Rudarenje litijuma u Srbiji

38

Rudarenje litijuma u Srbiji

offline
  • Pridružio: 02 Avg 2008
  • Poruke: 7251

Natrijum jonska tehnologija ima svoja ogranicenja i konkretno je pogodna za odredjene upotrebe.
Za neke je odlicna i litijum ne moze ni da prismrdi, za neke ne i upravo je obrnuto. Za neke potrebe se tek razvija pa kad i ako bude. Nema srebrnog metka i sve te tehnologije ce se koristiti uporedo dugo dugo vremena.

Sto se tice fabrika baterija pisao sam i mrzi me sad da trazim. To da li je sa i bez subvencija nema veze. Vecina drzava otvoreno subvencionise, ukljucujci jednu Nemacku. Niko to ne pominje npr. kod proizvodnje cipova a mislim da nijedna poslednjih godina nije bila bez drzavne pomoci. Bilo da je Amerika, Izrael, Japan, Nemacka itd. Procena drzave sta joj se isplati da podrzi. Sve te fabrike relativno lako mogu da se prebace na nove modele baterija i tu je kljucna fabrika grafena. Ako se ona izgura sa luksemburskim OSCIAL onda je buducnost svih tih fabrika zagarantovana. Bilo litijuma ili ne.

Problem projekta Jadar je u kojoj meri rudnik utice na zivotnu sredinu, koje su realne razmere zagadjenja i da li ono moze biti kontrolisano ili ne. To je jedina bitna tema.

Sve ostalo je samo prica koja se vrti u krug i gde niko nikoga ne slusa... I ne treba tu mutiti vodu. Bar ne ovde, internet zatrpan pricama sa obe strane.

offline
  • x9  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 04 Dec 2008
  • Poruke: 1170
  • Gde živiš: Vienna

Ja citam sve sto moze da se nadje na nemackom govornom podrucju, i ne nalazim nikakve potvrde o baterijama koje ce se praviti kod nas.
E sad i da se te baterije prave kod nas, cena zavrsnog proizvoda bi bila veca od takve iste baterije proizvedene u Kini, samim tim billo cija prica o rentabilnosti pada u vodu.

Citava ova prica o rudarenju Litijima ima nekoliko aspekata:

Politicki ( EU tj Srbija)
Finansijski (EU tj. Srbija)
Ekoloski ( EU tj. Srbija)
Korupcija ( EU tj.Srbija)

