Nacija sta je to

4

Nacija sta je to

offline
  • Pridružio: 30 Mar 2011
  • Poruke: 2682

A.R.Chafee.Jr. ::Napisano: 12 Dec 2021 10:07

Bosanski muslimani su u jednom periodu bili među većim bundžijama protiv turske vlasti. Tako da...


I to najviše nakon što je Srbija dobila autonomiju, a njima ništa...

online
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10917

I to, ali opet kao većina drugih pojava nije jedini uzrok.

offline
  • Pridružio: 30 Mar 2011
  • Poruke: 2682

Naravno. Pobuna i ukidanje janjičara je imala dosta uticaja na ovo područje.
Bosna uvijek periferija. Čak i u Jugoslaviji kada je u centru bila Smile Tu se krize centralne vlasti često prvo pokažu...
Ali i svašta vezano za Srbiju. Boj na Mišaru, pobuna dahija... i nakon što Srbija dobija autonomiju dosta muslimana prelazi u Bosnu. Još i slanje vojske u koji po nizu rat protiv Rusije, koji se završavao porazom. Ali očito ta autonomija i gubitak nahija dovele odnos do klimaksa.
Imaju i ona tri zahtjeva pred ustanak koji se spominju:
Citat:
- poništavanje privilegija datih Srbiji i da vrati šest starih bosanskih nahija
- obustava provođenja osmanlijskih vojnih reformi
- okončavanje uprave nad Bosnom i formiranje autonomne bosanske vlade na čelu s lokalnim vođom, zauzvrat bi Bosna plaćala godišnji doprinos.


Mada, ima li vezano za ove zahtjeve nekih istorijskih podataka iz turskih izvora? Ne tih kafanskih bosanskih.

online
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10917

Ma dal si blesav? Pa praktično je ispod časti da se išta radi po turskim arhivima.

Ta buna je jedan od komadića slagalice bošnjačke nacije. Mada se i o tome može diskutovati, da li je Husein gradio novu državu i naciju ili je hteo da očuva svoje privilegije? Ja ne bih da jednu opštu temu suzim samo na bošnjačku naciju. No ako neko želi može da otovri u delu istorija temu o ovoj buni.

offline
  • Pridružio: 21 Nov 2020
  • Poruke: 33

Napisano: 16 Dec 2021 18:06

Istorija, pa jos dnevna, lokalna GUZ - Glavom U Zid
Chafee je istoricar

Dopuna: 16 Dec 2021 18:21

ikan ::Narod koji ne poznaje svoju prošlost, ne može da razume svoju sadašnjost i nema budućnost.
Floskula. Bez namere da trolujem, ali koju mi proslost imamo? Nije nas unakazio samo onaj ko nije hteo.

offline
  • Pridružio: 14 Okt 2012
  • Poruke: 2296

Tas011 ::A.R.Chafee.Jr. ::Napisano: 12 Dec 2021 10:07

Bosanski muslimani su u jednom periodu bili među većim bundžijama protiv turske vlasti. Tako da...

Dopuna: 12 Dec 2021 11:22

Etnogeneza današnijh Bošnjaka je vrlo komplikovana stvar da bi se uprošćavla kroz samo momenat recimo SPC ili Kalajevih radova ili komunista ili Alije. Mnogo znojenja debelog mesa tu treba da se sve sagleda.


Моги Бошњаци то данас заборављају, или не желе да са сећају тог периода своје историје. Доста су крви пролили у борби са Турцима, да би данас гледали на исте као заштитнике, што само по себи није далеко од истине, али не треба заборавити шта се раније дешавало.



