|
Poslao: 22 Sep 2011 23:30
|
offline
- Pridružio: 10 Jan 2011
- Poruke: 101
|
Која је разлика између корпуса и дивизије или су то синоними?
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 22 Sep 2011 23:57
|
offline
- vrabac
- Legendarni građanin
- Pridružio: 30 Dec 2010
- Poruke: 4957
|
Uobičajeno korpus je sastavljen od više divizija u takozvanom diviziskom formiranju armiskih struktura.
Danas se uglavnom prelazi na brigadno formiranje pa u tom smislu diviziski nivo nestaje a stvaraju se korpusi brigadnog sastava.
Tokom istorije bilo je više ili manje odstupanja.
Na primer ruski oklopni korpusi u drugom. sv. ratu uopšte nisu bili korpusi nego su se samo tako zvali i po snazi su nešto malo do nešto više prevazilazili snagu kompletne nemačke oklone divizije.
u kalsičnom divizijskom sistemu korpus bi obino bio 2 do 4 divizije i nekoliko specijalizovanih brigada i(ili) pukova
u brigadnom sistemu bi to bilo nekoliko opštevoskovnih brigada (recimo 5 do uz dodatak posebnih jedinica ranga puka ili bataljona pa i čete (PVO, artiljerija, specijalne jedinice, veza...)
Inače je divizijski nivo najviši klasični taktički nivo u vojnoj problematici adok je korpusni nivo prvi operativni nivo, sve to rastegljivo i uslovno rečeno, zavisi od svake konkretne situacije.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 23 Sep 2011 14:07
|
offline
- Misirac

- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Nov 2009
- Poruke: 5916
- Gde živiš: U podrumu,mučim električara...
|
Napisano: 23 Sep 2011 14:07
Koja je razlika onda između korpusa i armije? (ja sam mislio da je korpus stajaća formacija-šta god to značilo)
Dopuna: 23 Sep 2011 14:07
I šta je armijski korpus?
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 23 Sep 2011 14:33
|
offline
- The rock

- Počasni građanin
- Pridružio: 08 Apr 2011
- Poruke: 783
- Gde živiš: Loznica
|
Korpus broji od 20.000-45.000 a armija od 80.000-200.000 ako na to mislis
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 23 Sep 2011 14:50
|
offline
- Misirac

- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Nov 2009
- Poruke: 5916
- Gde živiš: U podrumu,mučim električara...
|
Hvala Roče,to bi bilo to
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 23 Sep 2011 14:52
|
offline
- gloyer

- Legendarni građanin
- Pridružio: 23 Feb 2007
- Poruke: 3761
- Gde živiš: Banat
|
(Додатно питање на Misirac питање: )
"Армија" и "Армијска област" - 'ел то исто?
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 23 Sep 2011 14:55
|
offline
- aramis s

- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jul 2007
- Poruke: 29318
- Gde živiš: iznad smoga Beograda
|
Armijski Korpus je jedinica u sastavu Armije. Armija je operativno strategijska grupacija koja nema stalni sastav. Po potrebi se može menjati njena snaga u zavisnosti od pravca na kome dejstvuje. Može biti korpusnog, divizijskog ili mešovitog sastava.
Recimo u čuvenom Pentomix sastavu koji je NATO primenjivao posle IISR, pet četa je činilo puk, pet pukova Diviziju, a pet Divizija Armiju uz jedinice podrške. To je vreme jednorodnih sastava koji su "upliv" jedinica ostalih rodova dobijale tek na nivou Divizije, a značajniji tek na nivou Armije.
Danas čete čine bataljone, a bataljoni Brigade koji predstavljaju združene taktičke jedinice koje u određenim uslovima mogu vršiti i operacije. U vreme kada se Brigada pojavila to je bio privremeni sastav snage dva puka.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 23 Sep 2011 15:20
|
offline
- Misirac

- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Nov 2009
- Poruke: 5916
- Gde živiš: U podrumu,mučim električara...
|
Dakle,puk je manja formacija od brigade?
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 23 Sep 2011 15:34
|
offline
- gloyer

- Legendarni građanin
- Pridružio: 23 Feb 2007
- Poruke: 3761
- Gde živiš: Banat
|
@Misirac, ne paziš na času:
aramis s ::Armijski Korpus je jedinica u sastavu Armije. Armija je operativno strategijska grupacija koja nema stalni sastav. Po potrebi se može menjati njena snaga u zavisnosti od pravca na kome dejstvuje. Može biti korpusnog, divizijskog ili mešovitog sastava.
Recimo u čuvenom Pentomix sastavu koji je NATO primenjivao posle IISR, pet četa je činilo puk, pet pukova Diviziju, a pet Divizija Armiju uz jedinice podrške. To je vreme jednorodnih sastava koji su "upliv" jedinica ostalih rodova dobijale tek na nivou Divizije, a značajniji tek na nivou Armije.
Danas čete čine bataljone, a bataljoni Brigade koji predstavljaju združene taktičke jedinice koje u određenim uslovima mogu vršiti i operacije. U vreme kada se Brigada pojavila to je bio privremeni sastav snage dva puka.
I meni je sada jasnije, hvala aramis_s.
|
|
|
|
|
|