DeAgostini "Veliki jedrenjaci "kolekcija

362

DeAgostini "Veliki jedrenjaci "kolekcija

offline
  • Pridružio: 21 Jan 2014
  • Poruke: 0

pru959 ::cika miki ::Jovane, zupčanici ove firme izgledaju odlično.Nije problem da kupim preko firme-nego-jesi li siguran da prodaju na malo.Meni treba 5-10 zupčanika i još po neka sitnica.

Razgovarao sam sa direktorom firme , pa me je on uputio na Vladana i nije problem , jedino što mora preko neke firme. Ajde molim te ako i kada budeš dogovarao sa čovekom i ja sam zainteresovan da kupim neki zupčanik.

Sutra ću natenane da pogledam sve pa zovem čoveka sa konkretnim pitanjima. Ziveli



offline
  • JGB 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2013
  • Poruke: 0

Može li neko da slika sve jarbole sa krstovima na kojima se vide sve šupljače. Ja sam ih fiksirao za krstove pa se plašim ako sam neku pogrešno usmjerio da će biti problema.
Unaprijed hvala!



offline
  • Goran Kostic
  • preprodavac vozila
  • Pridružio: 12 Jul 2013
  • Poruke: 0
  • Gde živiš: Banja Koviljaca

Svi konopci koje sam motao mi idu na desnu stranu nikako da dobijem na levu!!!

offline
  • Pridružio: 21 Jan 2014
  • Poruke: 0

pop Goran ::Svi konopci koje sam motao mi idu na desnu stranu nikako da dobijem na levu!!!
Ja nisam stručnjak za upredanje konopaca ali pretpostavljm da su svi konci koje upredaš napravljeni motanjem u desno.Ako bi ih motao u levo oni bi se raspredali zar ne.Mada,ja ne shvatam zašto bi uopšte pravio konopce motane u levo.Molim te objasni.

offline
  • Goran Kostic
  • preprodavac vozila
  • Pridružio: 12 Jul 2013
  • Poruke: 0
  • Gde živiš: Banja Koviljaca

cika miki ::pop Goran ::Svi konopci koje sam motao mi idu na desnu stranu nikako da dobijem na levu!!!
Ja nisam stručnjak za upredanje konopaca ali pretpostavljm da su svi konci koje upredaš napravljeni motanjem u desno.Ako bi ih motao u levo oni bi se raspredali zar ne.Mada,ja ne shvatam zašto bi uopšte pravio konopce motane u levo.Molim te objasni.


Izvinjavam se svi konopci su mi motani u LEVO, a ne u desno! Laughing
U pravu ste da su konci motani u levo, nekoliko stranica pre gde sam objavio slike mojih konopaca gosp. Jovan je objavio
"Ovaj smer rotacije ( levi ili cable) se koristio za one konope koji su služili za ankerisanje jarbola ( svi oni konopci kojima se jarbol drži u ispravnom položaju, kao i oni među jarbolima) , takođe i za pripone , na koje se postavljaju pentralice.
Svi ostali konopci, uključujući i najmasivniji , onaj za sidro, su motani u desnom smeru ( regularno motanje). "
Moj sidreni konopac koji sam namotao takodje je levi, neznam da li je to velika greska? I jos nisam siguran koju boju da odredim za sidreni konopac? U svakom slucaju ce biti svetliji nego sto su konopci od pripona, a tamniji za nijansu od ostalih konopaca.
I jos jedno pitanje da li konopci od penjalica na priponama treba da budu malo svetliji od od samih pripona jer su mornari na njima stajali tj. koristili su ih za penjanje pa mislim da nisu bili katranisani.

Izvinjavam se sto sam pogresno napisao smer motanja!

offline
  • pru959  Male
  • Novi MyCity građanin
  • Jovan Pandurov
  • stolar
  • Pridružio: 17 Maj 2013
  • Poruke: 0
  • Gde živiš: Pančevo

JGB ::Može li neko da slika sve jarbole sa krstovima na kojima se vide sve šupljače. Ja sam ih fiksirao za krstove pa se plašim ako sam neku pogrešno usmjerio da će biti problema.
Unaprijed hvala!


Ako niko ne da odgovori na ovo, vrlo važno, pitanje do vikenda- ja ću postaviti odgovor. Do tada mi je potrebno da izvršim neke korekcije grešaka koje sam i sam napravio , pa da sada ne bih slikao i te pogrešne stvari i davao korekcije kroz objašnjenja , što bi moglo da unese zabunu, eto odgovora za vikend. Smile

offline
  • JGB 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2013
  • Poruke: 0

Hvala Jovane!

offline
  • Pridružio: 21 Jan 2014
  • Poruke: 0

Molim sve koji dobro poznaju teoriju da mi objasne zašto neki konopci treba da su motani u levo a neki u desno?Šta je razlog.I, kako bi se to videlo kada ih postavimo.

