Kultura u rovu

2

Kultura u rovu

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2014
  • Poruke: 219

Šta reći na ovo,,,😎

https://bit.ly/316sEFB



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 16 Jun 2010
  • Poruke: 3152
  • Gde živiš: bela crkva banat

у вијетнам је ишао џон вејн, али је био поприлично искулиран. било људима пуцњаве преко главе.



offline
  • vampire and philosopher, po©smt, rhd©t
  • Pridružio: 13 Dec 2013
  • Poruke: 5920
  • Gde živiš: Esgaroth

Sirijus je pomenuo ruske rokere...

Uglavnom se tu radi o rok aranžmanima poznatih melodija iz vremena Velikog otadžbinskog rata, poput

Rossomahaar - Священная война
https://www.youtube.com/watch?v=lXDxLTNrhWQ

ili i starijih pesama Кукрыниксы - Чёрный ворон (Всадники света, 2010)
https://www.youtube.com/watch?v=EBMntmFWkUY

Međutim, itekako se mogu sresti autorske pesme novijeg datuma. Prethodno pomenuti Кукрыниксы imaju jednu meni dragu pesmu sa njihovog debi albuma Кукрыниксы iz 1999. godine, Солдатская печаль



Шёл солдат с войны, шёл к себе домой.
От семи смертей убежал живой.
Нёс семье гостинцев в рюкзаке потёртом.
У околицы встретился сосед,
Обнял и сказал: "Дома больше нет,
Мать, отца, сестру не вернуть из мёртвых".

И в этот светлый день он сошёл с ума
И молчал два дня и две ночи.
И лишь на третий день ушёл, взяв автомат -
Понял вдруг солдат, чего хочет.

Пересёк границу, пришёл в страну,
С кем совсем недавно вели войну -
Голод да стервятники, снег да кочки.
Стал искать деревню подходящую,
Меж двух рек у леса лежащую,
С домом где живут мать, отец и дочка.

И в этот светлый день он сошёл с ума
И молчал два дня и две ночи.
И лишь на третий день ушёл, взяв автомат -
Понял вдруг солдат, чего хочет.

- Вот и я пришёл - поквитаться бы!
Я для вас такой же хочу судьбы -
Станете вы плакать за гибель близких!
И в глаза глядят, и молчат в ответ
Девушка, старуха и безногий дед,
И на бедной скатерти пустая миска.

И молча сев на стул, он сошёл с ума,
Развязал рюкзак и разулся.
И в угол зашвырнул штык и автомат:
"Я принёс поесть, я вернулся"

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25676
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Рат никада није ни престајао. Лепо је Клаузевиц рекао да је он само наставак политике оружаним средствима.
У Београду је несметано (!) радио Немачки саобраћајни биро, који је основао Абвер још 1934 . године (нису губили време дошавши на власт). Он је био маскиран културним програмима, промоцијама, трибинама, привредним везама, лобирањем, оснивањем друштава пријатељства (како смо ми, Срби заборавни!), а у суштини је представљао класичан шпијунски центар (огранак) са свим финесама које таква установа и тај занат подразумевају. Народ га је, наравно прекасно, разлупао...


Много, много година касније једна наша министарка се сетила да пласира одавно смишљен слоган - ''Лепше је с културом''...а можда се неки њен довитљиви сарадник сетио искустава из прошлости. Ништа више.

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2014
  • Poruke: 219

Dotični se samo preselio u centar grada.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25676
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Хајде да мало пређемо океан, да не кажу да су овде све сами русофили...Wink

Како су то радили Американци? Темељно и индустријски, као и све друго.
Америчка канцеларија за информисање и пропаганду имала је одељак (јединицу, практично) посвећену искључиво Холивуду, популарно звану Биро за покретне слике Између 1942. и 1945. године, Биро је прегледао 1.652 сценарија, ревидирајући или одбацујући било шта што је САД представљало неповољно, укључујући било који материјал због којег Американци изгледају несвесни несвесни рата па могу утицати на дефетизам. Италијанско-амерички филмски режисер Франк Капра служио је као потпуковник у америчкој војсци током Другог светског рата. Такође је режирао познати филм ''Зашто се боримо'', али и серију од седам документарних филмова које је америчка влада наручила током рата за више него јасне потребе. Најлакши начин убацивања пропагандне идеје у умове већине људи је процес медијске популаризације, забаве и лаког садржаја које гледаоци конзумирају, несвесни да је у питању ''тиха'' пропаганда и , у суштини, манипулација. Тако је остало и до данас. Зашто би се мењао успешан концепт? Холивуд је добио ратног команданта (наравно, у ''дебелој сенци''), испуњавао је наређења,а током целог рата, људи, аквизитери, који су били обучени за продају сапуна, житарица или кућних апарата ангажовани су да продају рат америчкој јавности.

