Ukrajinska kompanija KB LUČ, nakon godinu ipo dana razvoja, predstavila je prototip borbene MALE letelice, pod nazivom SOKOL-300.
Veliki deo ove BPL je domaceg porekla, preko 70%.
U osnovi, radi se o BPL koja je u klasi sa Reaper-om i Bayraktarom TB2.
Za pogon se mogu koristiti 3 motora:
- MS-500V-05C/CE
- AI-450T2
- ROTAX 914
Letne performanse (dolet i trajanje leta) Sokola-300 su u skladu sa motorom koji se odabere.
Korisna nosivost SOKOL-a 300 je 300kg.
Udaljenost od bazne stanice moze biti 150km, a sa retranslacijom signala i do 300km.
Sto se tice naoruzanja, sam KB LUČ proizvodi protiv-oklopne rakete RK-2P dometa do 10km.
Optronika je takodje ukrajinska, ista ona koja je namenjena modernizaciji helikoptera Mi-8/17, tj. modernizaciji PO sistema Sturm-S. Komponente: laserski daljinomer i laser za vodjenje su ukrajinski, dnevna-TV kamera je americke proizvodnje, a termovizija je turska, Aselsan.
Kada udje u serijsku proizvodnju, optoelektronska stanica imace priblizne karakteristike kao u ovom videu:
Tokom prezentacije prikazan je i novi mini-radar firme RADIONIX, namenjen ovoj borbenoj BPL, ali tehnicke karakteristike nisu pominjane, osim toga da ima rezoluciju 0,3m.
Ocekivana jedinicna cena Sokola-300 je 45 miliona UAH (oko 1.345.000 EUR/kom) za prvu partiju, dok bi kasnije, sa povecanjem serijske proizvodnje, trebala da bude niza - ocekivano oko 1-1.200.000 EUR/kom.
Za zavrsetak ispitivanja potrebna je investicija od oko 5.000.000 EUR.
@_Petar
Na onoj letilici što su klinci napravili, deo za vertikalno poletanje se skriva 100% u trup a to smanjuje otpor vazduha i povećava autonomiju uz minimalno povećanje mase.
Sve ostalo je približno isto.
Da, laicki posmatrano to je istina ali sa druge strane mi ne znamo tacne podatke u vidu sledeceg:
- koliko unutrasnjeg prostora zauzima resenje sa uvlacenjem vertikalaca
- kako je resen i koliko je komplikovan mehanizam za uvlacenje plus mehanizam za otvaranje i zatvaranje vratanaca
- kolika je razlika u otporu vazduha oba resenje i koliko ona umanjuje autonomiju, potrosnju i domet
- povecana je masa logicno, ne znamo koliko
Znas li bilo sta od toga konkretno? Ja nisam nasao podatke a nisam ni video letelicu nasih u letu.
I na sve to treba dodati cinjenicu da je vise pokretnih delova prisutno sto samim tim otezava odrzavanje i uvecava mogucnost kvara.
@_Petar
Nemamo konkretne činjenice, to je tačno. Ali zdravorazumski otpor vazduha mora biti znatno manji. A unutrašni prostor nije bitan. Sem baterije koje nesme biti prevelika i kompjutera koji takođe nije preveliki( nije veći od nekog telefona ) sve drugo je van trupa.Osmovna razlika dva koncepta je što ovaj od naših klinaca ima SVE električne motore, i zbog toga je otpor vazduha jako bitan. Baterija nosi manje energije nego rezervoar goriva za SUS motora, ali elektro motori su mnogo tiši i bolji za tu vrstu letilice. Kamere, senzori i naoružanje sve se kači na trup! Motori imaju svoje mesto koje ne utiče mnogo!
Baterije i elektromotori imaju svojih prednosti ali i mana. Nemamo specifikacije da bi izvrsili poredjenje.
Zasto su elektromotori bolji? U ovoj trenutnoj situaciji? Kako to mozes generalizovati? Da ne zavisi to mozda od zahteva odnosno namene i velicine letelice?
Kako znas da tek tako ima prostora za taj mehanizam? Jesi li ucestvovao u konstruisanju iste? Ne dotaknu se mehanizma za otvaranje? A mehanizam za izvlacenje vertikalaca? Koliko prostora zauzima, koliko je kompleksan, koliko energije trosi?
Nemas nista od argumenata. U jednoj temi navodis kako je Milos osetno bolji od Lazara, nisi opet naveo zbog cega. Ovde koristis argumente poput "bolje" i "zdravorazumski"?! Nije ovo kanal sa yt-a i chat videa sa montiranim slikama.
@_Petar
Izvini druže da se mi nebi prepirali prvo pogledaj video pa sam zaključi!
Evo na brzaka po sećanju, šta može da se vidi i zaključi bez detaljnih specifikacija:
U svakom slučaju je bolje da letilica bude tiha teže se otkriva.
Prostor za mehanizam uvlačenja propelera za vertikalno poletanje ima mesta jer se lepo vidi na snimku kako se sklapa i zatvara u trup.
Jednostavnost mehanizma je diskutabilna a što se energije tiče ne može potrošiti previše jer je u funkciji svega par sekundi pre poletanja i par sekundi posle tranzicije iz vertikalnog u horizontalni let.
Što se Miloša i Lazara tiče svima je jasno da Miloš ima izvoznu perspektivu za razliku od Lazara, koji čak i ne ispunjava TTZ VS. Sa stanovišta ko je gotov i poželjan Miloš je daleko ispred!
- Nije sve do motora, propeleri takodje prave buku. Da bi se to odgovorno tvrdilo da je lektromotor tisi u tolikoj meri da to resenje toliko znaci treba znati koji elektromotor i koji motor sa unutrasnjim sagorevanjem bi se poredili i na kojoj optimalnoj visini. Na to treba dodati masu baterija, punjenje istih, zivotni vek.
- Nije poenta da nema mesta za njega vec da se moze taj prostor iskoristiti za nesto drugo i da za sobom povlaci vise sklopova potrebnih za funkcionisanje. Dakle 4x mehanizam za izvlacenje vertikalaca i vratanca jos pored toga.
- Nije ni poenta da trosi malo energije za otvaranje vec da treba obezbediti napajanje tih mehanizama, odrzavati to i zadovoljiti odredjene prohteve da bi isti bili pouzdani.
Ne prepiremo se, diskutujemo. Video sam odgledao i zbog toga mi je i skrenula paznju tvoja nonsalantna tvrdnja da je to resenje bolje.
Sta kazes, i TTZ pominjes? VS je imala TTZ za Milosa?
Citiram te:
Citat: Možda je Miloš uguran ali stvarno je dobar za razliku od Lazara. A Nora je onako... MGS-25 je prava stvar(kad bude gotov)
Ne vidim da si pominjao izvozni potencijal vec da si napisao da je Milos dobar za razliku od Lazara.
Dobro sad možemo teoretisati do besvesti i zatrpati temu i napraviti revolt kod drugih.
Ako ti zanimljivo predlažem privatnu raspravku (razmenu mišljenja) a onda ako dođemo do nekog zaključka izneti u temi to kratko i jasno.
Dopuna: 08 Nov 2020 22:52
@bug
Skroz zanimljiva sprava!
Kačio sam ja ovaj ili sličan video pre par strana.
Posebno zanimljivo što sklapa lopatice rotora da smanji otpor vazduha