|
Poslao: 27 Jun 2026 19:27
|
offline
- wulfy

- Građanin
- Pridružio: 30 Mar 2017
- Poruke: 87
- Gde živiš: Budva - Crna Gora
|
U ovih 1.584 dana rata koliko je Rusija bliže zacrtanim ciljevima objavljenim tog 24.2.2022. god.? Ajmo redom:
1. Demilitarizacija, odnosno svođenje ukrajnske vojke na nivo ,,lovačkog društva''. Uz osvojenu/razvijenu/unapređenu proizvodnju dronova i balističkih raketa, uz povećanje kapaciteta, uz prelaska sa sovjetskih na NATO standarde, uz iskustvo borbe protiv ,,druge najjače armije''', uz opremu i naoružanje, uz sve to i još par dodatnih stavki ova stavka je manje vjerovatna nego na početku ,,specijalne vojne operacije''.
2. Denacifikacija, odnosno smjena režima i instaliranje nekog koji bi ,,igrao po diktatu Moskve''. Poslije ovoliko rata i prolivene krvi čak i oni koji su u početku bili uz Rusiju sada je gledaju kao neprijatelja. Proliveno je isuviše krvi da bi se neka buduća vlast u Ukrajni uopšte usudila da bude u podčinjenom položaju Moskve. Uostalom Moskva je u toku ovpg rata izgubila utacaj u nekim državama (Sirija, Venecuela, Jermenija, ...). Ova stavka je manje vjerovatna nego na početku ,,specijalne vojne operacije''.
3. Da zvanični Kijev prizna Lugansku i Donjecku oblast kao samostalne države. Poslije 1.584 dana rata ruska vojka još uvijek nije uspjela u potpunosti da osvoji ove oblasti. Rusija kontroliše 99,77% teritorije Luganske oblasti na današnji dan po institutu za proučavanje ratova (ISW), no trebamo reći da je Ministarstvo odbrane Rusije proglasilo potpunu kontrolu nad ovom oblašću. Rusija kontroliše 79,93% teritorije Donjecke oblasti. Hm, ,,druga armija svjeta'' nije u stanju da stavi pod kontrolu ono što je u septembru 2022 god. proglasila svojom teritorijom? Što bi ,,putinovci'' rekli ,,nije ovo rat za teritorije'' (u neprihvatanju nesposobnosti ruske vojske), ali nesposobnost da poslije 1.584 dana kontrolišeš ono što si proglasio svojom teretitorijom neće natjerati zvanični Kijev da se odrekne tih teritorija.
4. Da zvanični Kijev prizna da je Krim dio Rusije. Zvanični Kijev u zadnjih mjesec dana izoluje Krim od ostatka svijeta (polupani svi željeznički trajekti, polupani svi mostovi osim krimskog, polupana željeznica, drumskim putem više ne idu kamioni,...). Ovo je u februaru 2022 god. razmatrano kao relna opcija, a sada... uz pomenutu nametnu izolaciju, uz udare duboko unutar Rusije (kako se ono kaže ,,rat se vratio kući''), uz slabljenje uticaja zvanične Moskve više ne djeluje da će Kijev u bilo kojoj opciji priznati da je Krim dio Rusije.
Ne djeluje mi da je Rusija blizu zacrtanih ciljeva koje je postavila na početku specijalne vojne operacije (da, napreduje na frontu), što će reći da Rusija nema kapaciteta da ovaj rat dobije (a isti će se završiti za pregovaračkim stolom). Da li će onda Ukrajna dobiti ovaj rat (povlačenje ruske vojske sa teritorije Ukrajne uključujuči i Krim)? Upravo je onaj ,,pregovarački sto'' poenta, a time mislim da će npr. Krim ostati pod kontrolom Moskve. Taj ,,pregovarački sto'' će najviše zavisti ko stoji ,,iza leđa'' zvanične Moskve, odnosno Kijeva. Ko će, globalno, najviše dobito iz ovog rata? Kina.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 27 Jun 2026 21:06
|
offline
- Kimimaro
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 18 Mar 2026
- Poruke: 12
|
@wulfy Denacifikaciju ne bih uzimao kao ozbiljan cilj nego nesto sto je proklamovano za domacu upotrebu/publiku.Ne mozes ubiti ideju u ljudima cak i da mozes treba krenuti iz vlastitog dvorista.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 27 Jun 2026 21:18
|
offline
- SirOliver
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 04 Jun 2026
- Poruke: 4
|
Gospodine Metanoja
Uopće mi nije ni na kraju uma prevoditi bilo koga - ja ne vjerujem u moral u geopolitici - države pa čak i državnici postoje izvan onoga što bi mi nazvali osobnim moralom - iako se valjda vode nekim svojim svijetonazorom. Kao što je davno rekao onaj patuljak Earl of Salisbury, Robert Cecil koji je služio prvoj Elizabeti - “the Monarch has but two Bodyies, one Bodye Moral and another Bodye Politick” - od te izreke na engleskom i dan danas govore o “body politic” za političke aktere na sceni.