Ово није симболична реченица. Ако се сећате серије о рату на Пацифику, онда ћете се сетити и оног наредника кога су полупијаног (и прилично снабдевеног женским потрошним материјалом) водили од града до града да лобира за ратни зајам. Одавно се зна да је рат, посебно у Америци, веома, веома исплатива ствар и одличан бизнис. А погинули? Хм, нема кајгане без разбијених јаја, како би то рекли њихови праоци, Енглези.

Ниједна земља на свету не одаје толико слика о себи као ратном хероју, па чак ни Русија, као што то чине Сједињене Државе. То је јединствени културни феномен. Многи историчари истичу да је тај холивудски аранжман за потребе оружаних снага САД био почетак јединствене америчке мисије која траје и сада. Односи створени између владиних агенција САД-а и Холивуда током Другог светског и хладног рата обликовали су начин на који се приче о војсци још увек причају. "Многи [холивудски] филмови уграђени су у дух америчке војске, а фразе коришћене у њима постале су део војничког сленга.Ниједна земља на свету не шаље у свет толико улепшаних ратних слика о себи као САД.

Пред почетак рата, забележена је статистичка чињеница да је нешто преко 90 милиона Американаца сваке недеље ишло у биоскоп! Данас се то заборавља, а тада , пре појаве телевизије, Нетфлика и других платформи, то је било најлепши облик забаве: седети у мраку, размењујете утиске са другим гледаоцима, реагујете, а то све, истог тренутка, раде у дестинама хиљада биоскопа широм САД. Све емоције се заједнички деле. Моје колеге, продуценти и синеасти, наводе филм Сесила де Мила ''Десет заповести'' из 1956. године као пример тзв. меке пропаганде. У земљи која има три стуба (породица, религија, држава) ништа лакше није било упоредити библијске слике и искушења ''Хладног рата''.

Амерички планери пропагандног рата били су забринути (!) чињеницом да Америка никада није била угрожена споља, па да тако гледаоци, због осећаја сигурности и недодирљивости тог огромног простора, неће бити довољно мотивисани да схвате на чију страну треба одлучно стати. Међутим, ту се учитељица живота, историја, умешала (мало су јој и људи у томе помогли јер до данас нису разјашњене све околности те катастрофе) и режирала Перл Харбур.
Пропаганда је могла да путем популарне забаве потисне панику и сумњу у јунаштво америчких синова. Било је све сазрело да се направи нова врста хероја, другачија од оне коју нуде савезници, па и непријатељи. Иако себе никад таквог није видео у борби, икона вестерн филма, Џон Вејн, постао је преко ноћи икона ратног филма! Американци су, једноставно, тражили и добијали приче о себи као добрим момцима и то су и добијали. А кад задовољите ту врсту ега код грађанина, онда се и друге ствари лакше провуку. Таква стратегија је настављена и у односу на Вијетнамски рат. Пентагон је испоручивао немилице реквизите, људе, базе , али и при том задржао право да цензурише садржај. Мало је познато да је злогласни филм Џона Вејна, ''Зелене беретке'' добар је пример за то. Вејн је лично писао Џонсону да му одобри снимање пропагандног рата о Вијетнаму.

Међутим, и ту се видело да рутина и уходани шаблони не помажу много и да се треба прилагођавати. Писао сам о томе више пута, па да поновим и овде: најбољи антиратни филмови су снимљени управо о Вијетнаму! Тема се, очигледно, отргла, када су почели да стижу сандуци са заставама које се касније спакују у троугао који негде хвата прашину поред слике борца који више неће крочити у своју кућу. ''Добро јутро, Вијетнаме'', ''Ловац на јелене'', ''Вод'', ''Бојево зрно '' (снимљен у Британији, пошто Пентагон није дозволио снимање на територији САД) , а посебно '''Повратак ратника'' су епска дела која су се окренула против политике која их је створила.
Касније се сазнало да су америчке трупе током рата заправо починиле зверства која су у филму приписана Северном Вијетнаму. Овај шаблон - добри момци, лоши момци, везан за неговање осећаја спољне претње за Америкуи даље ће бити финансијски исплатив и политички сврсисходан као прича током целог хладног рата. Раније је сваки рат изазивао послератно смањивање трошкова одбране, али не и после Вијетнама! Превладала је идеја о "држави националне безбедности", која би морала да остане у стању приправности. Холивуд је очигледно држао часове и политичарима. Када је амерички председник Хари С. Труман покушао да повећа ратне издатке кроз Конгрес који је био против тога, сенатор Артур Ванденберг му је саветовао да их "уплаши"...А Холивуд је одиграо виталну улогу у„ плашењу Американаца “.