Ne bih rekao da su pobune bošnjačkih muslimana protiv osmanske vlasti imale neki nacionalni karakter već pre socialni. Ako obratimo pažnju, bošnjački muslimani se bune u periodu kada iz Carigrada kreću reforme carstva. Ne treba zaboraviti da su mnogi velikaši iz Bosne bili u dobrim odnosima sa Dahijama iz Beograda i sa Osman-pašom Pazvanogluom, gospodarom Vidina. U to vreme, obe ove struje su oponenti i reformi i same Porte i Sultana. Recimo zvornička plemička porodica Vidajića kao i mnogih drugih sve vreme pomaže dahijama u ustanku. U tu antireformsku struju delom su uključeni i albanski muslimani. To je dakle početak XIX veka, kada se pokušavaju reforme osmanskog carstva a antireformski pokret je daleko širi da bi ga lokalizovali na Bosnu i bošnjačke muslimane. Dalje, ne treba zaboraviti da su upravo bošnjački muslimani u daljem toku ustanka, sa zapada u nekoliko navrata ugrožavali ustaničku Srbiju i delovali u sadejstvu sa osmanskim trupama. Na Mišaru se nalazio creme de la creme bosanskih plemića. Dakle, njihovo opredeljenje u ovom sukobu nije upitno, nema neke priče o pobunama i samostalnosti Bosne. Što je i očekivano jer je u to vreme opstanak Bosne, van granica Osmanskog carstva, sa muslimanskim vođstvom nerealan. Oni su svoj status mogli isključivo rešavati unutar carstva.
Ustanak bosanskih muslimana iz 1830. godine pod Huseinom Gradaščevićem je takođe reakcija na reforme carstva. Novina je ta da, pozivajući se na novoodređen status Srbije, bosanski muslimani (tačnije njihovo plemstvo) traže autonomiju za Bosnu. Motivi u zahtevima za autonomijom leže prevenstveno u tome što bi autonomija Bosne omogućila da ih reforme zaobižu čime bi bosanski velikaši sačuvalo svoje povlastice i svoj status. Husein-kapetan Gradaščević u ovoj borbi traži saveznike i van Bosne, u Srbiji i u Austriji koristeći se raznim ponudama i prikladnom retorikom no to ipak nije bilo ni preterano iskreno niti politički realno. Istina je, ova pobuna i njen nesupeh probudila je kod pojedinih bošnjačkih muslimana svest o identitetu no ipak je ustanak u celini imao socijalni karakter. Možda je potonja srpska politika kao i SPC donekle doprinela izuzimanju bošnjaka iz srpskog korpusa, no neka pozitivna reakcija je svakako izostala i sa njihove strane. Dokaz tome su ustanci u Hercegovini i Bosni gde su se mahom, ili stavili na stranu carstva ili se nisu uključivali. Što pokazuje da i dalje bili povezani isključivo sa osmanskom imperijom kroz državni aparat i religiju.
Reakcija bosanskih muslimana desila se tek upadom austrijskih trupa u Bosnu kada se opiru novonastaloj situaciji, braneći dakle ne neki svoj identitet nego upravo braneći pređašnje stanje Bosne unutar Osmanske imperije.
Upravo taj momenat 1878. predstavlja ono što Meša Selimović opisuje kao tragediju bosanskih muslimana - Otrgnuti a neprihvaćeni, juče bili ono što danas žele da zaborave. Oni preko noći gube svog zaštitnika, Osmansku imperiju, gube i nešto čime bi se koliko-toliko identitetski povezali a opet, to im je istovremeno i balast jer im onemogućava da se snađu u novom poretku stvari. Bosanski muslimani su jedini gubitnici rata iz 1878. godine.

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Da je Austrougarska nekim čudom podelila sa Srbijom Bosnu i Hercegovinu nekom linijom, Srbija bi sigurno išla kasnije na Rašku oblast, Kosovo, Skadar i Makedoniju mada možda ipak samo do linije iz Bukova. ​Vojvodinu ne bi pokušavali. Srbi iz Hrvatske su i u stvarnoj istoriji dosta prešli u Bosnu 1878. a u toj varijanti bi masovno prešli sve do Hercegovine. U srpskim delovima muslimani bi masovnije otišli za Tursku. Da li bi Srbi u toj varijanti masovno napustii sve delove Hrvatske i Vojvodine i Mađarske i išli u tu praznu zonu Posavine a kasnije Kosova i Severne Albanije i primorja koje bi bilo verovatno bar delom srpsko ako ne i do Neretve.
​Da li bi verovatnoća formiranja Jugoslavije opala ? Ajde možda nisam u pravu ali tako gledano i Srbi su izgubili sa 1878.
Uostalom od slabog i zaostalog gospodara lakše se osloboditi nego od razvijenog modernog i moćnog.

online
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10917

Citat:Chafee je istoricar


Ne.

offline
  • Pridružio: 14 Okt 2012
  • Poruke: 2296

Oluj2.1 ::Da je Austrougarska nekim čudom podelila sa Srbijom Bosnu i Hercegovinu nekom linijom, Srbija bi sigurno išla kasnije na Rašku oblast, Kosovo, Skadar i Makedoniju mada možda ipak samo do linije iz Bukova. ​Vojvodinu ne bi pokušavali. Srbi iz Hrvatske su i u stvarnoj istoriji dosta prešli u Bosnu 1878. a u toj varijanti bi masovno prešli sve do Hercegovine. U srpskim delovima muslimani bi masovnije otišli za Tursku.


