Kineske hipersonične protivbrodske rakete

2

Kineske hipersonične protivbrodske rakete

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

Dannyboy ::Mare_m76 ::koliko je jedna ovakva raketa uopste delotvorna protiv nosaca aviona, u smislu da uspe da probije njegovu zastitu ? recimo p-700 granit napada u ''rojevima'' iz razlicitih uglova i pravaca istovremeno, i racuna na to da ce najmanje jedna od 12-24 rakete pogoditi i potopiti nosac aviona, e kakve sanse ima ovakav grmalj samostalno ? ili se racuna da ako ide brzinom od 10 mah da je nemoguce presresti ?

Verovatno ima nuklearnu bojevu glavu, tako da sa jednom raketom mozes unistiti nosac aviona i njegovu pratnju!

Amerikanci i Rusi su za vreme hladnog rata razvili takve bojeve glave, zasto ne i Kinezi?


Ma nema potrebe za nukelarkom. Ako je preciznost dovoljno dobra (a verovatno jeste) dovoljno je da glava bude napunjena ogromnim brojem kuglica od Wolframa. Pri toj brzini (10 Mahova) razaranje na nosacu aviona bi bilo ogromno.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 20 Sep 2008
  • Poruke: 775

pa p-700 granit i koristi nuk. glavu,izmedju ostalog .... sto je sigurno sigurno je!



offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

Mare_m76 ::pa p-700 granit i koristi nuk. glavu,izmedju ostalog .... sto je sigurno sigurno je!

Pa ako Kina napadne Americki nosac aviona atomskom bombom sta mislis kako ce Ameri da odgovore?

offline
  • Pridružio: 27 Apr 2008
  • Poruke: 1429

pre nosaca se salju podmornice..... a pre podmornice air force odradi svoj posao sa velike visine. Borbena grupa oko nosaca je zadnja koja dodje na ivici dometa..

Dopuna: 14 Apr 2009 0:03

zadnjih desetak godina Kinezu su uspesno razvili slicne "terminatore""
- kratkodometne rakete, pre svega da bi stitile kineske interese na Tajvan
- rakete srednjeg dometa da bi postigle superiornost u taj deo Azije
- rakete velikog dometa, da bi sprecile US mesanje u prva dva slucaja...

Ovaj terminator je i te kako opasan za US Navy.
verujem da je u pentagonu vec izazvao veliki interes.

Dopuna: 14 Apr 2009 0:05

Citat:Mean machine
Pa ako Kina napadne Americki nosac aviona atomskom bombom sta mislis kako ce Ameri da odgovore?
mean machine, citaj : Taiwan.

PS: "oficijalno" , nukl. instalacije su zatvorene pre vise decenija. ali zasto da ne..
?
deo A-bombi koji je bio namanjen za Kinu. Iz komsiluka.


Dopuna: 14 Apr 2009 0:09

nulearke koje su bile namenjeni za kineze, jos '58.
a bile su opasno blizu kinezima.

At the time of the 1958 Taiwan Strait crisis, US Strategic Air Command deployed Mk-6, Mk-36 and Mk-39 (top down) nuclear bombs on Guam and Okinawa (only Mk-36 and 39).

offline
  • Pridružio: 30 Dec 2008
  • Poruke: 558

Za kupovinu sistema DF-21 vec su zainteresovani Iran i Venecuela. Sem protivbrodske verzije ovog sistema razvijena je i vezija zemlja-kosmos koja je namenjena za dejstvo po protivnickim satelitima. Evo prevoda delova jednog intervjua koji govori o kineskom ASBM sistemu. Napomenuo bi da su kao i za mnoge druge kineske vojne projekta mnogi detalji projekta nepoznati jer su vojna tajna poput opsega koji koristi radar za navodjenje.

1. 1. Što je uzrokovalo da Kina počne razvijati ovaj sustav?
Postoje dva glavna uzroka koja su pokrenula ovaj projekat. Prvi je americki Pershing II projektil koji je pokazao tačnost koja se može postići kroz Marv bojeve glava i aktivno radarsko navodjenje . Drugi je incident kod Tajvana 1996 koji je je pokazao njihovu nemoc protiv americkih grupa nosaca aviona.

