IC zračenje mit ili realnost

2

IC zračenje mit ili realnost

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30254

Tema je pocela oko ovoga Bebee Dol
Jigsaw6 ::ali ima 2 močna motora koja mu za razliku od Gripena daju veliku IC uočljivost (mislio na Eurofighter)

Kristian_KG ::Ja ne znam sto ste se uhvatili za tu ic uocljivost .. ispada da je bolje da svi avioni budu jednomotorci , ne najbolje da budu jedrilice.

I Gripen i Tajfun imaju motore sa klasicnim izduvima i nemaju smanjen IC odraz.Da Tajfun jeste veci i ima dva motora a Gripen jedan ali ova stavka mi deluje vise kao jos jedna koju SAAB navodi da proda svoj avion ili nekoga ko vise voli Gripen.Nista toliko znacajno i bolje od konkurencije.
Oba imaju motore sa klasicnim izduvnicima i nisu primenjeni naprimer metodi za hladjenje izduvnih gasova ili kao na B-2 kome su jos izduvnici na gornjoj povrisini trupa/krila(kako hocete) i ima zakrivljenje izduvnika na gore tako da IC odraz gledano od dole bude sto manji.Razlog je manja verovatnoca otkrivanja pomocu pasivnih sistema vodjenja sa zemlje.Naprimer termalne kamere na PVO sistemima.Smanjenje IC odraza je jedna od stavki kod stelt aviona.Do sada su takve metode smanjenja odraza mogli da vidimo kod B-2,F-117,JF-23
Naprimer prve rakete V-V sa toplotnim navodjenjem su mogle da se navode na avion samo od pozadi odnosno ako ste iza tog aviona koji gadjate jer je izduv motora bio jedini koji je stvarao dovoljno veliki odraz da tragac u glavi rakete moze da uhvati zahvat i odrzi ga.
Kasnije verzije raketa dobijaju mogucnost da gadjaju avion i od napred jer se konstrukcija aviona zagreva prilikom leta pa se moze detektovati(samo tragaci na prvim raketama to nisu mogli).
E sad sta je poenta.
Nove IC rakete za blisku borbu imaju FPA senzore odnosno vide avion u IC spektru.Ne oslanjaju se na dosadasnje klasicno vodjenje po toplotnom odrazu.Trenutno je to rezolucija 128x128.ASRAAM,AIM-9x,Mica,IRIS-T,bice zanimljiv i novi J. africki Darter…
Protiv njih ne pomazu ni klasicni IC mamci nego u neku ruku(pored manevara izbegavanja) IC mamci koji prave veliku kolicinu dima te na taj nacin "maskiraju" avion.Ili jos bolje elektro opticko vodjenje(izraelski Python 5).Smanjenje IC odraza motora u tom slucaju vam nece mnogo pomoci.Novi IRST su napredniji…
Smanjenje IC odraza jeste bilo bitno i jeste trenutno bitno,posebno kod stelt aviona/bombardera( u odredjenim slucajevima kao sto je gore receno).Kod lovaca isto smanjuje donekle mogucnost detekcije(ili smanjuje daljinu na kojoj ce avion biti detektovan) putem pasivnih sistema koji se oslanjaju na IC odraz. U nekom medjusobnom bliskom sukobu dva aviona nije bitno.
Samo je sad fazon sto imamo i optoelktronske sisteme,sisteme koji kombinuju vise nacina detekcije....

@Archer,Jigi,Dicus R-73(racunam modernije varijante) danas nije najbolja raketa(pre jeste bila kombinacija R-73 i HMS-IRST),gore nabrojane rakete su bolje(i HMS-IRST postaju standard).Rusima trebaju nove rakete.Sve gore pobrojane su operativne,sto se tice Rusa treba sacekati jer o R-74 ili kako ce se vec zvati neznamo nista sigurno.A rade na novim to je sigurno.

All sam oduzio o svemu i svacemu,kasno je....



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Avg 2009
  • Poruke: 320

Vec osamdesetih godina ulaze u naoruzanje Ic rakete koje ne prate toplotu motora, a danas su skore sve starije rakete povucene iz upotrebe.
Ic spektar je od 2nm do 12nm i deli se na blisko Ic zracenje 2-4nm, (najjaci izvor ovog zracenja je motor) srednje 4nm-8nm, i dugo ic zracenje 8-12nm. Nas interesuje ovo poslednje jer sve savremene rakete rade na njemu. Glavni izvor zracenja je oplata aviona koja pri krstarecoj brzini oko 800 km, na visini od 10000 metara se zagreva od +20 do vise od +100 stepeni zavisno od dela aviona. Spoljna temperatura je niza od -40, tako da tragaci imaju lepu metu koja je najmanje 60 stepeni toplija od okoline. pored matrice 128x128, na stingeru je sredinom 90tih ugradjen kombinovani senzor i na Ic i UV talasima. Tako da bacanje mamaca nema nikakvu svrhu. U vreme projektovanja B-2 i F 117 takive rakete nisu postojale pa su konstruktori potrosili puno vremena da smanje IC odraz motora, danas je to besmisleno i po konstrukciji savremenih aviona vidi se da niko tome ne posvecuje paznju. Naravno glave za navodjenje prate samo mali segment daljeg IC zracenja, a neke se mogu programirati tako da tragac menja spektar koji ce pratiti za svaku misiju drugacije. Veoma se tesko ometaju.



offline
  • Pridružio: 27 Jul 2006
  • Poruke: 2085

^ Управо тако, оплата авиона се свакако греје. Поред ракета, битна је и уочљивост од стране термовизијских камера, како земаљских, тако и ваздухопловних. Оне свакако имају још већу резолуцију од најнапреднијих ИЦ самонавођених ракета, па се циљ може комплетан лепо уочити. Савремена ТРВ камера распознаје топлотни контраст циља у односу на околину од 0,1 до 0.05 степени C.

