Ekonomski i ostali aspekti (posledice) rata SAD-Izrael-Iran

6

Ekonomski i ostali aspekti (posledice) rata SAD-Izrael-Iran

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2022
  • Poruke: 279

darcaud ::
prvi, pobeda napadača ili neki sporazum koji bi izboksovali kinezi, jer su najpogođeniji krizom, zajedno sa industrijskom ekonomijama istočne Azije, koji su svi tehnološki zavisni od nafte sa BI i katarskog gasa;


Ово се провлачи више пута код западних извора и инфлуенсера, а истина је тотално супротна.



offline
  • Pridružio: 24 Jun 2015
  • Poruke: 868

Kada si gledao video, primetio si da je i prezenter saopštio da je to stav analitičara iz Dojče banke i lista Ekonomist i drugih, ali da on smatra da je drugi scenario, nastavak rata i eskalacija ( što vidimo da se dešava ) mnogo realniji.
Kinezi svakako imaju značajne zalihe, ali su i finansijski sposobni da za preostalu naftu na tržištu ponude veću cenu. Dokle, videćemo.



offline
  • Pridružio: 24 Jun 2015
  • Poruke: 868

Nestašica dizela i avio goriva koje je već pogodila Aziju i Australiju stiže u Evropu početkom maja. Fjučursi dizela za isporuku u Evropu već su na 200 dolara barel.
Kanađani sa svojom naftom iz peščanih škriljaca će da se "omaste".
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 08 Avg 2014
  • Poruke: 36
  • Gde živiš: Srbija

[quote="darcaud"] [Link mogu videti samo ulogovani korisnici] За Европу? Па ђаво се крије у ситним детаљима. И Белорусија и Русија су у Европи. Елем, кључна је реченица "за долар". Руси своје угљоводонике продају за рубљу. Иран захтева да се нафта купи за јуан. Заливске земље хоће у отворени рат за деблокаду Ормског мореуза под условом да УН одобри. Знају да неће па перу руке. Русија, Кина и ,гле чуда , Француска ставиле вето. Тако да можемо расправљати о могућности да се САД повуче из западне Азије и да главне валуте за трговину угљоводоницима буду рубља и јуан. Или нека трећа?

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Russia announces all future oil and gas deals with Europe will be priced in #Chinese currency.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
India has been paying in Yuan and Rubles for Russian Oil.

offline
  • Pridružio: 28 Apr 2012
  • Poruke: 1746

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Krecu polako restrikcije i za avio gorivo
Italijani prvi za sad
Ima da pukne letnja sezona samo tako…
Sreca pa sam kupio karte na vreme

offline
  • Pridružio: 06 Mar 2026
  • Poruke: 78

Kajzer Soze ::https://x.com/agenzia_ansa/status/2040406664415687077?s=46

Krecu polako restrikcije i za avio gorivo
Italijani prvi za sad
Ima da pukne letnja sezona samo tako…
Sreca pa sam kupio karte na vreme


Ah, a ja trebam putovat u Kinu uskoro i svaki dan čekam kad će avio kompanija reći "puj, pike, cena ne važi, novi uslovi"...

offline
  • Pridružio: 08 Avg 2014
  • Poruke: 36
  • Gde živiš: Srbija

Napisano: 08 Apr 2026 20:46

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Претња Виктора Гао Израелу.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
И Пакистан се придружује. Врло опасна ситуација....

Dopuna: 08 Apr 2026 21:57

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Гугл превод:
Сат у Ормуском мореузу након кршења примирја

🔹Прошао је први званични дан по иранском времену откако је Трамп прихватио ирански план од 10 тачака и најавио прекид ватре.

🔹Једна од најважнијих одредби такозваног плана од 10 тачака је наставак паметног управљања Ормуским мореузом од стране Ирана. Питање које су Сједињене Државе више пута покретале као црвену линију, али сада је Трамп прихватио да ће мореуз остати у рукама Ирана.

🔹У раним јутарњим сатима, два танкера за нафту за која је идентификовано да су у власништву Ирана прошла су кроз Ормуски мореуз.

🔹Танкер који припада кинеској флоти такође је безбедно прошао кроз мореуз.

🔹Сви су чекали да прођу други танкери за нафту, али неколико минута након масовног напада Израела на Либан и кршења споразума о прекиду ватре, сав бродски саобраћај кроз Ормуски мореуз је заустављен.