I RF i Zapad, tako i Kina kao i Zimbabve, se vode sa svojim raison d’état koji je Guicciardini još 1527 nazvao ragione di stato a Richlieu preimenovao na francuski -to jest svaka država se vodi hladnim amoralnim interesom. Tako je katolička Francuska pod tim kardinalom stala protiv katolika Habsburgovaca u tridesetogodišnjem ratu. Jer je FR tako odgovaralo.
Gospodin Komenski je već napipao nit da možda pre slaba RF ne valja Zapadu a tome se možda i elita u Moskvi nada.
Ja bar ne vidim u njihovom ponašanju ništa što bi nas navelo do toga da zaljučimo da
- gube rat jer hoće da ga gube (nježnim milovanjem UKR)
- naivno drže vrata otvorenim Zapadu (jer su kao glupi)
Ne. Oni se vode svojim raison d’état što vidimo pokušajima de-eskalacije i nade u neki manevarski prostor sa Zapadom koji ne bi vodio totalnim kolapsom elite te države kao 1991 ili 1917.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 27 Jun 2026 21:35
|
offline
- Frunze
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Mar 2022
- Poruke: 3071
- Gde živiš: Soncovka
|
5.56 ::Najvise volim u ovim diskusijama kad se neko u'vati Lavrova koji i nije Rus nego Jermenin.
А ја кад се неко у'вати у бројање крвних зрнаца многонационалног руског бића.
Отац му је тбилиски јерменин, мајка рускиња из Московске области. Сам Лавров се изјашњава као Рус иако је лично говорио да потиче од грузинских и јерменских корена. Матерњи језик му је руски, а јерменски нити грузински језик не говори.
***
Све у свему, тема застрањује.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 27 Jun 2026 22:07
|
offline
- Kajzer Soze
- Elitni građanin
- Pridružio: 28 Apr 2012
- Poruke: 1751
|
Napisano: 27 Jun 2026 22:04
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Putanja koju su koristili “flamingosi” tokom jednog od napada na Rusiju
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Reportaza o sklapanju i proizvodnji FP-5
Mislim da bi Rusi platili suvim zlatom informaciju gde se ovo nalazi
Dopuna: 27 Jun 2026 22:07
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Geran probija mrezu preko auto puta ali masi metu
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Rusi nastavljaju da gadjaju benzinske stanice po Ukrajini
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 27 Jun 2026 22:16
|
online
- Tvrtko I
- Ugledni građanin
- Pridružio: 23 Avg 2022
- Poruke: 310
|
wulfy ::U ovih 1.584 dana rata koliko je Rusija bliže zacrtanim ciljevima objavljenim tog 24.2.2022. god.? Ajmo redom:
1. Demilitarizacija, odnosno svođenje ukrajnske vojke na nivo ,,lovačkog društva''. Uz osvojenu/razvijenu/unapređenu proizvodnju dronova i balističkih raketa, uz povećanje kapaciteta, uz prelaska sa sovjetskih na NATO standarde, uz iskustvo borbe protiv ,,druge najjače armije''', uz opremu i naoružanje, uz sve to i još par dodatnih stavki ova stavka je manje vjerovatna nego na početku ,,specijalne vojne operacije''.
2. Denacifikacija, odnosno smjena režima i instaliranje nekog koji bi ,,igrao po diktatu Moskve''. Poslije ovoliko rata i prolivene krvi čak i oni koji su u početku bili uz Rusiju sada je gledaju kao neprijatelja. Proliveno je isuviše krvi da bi se neka buduća vlast u Ukrajni uopšte usudila da bude u podčinjenom položaju Moskve. Uostalom Moskva je u toku ovpg rata izgubila utacaj u nekim državama (Sirija, Venecuela, Jermenija, ...). Ova stavka je manje vjerovatna nego na početku ,,specijalne vojne operacije''.