Politicki aspekt je taj da EU preko rudarenja Litijuma u Srbiji dobija veoma "bitnu" rudu za svoju zelenu agendu pogotovo agendu "Semafor" vladajuce partije u Nemackoj.
Pri tome EU nema nikakve obaveze niti posledice ako se nesto desi( blebletanje AV je samo to-blebletanje)
Sa druge strane AKO se otvori fabrika baterija, EU ima dodatnu polugu ucenjivanja Kine , jer bi eto imala jos jednog dobavljaca Litijumskih baterija. EU ovde tj . Nemacka dobija sve , bez ikakvog ulaganja ili rizika.
Srbija : Politicki aspekt: hoce li nas EU primiti brze ili odmah u Uniju? Nece. Hocemo li imati EU/ Nemce kao saveznike u bitnim temama koje se ticu Srbije? Necemo .Kakav politicki aspekt ima Srbija u svemu ovome? Nikakav. Ko onda ima politicku korist? Niko. AV nece imati bolji rejting ili vecu podrsku u narodu, cak naprotiv. Postavlja se pitanje zasto se onda gura ovako nesto . Vidi zadnji aspekt.
Finansijski aspekt: veoma mali za narod i drzavu, totalno pogresno ulaganje, ima drugih vidova poboljsanja ekonomije i punjenja budzeta tj. podizanja ekonomskog nivoa drzave i gradjana. Ovo je doslovno najlaksi nacin, prodaj, uzmi neku kintu ( mislim na politicare koji su u ovoj prici i svi ostali koji ovi pricu podrzavaju), jer bolje ne znaju niti umeju. Ubijanje vola za kilo mesa.
EU: odlicna poslovna prilika, nikakva ulaganja, nikakve obaveze,ekonomija EU ce profitirati od svega ovoga.
Ekoloski: Za EU ovde nema frke.
Srbija:da budemo jednom iskreni prema sebi, ovde smo na forumu pisali o mnogo primera nemastine i nemara drzave i drzavnih organa prema temi zastita zivotne sredine,tako da se ne lazemo, ni narod nema tu ekolosku svest.Ali sada se vise ne prica ili radi o tome da li ce se baciti dzak sa smecem u reku ili vodu, ili o plasticnim bocama i Savi ili Dunavu, ovde se radi o mnogo vecem ekoloskom Footprintu koji je jednostavno ne prihvaltljiv za Srbiju.Cak ni ekoloski svesnije i razvijenije drzave bi imale ogromnu zadrsku sa ovim projektima. A Srbija sa ovakvim establismentom , bi nagrabusila, pisi propala. Za mene licno, samo budala, neko ko je korumpiran,zlonameran, moze ovo da podrzava.
Korupcija:
Ovde lezi zec. Gledajuci ponasanje svih zagovornika , ovde se radi o ogromnim novcima koje je neko uzeo ili tek treba da uzme. Posto i sam imam prilike da ucestvujem u slicnim projektima gde se veliki novac valja, znam kako izgleda kada neko brani necije interese, gde ce sam profitirati. I doziveo sam da se ide dotle da iako ce sama firma( u ovom slucaju drzava Srbija i njeno stanovnistvo) imati katastrofalne posledice, korumpirani( pokvareni) ljudi ce gurati dalje bez obzira na sve.
A ovde je velika lova u pitanju, ali ne za nas, obicne, vec za sve ucesnike osim naroda.
EU ovde cak podrzava korupciju, to bar do sada svi znamo. Ako malo dublje krenemo po bespucima interneta nacicemo cak neke clanke o dogovorima Rio Tinta i nekih auto kompanija u vreme dok je ova tema bila kao stavljena ad acta. Znaci narod je se obmanjivao ali establishment je dalje radio u pozadini.Koliko je Rio Tinto nepozeljan kao direktan partner, pogledati , ko moze i zna gde, da li su te automobilske firme napravile neki ugovor direktno sa Rio Tinto ili preko posrednika.U poslovnom svetu , onom ko zna sta to znaci, je dovoljno.


Posle svih ovih aspekata, kome ne bude jasno , ili nece da mu bude jasno, da Srbija ovde nema skoro nikakvu korist ( kao i kod rudnika zlata ) a ima ogromne zdravstvene ( namerno ne pisem ekoloske) probleme koje ne moze da resi ni kratkorocno ni dugorocno, je ili zlonameran, ili ima korist od svega ovoga, ili je jednostavno glup.

offline
  • Pridružio: 02 Avg 2008
  • Poruke: 7251

U Evropi postoji gomila projekata fabrika baterija tako da nema pojma da ove naše sada naprasno nešto utiču na Kinu, Kina će ionako i sama da investira i po Evropi u njih. I ne radi s o jednoj već više fabrika koje se potencijalno otvaraju.

Eleven ES je generalno domaća fabrika koja je već potpisala gomilu partnerstava pa i sa Nemačkom i guraće verovatno tu priču bilo Rio Tinta ili ne, samo će da postanu prava gigafabrika ako imaju domaću sirovinu. Jer će u suprotnom verovatno da im zapadne da masovno rade određene delove za baterije. Lako se izgugla i Eleven ES https://elevenes.com/en/home
i EAS batteries https://eas-batteries.com/
https://www.automobil-industrie.vogel.de/thueringe.....a-1110766/ (ako treba vest na nemačkom)
i investicija od EU podržanog fonda EIT InnoEnergy
https://www.innoenergy.com/news-events/elevenes-re.....m-deposit/
Ima na tim i drugim sajtovima još puno toga o toj saradnji.

Inobat je slovacki, ali je vezan najverovatnije za Rio Tinto.
https://www.inobat.eu/newsroom/inobat-signs-mou-wi.....recycling/

U stvari Rio Tinto sam navodi da je investirao u njega https://www.riotinto.com/en/news/releases/2021/rio-tinto-invests-in-inobat

Ima tih potencijalnih za baterije još... i pretpostavljam da su povezani sa otvaranjem rudnika ali nemam vremena ispočetka da tražim.

OSCIAL koji sam pominjao oko grafena i zvanično na sajtu navodi Srbiju kao mesto otvaranja fabrike.
https://ocsial.com/news/ocsial-is-constructing-a-g.....-per-year/
itd.

