Formacijski sastav vojske

13

Formacijski sastav vojske

offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6590

Pa vecina vojski je presla na brigadne sastavljene od bataljona. Generalno divizije sastavljene od pukova su zgodne za obicnu pesadiju (onu bez vozila), koja je manje-vise nestala posle Drugog Svetskog Rata.
Nisam siguran da bataljoni imaju izvidjacke cete (mada postoje izvidjacki vodovi), vec brigade bi trebale da imaju izvidjacki bataljon (koji sam ja zaboravio da spomenem).
Nekakva ,,standardna brigada" bi imala:
-3 ,,osnovna" bataljona, odnosno pesadijski (bilo koja varijanta) ili tenkovski ili kombinacija ta dva;
-1 komandni, sa stabom i koji objedinjava i manje jedinice (kao sto je vojna policija, ABHO, veza...);
-1 izvidjacki;
-1 artiljerijski (sa haubicama);
-1 inzinjerski;
-1 logisticki;
-1 Protiv-vazduhoplovne odbrane.
Ali svaka vojska vec pravi svoju brigadu.

I dva znaimljiva linka:
Ruska vojska:
http://www.cast.ru/files/book/NewArmy_sm.pdf
Sovjetska vojska (ovo je vec istorijski dokumenat):
http://www.fas.org/irp/doddir/army/fm100-2-3.pdf



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Loes 
  • Super građanin
  • Pridružio: 25 Jun 2013
  • Poruke: 1216

Formacije, trt mrt, gledajuci nase brigade rekao bih da su po brojnom sastavu na nivou bataljona u nekim zemljama, u VJ smo u mnogim pojedinacno gledano kasarnama imali vise vojnika nego sto sada imamo u brigadama i to na jednom mestu a danas su nam brigade po bataljonima razbacane na sve strane tj obuhvataju u prosku deseta kbataljona te u bataljonima u proseku ima 200-250 ljudi a brigade su na oko 2000-2500 ljudi...

Sta je tu brigada a sta je bataljon neznam ali meni vise lice na neki ojacan bataljon sa po desetak ceta ili pak puk a na brigade u klasicnom poimanju nikako...Odnosno formacija je ono sto imamo u praksi a isto pokazuje da je formacija sirok pojam.

Problem interoperatovnosti unutar ovakvih brigada je veliki posebno jer se obuka svodi na male jedinice i veliko je pitanje kako bi delovala u celini tj. kao brigada.

Mislim da kada se vec oslanjamo na saradnju sa SAD-om u pogledu formacija mogli nauciti sta je Marine expeditionary unit i mozda preslikati nesto korisno iz nje sto bi nam vise znacilo od ovakvog nakaradnog sistema kome je garantovan raspad u slucaju nekog veceg sugoba ako se ne poradi ne interoperativnosti i uvezbavanju celog sastava pogotovu bez adekvatne komunikacione opreme gde ce sve pasti na teret komandanata bataljona fakticki u borbi....

Pogotovu iskustvo marinaca se moze preslikati i za manje formacije tj. mali broj vojnika u cetama i bataljonima kakav sada imamo a bio bi veoma pozitivan korak i treba odustati u ovakvoj situaciji pa cak i sa nesto vecom vojskom od klasicnih podela jedinica kao sto su oklopne, mehanizovan i slicno i raditi na stvaranju manjih sastava koji mogu da samsotalno obave zadatke naravno u uslovima odsustva jake vazdusne komponente koje marinci imaju tj. prilagodjavanjem formacije nasim borbenim sredstvima....

Savremena ratna praksa pokazuje potrebu za takvim malim samostalnim formacijama te da klasicne jedinice tj. formacije se susrecu sa velikim problemima u dejstvima pogotovu ako nemogu neke nedostatke da nadnoknade brojsnocu.

Formacija nista neznaci sama po sebi ako ne moze da obavi sve predvidjene zadatke i ako nije popunjena onako kako je zamisljena....



offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28513
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Ruska divizija u II SR

offline
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 1078
  • Gde živiš: Beograd

CheefCoach ::...vec brigade bi trebale da imaju izvidjacki bataljon (koji sam ja zaboravio da spomenem). Nekakva ,,standardna brigada" bi imala:
-3 ,,osnovna" bataljona, odnosno pesadijski (bilo koja varijanta) ili tenkovski ili kombinacija ta dva;
-1 komandni, sa stabom i koji objedinjava i manje jedinice (kao sto je vojna policija, ABHO, veza...);
-1 izvidjacki;
-1 artiljerijski (sa haubicama);
-1 inzinjerski;
-1 logisticki;
-1 Protiv-vazduhoplovne odbrane.
Ali svaka vojska vec pravi svoju brigadu.

