Idealni miks mlaznih borbenih aviona

1

Idealni miks mlaznih borbenih aviona

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7404

Pade mi na pamet da anketiram cijenjeno članstvo na forumu o tome kako bi smiksali jednu prosječnu avijaciju, odnosno borbenu komponentu mlaznjaka.
Može međugeneracijsko miksanje, elita - sirotinja varijanta, istok + zapad, švedi + divlji Miraži do Houka + Tornada. Tema je kantinjerska, znači bez pretjeranog udubljivanja i cinculiranja.
Pišem ovo jerbo se često naiđe na tekstove da svi ti tipski borbeni avioni ne mogu sami, odnosno moraju da budu nadograđeni sofisticiranijim ili manje sofisticiranijim pomagačem.
Čuvene su storije o neefikasnim MiGovima 29, pakistanskim F 104, i koječemu drugom.
Čuvenije su storije o tome koliko bi MiG 21/93/Bison - F7 svojim kvantitetom i djelimičnim kvalitetom omogućio smisleniju upotrebu i značenje za manji broj MiGova 29, a koliko bi četiri komada MiGa 31 mogli da pokriju posla, naročito na kontu dejstva ukupnih lovačkih i presretačkih sastava.
Tu je i linija Su 24 + Su 25 + Mi 24 koja omogućuje zasjedna i prepadna dejstva bez prevelikog izlaganja aviona. Ili kombina Mi 24 + Gazela HOT, jedan ga gađa prostor, drugi tačku.
Što se tiče Zapadnenaka, Iranci su na neki način promovisali nadmoć sve te američke egzotike u vidu F 14 + F 4 + F 5 nad sovjetskom gvožđurijom frontovskog karaktera.
I Englezi su krajem osamdesetih uz Tornada planirali angažovanje Houka u PVO Strany. Rudimentarno ali na neki način i esecijalno.
A tek Indusi, Vijetnamci...







offline
  • Pridružio: 14 Apr 2014
  • Poruke: 1500

F-5 (lovac na niskim visinama) + Su 27 (na visokim) + MiG 21 koji bi bio cisti presretac i nista drugo.



offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 33465

Bez ogranicenja budzeta ? Dobro.

F-15 E Strike Eagle za dostavljanje demokratije u ogromnim kolicinama i Tajfun za zastitu dostavljaca demokratije. Jasna podela posla.

offline
  • Pridružio: 14 Apr 2014
  • Poruke: 1500

A za polivanje napalmom i burgijanje tenkova bih prasence A 6 Intruder.

offline
  • su27 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2012
  • Poruke: 2551

misli se samo na lovce ili...? samo aktivni ili svi što su bili u službi do sada?

Onako neka idealna kombinacija(pogotovo uzevši u obzir cijenu/mogućnosti) po meni bi bila A10 + SU27 + TU160 + SR-71 (da, smatram da je izviđanje i danas jako bitno a satelitii ne rade baš uvijek, dronove ozbiljne PVO lako obaraju + su prespori i pokrivaju jako mali prostor) + E-3 (AWACS) + IL-78M tanker

offline
  • vampire and philosopher, po©smt, rhd©t
  • Pridružio: 13 Dec 2013
  • Poruke: 6078
  • Gde živiš: Esgaroth

Ја сам за проверену руску/совјетску варијанту:
Су-27/35, МиГ-29, МиГ-31, Су-25,... и да не буде баш све са истока може и Супер-Тукано...

Таман да испорука демократије буде одложена на неодређено... Mr. Green

offline
  • Cigi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 05 Jan 2011
  • Poruke: 3045
  • Gde živiš: Novo mesto

Nemci će uskoro imati dobru kombinaciju.
Tajfuna i moderniziranog Tornada.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7404

Vijetnamci su dejstvovali MiGovima 17 sa čela i MiGovima 21 otpozadi. Bili su dugo vremena uspješni u lomljenju napadačkih formacija.

offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10454

Strike Eagle i Su35S Smile

offline
  • goxin 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Dec 2013
  • Poruke: 8115
  • Gde živiš: Srpsko Sarajevo

JAK 130, ( trenazni , borbeni radni konj za pametno oruzje)
SU 25
SU 34
SU 35

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 3901 korisnika na forumu :: 83 registrovanih, 6 sakrivenih i 3812 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A3C, AleksSE, amaterSRB, Apok, avijacija, BaneM75, BlackTower, bokicacar, branko7, CrazyDiablo, Dannyboy, dejankm, djboj, Djokislav, djonsule, doktor1964, DragoslavS, drimer, fasko1505, Feller, Flanker-G, g0xy, Georgius, ghoost, Giskard, Goga, goran.vvv, Grebostrek, HrcAk47, Jeremiah, jimi_agf, Jomini, Kajzer Soze, Kenanjoz, kreker, kybonacci, Lance Guest, ljubo70, medaTT, Medojed, Metanoja, MiGac, mile.ilic75, Miler88, Miletić Zoran, Mis uz pusku, Morava71, mrdaak, opt1, Panter, pein, PoolbegD02, probisic, promajauglavi, Puch300GD, Redred, redstar011, redstar72, Regrut Boskica, samoulogovankorisnik, sekretar, Semprini, Shadow soldier, SirOliver, Snorks, stegonosa, Stevan2026, stibium51, tecataki, tuf, Tvrtko I, umpah-pah, vathra, vazduh, voja64, vuksa72, Wrangler, YugoSlav, zajcev1, Zastava, Zrcalo, Zukov, 79693