Vraćam se na početak, nije pitanje fabrika već zdravlja i ekologije. Svaka ljudska aktivnost pravi posledice, pitanje je da li one mogu da budu kontrolisane ili ne. I ako možda deluje da umanjujem problem, naprotiv, samo hoću da ga jasno definišem a da ga ne zamaglim okolnim pričama.

Na primer, onaj inženjer rudarstva je izneo ubedljive argumente zašto priča o rudarenjima u različitim slojevima nije realna i o problemima sa vodom, pritiskom i svim i svačim, sa druge strane tek treba da se čuje odgovor. To su realne teme za mene.

offline
  • ikan 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Feb 2013
  • Poruke: 2911

Napisano: 05 Avg 2024 11:40

Ako uzmemo u obzir da nam je privredni rast 5.1%, veći nam je od Nemačkog, ne traba nam nikakav rudnik, što da rizikujemo sa zagađenjem, dobro nam ide i bez toga.

Dopuna: 05 Avg 2024 12:32

Litijum vs Natrijum - evo šta kaže prof dr ... koga mrzi sve da odgleda od 4.40 priča od prednostima i manama

online
  • Pridružio: 17 Mar 2023
  • Poruke: 191

offline
  • Avala7 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 15 Jun 2024
  • Poruke: 28

Nekoliko cinjenica o litijumu do kojih moze da se dodje slobodno na internetu. Cena litijuma je pre nekoliko godina bila na berzama vestacki napumpana, pada odavno. Tome doprinose i svetske zalihe od oko 200.000 tona, koje drzi uglavnom Kina. Procenjuje se da ce do 2030. da bude potrebno godisnje oko dva miliona tona. Kina drzi najvecu svetsku proizvodnju, i sa najboljim tehnoloskim postupkom dobija najveci stepen refinacije.


Zakljucak je da niko ne moze da zaradi osim Kine. A pitanje je zasto nasa vlast uopste gura tu pricu. U svetskim razmerama nase procenjene rezerve su beznacajne.


Mozda postoji jos jedan razlog zasto se ocekuje jagma za litijumom. To je zbog njegove upotrebe u nuklearnim fuzionim reaktorima. Tecni litijum je obmotac jezgra plazme koje "radi" na deuterijum i tricijum. Deuterijum je "voda" i ima ga koliko hoces, medjutim tricijum je veoma redak element. Reakcijom deuterijuma i tricijuma u jezgru oslobadja se helijum. Taj helijum zaustavlja obmotac od litijuma i sa reakcijom sa helijumom oslobadja (stvara) tricijum, koji onda vraca opet u jezgro kao gorivo. Na taj nacin se obezbedjuje otprilike perpetum mobile u radu jezgra, sve dok ima litijuma koji moze da se doda u omotac. Takodje, litijum se dodaje u plazmu, to jest jezgro zbog kontrole temperature. Plazma u jezgru dostize oko dva miliona stepeni celzijusa, ali se kontrolise dodavanjem litijuma. (inace, zbog ogromne temperature ne postoji materijal od koga moze da bude izgradjen zid reaktora, tako da jezgro plazme na mestu drzi elektromagnetni "omotac".)

Energija na izlazu je oko cetiri miliona puta veca nego kod uglja, tako da je za 1GW potrebno oko 2,7 miliona tona uglja, ili oko 250kg litijuma.

Problem je sto to nije obican litijum, to jest litijum hidroksid, vec njegov izotop, poznat kao litijum-6. U obicnom litijumu, litijuma-6 ima samo do 7%. Tako da su potrebne vece kolicine.

Sve opisano je veoma pojednostavljeno.


Sve ovo nije naucna fantastika, a pustanje u rad kineskog reaktora se ocekuje do 2050. godine.

Evo i linkova

iter.org/sci/FusionFuels

sciencedaily.com/releases/2024/01/240124164623.htm

offline
  • x9  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 04 Dec 2008
  • Poruke: 1170
  • Gde živiš: Vienna

@stegonosa
hvala na linkovima , EAS kao firmu znam i imamo kontakt sa njima..I nije sve tako sjajno i bajno kako obe firme prezentuju na svojim stranicama..