Obicno je 4 "osnovna" bataljona (4 pesadijska ili motorizovana, ili razne kombinacije oklopnih i mehanizovanih do ukupno 4 bataljona), artiljerijski i PVO divizion (tako se u artiljeriji i PVO zovu jedinice ranga bataljona), pozadinski i komandni bataljon. Brigada jos ima i izvidjacku i inzinjerijsku cetu, mozda i cetu veze. Takva je od prilike bila struktura brigada JNA.
U nekim zapadnim brigadama ili brigadnim taktickim grupama zaista moze postojati i nesto sto zovu izvidjacki bataljon ali mislim da on u tom sastavu zapravo predstavlja pesadijski bataljon ciji je sastav bolje obucen i opremljen od obicne pesadije. U svakom slucaju, na 3-4 osnovna bataljona, jedan izvidjacki bataljon je svakako previse, za pravo izvidjanje na brigadnom nivou je dovoljna ceta.

offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6590

Neki globalni standard je 3. Znaci tri osnovne podjedinice u jedinici. Cetvorke su bile standard u 2. Svetskom ratu. U JNA u oklopnim i mehanizovanim brigadama je bilo nesto drugacije, sto je verovatno posledica zelje da se ima dovoljno pesadije i dovoljno tenkova. Sadasnje brigade VS imaju uglavnom 5 osnovnih bataljona. Tako da nije nista uklesano u kamen.

Kod zapadnjaka postoji veca doza izvidjanja, te na brigadu ide izvidjacki bataljon. Ali zapadnjaci obicno nemaju PVO divizion.

Posto imam tablice organizacije za Americku vojsku (za borbene brigade), a nije off topik, mogu da se malo osvrnem na njihove brigade i na izvidjacke bataljone u njima.

Imaju tri tipa brigada: Pesadijsku, Oklopnu i Strajker brigadu.

Pesadijska ima:

-Komandu brigade,
-Komandni bataljon,
-3 pesadijska bataljona,
-izvidjacki divizion,
-artiljerijski divizion (18x105 mm),
-logisticki bataljon.

Taj komandni bataljon ima:
-Komandnu cetu,
-Cetu veze,
-Cetu vojnih obavestajaca,
-2 Cete inzenjerije (koje nisu istog sastava),
-pridodatu logisticku cetu, koja dolazi iz logisticke brigade,
-ima i vod bespilotnih letelica (4 letelice).

Izvidjacki divizion ima:

-Komandni eskadron,
-2 Izvidjacka eskadrona,
-Izvidjacki eskadron,
-Pridodata ceta logistike.

Inace nisam posandrcao sto sam izvidjace rasporedio u divizione/eskadrone, jer kod Amera izvidjaci imaju konjicke nazive za jedinice (Squadron, Troop). Konjica je nekada bila izvidjac brigade (ili cega vec) pa se naziv zadrzao.

U komandnom eskadronu se nalazi stab, veza, medicinski vod (2 hirurga i 8 sanitetskih vozila) i vod za navodjenje artiljerije sa 3 vozila M1200 (koja podsecaju na nase BOV-ove).

Jedan od prva dva izvidjacka eskadrona ima u svom sastavu komandira, 2 MB 120 mm i 3 voda sa po 6 vozila tipa Humvi (svaki sa 4 coveka). Od njih 2 imaju TOW-ove. Onaj treci je ,,sjahan" i ima komandira, 2x MB 60 mm, odeljenje snajperista (6 ljudi) i 2 voda sa po 3 odeljenja po 8 vojnika.

Izvidjacki divizion ima borbenu vrednost koja je priblizna polovini pesadijskog bataljona.

Oklpna brigada ima slicnosti sa pesadisjkom, samo sto umesto pesadijskih ima zdruzene bataljone. Zdruzeni bataljon ima 2 tenkovske i 2 mehanizovane cete (29 tenkova i 29 BVP Bradley). Izvidjacki divizion ima 3 eskadrona sa po 2 voda koja imaju 3 izvidjacka Bradlija i 5 Humvija. Uz komandni to mu dodje 7 Bradlija po eskadronu. Artiljerijski divizon ima samohodne haubice tipa Paladin 155 mm.

Strajker brigada je u sustini pesadijska brigada, ali se pesadija vozi u Oklopnim transporterima-tockasima tipa Strajker. Pesadijski bataljoni nemaju cete za podrsku. U cetama idu i samohodke 105 mm (po 3). Svi MB su 120 mm. Artiljerijski divizion ima vicene haubice kalibra 155 mm. Izvidjacki divizion ima 3 eskadrona, svaki sa 14 vozila+2 MB 120 mm. Vozila su poluprazna, barem sto se tice ljudstva. Vod ima 4 tockasa (8x8), komandira voda, staresinu voda, 4 vozaca, 4 nisadzije, 2 komandira sekcije, 2 komandira timova i 9 vojnika-izvidjaca. (U pesadijskim cetama tockas, Strajker, ima vozaca, nisadziju i prevozi 10 vojnika.) Nisu stedeli. Mr. Green

offline
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 1078
  • Gde živiš: Beograd

@CheefCoach
Izvidjacki divizion ima:
-Komandni eskadron,
-2 Izvidjacka eskadrona,
-Izvidjacki eskadron,
-Pridodata ceta logistike.