Мотори су са аспекта откривања битни због "топлотне сигнатуре" ваздухоплова. Као што голим оком видимо кондензациони траг авиона који лети на великој висини, тако се ТРВ камером може уочити топлотни траг издувних гасова авиона на свим висинама, па се циљ још лакше открива, брже налази.

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4234

samo da se nadovezem na misaiv i TOP GUN:



bila je vec, ali nije zgoreg da se ponovi - dimni mamci na rafale - jako efikasni protiv klasivnih ic senzora sa recimo r73 i ranijih aim-9, jedini spas protiv aim-9x, mica-ir, asram, python 5. naravno, sto je avion manji, mamci su efikasniji.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

Dicus ::Citat:RCHER,kao sto je nick usera gore je najbolja IC raketa na svijetu (iz Rusije) koju ne mozes zavarati vatrenim mamcima jer u sebi ima kompjutor kojim razlikuje mamce u odnosu na metu na koju je raketa poslana.

Da li je još uvek najbolja ne znam (vrlo verovatno da jeste), ali svakako je bila daleko ispred svog vremena. Danas sve savremene IC samovođene rakete imaju algoritme za propoznavanje mamaca.

Da dodam još da smo pre rata usavršili projekat PVO vozila sa R-73, garantujem vam da bi mnogo više NATO aviona bilo na zemlji. Sistem se pokazao kao izuzetno efikasan, ali je patio od nekih dečijih bolesti i nije bilo dovoljno vremena da se do kraja usavrši. Inače sjajna ideja, relativno jeftina, a potencijalno vrlo efikasna.


Koliko se secam preosteljivost IC glave je bila problem. Sto je cest slucaj. Npr. na drugom forumu bivsi pilot F-15 je pricao da je AIM-9 bez problema pratio IC odraz čopera i da su cesto se zezali tako sto bi pokusavali tokom letova da uhvate čopera u nisan.

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4234

@mean machine

to je tacno, ali pretpostavljam da je rec o aim-9 bez fpa glave - sa fpa glavom hvatanje neceg drugog od aviona je nemoguce, naravno, ako se radi o recimo aim-9x, a ne raketi razvjenoj na bazi aim-9x koju nameravaju da iskoriste u dejstvima v-z.

zato sve vreme pricam o superiornosti fpa glava nad klasicnim, tj. o superiornosti aim-9x, mica, asraam i python 5 nad r-73. dok rusi ne naprave fpa glavu za r-73/74, prednost u dogfajtu ce im uprkos svim drugim prednostima (recimo t-50 nad f-35 sto je takodje pretpostavka) biti neizvesna.

zamisli koje su onda mogucnosti ili bolje reci prednosti mica-ir, sa dometom koji je jednak sa mica-em (ars), nad raketama sa ars bas protiv stelt aviona. uz to, mogu da se koriste ravnopravno i u dogfajtu i u bvr borbi. izmedju ostalog zato stalno pricam o mirage 2000 i gripenu, jer oba mogu da nose rakete mica. mozda jesu skupe, ali koliko para toliko muzike - to je kod rakete mica mozda najvise izrazeno...

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

Da rezimiram.

Danas moderne IC rakete prate pre svega IC odraz same letelice a ne IC odraz motora. Sto znaci da u bliskoj borbi je to bolje resenje jer klasicni mamci nemaju efekta.

Ali kada je u pitanju pasivna detekcija nabitnije je primetiti i pratiti trag izudnih gasova motora jer ce se isti videti na mnogo vecoj daljini nego tople povrsine aviona.

offline
  • Pridružio: 21 Avg 2009
  • Poruke: 462

zasto fpa, ako se napravi senzor koj ce da prepoznaje samo kerozin i hidrazin, eventualno da bude sinhronizovan sa ferekvencijom zracenja oplata na izduvnicima, tako nece ni obracati paznju na neto sesto

offline
  • Pridružio: 28 Okt 2009
  • Poruke: 150

Evo nečeg novog što bi se uskoro moglo nać na budućim ruskim borbenim avionima


Laserom protiv ic navođenih raketa
youtube.com/watch?v=g5lPfy3mtnk

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4234

Djurdevdan ::Evo nečeg novog što bi se uskoro moglo nać na budućim ruskim borbenim avionima


Laserom protiv ic navođenih raketa
http://www.youtube.com/watch?v=g5lPfy3mtnk


o tome se davno prica, ali za f35

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 931 korisnika na forumu :: 58 registrovanih, 8 sakrivenih i 865 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: anbeast, Apok, babaroga, Boris90, cifra, CrazyDiablo, crnitrn, darkangel, Denaya, Dimitrise93, djboj, doklevise, Dorcolac, drazenm, Gargantua, Georgius, GORDI, havoc995, hologram, hooraay, ikan, Karla, kobaja77, Krvava Devetka, Kubovac, kunktator, KUZMAR, laurusri, Lord Nem, lord sir giga, macak44, MB120mm, mercedesamg, Mi lao shu, Milos ZA, nebkv, nikoladim, opt1, ozzy, Panter, panzerwaffe, procesor, raptorsi, Ripanjac, S2M, sasa87, sasakrajina, ser.hill, shone34, slonic_tonic, Srle993, Tvrtko I, Vlada1389, vobo, VP6919, yrraf, zziko, |_MeD_|