Vojna tematika i sedma umetnost

216

Vojna tematika i sedma umetnost

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25681
  • Gde živiš: I ja se pitam...

neko iz mase ::@Sirius
Često dolazim ovde i slabo ostavljam komentare, ali sad nisam mogao da odolim da kažem
SVAKA ČAST!
A učenje ruskog stavljam u svoj raspored dnevnih aktivnosti, ako ništa drugo, onda makar da se malo manje napinjem gledajući upravo te filmove koje si naveo Wink


Хвала! Како рекох, ово је сепарат студије и део моје књиге у припреми ''Калибар 35'' у којој се бавим улогом 35.милиметарског филма у ратној историји.

...а све је почело овде, на нашем лепом форуму.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 02 Nov 2010
  • Poruke: 1285

Jel bilo reči o filmu "NVA"? Valja li da se pogleda?



Das Karaula Mr. Green



offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25681
  • Gde živiš: I ja se pitam...

ПАРТИЗАНСКИ ФИЛМ

У претходном делу студије о руском ратном филму бавио се сам се , између осталог, и утицајем руског филма на филмове у окружењу. Ево, да се мало позабавим и нашим ратним филмовима, релативно најбројнијој и најпопуларнијој жанровској врсти код нас.

Све оно што важи за послератни руски филм може се прекопирати за период првих послератних година код нас. Узори су и буквално копирани. Подсетићу на то да је чак и наш први (наравно ратни) филм снимљен као совјетско-југословенска (тим редом) копродукција. Сниман је значајним делом на нашим локацијама (неки интеријери су снимани у хотелу ''Кварнер'' у Опатији, а екстеријери између Загреба и Београда). Неке масовне сцене снимане су у СССР (тачније, коришћена је комбинација документарног и већ сниманог материјала за друге ратне филмове !) а комплетна лабораторијска обрада , наравно, у Москви. У филму се појављују Тито, Дража, Анте Павелић, Ромел...а главни јунак је Славко Бабић (измишљен лик) који 22. јуна (!) диже устанак . Филм је започет већ у мају 1945. године, а а касније, кроз историју, примат је даван ''Славици'' као првом филму јер је , као што се зна, уследио сукоб са Источним блоком. Да ли да кажем да је Тита играо совјетски глумац или се и то подразумева? Режирали су Абам Ром и Едуард Тисе.

Треба рећи да су наше филмаџије већ имале значајна искуства у овој области па им није било тешко да се отргну од соцреалистичког утицаја руског послератног филма, и то оне његове, најригидније верзије. Учинили би то и без резолуције ИБ, но она је само убрзала тај раскол који се одиграо и на уметничком плану, на сву срећу. Наравно да тиме посао није био завршен јер су дуго, чак и до пред крај седамдесетих неки аутори по навици покушавали да снимају панегиричке, похвалне и удворичке филмове за потребе режима.

Већини нас домаћи ратни филмови били су прво, основно, а дуго и једино филмско штиво. Наравно, касније , током свог формирања, одрастања и школовања своје видике и знања усмерио сам на одговарајући начин, но то је друга прича. Разлога за ову тврдњу, наравно, има много, но ја ћу навести само неке од њих, колико да поставим мотиве и тезе за развој ове теме:

1. Наша историја свакако заслужује да буде темељно и систематично екранизована, онако како то раде и мање кинематографије него што је наша.
2. Свака идеологија је инсистирала и инсистира на представљању историјских чињеница важних за њу; то се увек радило и ради уз одређену дозу некритичности, глорификације ( па чак и дивинизације одређених личности па и периода) и минимизирање ( уз заташкавање) свих податка који могу да ту слику покваре у очима ''наручиоца''.
3. Домаћи филм је увек популарнији од страног. Ако су ова два , горе наведена, разлога идеолошко - историјске природе, овај трећи је везан за продукцијске разлоге и социо-културолошке разлоге (препознатљивост јунака, њихова учесталост појаве на локалном нивоу и , наравно, језик, обичаји, познати предели и призори, односно, све што има драж препознавања локалног и идентификације гледаоца са већ виђеним). Ово се потврдило у кризним годинама наше стварности., Чак и у време највеће материјалне и духовне кризе , у време санкција, рата и срозавања многих вредности и уништавања усвојених модела вредности, домаћи филмови су пунили сале. Док је екранима телевизијских станица харала потпуно отворено и ''легално'' пиратерија (у стилу Робина Худа), у биоскопима су филмови као што су ''Подземље'', ''Лепа села лепо горе'' (а касније и Шотрини радови) били прави блокбастери.