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2014
  • Poruke: 0

Napisano: 13 Jan 2015 12:54

CIKA MIKI, zvao sam danas firmu koja se zove politerm, nalazi se na medaku, rekli su mi da izradjuju svakakve zupcanike, rade po crtezu ili uzorku....ja cu verovatno kod njih uzeti zupcanike, ako nista do tad ne nadjem, ali mi se za sad ne zuri, imam jos dosta posla dok dodjem do te faze.....

Dopuna: 13 Jan 2015 12:57

PRU, zanima me da li na ovoj tvojoj masineriji za moranje kanapa, kada se okrece gornji zupcanik, da li se okrece i poluosovinica sa njim??? Da li i gornje i donja osovinica prolaze kroz neki lezaj, ili prolaze i oslanjaju se na drvo???? ako si me uopste razumeo Smile Smile Smile

offline
  • pru959  Male
  • Novi MyCity građanin
  • Jovan Pandurov
  • stolar
  • Pridružio: 17 Maj 2013
  • Poruke: 0
  • Gde živiš: Pančevo

cika miki ::Molim sve koji dobro poznaju teoriju da mi objasne zašto neki konopci treba da su motani u levo a neki u desno?Šta je razlog.I, kako bi se to videlo kada ih postavimo.

Na početku izvinjenje svima za jednu pogrešnu informaciju , koju sam dao kada sam pomenuo smer upredanja konopaca. Naime radi se o tome da sam pominjući regular laid , u grupu ovih konopaca greškom nabrojao i sidreni konopac, koji se isključivo radi u cable laid formi, kao i svi ostali konopci gde je potrebna velika izdržljivost i snaga.

Postoji regularno upredanje u smeru desne ruke , to jest kontra kazaljke na satu.
Ovako su motani svi konopci koji su manje opterećeni i sastoje se iz tri niti ili tri snopa niti koje se pri podizanju tenzije motaju u desno. Kada se postigne dovoljna tenzija u nitima one počinju spontano ili uz pomoć dodatne rotacije da se upliću ( upredaju ) oko zajedničke ose u smeru motanja. Tako dobijamo konopac upreden u desnom smeru. Ovi konopci se koriste za sve gde nisu velika opterećenja . Ovo je kompletna grupa tanjih konopaca. Rade se uglavnom iz tri niti , a za veća opterećenaj se izrađuju i od četiri niti.
Na sledećoj slici se vidi upravo ono o čemu sam govorio: pojedinačne niti u levo - konopac upreden u desno. Troslojni i četvoroslojni.





Za velika i dugotrajna naprezanja koriste se konopci koji su napravljeni iz tri regularna konopca , koji se prilikom upredanja da se ne bi razmotali pojedinačno motaju u levo dok ne postignu tenziju za međusobno upredanje, koje nastavlja u istom smeru. Tako dobijamo konopac sastavljen iz tri konopca međusobno upredenih u smeru leve ruke ili u smeru kazaljke na satu.
Evo i slike





"Šta je razlog.I, kako bi se to videlo kada ih postavimo"

Razlog je što su se na brodu koristili konopci za razne namene i zahteve.
Da li će to neko da vidi ili ne, to je posebna priča. Onaj ko se razume , znaće šta treba da gleda , a znaće i koliko smo mi znali dok smo radili maketu, to jest koliko smo hteli da ispoštujemo i ostvarimo verodostojnost, koliko smo želeli truda da uložimo i koliko smo znanje u tom momentu imali.
Nije stvar samo da je lepo. Ocenjuje se i to, ali se takođe ocenjuje i autentičnost i preciznost. A vredi onoliko koliko stvarno vredi. Nekima možemo da zamažemo oči, međutim njihove ocene ne bi ni trebalo da nam budu bitne, bitno je kakvu nam ocenu da neko ko se razume, bar ja tako mislim.
Na svojoj prvoj maketi , zbog veoma oskudnog znanja , mnogo toga sam propustio , između ostalog i ovo s konopcima , ali neću dozvoliti da mi se na sledećoj maketi pojave iste greške.
Ovo nisam ja izmislio. delim samo znanje do kog sam došao. Isto tako zamolio bih one koji se više razumeju, da me isprave , ako sam nešto pogrešno shvatio i interpretirao. Ziveli

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1536 korisnika na forumu :: 396 registrovanih, 22 sakrivenih i 1118 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 15204 - dana 01 Feb 2026 12:26

