Ruski procesori

12

Ruski procesori

offline
  • Pridružio: 28 Apr 2012
  • Poruke: 1748

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

TSMC planira da digne cenu za novu generaciju 2nm cipova



offline
  • Pridružio: 28 Apr 2012
  • Poruke: 1748

Русија је представила свој неуроморфни процесор „Алтај“ који имитира мозак — домаћи технолошки скок који би могао да редефинише ратовање помоћу вештачке интелигенције и потврди бескорисност западних санкција.

🔸 Алтај пружа преко 1000 пута бољу енергетску ефикасност од традиционалних чипова користећи неуронске мреже са импулсима које емитују кратке импулсе само када је потребно — директно копирајући људски мозак ултра мале снаге са само 20 вати.

🔸 Обрађује видео брзином до 2200 кадрова у секунди, трошећи мање од 0,5 W у малом кућишту димензија 9×9 mm — у поређењу са NVIDIA Jetson-ом који троши 15-60 W за сличне задатке вештачке интелигенције.

🔸 Садржи 256 асинхроних језгара која симулирају 131.072 неурона и 67 милиона синапси — развијен од стране новосибирског Motive NT-а са Касперским као стратешким инвеститором и представљен премијеру Мишустину прошле године.

🔸 Трансформише јефтине дронове у дуготрајне аутономне ловце, претвара сензорске мреже у прикривене интелигентне платформе које трају недељама и напаја опрему за радио-електронско ратовање која ради данима са једном батеријом.

🔸 Тренутно је потребан прототип од 28 нм који још увек захтева фабричку производњу — Русија би могла да се ослони на кинеске погоне или да се прилагоди грубљим домаћим чворовима од 350 нм, жртвујући део ефикасности за потпуни суверенитет.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 810 korisnika na forumu :: 46 registrovanih, 3 sakrivenih i 761 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 90SIN, Aleksa 3215, amaterSRB, b_z_b, Baždaranac, Bbbggg1979, bojanM84, BUDDAR70, cakija, Cigi, Comyymoc, Duce, dushan, Dzoni2412, ekipo26, g_g, HogarStrashni, Imperator_Aleksandr_lll, Kruger, kutija11, ladro, Lance Guest, LostInSpaceandTime, Markovic, marsovac 2, mkukoleca, mnn2, Mzee, N.e.m.a.nj.a., nelezele, Panter, Papadubi, Promising0, repac, S2M, sap, Sarmat, stegonosa, t.e.m.p.l.a.r., tomigun, vaci, vargas, Vladimir90, Vlado82, xAlex2, Zorge