Zapravo je to ovo:
Reconnaissance squadron
Headquarters and headquarters troop
Mounted reconnaissance troop (Stryker) (×3)
Surveillance troop
Dakle, u brigadama i brigadnim borbenim timovima imamo izvidjacki squadron a ne divizion, on se sastoji od troops a ne od eskadrona. Sqadron i troop su jedinice ekvivalentne bataljonu/divizionu odnosno ceti/bateriji ali su onbicno manje. Slazem se da u zapadnim brigadama izvidjacki skvadron efektivno ima snagu polovine bataljona.

offline
  • Pridružio: 18 Jun 2009
  • Poruke: 67
  • Gde živiš: Beograd

У америчкој КоВ (Army) једна од "новина" у организацији (формацији) бригада је вод војне полиције (мало је већи од стандардног и има око 45 људи). Налази су командом батаљону (или за борбену подршку, нисам сигуран). Раније (пре десетак година), у бригадама није било војне полиције већ су оне ојачаване из састава бригада ВП.

Израда организацијско-формацијске структуре јединица може бити према очекиваним задацима (као што је код америчких маринаца и уопште у њиховој војсци). Тада се мање више све јединице истог ранга типске (односно исте или скоро исте). Батаљони, а делимично и бригаде су "модули" које уклапају код одређивања снага за задатак. Маринске снаге су конципиране као тежишно експедиционе снаге, за офанзивне задатке, тежишно у приобаљу. Како их је ратна пракса приморала да ратују и дубоку у копни, прилагођавали су се ситуацији "моделујући" привремене саставе за конкретне задатке, али и мењајући формацијер. Хоћу рећи и код њих формације и структуре бригада нису увек идеалне. И они почесто "кукају" на формације.

Међутим, организација (структура) јединица и бројна величина људства и опреме се могу одређивати и на основу простора (тактичких и оперативних праваца) њихове употребе, као што је било у ЈНА. То је било добро за одбрамбено усмерене јединице које су већ у миру распоређене на просторима будуће ратне употребе. У том случају јединице имају различиту структуру и величину. Број батаљона се може разликовати, број и јачина оклопних саства посебно. Наравно, могуће су и комбинације.

У сваком случају се настоји да бригада и батаљон, као основни носилац ("извођач") дејстава буду тако конципиране да највећи број задатака могу обавити саме, без ојачавања или измена, посебно у неким, условно речено почетним периодима дејстава.

На формацију значајно утиче и наоружање и технолошки ново тог наоружања и опреме коју поседујеш. За различито наоружање потребан је различит број послужилаца. Онај ко има тенкове Т-55, са истим бројем тенкова имаће већи број људи, у односу на ону јединицу са тенковима М-84.

offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6590

Dzumba, sada sam pogledao tablice, u brigadama po modelu iz 2009. je postojao vod vojne policije u sastavu komandne cete komandnog bataljona, ali izgleda da su ih izbacili u brigadama po modelu iz 2012. godine. Taj model iz 2009. je imao po 2 osnovna bataljona, kako bi se brigada lakse transpotovala vazduhom, ali su se u modelu iz 2012. vratili na 3 osnovna bataljona.

offline
  • Pridružio: 27 Jun 2009
  • Poruke: 390
  • Gde živiš: Prijepolje-Srbija

sta su to intendantcke jedinice?

offline
  • Pridružio: 11 Feb 2014
  • Poruke: 612
  • Gde živiš: U zemlji čuda-Srbiji i u svom svetu

comi991 ::sta su to intendantcke jedinice?

Intendant je oficir ,koji se stara,brine o placanju i snabdevanju trupa i njenim potrebama.
Vojna sluzba koji se stara o snabdevanju vojske hranom i ostalim potrebama,eto to su poslovi intendanata i intendantske sluzbe.Ovo je sluzba logistickog roda, logistike.Logistika je rod koji pomaze,snabdeva hranom ,municijom transport, medicina itd....Daje podrsku jedinicama kopnene vojske,i nije borbena jedinica.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1148 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 7 sakrivenih i 1098 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, Bobrock1, ccoogg123, Centauro, dankisha, dika69, Djokislav, DPera, DragoslavS, Džordžino, esx66, FileFinder, Fog of War, HrcAk47, hyla, Ivica1102, JOntra, Još malo pa deda, kobaja77, Kubovac, ladro, laki_bb, maiden6657, mercedesamg, milanovic, milutin134, mrav pesadinac, naki011, Nemanja.M, Pohovani_00, prashinar, proka89, Springfield, ss10, Sumadija34, Tvrtko I, VJ, Vlada78, vladaa012, x9, zeo, 1107