Mlaznjaci u lokalnim ratovima

5

Mlaznjaci u lokalnim ratovima

offline
  • Bili smo vojnici
  • Pridružio: 19 Maj 2009
  • Poruke: 4983
  • Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska

Pa sad što se tiče američkog slanja lovaca F-22 protiv Irana, od toga nema ništa. Jer broj od 100-tinjak tih lovaca nije dovoljan protiv netaknute iranske vojske. Podsetimo se šta im je VJ uspela da obori sa onakvom tehnikom (mislim na 1 oboreni i 1 oštećeni kasnije otpisani F-117). Iranci su u daleko boljoj poziciji od VJ i od Iraka.
Neće ameri da se toliko igraju sa nestabilnom situacijom na tom području. A ipak Iran SAD-ma, čuva leđa u ratu u Avganistanu.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 01 Jun 2006
  • Poruke: 2065
  • Gde živiš: Malo tamo malo vamo

Pa ono sto ima u iranu moze se komotno upotrebiti i F16, i F18, I F15, F22 vise bi igrao ulogu testiranja aviona u stvarnim uvjetima kao B2 u napadu na Srbiju...nista nemaju sto bi moglo nasekirati amere, Ni izrael nema nesto vise za ponuditi pa opet se nece libiti koristiti svoje RV protiv irana...Iranci su u takvoj poziciji kao Irak osamdesetih pa opet izrael lijepo dosetao do bagdada i unistio reaktor...
E sad ako situacija izmakne kontroli...(pojave se s.korejske rakete u obliku SAHAB rakete u iranu...nece bas cekati)
I u iraku se sumnjalo da ima hemiskog oruzja pa opet se nije libilo da se napadne...tako slicno je i za nuklearnu opasnost...



offline
  • Bili smo vojnici
  • Pridružio: 19 Maj 2009
  • Poruke: 4983
  • Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska

Pa neznam sve mi je to nekako konfuzno. Šta bi bilo kad bi bilo?
Dosta je ova planeta vidila ratova, trebalo bi malo usijane glave smiriti - da se ne otme kontroli.

offline
  • Pridružio: 14 Feb 2009
  • Poruke: 572

@ Danko

Flota USAF-ovih F-22A (koja je do sada sigurno blizu kompletiranja od 180 aparata) je sama od sebe sila bez ravnopravnog protivnika trenutno u svijetu.
Upad samo jednog sqn F-22A u zracni prostor irana bi bez svake sumnje rezultirao desetkovanjem IRIAF-a. Stoga cisto sumnjam da bi im se i pokusali suprostaviti angazovanjem lovacke avijacije. F-15/16/18 su druga stvar protiv kojih bi se primjenom neke efikasne taktike mozda i mogli suprostaviti.

PZO Irana je mnogo snaznija ali je pitanje koliko je bila zasticena od ELINT-a. Ukoliko su EP-3E uspjeli da uzmu "otiske prstiju" radarskih sistema S-300PT, SA-15, SA-5, Hawk i Sayad oni bi u nekom sukobu sa USAF ili USN brzo postali gomila starog zeljeza.

Ali ukoliko su iranci uspjeli da zadrze u tajnosti parametre rada svojih osmatrackih i nisanskih radara, njihova PZO bi imala veliku efikasnost protiv borbenih aviona klasicne konstrukcije.

Gotovo svi ovi PZO sistemi posjeduju i mogucnost alternativnog SACLOS vodjenja raketa uz TV iu FLIR pracenje cilja ali su tada ograniceni podaci o polozajima neprijateljskih aviona.

offline
  • Bili smo vojnici
  • Pridružio: 19 Maj 2009
  • Poruke: 4983
  • Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska

Mislim, to je moj stav da SAD neće napasti Iran. Nisu to 90-te, ima još jedna sila koja odlučuje o tome. Ako ona da zeleno svetlo oni će napasti. To je tako - pogledajmo u prošlosti kako je sve to teklo.