То су неки од мотива који гарантују да се с лакоћом могу изнети и доказати као разлози за непрекидно и стално бављење кинематоградије историјским мотивима. Наравно, ту се могу убројати и типично филмски, односно естетички мотиви као што су - примамљивост и прегледност историјских токова, популарност јунака, позната прича са извесним крајем, итд, итд. Међутим, сада стиже оно чувено ''али''...

1. Наша историја није само Други светски рат! Нажалост, како се тек после Другог светског рата развијала материјално-техничка , кадровска и програмска база наше кинематографије, главне теме су биле везане управо за тај рат. Подсетимо се и никад не заборавимо: херојске епопеје из наше историје какве су Први и Други српски устанак, Бој на Чегру, Мишарска битка, освајање Београда, стасавање средњовековне српске државе, пролазак Барбаросе кроз Србију остале су непокривене и практично нетакнуте. Од тих тема добри синеасти праве чуда (сетите се рецимо, само филма ''Храбро срце'', да не спомињем друге филмове). Дакле, нема досадне теме ако је ауторски тим креативан. Теме имогућности смо, као што видите , имали, али је недостајала воља. Било је изузетака, наравно. Сетите се и никад немојте заборавити филм ''Марш на Дрину'' редитеља Жике Митровића : оног момента када је неко храбро стао иза тог филма, добили смо вероватно наш најбољи ратни филм свих времена. О томе зашто је то наш најбољи ратни филм могу да приложим посебну студију, но сигуран сам да ће се већина сложити с овом констатацијом.
2. Кад су већ доминирале теме из Другог св. рата, онда су победници (којима нису спорене заслуге и жртве) почели историју да ''пишу'' и камером. Е, тада смо, поред одличних филмских остварења (''Не окрећи се сине'', ''Козара'' и други филмови који веристички говоре о трагедији Срба у западним српским земљама) могли свашта да видимо и ''сазнамо''. Било је свега и свачега - од дотеривања, ''фризирања'', прекрајања па и директног лагања. Све је било дозвољено, онако како је време одмицало, актери старили, а новокомпонована историја добијала на ''патини'' и на дебљини околопа полуистина које су све више прерастале у измишљотине. Као да продуценти нису марили (или нису смели да маре) за стручне консултанте. Тако су у нашим филмовима углавном гинули Немци, а наивност војничких радњи, тактичких поступака, опреме, наоружања, пиротехничких ефеката, приказивања дејстава и учинка убојних средстава била је очигледна. Као да је било довољно филм насловити именом неке чувене битке из читанки а остало ће већ доћи само по себи. Од тог времена датира полу-виц да су Бата и Смоки побили више Немаца него што их је страдало у рату. Многи филмови су рађени по директној политичкој наруџбини, односно налогу, као наши мега-спектакли по узору на ''Битку за Британију'', ''Најдужи дан''', ''Битку за Москву'' и више верзија ''Перл Харбура''. Типични представници таквих филмских бастарда су ''Битка на Неретви'', ''Сутјеска'', и слична остварења, али и неке телевизијске серије које су додатно градиле мит о партизану-надчовеку. Док су неки од тих филмова и имали какав-такав уметнички ниво (сетимо се да се за плакат филма ''Битка на Неретви'' ангажовао чак и Пикасо), већина тих филмова била је кич у суштинском смислу те речи. Војвођанска наруџбина , ''Велики транспорт'' као и црногорска ''Тринаести јули'' јесу драстичан пример како не треба смишљати и снимати филмове. Штавише, када су по том концету снимани, ти филмови су били и легло филмских грешака и грубих пропуста (у ''Великом транспорту'' нико није склањао филмску расвету, микрофони су висили на све стране, итд).