Амерички пипци који контролишу поруке досезали су и ван САД.
Њене мисије кретале су се од напора за свргавање изабраних влада у Ирану и Гватемали до лелујања умова у биоскопима широм света. ''Животињска фарма'' Џорџа Орвела је један од примера. Направљен у Британији, дугометражни анимирани филм заснован на Орвелловом роману на крају је приказан у учионицама широм света. ЦИА је тајно откупила филмска права и потом претворила причу у пропагандни пројекат, у потпуности ревидирајући крај па свиње - које представљају комунистичке господаре - свргну друге животиње на фарми. Иако је роман Животињска фарма био „изузетно популаран“ међу књижевним критичарима и интелигенцијом, „већина обичних људи који су видели филм не би прочитали књигу“. Филмски ствараоци знали су да у филм улажу америчка средства, али нису знали да у основи раде за ЦИА.
Стицајем ратних околности, почетком Другог св. рата направљен је најбољи амерички филм свих времена - такорећи ни из чега! Како би охрабрила своје савезнике у Африци и мало промешала карте у Вишијевској Француској, наручила је јевтин, крајње једноставан, патетичан сценарио за филм ''Казабланка''. На сву срећу, и путеви уметности и трајности су необични и непредвидиви. Године 1980. Америчка академија за филм (она која додељује оскаре и има мало дужи назив), направила је једногодишњу анкету са прилично обимним упитником на тему ''Најбољи амерички филм свих времена''. Ту нису била три-четири питања, већ две и по хиљаде, па (научно посматрано) није било шансе да неки филм прође услед малобројности или стратификованог узорка. Реченица ''Биће то почетак једног великог пријатељства'' остала је само на филму и у сленгу упућених људи.
ПС
У првих десет филмова те анкете, чак у три се појављује Хемфри Богарт (''Благо Сијера Мадре'', ''Афричка краљица'' и ''Казабланка''. Он је , иначе, изабран за ''најамериканскији'' мушки лик, уцртан је на златни диск и пре двадесетак, ако не и више година, послат оном чувеном сондом у бескрај свемира, изван Сунчевог система. На том диску се налазио и ''Бели анђео'' , али то је опет друга прича...

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2014
  • Poruke: 219

Bravo.😎

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25676
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Revolucion ::Bravo.😎

Благо вама. Седите, заваљени у столицу и уживате читајући. Ziveli

Ево за тебе један ''домаћи задатак'': направи свој списак филмова који су највише коришћени у пропагандне сврхе...Може?
Мала помоћ: велики број њих је снимљен за време рата, али права навала је наступила после рата.

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2014
  • Poruke: 219

Ništa nije onako kako izgleda.Daće dobri Bog da bude bolje.U vezi vaših spiskova,,,jednog dana kad bude vremena,snage i mogućnosti,istraživaću Francuze.😎

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25676
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Revolucion ::Ništa nije onako kako izgleda.Daće dobri Bog da bude bolje.U vezi vaših spiskova,,,jednog dana kad bude vremena,snage i mogućnosti,istraživaću Francuze.😎

Чекамо с нестрпљењем. Поготово што имате ту мало богатство - Први светски рат, две Француске у Другом, Индокину...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 758 korisnika na forumu :: 26 registrovanih, 2 sakrivenih i 730 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., antonije64, cuculo, debeli, draganca, helen1, Herman Terrance Aubrey, janbo, krkalon, Kubovac, laki_bb, Mi lao shu, MiroslavD, Mlav, naki011, panzerwaffe, Pohovani_00, rodoljub, S2M, Srki94, Srle993, stegonosa, vathra, vladetije, vlajkox, |_MeD_|