offline
  • Pridružio: 25 Dec 2007
  • Poruke: 1160

azarakhsh ::@Jethro
Irancima nebi trebalo da su neka velika briga preleti americkih visokoletecih UAV jer se vecina obavjestajnih podataka svakako prikuplja sofisticiranim spijunskim satelitima. Ukoliko bi ih bas tokom nekog sukoba trebalo gadjati tu je Sayad-1A koji je i namjenjen napadima na izvidjacke letjelici i bombardere sa niskim RCS na velikim visinama.
UAV koja je sposobna za zracnu borbu je jos uvijek SF i za SAD.
Mislim da bi u nekom hipotetskom sukobu Irana sa USAF najveca opasnost za irance bili B-2 i F-22 protiv kojih realno nemaju odbrane. IRIAF je tokom poslednje decenije proveo brojne modernizacijske programe svoje lovacke avijacije (F-4/5/14) i zapoceo sa nekom proizvodnjom (mada je sve to jos uvijek probno) domacih borbenih aviona a ima i projekat STELTH-a. Iran masovno proizvodi i brojne ASM, SAM i AAM samo sto je njihov kvalitet i efikasnost velika nepoznanica koja se naravno samo u pravom ratu moze provjeriti. Prilika za to bi mogao biti i eventuali napad IDF/AF koji bi zbog udaljenosti bio pravi spektakl.
Po meni je svaki sukob SAD i Irana velika glupost jer je Iran potrebniji americi kao saveznik a ne kao neprijatelj.

Srpske snage su koristile slabosti izviđanja satelitima za vreme agresije NATO-a tokom 1999 pa ne vidim da to ne znaju da korite i Iranci. Ništa nije savršeno, pa ni sateliti, i Ameri ne bi pravili izviđačke BL ako bi sve mogli da nadziru preko satelita. A protiv takvih BL se ne može boriti samo raketama sa zemlje jer je skupo i ne verujem da ih Iran ima u tolikom broju da sa samo njima može boriti protiv BL-a (uz uslov da ih otkriju na vreme sa zemlje, što je upitno jer sumnjam da ih mogu otkriti na toj visini u visokom postotku). Lovci sa velikim plafonom leta, jakim radarima i raketama V-V su tu u prednosti i ne vidim da ne bi mogli i trebali da se koriste u sadejstvu sa zemaljskim snagama.
Nije potrebno imati SF tehnologiju da bi se napravila BL koja nosi rakete V-V, ako već postoje BL koje nose laserske bombe i rakete (npr. Hellfire,….). Podatke o mogućem cilju u vazduhu BL će dobiti npr. sa AWACS-a i lansirati raketu bez problema, ostalo je stvar rakete, one su sada sa moćnim procesorima u sebi i pametne su dovoljno da same idu ka cilju a ako treba nešto da se u toku leta promeni, tu je DataLink.
Nema razloga da smatraš da su B-2 i F-22 toliko velika opasnosta za Iran, ako smo mogi da obaramo F-117 i B-2, zašto to ne bi mogli Iranci sada posle toliko godina? Nijedan stelt avion ne može da bude toliko nevidljiv da se ne vidi pomoću nekog pasivnog sistema za praćenje tipa termovizija i slično, pa ako su Iranci pametni i time opreme svoje baterije raketa Z-V dobijene od Rusa, ne vidim da ne bi mogli da budu izuzetno opasan protivnik. F-22 je takođe nevidljiv za radar, ali ne mislim da se ne bi mogao videti golim okom ili termovizijom. Primer obaranja F-22 od strane T-38 Talon to potvrđuje. A svaki ruski lovac ima IRST tj. KOLS koji imaju domet nekoliko desetina kilometara, ostaje samo da to Iranci kupe i ugrade.
Da li moderizacija iranskih lovaca podrazumeva i modernizaciju avionike ne znam, danas je faktor uspeha broj jedan za bilo koji lovac avionika koja je ugrađena u njega (pa i u srpske MiG-21!!). Pretpostavljam da imaju saradnju sa Rusima i Kinezima, ko ih više pomaže ne znam, logično je da biraju bolju ipciju.
Bez obzira na brojnost i kvalitet iranske PVO, mislim da oni nemaju odbranu od kovnencinalnih raketa Z-Z lansiranih sa podmornica, što je bila opcija mogućeg američkog napada pre par godina. Tu im jedino Rusi mogu da pomognu, ali se o tome ne zna ništa. Rusi imaju antiraketne sisteme i na zemlji i u vazduhu. Zemaljskih se ne sećam, zaboravio sam imena. Vazdušni su oličeni u MiG-31 koji lansira reketa na balističke rakete velikog dometa, koje prethodno otkriva svojim ogromnim radaram. Takođe postoji mogućnost da MiG-31 napadne satelit raketom specijalno pravljenom za tu svrhu. Sve bi to bilo strašno skupo jer su Rusi jedini koji to mogu da proizvedu i prodaju, ali da to Iran zaista hoće da kupi, znalo bi se. Veroavtno i Iran ima svoje strateške adute koje ne otkriva.