3. Предност ''домаћег'' терена неки су успели да искористе у најбољем уметничком маниру. То се односи на филмове који су поштено рађени, с уметничком претензијом, перфекцијом и бескомпромисним односом према истини. Такав је, рецимо, антологијски филм ''Три'' Саше Петровића који се врло успешно бавио психолошким проблемом јединке у паклу рата. Истине и уметничке правде ради, навешћу филмове који су својом артистичком вредношћу и универзалном естетиком, језиком филма, успели да поштено обезбеде своје место у историји филма. То су свакако ''Козара'', ''Десант на Дрвар'' (непревазиђена фотографија и камера), ''Прозван је и пето три'', ''Саша'', ''Валтер брани Сарајево''. Ових остварења не би се постидео ни један синеаста. Филм ''Не окрећи се, сине'' отишао је толико далеко да је неочекивано за тадашњу србофобичну Југославију раскринкао усташе, па Бранко Бауер следећих тридесетак година није могао да сними ни један играни филм...за сваки случај.

Који су још моји фаворити, као продуцента и филмофила?

Поред ''Марша на Дрину'', са историографског становишта најтачнији је филм ''Глуви барут'' Бате Ченгића! То је филм који је први истинито и ризично храбро проговорио о идеолошким разликама из првих дана устанка, о ''Крајини - крвавој хаљини'' у којој су и четници и партизани заједно ратовали против усташа, за елементарниопстанак у борби за живот. Први пут је четнички покрет приказан историјски тачно - не као банда ''гибаничара'', већ као идеолошко-национални покрет који је деловао на терену који је био све , само не миран и спокојан. Тада смо видели и грубу страну партизанског стаљинизма: бескомпромисно ликвидирање неистомишљеника без икаквог разумљивог повода.


Надам се да су ове моје тезе само добар повод за расправу, а не финални и неприкосновени закључци и да ће послужити као основа за расправу.

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5746



Evo ti umesto komentara!

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25681
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Хвала, ето - биће нешто од мене... Ziveli


Милутин Чолић је објавио одличну књигу , још 1984. године под називом ''Југословенски ратни филм'' где је у првом тому писао уопште о ратном филму, а тек у другом о нашем ратном филму. Прошло је много времена од тада, ред је да се нешто и допуни....

offline
  • Pridružio: 03 Nov 2009
  • Poruke: 5804
  • Gde živiš: U podrumu,mučim električara...

Može li mi neko preporučiti neki Ruskifilm (noviji) o Čečeniji ili Afganistanu a da ga ima na youtube sa Srpskim ili Engleskim prevodom?

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25681
  • Gde živiš: I ja se pitam...

''Пробој'', за почетак...

offline
  • maha  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 06 Dec 2006
  • Poruke: 1693

Proryv...tako ces ga naci..al ne videh da ima s,prevodom!

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25681
  • Gde živiš: I ja se pitam...

''Глуви барут''
(скица за студију о српској трагедији)


Да бих се позабавио овим филмом, бићу слободан да вам предочим нешто што, свакако, већина вас добро зна, али - није вишак то поновити јер се многе ствари забораве па онда долази до заблуда, незнања и неспоразума. Реч је о основама филмске индустрије и технологије. Без обзира на то што је дигитализација много тога драматично променила и у овом великом сегменту људске делатности, ипак је основни концепт остао исти...а с њим су остали проблеми.
Филмска индустрија се дели на три дела - продукцију, дистрибуцију и приказивање. Подела је технолошка више него што је суштинска, али јој то не смета да и даље буде суштинска. Има, наравно, случајева да велике корпорације практикују јединствен процес, али и то само донекле: Варнер брадерс, Твенти сенчери фокс, Парамунт и други, поред тога што имају своју продукцију (са свим што она подразумева - студија, фундусе, полигоне, возни парк, итд, итд), имају и своју дистрибуцију, али (што је најважније) и своју приказивачку мрежу , биоскопе у власништву. Међутим, чак ни то им не обезбеђује сигуран профит већ морају да путем друга два чиниоца у ланцу (дистрибуција и приказивање) стигну до гледаоца. Тај чудни систем повезан од три самостална, а животно зависна подсистема, функционише, као што видимо ,успешно јер је филм преживео ударе разних изазова - позоришта, филма, телевизије, па и свих могућих видео-система: од клубова до садашњих социјалних мрежа. Његова мастодонтска величина, организација и интертност за дивно чудо оставља велику могућност за прилагођавање тржишту. Тако се догодило, за време експанзије телевизије, када су сви мислили да ће филм издахнути, да велике филмске куће купују акције великих телевизија (пре су стигли до великих пара). И тако до данас.