Isto tako ne mozemo samo da kazemo da fabrika baterija ovde nije tema, vec samo problem ekologije oko rudarenja.
Tu na zalost vidim da nemate iskustva, nista lose, trenutno najveci problem u EU povodom litijumskih baterija je njihovo odlaganje tj lagerovanje.
Trenutno su pravila odlaganja litijumskih baterija rigoroznija od odlaganja explozivnih naprava.
Zvuci smesno ali je tako.Kako ce to da funkcionise u zemlji Srbiji , vidimo i sami , malo malo pa nam rokne negde neka eksplozija u fabrikama municije.
A litijumske baterije su mnogo puta gore i to iz vise razloga:
Odlaganje se vrsi u posebnih prostorijama ( ADR Lageri)u posebnim posudama, posebnim regalima koji su pod posebnim vatrogosanim rezimom, svaka prostorija mora da ima svoj ventilacioni sistem, koji se u slucaju najmanje havarije menja kao kompletan,sve te prostorije gde se baterije odlazu moraju imati ventilacioni sistem. U slucaju pozara, e tu tek nastaje prava drama.
Vatrogasno odeljenje ima posebna pravila za ovakve prostorije, i u slucaju pozara postoji poseban agens kojim se ovo gasi, i ta tecnost ne sme ni pod razno da se prelije u zemlju , zato se ovakve prostorije rade sa posebnim izolacionim podovima do visine od 1 metra, posebnim pumpama i prikljuccima gde ce se ova mesavima agensa i litijuma itd, ispumpati u posebne cisterne, jer je opasnost od kontaminacije katastrofalna.Vatrogasna odeljenja moraju imati posebnu opremu i poseban trening za ovo.Svaki pozar gde se odlagaju litijumske baterije se tretira kao ekoloska katastrofa. Kada sve ovo prebacim na Srbiju i njene trenutne mogucnosti i standarde/ politicki nemar, mogu samo da zamislim kroz sta ce narod Srbije morati da prolazi.
Sve ovo pricam iz licnog iskustva, jer dobiti dozvolu za gradnju u industriji sa i bez ADR prostorija je ogromna .
Tako da molim kolege , ne umanjujte i ne razvodnjavajte ove teme i probleme, da je srece mi ovakvu temu ne bi imali. Shvatite nismo ni u EU, nismo ni u rangu razvijenih zemalja, koliko to nekom lose zvuci,imamo katastrofalno korumpiranu i neodgovornu politicku scenu, jednostavno mi kao drzava nismo spremni za rudarenje, preradu i sve sto ide oko litijuma.
Jos jednom sve ostalo je skretanje sa teme, NE DOZVOLITI NI POD TACKOM RAZNO, boriti se svim sredstvima...
Kao sto vidite struka kaze NE, politicari , znamo i koji, kazu, bas nas briga za struku i narod i zemlju , i kazu DA.
Svako neka odluci kojem ce se carstvu privoleti.

offline
  • Pridružio: 02 Avg 2008
  • Poruke: 7251

Ne postoji ništa bajno. Ko je radio po fabrikama to zna, bilo da se pravi hrana ili nešto deseto nigde to nije kako se zamišlja.
Pitanje gašenja litijumskih baterija i njihovog skladištenja nas čeka pa nas čeka. Stelantis već za dva meseca počinje da ugrađuje iste serijski u Kragujevcu, elektrovozila već ima i sve više će ih biti pa je i to pitanje upravo na meniju, nevezano za Jadar. Ne možemo pričati o baterijama kao o nečemu što se može izbeći ako čvrsto žmurimo.

Rudarenje litijuma i ta osnovna prerada su te sporne teme. Sa ostalim moramo da se nosimo bilo rudarenja ili ne. Ni olovne baterije nisu baš bajne po pitanju rizika (ipak koriste sumopornu kiselinu), naravno, neuporedivo sa litijumskim. Ali sve te baterije su tu pa su tu i biće ih sve više.

Zato i kažem nema potrebe širiti priču oko Jadra van onoga što jeste trenutna tema. Jer se onda sve raspline i stekne pogrešan dojam da ako nema Jadra nema problema sa baterijama. Ako nema regulative i zbrinjavanja tih baterija, gde ćemo ih, tradicionalno u Moravu?