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4234

velik problem spijunskih satelita je oblacnost i nepostojanje pokrivanja 100 % vremena, jer je svaki odredjeno vreme iznad zemlje koju osmatra. bl itekako imaju vaznu ulogu, jer obezbedjuju i osmatranje, onda kada treba, sa vecom tacnoscu i rezolucijom senzora. za sada je iz bl uspesno lansirana raketa hellfire. izmedju hellfire i amraam-a je ogromna razlika. svaka raketa vv za ars mor da dobija update polozaja cilja sa platforme do stizanja u rejon gde se aktivira njen radar. ti updatovi se daju sa aviona koji raketu lansira. medjutim, ne znam da je neka bl dobila avionski radar. za sada su to samo spijunski radari. bojim se da za borbu u vazdusnom prostoru, bl su jos uvek nesposobne.

f22 ima i radarski stelt i smanjen ic odraz. to ne znaci da ga radar ili etrmovizija ne mogu detektovati, ali je to na vrlo malim daljinama, mnogo manjim nego inace. u slucaju dejstva protiv aviona, f22 bi do tih daljina trebao uveliko da unisti protivnika ili protivnicki radar na zemlji, ako se otkrije. realna opasnost su termovizijski nisani za rakete pvo. od ruskih, tu je buk, koji opciono moze da dobije takav nisan, ali, nisam pronasao podatak da ih iran ima. cak i da ih ima, velik uticaj imaju vremenski uslovi, sto opet ne garantuje uspeh, ali se dovodi u bolju situaciju nego da ih nemas. s300 nema optoelektroniku.

u dogfajtu je f22 gubio i of t38 i od f-18e, ali, tu je sigurno jako kumovala greska pilota, okolnosti ili ko zna sta. nikako nije dokaz da je f22 los u dogfajtu.

odakle podatak da smo oborili b2?

offline
  • Bili smo vojnici
  • Pridružio: 19 Maj 2009
  • Poruke: 4983
  • Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska

B-2 nije oboren i to svi znaju, on se nije ni pojavio u vazdušnom prostoru SRJ.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25611
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Kolege, nazad na temu, pod hitno! I ovako je odavno u dubokom OT...Pogledajte naslov teme pre nego što pišete, tako je najlakše. Wink
OK? OK....

offline
  • Bili smo vojnici
  • Pridružio: 19 Maj 2009
  • Poruke: 4983
  • Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska

SUECKA KRIZA 1956

Povod za krizu bila je nacionalizacija Sueckog kanala od strane egipatske vlade. Ovaj sukob je poznat i pod nazivom operacija “ Musketeer” za francuske i britanske snage, dok je za Izrael bio kodiran pod nazivom operacija “Kadesh”. Sukob je otpočeo 29. oktobra 1956. godine napadom izraelskih snaga, kojem su sledeli udari RV Velike Britanije i Francuske,
po egipatskim aerodromima i pomorski i vazdušni desant britanskih i francuskih jedinica. Izrael je tada prvi put koristio mlazne borbene avione
njih oko 50 i isto toliko klipnih aviona. U napadu na Egipat koristio je 101. lovački skvadron opremljen avionima tipa Mystere-IV, 115. i 117. lovački skvadron opremljen avionima Gloster Meteor i 113. lovački skvadron opremljen avionima MD-450 Ouragan. Od skvadrona opremljenih klipnim borbenim avionima tu je bio 116. lovački skvadron sa avionima Mustang.
A koristio je i avione tipa Mosquito, Harvard i B-17. RV Francuske je sa teritorije Izraela koristilo 199. lovački skvadron opremljen sa 18 aviona Mystere-IV i 201. lovački skvadron opremljen sa 18 aviona F-84F
Thunderstreak. Francuzi su još koristili i transportne avione Noratlas. U vazdušnim borbama su se tada prvi put sukobili izraelski avioni Mystere-IV i egipatski MiG-15. Egipatsko RV je raspolagalo avionima tipa DH Vampire FB-52, Gloster Meteor F-4, MiG-15 ( njih između 90 i 125 ), MiG-17 ( nekoliko ) i IL-28 ( 50 ). U vazdušnim borbama RV Egipta je izgubilo
4 lovca MiG-15 i 4 DH Vampire. Izraelski gubici su ukupno iznosili 15 aviona od toga: samo je jedan mlazni lovac Dassault Mystere-IV, ostalo su klipni avioni ( 7 Mustang, 2 Mosquito, 2 Harvard i 3 Piper Super Cub ).
U 18 napada na 13 ciljeva ukupno je bačeno 1962 tone bombi. Po nekim izvorima ukupno je uništeno 260 egipatskih aviona uključujući tu i 18 lakih bombardera IL-28. Međutim, ova cifra baš i nije pouzadana, kad se uzme u obzir da je čitavo RV Egipta imalo otprilike toliko aviona. RAF je priznao gubitak jednog aviona Canberra PR-7. Njega je iznad Sirije presreo i oborio sirijski MiG-15. RV Egipta je teško nastradalo, dok je Izrael izrastao u vojnog lidera u regionu