Због чега овакав увод?
Увод је стога да би се боље разумело шта то држи ''у комаду'' овако велики систем. Шта се налази у темељима жилавости и успеха филмске индустрије ? Налази се идеја! Тај тако флуидни ''пети елемент'', мисао која дође ко зна од куда, роди се у делићу, крије се по вијугама и сивим ћелијама и изникне као употребљива прича онда кад јој се најмање надамо. Стога међу 'филмаџијама'' сценаристи представљају тај еснаф који се чува као мало воде на длану, а идеје се држе на дну новчаника, као највећа постојећа вредност. И јесте тако. Међутим, највећи могући сценариста је, као што знамо, Његово Величанство, Господин Живот. Шта он смисли , хиљаде сценариста не могу да досањају. Једини који га стварно могу пратити јесу књижевници, истински уметници. Они су ти који знају како и шта са животом и његовим идејама. Проблем настаје када пожељно књижевно дело треба преточити у сценарио. Много је примера у историји кинематографије да се сценариста ''оклизнуо'' и није успео да својим предлошком омогући редитељу да досегне висине књиге чији наслов је преузео. Постоји, наравно, и логично оправдање, али оно је само оправдање, ништа више: књижевник је један и сам, а филм ствара хиљаде људи које треба ''упарити'' на много различитих нивоа, па ни онда није сигурно да ће ствар трајати јер сав тај гигантски напор пада у воду ако није наишао на одговарајући пријем код публике (а то је тек посебна прича везана за место, време, обичаје, навике, неписани морал, итд, итд).

Шта се догодило са филмом ''Глуви барут''? Показало се, као и много пута до сада , да је право , расно уметничко дело веома тврд орах за све, а посебно за извршне реализаторе - сценаристу и редитеља. Сетимо се само огромних раскорака романа и филма ''Сеобе'', затим Крлежиних дела, а нобеловски роман ''На Дрини ћуприја'' и све што је Андрић написао да и не спомињем. Тако је било и са Ћопићем. Један од најомиљенијих, ако не и најомиљенији писац НОБ и Револуције, човек који је подједнако добро писао прозу (романе, кратке приче, цртице) и поезију, врло брзо је постао трн у оку владајућем режиму коме је требало, по природи ствари, да припада...али није! Рођени Крајишник ''није дао на себе'', нити је пристао да буде режимски писац. Писао је истину, истину и само истину, а уместо да ставља руку на библију , стављао ју је на срце и писао из његове највеће дубине... А имао је шта да пише јер је видео и доживео (и преживео!) све што се могло видети. Сведок из првог реда. Паметан, духовит, речит и бескомпромисан, рекло би се да незгоднијег сведока систем није могао ни да замисли. Лако је било стрпати на Голи оток правоверне, анонимне посвећенике, или збацивати ,повремено, непослушнике као што су били Ђилас, Ранковић, Ћећа и други. Шта радити с човеком који је створио Николетину Бурсаћа или написао ''Песму мртвих пролетера'', ''Марију на Пркосима''? А шта ћемо са ''Петровачком цестом'' ? Велики Бранко је написао нешто што се поновило његовим несрећним Крајишницима оних, олујних година. Ко жели да упозна тамну страну развоја једне велике и лепе државе, нека чита прочита роман ''Не тугуј, бронзана стражо'' . Ако желите да сазнате како је ''освајан'' послератни Београд прочитајте претужну и претешку књигу ''Осма офанзива''. Иза привидног хумора крије се трагедија крајишких номада и драма неприлагођавања, растурене породице и почупани корени. Крије се неподношљива лакоћа истине која се никаквим хумором не може сакрити.