2. 2. Kada je projekat počeo i gdje je on sada?
Kina je verovatno počela istraživanje Marv odmah nakon sto je Pershing II bio angažovan 1984. Do 1991, Kina je završilo istraživanje Marva. Istraživanje o napadu na stacionarne ciljeve pomocu Marv tehnologije je sprovedeno 1994 godine. Godine 1999 je na nacionalnoj paradi prikazana raketa sa svim osnovnim tehnologijama potrebnim za projektil koji je deo ASBM sistema. Ako pogledamo trenutno stanje i raspored satelitskih izviđackih platformi, verovatno bismo mogli reći da je sustav ostvario neku vrstu operativne sposobnosti.

3. 3. Koji su to poboljšanja stavljena ?
Izgleda da je sistem DF-21 sistem na kome je zasnovan ASBM. Koristi kruto gorivo, mobilan je , razmješten na velikom podrucju i nedavno he unaprijeđen na DF-21C. Domet od oko 2000 km bi savršeno pokrivao područja budućih sukoba. Njegov domet takođe će pokrivati veći dio područja koje ce pokrivati Kineski OTH-B radar. On je takođe dovoljno velik da nosi veliku bojevu glava koja je potrebno da nanese štetu nosaču, a takođe sadrži složene sisteme navodjenja. Kinezi su stavili Marv bojnu glava na DF-21 zbog njenih manevarskih sposobnosti (Ona se nekrece pravolinijski u prostoru vec stalno krivuda). Kako bi se poboljšala sposobnost penetracije oni su dodali u trecoj etapi leta nepredvidljive pokrete. (Mislim da su na blogu opisani kao neku vrstu oscilacija). Takodje su napravljene izmjene u bojnoj glavi, kako bi ona imala niži radarski potpis. Oni su takođe dodali nove multi-mod trazioce koji navodno imaju aktivne i pasivne radarske i infracrvene senzore.

4. 4. Koji su izvori koje osiguravaju podatke za ciljanje ASBM ovaj sustav?
Navedena su 5 osnova izvora i to su:

* Izviđacki sateliti - Mislim da možete pogledati Ziyuan i Yaogan serije satelite koji poseduju EO, CCD senzore kao i SAR mogućnosti. Takodje se govori i o FY seriji, koja je u konstelaciji sa satelitima za osmatranje zemlje. Mislim da je važno napomenuti da je 18 satelita za osmatranje zemlje bilo operativno 2004, kao i to što je najavljeno da će se taj broj povecati na 100 satelita. Mislim da će se koristiti za skeniranje brodova, ali tamo nije spomenuo da ce Kina koristi FY-2 serije satelita kako bi pratila kretanje mete. Druga mogućnost je lansiranje, mikro satelita sa kratkim vremenom zivota u vreme sukoba. On spominje da Kina može pokrenuti 100 kg tezak satelit u roku od 12 h. Kinezi su u drugoj polovini avgusta lansirali takve eksperimentalne satelite koji su radili 27 dana i koji su se posle zavrsene vezbe vratili na zemlju.
* Elint sateliti -Tu se spominje nesto kao USN's White Cloud Spaceborne ELINT sistem. Imam problem sa ovim jer ne mogu pronaći nigde da je spomenuto da Kina imaju sličan sistem.
* OTH Radar - ima domet detekcije od 800 do 3000 km. Tačnost u ciljanju je oko 20 do 30 km. Ona može biti poboljšana na 2 do 3 km koriscenjem poboljšanih algoritamima. OTH radar može raditi sa izvidjackim satelita kako bi pruzio preciznije informacije o cilju.
* UAV - Kao što je spomenuto gore. Kina ima obiman UAV program koji ukljucuje gore pomenuti XiangLong. Kao što smo vidjeli na aeromitingu u Zhuhai postoje i drugi mnogobrojni projekti UAV. Trenutno je najveći problem s kineskim UAV programima taj sto oni jednostavno nemaju dovoljno malih mlaznih/turbofan motora. Mislim da će to promijeniti u slijedećih 10 godina, tako da je ovaj deo u sustavu ciljanja iza izvidjackih satelita i OTH radara.
*Radio komunikacija - to je deo sistems koji najvise zbunuje posto se govori o radu sa elint satelitima (što ja mislim da oni nemaju).