🔹Вреди напоменути да је брод који је планирао да прође кроз Ормуски мореуз у 12:00 часова променио курс близу мореуза и био је приморан да се врати.

🔹Број бродова који су пролазили кроз Ормуски мореуз зауставио се на 3, док је прошле недеље до 17 танкера прошло кроз мореуз уз дозволу Ирана. Овај инцидент је такође узроковао да пад цена нафте не само да се заустави већ и да достигне 95 долара за неколико минута.

🔹Данас су новинари питали и портпарола Беле куће ко тренутно управља Ормуским мореузом; он није одговорио на ово питање, јер му је било тешко да пита Иран.

Dopuna: 09 Apr 2026 23:25

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
U.S. Secretary of State Marco Rubio said:

“We won’t even be talking about sanctions five years from now, because there will be so many countries trading in currencies other than the dollar that we simply won’t be able to impose sanctions on them.”

offline
  • Pridružio: 08 Avg 2014
  • Poruke: 36
  • Gde živiš: Srbija

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 28 Apr 2012
  • Poruke: 1746

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

U Singapuru preznojavanje
Jer ako Iran uspe u nameri da naplacuje prolaz brodovima kroz Hormuz, sta ce spreciti Maleziju i Indoneziju da isto urade sa Malajskim prolazom

offline
  • Pridružio: 08 Avg 2014
  • Poruke: 36
  • Gde živiš: Srbija

Napisano: 13 Apr 2026 9:33

САД блокира бродове из свих иранских лука! Ескалација САД. Питање је да ли ће блокирати и бродове који су платили 2 мил. $ таксе Ирану и да ли ће Иран ( уз помоћ Кине) дозволити пролаз бродовима који су врше трансакције терета у доларима. Верујем да ће Иран наставити са уништавањем постројења где је укључен капитал из САД. Веријем да Иран са око 40 мил $ дневно (на кашичицу 20 бродова) уз помоћ Кине и Русије може поприлично дуго да издржи. Даља ескалација САД је вероватно бомбардовање пруга на истоку Ирана.

Dopuna: 13 Apr 2026 9:37

Kajzer Soze ::https://x.com/rnaudbertrand/status/2043222573983650112?s=46

U Singapuru preznojavanje
Jer ako Iran uspe u nameri da naplacuje prolaz brodovima kroz Hormuz, sta ce spreciti Maleziju i Indoneziju da isto urade sa Malajskim prolazom

20-25% светске трговине. 2000 бродова дневно. Артерија Кине. Ако из САД подржи могуће је....али вероватно тек кад реше Иран (ако реше, не се знаје Зхао игра).

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 950 korisnika na forumu :: 99 registrovanih, 6 sakrivenih i 845 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 10x10.9, 8u47, A.R.Chafee.Jr., acatomic, AirSremac, ALFASPORTIVO, Andy, Apok, Blair, bobomicek, bpop, Chileee, comi_pfc, crnogorac, d.arsenal321, dane007, debeli, DeerHunter, Despot Đurađ, Dimitrise93, Djota1, DJUNTA, DonRumataEstorski, Dorcolac, DragoslavS, dule10savic, Džekson, Electron, ElGenius, Folkstar, france93, Gama, Georgius, Gogi_avio, goran.vvv, HawX, Hitri, iceburn, JOntra, jukeboxer, Kamov, kaput21, kib, Korle, kybonacci, Lance Guest, Lep1na, leptirleptir, LostInSpaceandTime, M74AB3, Marko Marković, MaRtInsrbija1993, Metanoja, Mihailo Gazdić, Mihajlo, miki69, mikidragi, Milan A. Nikolic, Mile14, milivoje_vatrogasac, mladen.zovko, MountAndBlade, munem, N.e.m.a.nj.a., Naj-Turs, narandzasti, nenaddz, Nepopravljivi, neutrino, nikolapetkovic, niksa517, Nole, ozzy, pablojepao, ping15, procesor, radovanstojkov023, radza1, raster12, Resnica, S-G, S.Palestinac, scimitar19, shiro, sombrero, troki1971, Uros Cuore Sportivo, vasa.93, vathra, Veless, Vlado82, voja64, Vrač, vrgudinac, Walkers, xAlex2, XBMC, Zdilar, zivojin32