Долазимо, коначно и до ''Глувог барута'' и његових порука. Ко није прочитао ту књигу, никада неће моћи да разуме трагедију Босне и Херцеговине, Далматинске Загоре, Кордуна, Лике и других крајева где су се, као кордон (Кордун) развукле генерације српских ратника чувајући Европу од Османлија. Мешала се крв, обичаји и нарави, али се никада није заборављало ко је ко и одакле је. Када је плануо ко зна који по реду рат, није то ништа ново било Крајишницима који су већ вековима ратовали у размацима мањим од две деценије. Сада је, међутим, било другачије. Други светски рат на тим просторима био је све, само не конвенционалан. У једно село дошли би шпански борци и комунисти и цело село би ставило звезду и кренуло у бој. У друго село би стигли краљеви официри и четници и село би кренуло у четнике..а сви су се борили против усташа или се бар трудили да заштите то мало сиротиње и душе. Делиле су се породице, пуцало је по свим спојевима оно што је вековима стрпљиво грађено и ткано. Као да Немци и Италијани нису били довољни за општу несрећу, у овом делу они се практично и не појављују као нека одређена опасност. Опасност смо ми сами једни другима. ''Србе на Србе'' први пут добија своју реалну димензију. Такав роман је дефинитивно довео на зао глас Бранка Ћопића код људи који му , на срећу, нису могли ништа, али су могли свим онима који су се за њим повели. Један од њих је био Бахрудин Бато (Бата) Ченгић. Није му било мало што је режирао, већ је, уздајући се у самог себе, написао и сценарио. Бато је и раније био на ''злом гласу'' код режимлија. Мало њих памти да је један од највећих ''случајева'' после црног таласа био , уствари, филм ''Улога моје породице у светској револуцији'' по роману Боре Ћосића који је, истовремно био и један од сценариста. Да је реч о можда највећем нашем ''дисидентском'' филму (после студентско-дипломског рада ''Пластични Исус'' , Лазара Стојановића), говори и екипа која га је пратила: музику је компоновао Корнелије Ковач, камеру је водио нико други до Карпо Аћимовић- Година, а монтажу радио Вуксан Луковац. ''Глуви барут'', међутим, био је још већи изазов. Овде није било речи о идеологији или спрдању са Титом, титоизмом и партијским, бирократизованим и отуђеним апаратом, ''оригиналном путу у социјализам'' и другим лудостима. То је све изгледало као дечја игра у односу на оно што је Бранко написао, а Бато се спремао да екранизује. ''Глуви барут'' се бави најкрвавијом верзијом грађанског рата - братоубилачком борбом измешаном и протканом националним, идеолошким и верским , најчешће непомирљивим , разликама. И све то се снима и емитује непосредо пред крвави распад СФРЈ који је већ започео у време снимања. Словенија је већ повукла очекиване потезе а сама држава показала се као недорасла изазову и искушењу. Како рекоше Руждијеви противници - ''стрела је одапета и лети према циљу''.

Тако је настајао филм ''Глуви барут''. Историја је почела да се понавља по ко зна који пут...и сваки пут све крвавије. Глумци који су делили велики југословенски филмски простор стоички и професионално су поделили своју дозу толеранције. На крају крајева, најтеже је било посвађати уметнике, спортисте , научнике, све оне којима лична величина није сметала да гледају преко глава ситних политиканата и виде даље , боље и више. Већина зна, али да се подсетимо ауторске екипе овога филма; редитељ и сценариста био је, како већ напоменух, Бата Ченгић. Музику је компоновао Горан Бреговић (неочекивано функционално и успешно, знајући колико је самољубив и склон ''ресавској школи''). Монтажер, треће најважније име у филмској индустрији, после редитеља и сценаристе био је Андрија Заврановић. Директор фотографије - Томислав Пинтер, исти онај који је неку годину пре тога , говорећи немачки (!) залазио међу шиптарске штрајкаче у Трепчи и правио изванредне фотографије за НИН.
Глумачка подела - прва југословенска лига: Мустафа Надаревић , Бранислав Лечић, Фабијан Шоваговић, Мира Фурлан, Боро Стјепановић, Светозар Цветковић, Милан Ерак и многи други епизодисти. Био је то један од филмова у којима, хвала богу, нису глумили Бата Живојиновић, Љубиша Самарџић и Борис Дворник. Независно од историјско-географског миљеа и околности, истина је да је то веома узбудљив, упечатљив и веома сликовит филм. Томе је допринела одлична продукција у којој се није ошљарило или шкртарило. Костимографија, маска, шминка, оружари, реквизитери, сценографија...Сви обавезни елементи занатско-уметничког фундуса били су заступљени у том филму јер је искуство у снимању ратних филмова било већ прилично велико, а конкуренције за поређење сасвим довољно. Рекао бих да Бати Ченгићу политика и политичари нису било толико велики проблем колико професионално-естетски изазов ...и нарастајућа историја која се подмуколо претварала у стварност. Са говорница и митинга по Босни, у освит тзв. вишестраначке демократије, орили су се увелико бојни покличи. Све то чекало је филм : публика која ће се ускоро поделити и наоружати, сале које ће бити порушене или служити за смештај војске, затим рањеника а онда и избеглица; распад земље и система, најкраће речено.