5. 5. Kako bi se izvodilo lansiranje i postupak napada ?
Mislim da bi u vreme rata pokrenuli brojne mikro-EO satelite koji imaju kratak vek trajanja za povećanjo izviđanje u području oko Tajvana. Slično kao i u SAD-a, oni će imati Hale UAV koje ce obavljati napredne izviđanje ispred ratne zone. OTH radar će dati osnovne informacije o dolazecoj floti. Ove informacije će biti u kombinaciji sa podacima o satelitima osigurati preciznije podatake za ciljanje. Projektil bi biti lansiran na procenjeni položaj na temelju početnog položaja + brzina. Ako je cilj na 2000 km i raketa je putuje brzinom od 10 maha (343 * 3,6 * 10 = 10000 + km / h), on ce doći do cilja za manje od 12 minuta. Za to vreme, ako flota ima brzinu kretanja od 30 čvorova, ona ce doci najviše 6 čvorova ili oko 11 km od prvobitne lokacije. Ako bismo dodali problem preciznosti početnih elemenata dobijenih pomocu OTH radara + EO satelita, to bi moglo izazvati da flote bude izvan podrucja cije skeniranje vrsi ASBM. U toku krstarenja , raketa bi trebala kontinuirano komunicirati sa relejnim satelitima (poput TianLian-1 koji je nedavno pokrenut) da bi sto više poboljšala preciznost gadjanja. ASBM će također verojatno biti OF u tom trenutku, tako da će potrebna komunikacije sa Beidou-2 koji bi ga pratili. Kad dodje u neposrednoj blizini cilja, napad ce se izvoditi u 3 faze : vodjenje na visokoj, srednoj i maloj visini. Moguce je da se brzina usporava blizu cilja, kako bi sistem navodjenja dobio vise vremena za zaskljucavanje cilja.

6. 6. Kakav je operativni status ovaj sistema?
Od svih izvora sam pročitao, čini mi se da PLAN već smatra da je ovaj sustav postao operativan. Normalno, ja ne mogu o njegovoj sposobnosti zakljuciti na osnovu kineskog vojnog magazina. Prema razlicitim izvorima, izgleda da je to bilo verovatno u 2007 ili 2008 godini.

7. 7. Koliko je koristan ovaj sistem?
Nije poznato koliku štete moze nanijeti 1 projektil cilju. Ja mislim da, ako bi ovaj sistem mogao čak i privremeno izbaciti nosac iz upotrebe i / ili udaljiti grupe nosaca aviona dalje od kopna, da bi on ispunio svoju svrhu.

8. 8. Postoje li druge platforme za pokretanje ovog sistema?
Uvijek sam mislila da je vazduhoplovna verzija od ASBM od Jh-7 moguća. Tu su svakako veoma brojne balisticke rakete kratkog dometai poput Jh-7. Nisam mislila o lansiranju ASBM od SSBN, budući da može da izazove zabunu da je u pitanju nuklearni projektil.

offline
  • Pridružio: 20 Sep 2008
  • Poruke: 775

mean_machine ::Mare_m76 ::pa p-700 granit i koristi nuk. glavu,izmedju ostalog .... sto je sigurno sigurno je!

Pa ako Kina napadne Americki nosac aviona atomskom bombom sta mislis kako ce Ameri da odgovore?


pa nije to neka ogromna snaga atomske bombe, i ne gadja se civilni objekat, vec strogo vojni cilj. nuk bomba male snage je tu da osigura potapanje. A postoji i termobaricna koja bi izazvala ogroman pozar, apostoji i sa 750kg eksploziva, pa ko sta voli :-)

offline
  • Pridružio: 30 Dec 2008
  • Poruke: 558

Nova kineska protivbrodska raketa je zasnovana na raketi DF-25C koja poseduje konvencionalnu bojnu glavu mase 2000 kg. Postoje i verzije rakete DF-21 sa nukleranom bojnom glavom mase 600 kg ali nije mi poznato da su kinezi na osnovu njih razvili protvbrodske rakete. (Moguce je da postoje i takve rakete a da kinezi to kriju posto je lanser isti.) Lanseri ne deluju samostalno vec su organizovani u raketne brigade od kojih svaka ima 16 lansera. Jedna brigada je u stanju da lansira u jednom plutonu 16 hipersonicnih raketa od kojih svaka ima bojnu glavu od 2 000 kg, ukupna masa bojnih glava ovih raketa iznosi 32 000 kg sto je sasvim dovoljna vatrena moc da potopi nosac aviona.