3. Da zvanični Kijev prizna Lugansku i Donjecku oblast kao samostalne države. Poslije 1.584 dana rata ruska vojka još uvijek nije uspjela u potpunosti da osvoji ove oblasti. Rusija kontroliše 99,77% teritorije Luganske oblasti na današnji dan po institutu za proučavanje ratova (ISW), no trebamo reći da je Ministarstvo odbrane Rusije proglasilo potpunu kontrolu nad ovom oblašću. Rusija kontroliše 79,93% teritorije Donjecke oblasti. Hm, ,,druga armija svjeta'' nije u stanju da stavi pod kontrolu ono što je u septembru 2022 god. proglasila svojom teritorijom? Što bi ,,putinovci'' rekli ,,nije ovo rat za teritorije'' (u neprihvatanju nesposobnosti ruske vojske), ali nesposobnost da poslije 1.584 dana kontrolišeš ono što si proglasio svojom teretitorijom neće natjerati zvanični Kijev da se odrekne tih teritorija.
4. Da zvanični Kijev prizna da je Krim dio Rusije. Zvanični Kijev u zadnjih mjesec dana izoluje Krim od ostatka svijeta (polupani svi željeznički trajekti, polupani svi mostovi osim krimskog, polupana željeznica, drumskim putem više ne idu kamioni,...). Ovo je u februaru 2022 god. razmatrano kao relna opcija, a sada... uz pomenutu nametnu izolaciju, uz udare duboko unutar Rusije (kako se ono kaže ,,rat se vratio kući''), uz slabljenje uticaja zvanične Moskve više ne djeluje da će Kijev u bilo kojoj opciji priznati da je Krim dio Rusije.
Ne djeluje mi da je Rusija blizu zacrtanih ciljeva koje je postavila na početku specijalne vojne operacije (da, napreduje na frontu), što će reći da Rusija nema kapaciteta da ovaj rat dobije (a isti će se završiti za pregovaračkim stolom). Da li će onda Ukrajna dobiti ovaj rat (povlačenje ruske vojske sa teritorije Ukrajne uključujuči i Krim)? Upravo je onaj ,,pregovarački sto'' poenta, a time mislim da će npr. Krim ostati pod kontrolom Moskve. Taj ,,pregovarački sto'' će najviše zavisti ko stoji ,,iza leđa'' zvanične Moskve, odnosno Kijeva. Ko će, globalno, najviše dobito iz ovog rata? Kina.
Bio sam poceo odgovor kolegi SirOliveru, vrlo zabavan karakter bez ijednog presjeka sa "zbiljom" ali o tome na drugom mjestu. Ovo je dobra prilika da
Pa kao sto bi kolega wulfy rekao, ajmo redom
1. Demilitarizacija je cilj koji je vec postignut, da napomenem, cilj je demilitarizacija Ukrajine, ne kolektivnog zapada. Povuci svu stranu opremu, oruzje i placenike i vidi sta je ostalo.
2. Denacifikacija je zelja ukrajinskog naroda iskazana na izborima 2019, nacisti su dobili manje od 1%, a onda je nastala "smjena rezima" i nacisti su preuzeli totalnu vlast.
Sve sto si napisao u tacki 2 ne odgovara istini. Moskvi treba normalan susjed sa kojim ima normalne odnose. Odlican primjer je Julia Timosenko, kad je preuzela vlast od onog alkoholicara, potpisala ugovor o nafti sa Rusijom. Da li je ona ruski poslusnik?
A da ce se desiti denacifikacija Ukrajine, to je sigurno....pitaj Poljake
3. Ovo nije zvanicni Kijev, to je nacisticka okupaciona vojska. Kad se nacisti izbace iz Kijeva, nova legalno izabrana vlast (ako zeli) moze da trazi od Moskve da se ponove izbori na svim novim teritorijama i da rezultate svi priznaju.
4. Opet neistine, naci Kijev nista ne izoluje, pravi probleme, koji se rjesavaju. A ti problemi ne dopiru ni do 10% problema koji ima naci Kijev.
Djeluje mi da si previse mlad i da se ne sjecas, krajem 70-tih cijeli svijet je cekao u redovima za benzin, par nepar itd.
Krim je mnogo manje platio za svoju slobodu od Donbasa, ovo ce sa lakocom da prebrodi.
Vojni dio SVO (potpuno oslobadjanje Donbasa) ce da se zavrsi relativno brzo.