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 10x10.9, 8u47, _stipa_, A.R.Chafee.Jr., aca018, Air_Force_82, AK - 230, aleksamaki, AleksSE, ALEXV, alternator, amonsrb, Andrija357, annon, as2025, Asparagus, atmel, avijacija, awathorn, B61, Ba4e, babaroga, Bagration, Bane5, Batinas, Batko.VD.65, bax0904, Ben Roj, bigbear, Bobrock1, Bodin86, boj.an, bojan_t, bojank, bojcistv, bokicacar, boracbl1389, Borx, Boskovic, BOXRR, Bozjidar87, brufen, Bubili, Bubimir, bufanje, burevesnik, Burundi, BZ, C-Gun, celeron, Chainsaw, chichabg, Cicumile, Cigi, Civa, Clouseau, Coficab, cole77, cuvarkuca, cvrle312, cyprus, darkdruid72, darkkran, dayal, dd11ll, debeli, Dejan_vw, dejandr, Dekanovic, Deki Duga Devetka, dekifcrs, Denaya, DENIRO, Desmond, Despot Đurađ, Dioniss, Diplomac, dj.ape, djboj, DjomlaHomer, djonsule, Djuro2000, Djuza, dnr, DonRumataEstorski, Dorcolac, drale12, DrNeoCortex, Duh sa sekirom, dule10savic, dulleo, DziadekDzidek, Dzigy, Dzumanga, eagle.rs, Eagle_1, Electron, Feller, FGR, Fructo, Fulcrum-A, Gaga_89, gajasvi, gasazem, geo.dule, GeoM, Georgius, Gforce_6, GH69, gobrad, goranperović66, grenadir, GrobarPovratak, Grochow, GT, Hans Gajger, havoc995, Homislav, hugoxz, IdzoM, Igritelj, ikan, In_hero, Insan, IpMan, ivan1973, ivan_8282, ivanb, IvanM1984, IvanMiletic, Jager715510, Jaksa loznica, jalos, Jan, Jecmendo, Jeremiah, Joco Skljoco, jodzula, K a s p e r, K-1A, kaisarevic1, Kajzer Soze, Karla, Kazablankasrb, kibihrchak, Kichma, KimiMR, kirucar, kobaja77, kokodakalo, Konda, kondenzator, KonstantinR, Kordon, Koridor, kozhedub, krca73, Kriglord, Kubovac, Kum Ruzvelt, kuntakinte, Kure126-7, kybonacci, lacko, lakson001, Lance Guest, laurusri, Lazarus, Levi, livada123, Lj_ubo, ljubo70, LjutaGuja, lmn, Lobo, loon123, lord sir giga, Lucije Kvint, LUDI, luja, luka35, Luke Pathfinder, Macalone, maiden6657, Maki1981, Malahit, Mane88, MarijaC84, Markan90, marki231, marko.markovic, Marko00, Markobreee, marsi, MarsRed, MaschinenPistole, mat, matejman, medaTT, mercedesamg, Mercury, Mi lao shu, Michellefromrezistance, MiGac, mige84, Might is Right, Miki01, Miki281, MIKI63, mikrimaus, Milan1996, mile.ilic75, Miler88, milimoj, Milos1987, mir, Mis uz pusku, mishkooo, Miska13, Misterrno, mixkax, Mićko, MK10, mladen.zovko, mnn2, moldway, Mozgonja, Muki 123, Myamoto Musashi, Natuzzi, nazgul75, nebidrag, Nebojsa81, neko iz mase, neko_drugi, nekote, Neutral-M, nikola11, Njubara, nuke92, ObelixSRB, ObicanUser, ogivuk, Orlova, Otto Grunf, paja69, Paklenica, Panter, Papadubi, Parker, pavle_pzs, Paško, pceklic, Pekman, Permaldar, Pero Petković, Peruta, petljalo, Petrusci, Phaeton, PlayerOne, Podgoritza, Polemarchoi, posmatrac300, Posmatrac77OKB, precan, prikolica, PrincipL, promajauglavi, pzoca, rachmoff, Radoslava, rajkoplje, raptorsi, raster12, Ray1973, read-only, repac, Resnica, Romibrat, Romuluss, royst33, RS28, Samo gledam, samojednoimeznam, sap, saputnik plavetnila, Sarmat, Sase, Sevatar, sevenino, Sevetar, Shajlok, sijecanj, simazr, Sitan_Lopov, Skakac7, Sky diver 29, skylab1111, Smiljkovich, Smor, sovanova95, spektorsky, Sr.Stat., srbijaiznadsvega, sreckop, Sretko, Srki98, Srky Boy, srđan, ss10, StalniPromatrač, Steeeefan, steksi, stibium51, strn, svnedelja, synergia, t.mile, T55, t84dar, tamno.nebo, Tas011, taz1cl, TBoy, Tenk, TheDictator, theNedjeljko, tm, tmanda323, tomo2, Tomo988, Tribal, Trimi68, Troja, troki1971, TRZH92, tvlada, Tvrtko I, UAV operator, ujke, Uridium, uros, US_Rank_0, Username1000, Vanderx, Vaske8990, Vatreni Zmaj, vddutina, veljkovicdani, vensla, vidra boy, vidra1, Vlad000, vlada13874, Vlada76, vladaa012, vladas87, Vladko, vlahale, VPV, Vrač, vrlenija, vujv, vuk77, vukan0799, vuksa72, vzd1389, WELJKO, wize, wolverined4, Wrangler, x9, xAlex2, Xland, xoxxvelja, yagosh, YU-UKI, Zdenko, zdrebac, Zeljo980, zemljanin, zexon, zivojin32, zlatkoa987, zokizemun, Zoran Rapajić, Zoran1959, Zorge, Zrcalo, Zvrk, zzeljko, Žoržo, Žrnov, Žukov, ČOBAN