Dopuna: 14 Apr 2009 19:02

Lanseri raketa se nalaze u sastavu Kineskog drugog artiljeriskog korpusa i smesteni su na 4 lokacije:

* Tonghua, provincija Liaoning, blizu Korejskog poluostva
* Liangxiwang, provincija Jiangxi , prema Tajvanu
* Jianshui, provincija Yunnan , prema jugoistocnoj Aziji
* Xining, provincija Qinghai , blizu Kinesko Indijske granice

offline
  • Pridružio: 27 Apr 2008
  • Poruke: 1429

kako neki gledaju na ove rakete ( prvi deo je prica.. projekcija)

"Citat:TAIPEI, Taiwan - China is developing anti-ship ballistic missiles (ASBMs) that could sink U.S. aircraft carriers responding to a Taiwan Strait crisis, a development that has some defense analysts and former U.S. and Taiwan government officials envisioning scenarios like this:

In March 2012, Washington responds to Chinese threats to invade Taiwan by sending two U.S. aircraft carrier groups toward the Taiwan Strait. Rhetoric out of Beijing and Washington escalates with threats and counterthreats, then open battle.

On the second day, Taiwan and U.S. fighter aircraft engage Chinese aircraft over the strait in what one Taiwanese pilot describes as a hornet's nest from hell. On the third day, two dozen ASBMs sink the aircraft carriers and several Aegis-equipped destroyers and amphibious warfare ships, killing more than 18,000 U.S. sailors and Marines. In just under an hour, the Chinese inflict four times the losses of the Iraq war."


Citat:"Successful deployment of conventional medium-range ballistic missiles, such as the DF-21C, as well as extended-range short-range ballistic missiles (SBRM), with terminal guidance packages, could hold at risk U.S. carrier battle groups intervening in a crisis."

The DF-21C - the road-mobile Dong Feng 21C (East Wind) medium-range ballistic missile with a range of 2,500 kilometers - is the most serious threat to U.S. aircraft carrier groups approaching the Taiwan Strait, said Lin Chong-Pin, former Taiwan deputy minister of defense.

"The DF-21 can be mounted with five kinds of warheads, all designed with U.S. aircraft carrier groups in mind," Lin said. "Parenthetically, the humiliation felt by the People's Liberation Army [PLA] after the 1996 Taiwan Strait crisis provided the greatest impetus for Beijing to acquire these capabilities that have been deployed since 2004."

vise: http://www.defensenews.com/story.php?i=3307277

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

Veliki_Blek ::Za kupovinu sistema DF-21 vec su zainteresovani Iran i Venecuela. Sem protivbrodske verzije ovog sistema razvijena je i vezija zemlja-kosmos koja je namenjena za dejstvo po protivnickim satelitima. Evo prevoda delova jednog intervjua koji govori o kineskom ASBM sistemu. Napomenuo bi da su kao i za mnoge druge kineske vojne projekta mnogi detalji projekta nepoznati jer su vojna tajna poput opsega koji koristi radar za navodjenje.

1. 1. Što je uzrokovalo da Kina počne razvijati ovaj sustav?
Postoje dva glavna uzroka koja su pokrenula ovaj projekat. Prvi je americki Pershing II projektil koji je pokazao tačnost koja se može postići kroz Marv bojeve glava i aktivno radarsko navodjenje . Drugi je incident kod Tajvana 1996 koji je je pokazao njihovu nemoc protiv americkih grupa nosaca aviona.