Nije bilo izvodljivo podeliti Bosnu sa Austrijom. Ne verujem da se čak i razmatralo. Porazom u prvom ratu sa Turcima, knez Milan odustaje od podrške ustanicima u Bosni a Srbija gubi bitku za Bosnu u tom periodu. Doduše, i u toku rata samog rata bilo je tu svega i svačega, od slanja oficira iz Srbije koji nisu uspeli da se nametnu kao vođe do biranja nesposobnih vođa u samom ustanku. No, dalje, Berlinskom kongresu faktički se odlučuje sudbina Bosne kao interesne sfere a knez Milan u tajnim konvencijama prihvata je kao austrijsku sferu interesa, a svoju politiku usmerava na jug. Doduše, ni u Sanstefanskom miru se ne predviđa neki uticaj Srbije tamo, osim što je razmatrano da Bosna "konačno" dobije status autonomne oblasti.
Da, Srbi su se nakon 1878. iz Hrvatske doseljavali u Bosnu, ali su se isto tako doseljavali i Hrvati. Talas iseljavanja muslimanskog stanovništva iz Bosne započeo je nakon 1878. godine.

Citat:Da li bi Srbi u toj varijanti masovno napustii sve delove Hrvatske i Vojvodine i Mađarske i išli u tu praznu zonu Posavine a kasnije Kosova i Severne Albanije i primorja koje bi bilo verovatno bar delom srpsko ako ne i do Neretve.

Sumnjam da bi došlo do masovnog preseljenja. Uostalom, u tom periodu broj Srba (tj pravoslavnih( bio je na zadovoljavajućem nivou.

Citat:​Da li bi verovatnoća formiranja Jugoslavije opala ? Ajde možda nisam u pravu ali tako gledano i Srbi su izgubili sa 1878.

Da, i ja sam mišljenja da su Srbi, uz sav dobitak ipak dosta izgubili. Čak sam u poslednje vreme mišljenja da je Sanstefanski mir u pogledu budućnosti, dakle politike na duže staze, i pored svega bio možda i povoljniji po Srbiju od Berlinskog kongresa. Istina je, Srbija je u Berlinu dobila nezavisnost, proširena je za četiri okruga, sprečeno je formiranje Velike Bugarske (formalno i dalje u sastavu Osmanske imperije). Međutim, Sanstefanskim mirom grnaice su bile bliže Kosovu, današnji Sandžak ostao je u Turskoj ali bez austrijskih trupa u njemu. Na kraju, i ta predviđena autonomija Bosne mogla se kasnije iskoristiti obzirom da su Srbi činili većinu stanovništva. Možda bi tok istorije Srbiju odveo u drugom pravcu - preko Drine a ne u Bitolj. Možda bi se izbegli kasniji sukobi sa Bugarima u tri rata. Još jedna jako bitna stvar. Srbija je, iako nezavisna, nakon Berlinskog kongresa sve više bila pod jakim uticajem Austrije. Tajna konvencija je od Srbije napravila marionetsku državu

Citat:Uostalom od slabog i zaostalog gospodara lakše se osloboditi nego od razvijenog modernog i moćnog.

Ako misliš na Bosnu, tu bih se složio. Veće je posledice po Srbe i srpske interese u Bosni imala austrijska okupacija od 30ak godina nego osmanska od nekoliko vekova.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 852 korisnika na forumu :: 39 registrovanih, 5 sakrivenih i 808 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Boris BM, cenejac111, dijica, djboj, draganca, flash12, FOX, galerija, Georgius, hologram, jackreacher011011, Karla, kihot, kikisp, ksyyaj, kybonacci, Lieutenant, Lošmi, Lubica, mercedesamg, Metanoja, Miloskec, mocnijogurt, NikolaGTR, NoOneEver Dreams, nuke92, panzerwaffe, Pikac-47, RJ, ruger357, sevenino, Srle993, vlajkox, wizzardone, wolverined4, yufighter, ZetaMan, šumar bk2