Поставља се логично питање: зашто је Бата, који се успешно и паметно држао основног сижеа романа, променио неке важне детаље, пре свега смрт комесара Владе? Зашто је читава фотографија, поред изванредне прегледности, загашена и сведена? Откуд забрађене жене које подсећају на иранске буле, толико муниције и оружја у забити, печења на све стране, итд...Филм, да подсетим, почиње фантастичном, дугом секвенцом кружења камере око стражара на усамљеној коси док га шиба ветар, као и непријатељски погледи. На самом почетку редитељ нам обесним постављањем стражара на место ''где му није место'' (лако уочљив, неодбрањив, на удару) ставља до знања да ће до краја филма све бити на чистини, ветрометини и удару. Тако и јесте. У кадровима се најпре смењују избеглице (шиваћа машина, право богатство у тој врлети), печење, краљевски официр који сабљом ''храбро'' демонстрира одсецање главе печеног јунца (или шта је већ), шенлучење партизана (у време када је сваки метак био драгоцен), итд, итд...

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25681
  • Gde živiš: I ja se pitam...

наставак скице студије о ''Глувом баруту''

Ритам филма одређен је смењивањем подмуклих убистава, преговора, ћутања у брвнарама и катунима, тајним сигналима, обесним терањем коња узбрдо. Онако како се сваки час узбрдица и низбрдица смењују, смењује се и радња, и све више згушњава, и тако до самог краја. А краја нема нити ће га бити.

Мислим да је Бата Ченгић овим филмом крикнуо на уметнички начин. Док гледамо бесмислена, издајничка убиства четничких бораца измешана са суровим, стаљинистичким комесарским потезима, јасно је да је ђаво дошао по своје и само је питање кад ће на чија врата да закуца. Тиме што је, за разлику од романа, убио комесара, хтео је , препостављам, да пошаље сигнал како је могло бити и каква би се разрешења тим потезом могла остварити да је то Бранко урадио. Буле су, претпостављам ту, да се покаже учесник сукоба који је раније прескакан и заобилажен, а сада је ту и исукао је ханџар - то су балије. Искористио је, најкраће речено, уметничко право да се као човек дистанцира и упозорио . Сада сви знамо колико му је много храбрости за то требало. Тада је то знао само он.
Бато Ченгић је умро у Сарајеву 2007. године. Уметност је, као и ко зна колико пута до сада, када је реч о врхунском умећу, надживела своје ауторе. И Бранко Ћопић и Бато Ченгић, свако на свој начин, могу да слегну раменима и да кажу : ''Лепо смо вам говорили...''. Нажалост, није имао ко да слуша. Зато сад могу да читају и да гледају. Имају и шта, јер ''Глуви барут'' није само метафора мировања, незамерања и избегавања рата. Он је слика страшне судбине српског народа и српских земаља. Ако је само то, више је него довољно. За наук.

ПС
Захвалност за инспирацију да напишем овај приказ дугујем члану са надимком ''Посматрач'''јер ме је он својим питањима и дилемама ''натерао'' да се поново, овај пут знатно пажљивије, посветим овом филму.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 736 korisnika na forumu :: 28 registrovanih, 4 sakrivenih i 704 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, anbeast, bojank, BSD, cenejac111, darkangel, djo97, DPera, flash12, goxin, havoc995, ILGromovnik, Kenanjoz, kjkszpj, Kriglord, Kubovac, kybonacci, M1los, mikki jons, milenko crazy north, milos.cbr, Mixelotti, nemkea71, novator, sabros, slonic_tonic, StepskiVuk, trajkoni018