2. 2. Kada je projekat počeo i gdje je on sada?
Kina je verovatno počela istraživanje Marv odmah nakon sto je Pershing II bio angažovan 1984. Do 1991, Kina je završilo istraživanje Marva. Istraživanje o napadu na stacionarne ciljeve pomocu Marv tehnologije je sprovedeno 1994 godine. Godine 1999 je na nacionalnoj paradi prikazana raketa sa svim osnovnim tehnologijama potrebnim za projektil koji je deo ASBM sistema. Ako pogledamo trenutno stanje i raspored satelitskih izviđackih platformi, verovatno bismo mogli reći da je sustav ostvario neku vrstu operativne sposobnosti.

3. 3. Koji su to poboljšanja stavljena ?
Izgleda da je sistem DF-21 sistem na kome je zasnovan ASBM. Koristi kruto gorivo, mobilan je , razmješten na velikom podrucju i nedavno he unaprijeđen na DF-21C. Domet od oko 2000 km bi savršeno pokrivao područja budućih sukoba. Njegov domet takođe će pokrivati veći dio područja koje ce pokrivati Kineski OTH-B radar. On je takođe dovoljno velik da nosi veliku bojevu glava koja je potrebno da nanese štetu nosaču, a takođe sadrži složene sisteme navodjenja. Kinezi su stavili Marv bojnu glava na DF-21 zbog njenih manevarskih sposobnosti (Ona se nekrece pravolinijski u prostoru vec stalno krivuda). Kako bi se poboljšala sposobnost penetracije oni su dodali u trecoj etapi leta nepredvidljive pokrete. (Mislim da su na blogu opisani kao neku vrstu oscilacija). Takodje su napravljene izmjene u bojnoj glavi, kako bi ona imala niži radarski potpis. Oni su takođe dodali nove multi-mod trazioce koji navodno imaju aktivne i pasivne radarske i infracrvene senzore.

4. 4. Koji su izvori koje osiguravaju podatke za ciljanje ASBM ovaj sustav?
Navedena su 5 osnova izvora i to su:

* Izviđacki sateliti - Mislim da možete pogledati Ziyuan i Yaogan serije satelite koji poseduju EO, CCD senzore kao i SAR mogućnosti. Takodje se govori i o FY seriji, koja je u konstelaciji sa satelitima za osmatranje zemlje. Mislim da je važno napomenuti da je 18 satelita za osmatranje zemlje bilo operativno 2004, kao i to što je najavljeno da će se taj broj povecati na 100 satelita. Mislim da će se koristiti za skeniranje brodova, ali tamo nije spomenuo da ce Kina koristi FY-2 serije satelita kako bi pratila kretanje mete. Druga mogućnost je lansiranje, mikro satelita sa kratkim vremenom zivota u vreme sukoba. On spominje da Kina može pokrenuti 100 kg tezak satelit u roku od 12 h. Kinezi su u drugoj polovini avgusta lansirali takve eksperimentalne satelite koji su radili 27 dana i koji su se posle zavrsene vezbe vratili na zemlju.
* Elint sateliti -Tu se spominje nesto kao USN's White Cloud Spaceborne ELINT sistem. Imam problem sa ovim jer ne mogu pronaći nigde da je spomenuto da Kina imaju sličan sistem.
* OTH Radar - ima domet detekcije od 800 do 3000 km. Tačnost u ciljanju je oko 20 do 30 km. Ona može biti poboljšana na 2 do 3 km koriscenjem poboljšanih algoritamima. OTH radar može raditi sa izvidjackim satelita kako bi pruzio preciznije informacije o cilju.
* UAV - Kao što je spomenuto gore. Kina ima obiman UAV program koji ukljucuje gore pomenuti XiangLong. Kao što smo vidjeli na aeromitingu u Zhuhai postoje i drugi mnogobrojni projekti UAV. Trenutno je najveći problem s kineskim UAV programima taj sto oni jednostavno nemaju dovoljno malih mlaznih/turbofan motora. Mislim da će to promijeniti u slijedećih 10 godina, tako da je ovaj deo u sustavu ciljanja iza izvidjackih satelita i OTH radara.
*Radio komunikacija - to je deo sistems koji najvise zbunuje posto se govori o radu sa elint satelitima (što ja mislim da oni nemaju).