@Avala7
Mi smo usred svetskog sukoba, to što Kina kontroliše strateški resurs je upravo razlog celokupne jagme za litijumom. I situacija neće biti skorije bolja, samo gora.

offline
  • x9  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 04 Dec 2008
  • Poruke: 1170
  • Gde živiš: Vienna

Bas tako, citav lanac i niz procesa i normi mora da se implementira u zemlji koja kao odgovor na povecan nivo aflatoksina u mleku nadje resenje u zakonskom podizanju istog( karikiram ali svako sa gramom mozga ce razumeti ovakav plastican primer). Sto rekao Clarkson iz Top Gear-a: What could go wrong?
Zato ako se uzme citav proces od pocetka do kraja, rudarenje,sa svim svojim katastrofama, pa onda manufaktura baterija, sa svim procesima ( i otpadima) , odlaganje/ lagerovanje, pa onda tretman ostecenih baterija, protivpozarna zastita, posle pozarne akcije i zastita, transport, itd, moze se sa sigurnoscu reci da cemo imati po svakom segmentu, pogotovo prvom, zdravstvene izazove tj narodski receno probleme.
Ako mozemo izbaciti prvi deo problema koji je najveci i najproblematicniji, izbegli smo ekolosku i zdravstvenu katastrofu velikih razmera. Samim tim smo osujetili i lagerovanje litijumskih baterija u velikim kolicinama i sve probleme koji dolaze sa tim.
Vidim da se i nekakkav referendum najavljuje, Referendum na ustavno pravo svakog gradjana Srbijie na osnovna prava ?
Korupcija do neba.

offline
  • x9  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 04 Dec 2008
  • Poruke: 1170
  • Gde živiš: Vienna

Excalibur13 ::
Gopodinu istoricaru bih preporucio da ostane u struci...
Jos jedan od onih koji mute vodu. Porediti Srbiju nekad i sad, u tom kontekstu je bezobrazluk.
Porediti Norvesku sa nasom situacijom, je bezobrazluk. Navoditi da je potreban dijalog i onda sam samcat palamuditi sat vremena kao istoricar, o temama o kojima nema blage veze, i fino provlaciti nit , kako su neke bune naroda u nekim mestima neopravdane, ga je diskvalifikovalo.
Nema dijaloga, naravno da nema, jer se ne zeli dati medijski prostor struci i narodu.Zna se i od koga.
Kakav strateski polozaj, o cemu ovaj prica?

Spisak svih područja navedenih u rešenjima, po abecednom redosledu za istraživanja i bušotine u potrazi za litijumom

1. Aranđelovac;
2. Badanje;
3. Baljevac;
4. Bela Crkva;
5. Belanovica;
6. Blace;
7. Brajkovac;
8. Bujanovac;
9. Bukulja;
10. Cer;
11. Čačak;
12. Divci;
13. Dobrinja;
14. Dudovica;
15. Gornji Milanovac;
16. Gorobilja;
17. Jadarski basen;
18. Jagodina;
19. Jalovik;
20. Janok;
21. Ježevica;
22. Kamenica Šabačka;
23. Knić;
24. Koceljeva;
25. Kosjerić;
26. Kragujevac;
27. Krajkovac;
28. Kraljevo;
29. Krupanj; l
30. Lađevci;
31. Lajkovac; 32. Lazarevac;
33. Loznica;
34. Lukavac;
35. Ljig;
36. Merošina;
37. Mionica;
38. Mrovska;

39. Niš;

40. Osečina
41. Osladić;
42. Petlovača;
43. Piskanja;
44. Požega;
45. Preljina;
46. Rača;
47. Raduše;
48. Raška;
49. Rekovac;
50. Rekovački neogeni basen;
51. Siokovac;
52. Šabac;
53. Šatornja;
54. Topola;
55. Trgovište;
56. Trnava;
57. Ub;
58. Ursule;
59. Valjevo;
60. Valjevsko-mionički basen;
61. Varvarin
62. Vladimirci;
63. Vranje.
Lista je verovatno nepotpuna.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 945 korisnika na forumu :: 33 registrovanih, 4 sakrivenih i 908 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bladesu, Bobrock1, Boris90, cavatina, celik, cenejac111, cvrle312, DeerHunter, Dorcolac, draggan, FOX, Georgius, kolle.the.kid, ladro, Lieutenant, Marko Marković, mercedesamg, mikrimaus, mile23, milenko crazy north, mkukoleca, moldway, nick79, Prašinar, sabros, Smajser, Toper, vathra, VJ, YU-UKI, yufighter, zbazin, ZetaMan