Politicki dio moze da traje, ali ni to pretjerano dugo, jer mir za Ukrajinu ce biti mnogo gori od rata...kada se svi sa PTSD vrate sa fronta.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 28 Jun 2026 00:10
|
online
- Tvrtko I
- Ugledni građanin
- Pridružio: 23 Avg 2022
- Poruke: 310
|
@SirOliver
Iskreno se nadam da nas nece obrisati, jer tvoji postovi su izuzetno zabavni.
Medjutim, apsolutno sve sto si napisao (izuzev druge recenice) se svodi na "moj tata je jaci od tvog tate".
Tako da cu i ja da pocnem odgovor u tom stilu.
Moj "tata" (Rusija i Kina) su mnogo jaci od tvog "tate" (kolektivni "zapad")
I ti to znas i cijeli kolektivni "zapad" to zna.
(nisam mogao da odolim da ne (zlo)upotrebim ovu tvoju floskulu, koju ti koristis ad nauseam (bez razloga))
Vec je kasno, samo par komentara.
Pocecu od Lavrova...ti kazes:"...To je objašnjenje njenog “mlitavog ponašanja” te na primjer jučerašnjeg Lavrovljevog govora gdje je rekao..." i ovdje citiras Lavrova na engleskom.
Prvo da ti skrenem paznju da ono sto ti zoves “mlitavog ponašanja”, je u stvari diplomatsko ponasanje, vrlo je vazno da to zapamtis.
Ti definitivno znas engleski, ali nisi razumio ni rijec od onoga sto je Lavrov rekao.
Ukratko da prepricam, nesto je predlozeno (US) i prihvaceno (Rusija) na Aljasci i to se zove dogovor (agreement) sve do trenutka kad je Marco Rubio rekao da to nije bio dogovor nego predlog.
U ovom tekstu, koji je SirOliver citirao, Lavrov pita Rubia da mu kaze sta on podrazumijeva pod dogovor (agreement).
Drugim rijecima pita ga da redefinise svima jasno definisanu rijec.
Ovo je ekstremno jaka aluzija na Clinton-a i njegovo redefinisanje rijeci seks (sa Lewinsky).
Covjek se za**bava sa cjelokupnom "zapadnom" diplomatijom
Jos jedna tacka, koju je kolega SirOliver preskocio, kad god mu se pruzi prilika, Lavrov (i svi ostali ruski zvanicnici) ponavljaju, "svi ciljevi SVO ce biti ostvareni"....na "trampovom jeziku" to znaci "poljubite nas u dupe"
Drugi primjer, gdje si me bas duboko razocarao je ovo
SirOliver ::
Kako će poraz izgedati? Moje mišljenje je unutarnja nestabilnost, mobilizacija kroz zapadne influencing campaigns ruske desnice koja traži više rata i liberala (već proban i vrlo djelotvoran način rada u istočnoj Europi)… vektor napada na Putina i njegov krug će naravno biti njegova “slabost i neodlučnost” ali kada ta brana popusti desnica će biti skrajnuta i liberali bi trebali uletiti i napraviti “deal” koji će “cook the frog”.
Ovo je nivo razmisljanja mladjeg tinejdzera, ...obojena revolucija u Rusiji
Ja cu se samo zadrzati na boldovanom, jer to ilustruje tvoje odsustvo presjeka sa zbiljom.
Na koje tacno zemlje istocne evrope se ovo odnosi?
- Srbija? To necemo ovdje diskutovati, nije dozvoljeno, moze na nekoj drugoje temi ali Srbija definitvno ne spada u Soroseve ljubimce.
- Ukrajina? Tacno, 2004 je uspjelo ali tokom istog mandata narod Ukrajine se predomislio, i zamijeno alkoholicara sa Timosenko koja vrlo uspjesno uspostavlja trgovinske oodnose sa Rusijom
Za Ukrajinu je bio potreban nacisticki drzavni udar
- Gruzija je odlican primjer, natjerana da ratuje sa Rusijom....ali sada...
Posto sam pokazao da tvoji stavovi nemaju presjek za zbiljom...primjenjuje tvoju drugu recenicu:
"Kada se zaključci kose sa zbiljom, same dvije stvari se mogu preispitati - pretpostavke i ini zaključci. Nikada zbilja."
Sve tvoje pretpostavke i zakljuci se moraju preispitati.
|
|
|
|
|
|