Dopuna: 01 Jun 2009 11:39

KUBANSKA INTERVENCIJA U AFRICI 1975 - 1989
Rat u Angoli 1975 - 1988

Kuba se angažovala u Africi, na osnovu dogovora sa vrhom Sovjetskog Saveza od 1975. godine. Fidel Kastro je započeo operaciju “Carlotta”, pomoć vladi u Luandi kako u tehničkom tako i u ljudskom potencijalu u borbi protiv snaga Južnoafričke Republike ( JAR ) krajem 1975. godine. Na početku intervencije, Kuba je koristila avione tipa MiG-17 i MiG-21, da bi počev od 1984. godine iznad Angole bili na upotrebi i avioni MiG-23ML, MS i UB. Kubanski avioni su imali oznake RV Angole, mada je ljudstvo bilo isključivo sastavljeno od Kubanaca. Protiv južnoafričkih aviona Mirage F-1CZ, Kubanci su slali avione MiG-23ML. Angolski i kubanski lovci MiG-23ML bili su naoružani raketama V-V tipa R-24R i R-60Mk. Dana 6. novembra 1981. godine južnoafrički lovac Mirage F-1CZ topovima kalibra 30mm iznad Angole obara jedan kubanski MiG-21MF. To je prva vazdušna pobeda RV JAR. Vazdušne borbe između Kubanaca i Južnoafrikanaca su bile retke, mada se i jedni i drugi nisu ustezali da se upuste u njih. Tako je 5. oktobra 1982. godine došlo do vazdušne borbe između dva kubanska MiG-21MF i dva južnoafrička lovca Mirage F-1CZ. Jedan MiG-21 je oboren dok se drugi vratio u bazu Lubanga. Pored aerodroma Lubanga, Kubanci su bazirali i na aerodromu Cahama, koji je imao dve piste dužine 2500m i 2700m i širine po 30m. Taj aerodrom je bio udaljen od fronta oko 60 kilometara. Piloti RV Kube su se u borbama protiv RV JAR dobro pokazali te ih je protivnik poštovao.
Satisfakcija za kubanske lovce MiG-21MF će doći 3. aprila 1986. godine. Naime toga dana par kubanskih lovaca je oborilo dva transportna aviona C-130. Po nekima to su bili avioni iz sastava RV JAR, mada je najverovatnije da su avioni pripadali tajnoj službi CIA. Lovac MiG-23ML je 27. septembra 1987. godine u vazdušnoj borbi oborio dva južnoafrička Mirage F-1AZ raketama R-60Mk. Evidencijski brojevi oborenih aviona su bili 205 i 206.
U periodu 1987/88. godine, Kubanci obaraju tri Mirage F-1, jedan avion Impala, dva helikoptera, po jedan tipa Puma i Alouette-III.
Kubanci su u Angoli raspolagali sa po 55 aviona MiG-23, 90 MiG-21, 14 SU-20 i SU-22 i 80 MiG-15 i MiG-17.
RV Južne Afrike je imalo u svom inventaru 34 aviona Mirage F-1, 55 Mirage-III, 214 Impala, 8 Canberra i 6 jurišnika Buccanerr. Od raketa V-V koristilo je rakete tipa V-3b Kukri i Matra-550.
Gubici sukobljenih strana su bili srazmerni njihovoj snazi:
Kuba je izgubila 9 MiG-23, 4 MiG-21 i 2 SU-20 ( SU-22 );
JAR je izgubila 13 aviona tipa Mirage F-1AZ/CZ, 7 aviona Impala Mk-II, 1 helikopter Alouette i 3 helikoptera Puma.
Kuba se iz Angole povukla krajem 1988. godine.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 679 korisnika na forumu :: 14 registrovanih, 3 sakrivenih i 662 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9k38, ALBION101, bobomicek, drimer, esx66, Kruger, Lazarus, minmatar34957, mrav pesadinac, nick79, suton, vasa.93, VP6919, 125