prostog razloga što tehnološki razvoj ide sve brže i brže.

Po mom mišljenju najteži dio za razvit od cele letelice je upravo mozak koji če je upravljati a ostale sisteme mislim da bi Srbija billa sposobna sama razviti.

A u Rusiji su prilično napredovali:

http://www.airfleet.ru/index.php?staid=1001033

Creation of software is the most important element of avionics for a promising fighter. The enhanced complexity of tasks, which should be solved by the MiG-29K aircraft, required a big step forward in terms of the aircraft “intellect”. Now digital onboard complex solves all the problems connected with piloting and using weapons, leaving for people only the need to command.

The expert system of the MiG-29K is selftaught:flight by flight it accumulates additional information, constantly increasing its “intellectual level”.

Takav sistem je došao iz PAK-FA programa a biče ugrađenu u Mig-35,Su-35 i SKAT.

offline
  • Pridružio: 10 Jun 2008
  • Poruke: 4075

Evo jedan video o PAK-FA gde kažu da je največi odsek za razvoj softwerski gde su razvili Auto-Warrior i gde se vidi da pilot samo nadgleda ceo sistem. Video ima podnapise na engleskom:



offline
  • Pridružio: 10 Jun 2008
  • Poruke: 4075

Pa sledeče godine če poletiti(Šutanovac kaže) naša bezpilotna letelica pa če mo videti šta sve može nositi sa sobom. Važno da se počelo sa time i bilo bi dobro da se što više firmi iz Srbije (po mogučnosti privatne) uklopi u posao.

offline
  • Pridružio: 28 Avg 2008
  • Poruke: 94
  • Gde živiš: Kraj Morave

Postavio sam topic o ovakvoj letelici i koliko su ameri otišli daleko po tom pitanju. Oni sami ne predviđaju neku veću i ozbiljniju upotrebu ovih letelica pre 2020 godine. E sada se treba zapitati gde smo mi tu? Mislim da svakako treba da radimo na tom planu i da bar u nekom segmentu ne kaskamo za svetom. SVe to deluje kao neka daleka budućnost, ali da li je?. Ko je mogao da veruje pre dvadesetak godina da će krstareća raketa sa elektronikom baziranom na Z-80 procesoru moći kroz prozor da uleti u cilj hiljadu kilometara daleko. Nažalost bili smo svedoci i lično se uverili u to. Mislim da hardver ovakve BP letelice uopšte ne bi predstavljalo problem napraviti kod nas. Takođe ni motor. Ovde se ne slažem da se ide na klipni, već odmah na turbomlazni motor, upravo da bi se dobila letelica koja neće biti tako lak cilj za PVO kao što je Kibo opisao. Možeš misliti kada se na laganu kompozitnu letelicu tipa krilo (mali otpor vazduha) i koja je znatno manjih gabarita od standardnih letelica (mali vizuelni, radarski i IC odraz) stavi recimo solidan motor potiska kao kod G-4. Dobićeš fantastične performanse u pogledu doleta, brzine, a vektorisanjem potiska dobiješ odličan manevar. E sada da bi ova letelica imala smisla potrebno je naoružati kvalitetnim stand-off naoružanjem. U suštini u svim doktrinama borbena BPL je zamišljena kao platforma koja će do bojišta doneti "pametno" oružje, lansirati ga na cilj koji otkrije i zatim se vratiti nazad. Nije takođe nezamisliva uloga BPL-e i u vazdušnoj borbi. Potrebno je samo opremiti je radarom i raketama V-V velikog dometa. S obzirom da se kao što je rečeno radi o stelth letelici malih gabarita, dakle i uočljivosti, dovoljno je da se ovakva letelica ubaci u zonu dejstva recimo navodjenjem sa zemlje ili se sama pasivno navede prema cilju na osnovu njegovog zračenja radara, a zatim izvrši zahvat svojim radarom , lansira projektil, isključi radar i ponovo postaje "nevidljiva". Neprijatelj će biti oboren, a da nezna ni šta ga je snašlo (naravno ako se odabere kvalitetna raketa poput ruskih koje mislim da su u ovom momentu najbolje na svetu.) Malo odosmo daleko, ali realno po meni pre smo u stanju da napravimo borbenu BPL nego li bilo kakav mlazni borbeni avion u šta se ne bi smo trebali ni upuštati. E sada ostaje ono glavno pitanje koje sve pokvari: A ko će to da plati?

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4234

mislim da je najrealnije da se ide na bespilotnu letelicu sa optickim kablom. jeste da je domet ogranicen, ali nema ometanja i najjednostavnije i nejpouzdanije je imati operatera koji donosi odluku.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28513
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Znači prosto rečeno ALAS, u raznim varjantama po pitanju veličine bojeve glave i dometa.

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4234

tako je, samo ne znam dokle su stigli sa razvojem...

offline
  • Pridružio: 10 Jun 2008
  • Poruke: 4075

@Vazduhoplovac
Nabaviš ovu igračku (košta 150$) staviš gore kameru, jaču bateriju i prodaš vojski za 2000$ i eto biznis.



Dopuna: 26 Okt 2008 14:04

Ovo sam stavio samo da vidite koliko je tehnologija napredova.Ako ovo prodaju kao igračke onda možete zamisliti kakve li tek igračke vojska ima.

Citat Leonarda:"Jeste da smo oborili i F-117, ali nesto sumnjam da mozemo parirati Rusima i Amerikancima u razvoju stelt letelice"

Pa ako se bude ulagalo u razvoj i istraživanje stelth-a onda bi se možda jednog dana i moglo parirati.

Evo jedne dobre knjige o stelthu za one koje to zanima:
http://www.scitechpublishing.com/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=163

"Dr. Lynch's book deals with airframe design for low RCS on a small scale, but is actually focusing on LO design of airborne radar antennas, radomes, fittings, and designing and properly employing LPI radar systems. GREAT read, but it is absurdly detailed, almost to the point that you have to wonder how he got it approved for publication! You have to read through it five or six times to really grasp everything in total, and having a background in the EM spectrum, LO design, and radar theory is a massive help in being able to jump right into the book."

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 992 korisnika na forumu :: 18 registrovanih, 3 sakrivenih i 971 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: cenejac111, darkangel, dekan.m, djboj, doom83, FileFinder, Georgius, Kubovac, laki_bb, mercedesamg, nikoladim, Oscar, Sir Budimir, ss10, Tvrtko I, vasa.93, vathra, Vlajman1957