5. 5. Kako bi se izvodilo lansiranje i postupak napada ?
Mislim da bi u vreme rata pokrenuli brojne mikro-EO satelite koji imaju kratak vek trajanja za povećanjo izviđanje u području oko Tajvana. Slično kao i u SAD-a, oni će imati Hale UAV koje ce obavljati napredne izviđanje ispred ratne zone. OTH radar će dati osnovne informacije o dolazecoj floti. Ove informacije će biti u kombinaciji sa podacima o satelitima osigurati preciznije podatake za ciljanje. Projektil bi biti lansiran na procenjeni položaj na temelju početnog položaja + brzina. Ako je cilj na 2000 km i raketa je putuje brzinom od 10 maha (343 * 3,6 * 10 = 10000 + km / h), on ce doći do cilja za manje od 12 minuta. Za to vreme, ako flota ima brzinu kretanja od 30 čvorova, ona ce doci najviše 6 čvorova ili oko 11 km od prvobitne lokacije. Ako bismo dodali problem preciznosti početnih elemenata dobijenih pomocu OTH radara + EO satelita, to bi moglo izazvati da flote bude izvan podrucja cije skeniranje vrsi ASBM. U toku krstarenja , raketa bi trebala kontinuirano komunicirati sa relejnim satelitima (poput TianLian-1 koji je nedavno pokrenut) da bi sto više poboljšala preciznost gadjanja. ASBM će također verojatno biti OF u tom trenutku, tako da će potrebna komunikacije sa Beidou-2 koji bi ga pratili. Kad dodje u neposrednoj blizini cilja, napad ce se izvoditi u 3 faze : vodjenje na visokoj, srednoj i maloj visini. Moguce je da se brzina usporava blizu cilja, kako bi sistem navodjenja dobio vise vremena za zaskljucavanje cilja.

6. 6. Kakav je operativni status ovaj sistema?
Od svih izvora sam pročitao, čini mi se da PLAN već smatra da je ovaj sustav postao operativan. Normalno, ja ne mogu o njegovoj sposobnosti zakljuciti na osnovu kineskog vojnog magazina. Prema razlicitim izvorima, izgleda da je to bilo verovatno u 2007 ili 2008 godini.

7. 7. Koliko je koristan ovaj sistem?
Nije poznato koliku štete moze nanijeti 1 projektil cilju. Ja mislim da, ako bi ovaj sistem mogao čak i privremeno izbaciti nosac iz upotrebe i / ili udaljiti grupe nosaca aviona dalje od kopna, da bi on ispunio svoju svrhu.

8. 8. Postoje li druge platforme za pokretanje ovog sistema?
Uvijek sam mislila da je vazduhoplovna verzija od ASBM od Jh-7 moguća. Tu su svakako veoma brojne balisticke rakete kratkog dometai poput Jh-7. Nisam mislila o lansiranju ASBM od SSBN, budući da može da izazove zabunu da je u pitanju nuklearni projektil.



Ziveli Svaka cast za tekst!

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4234

@Mare

bilo kakva upotreba nuklearki povlaci odgovor istom merom.


@ostali

sto se tice ovog sistema, slazem se da bi i bez nuklearke bio jako opasan ne samo za nosac vec i celu borbenu grupu. medjutim, ako ga uvedu, a verovatno i ako ne (zbog severne koreje), ameri ce sigurno postaviti raketni stit u japanu, j.koreji a ko zna, mozda i na tajvanu. osim toga, u rejonu, opet zbog j.koreje, su dezurni brodovi sa standard sm3. koliko god se nekome ucinilo da eto, neko ce amerima konacno doci glave, bojim se da je samo korak blize katastrofi i ponovnoj trci u naoruzanju. daleko bilo...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1075 korisnika na forumu :: 40 registrovanih, 4 sakrivenih i 1031 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: babaroga, bigfoot, cenejac111, darkangel, Darko8, Dimitrise93, djboj, DPera, draganca, esx66, HrcAk47, ikan, janbo, Joja, Kibice, kobaja77, Koridor, Kubovac, KUZMAR, ladro, laurusri, loon123, mercedesamg, milanovic, Millennium, mnn2, Nemanja.M, Panter, rajkoplje, raketaš, raptorsi, Rogan33, Srle993, Tas011, Trpe Grozni, Vlada1389, vladulns, šumar bk2, žeks62, 79693