Oduvek ste hteli da znate, a niste imali koga da pitate

930

Oduvek ste hteli da znate, a niste imali koga da pitate

offline
  • Pridružio: 06 Feb 2010
  • Poruke: 2387

Колико је био заступљен Маузер у Јужној и Централној Америци?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • bibliotekar u penziji
  • Pridružio: 19 Jul 2013
  • Poruke: 3621
  • Gde živiš: ZR

Пушке су биле доста присутне, од шпанских 7х57мм на Куби и којекуда, преко Мексика, Бразила, Чилеа, Уругваја, Перуа, Колумбије, Аргентине...
Биле су и у другим, нама егзотичнијим калибрима. Осим изворних немица (Маузер, DWM ), свој део колача ћопали су , нарочито између два рата и Белгијанци, Чеси... А Аустроугари правили Мексиканке М1912, које на крају делимично завршише код нас!

Док су пиштољи били мање присутни ( чини ми се ).



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22298

Od pusaka mislim da nije bilo zemlje koja nije koristila Mauser, uglavnom u 7.65 i 7mm Mauser. Smile

Od kratkih cevki, ovako napamet:
Brazil - Lepage-Gerard .380, Nagant .44 (verzija .44 Henry sa centralnim paljenjem), Luger, C-96, M1911, S&W M1917 .45 ACP
Argentina - Tranter 1868 .442 Tranter, Forehand Wadsworth Single Action Army .44 Russian, Nagant .44 (modernizovani .442 Tranter), Mannlicher 1905, Luger, C-96
Cile - Steyr 1912, M1911
Paragvaj - Luger, C-96
Kolumbija - S&W M&P .38 Special

offline
  • Pridružio: 06 Feb 2010
  • Poruke: 2387

Да ли су пушке које су биле у 7мм касније конвертоване на 8х57?

offline
  • bibliotekar u penziji
  • Pridružio: 19 Jul 2013
  • Poruke: 3621
  • Gde živiš: ZR

Колико знам, не.
Бразил је своје , негде од '50. конвертовао у 7,62 НАТО, да не кажем .308 винчестер.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22298

Vecina je tako zavrsila, u 30-06 a posle u 7.62x51mm.
Juzna Amerika je generalno totalni muzej, znam za coveka koji je '90ih u Brazilu duzio Mauzerku... Doduse, jeste bio vezista, ali ipak...

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 39682

Kad je poslednji put RV&PVO VS imalo bojevo bacanje/gađanje avio bombama???

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26254

Могу они да бацају-гађају и са бетонским са сличним ефектом у обуци а јефтиније здраво млого...

offline
  • Pridružio: 06 Feb 2010
  • Poruke: 2387

Који је ово тенк?

offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10454

AcaNik ::Који је ово тенк?


[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

P.S. Sledeci put samo ides desni klik i radis gugl pretragu, u vecini slucajeva pronadje sta je na slici Smile

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 2197 korisnika na forumu :: 88 registrovanih, 7 sakrivenih i 2102 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 6.5lapua, A.R.Chafee.Jr., alex71, bavar357, Bobrock1, Boris90, Borski1977, boskelazo, Bubimir, coaa, crazydkure, croato, dendrit86, Dixtrix, Djota1, djuradj, dok80, dolinalima, DonRumataEstorski, Dorcolac, DragoslavS, dushan, Džekson, feanor, GaleDJ, Georgius, goran.vvv, Helket, igorkozar83, Igritelj, Jeremiah, Jeremija98, kalens021, kaput21, Kobrim, kori, kybonacci, Lep1na, ljubo70, LostInSpaceandTime, markolopin, mat, Mihailo Gazdić, miki kv, Milan A. Nikolic, Milometer, miodrag, mir, Moldovan, Mrav Obrad, Nele79, Nikoletina Bursac, OgnjenMitric, Oscar, Parker, Petar25, pfc74, ping15, pisac12, porticco, Qvazimodo, read-only, repac, ruma, sap, sarma, sasa87, shiro, Spinosa, StankoVrankovic, Stevan Visoki, stevo svinja, tanakadzo, TangoSix, taomaster, Tila Painen, tomo2, Tribal, vathra, veljko82, yrraf, YugoSlav, Zastava, zeka013, Zoran1959, zvomar, 79693, 800077