Smanjeni radarski odraz aviona u praksi

Smanjeni radarski odraz aviona u praksi

offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 738

Nastavak diskusije s teme PAK FA, ali kroz prizmu opcenite rasprave o prakticnom koristenju principa smanjenog radarskog odraza na avionima tijekom njihove, opet, prakticne upotrebe u borbenoj misiji.

ray ban11 ::
Znas sta u prostoru moze biti to `stels`, cak i nevidljivo potpuno ( mada vise i to nije sigurno ) neko `sredstvo` koje lebdi tj potpuno miruje ,ne krece se na nebu ... ( bez pokreta ,brzine bilo kakve) ....


Koja je razlika izmedju objeka koji magicno miruje i objekta koji ide tocno prema tebi? Ako je objekt modeliran da iz tog kuta skrene/upije 99% radarskog zracenja u spornoj valnoj duljini - nikakva. Taj radar opet nece primijetiti objekt na udaljenosti X vec nekoliko puta/redova puta manjoj udaljenosti.

Ako se isti objekt gleda iz kuta par stupnjeva pomaknutog od onoga spomenutog gore - kakva ce biti razlika? U praksi gotovo nikakva. Jer je pomak od par stupnjeva dio modela zastite.

Ako se isti objekt nastavi gledati za stupanj jos dalje, pa opet sljedeci primjer jos dalje jedan stupanj itd, na puno vise primjera - sto ce se dogadjati? U jednom od primjera ce radarski odraz skociti toliko da ce ga radar itekako primijetiti. (i primjeri stupanj prije i stupanj poslije ce biti u odredjenoj mjeri povecani) Primjeri iza ce opet biti maleni. Onda ce se poceti dolaziti blizu bocnom pogledu i prosjek odraza ce tu porasti, ali princip ce opet biti isti - jedan uski presjek kuta ce biti golemi skok u odrazu, dok ce siroki ostatak kuteva ostati manjeg odraza.

ray ban11 ::Ovo za tzv `stels` ako i na to mislis , jesi ti ozbiljan kad mislis da neki uglovi ,materijali itd kao smanjuju RERP nekom predajniku-prijemniku u prostoru pod uslovom da to sredstvo, evo lovacki avioni koji itekako manevrisu ,zaokreti, anti-raketni manevri, ubrzanja ( penjanje ) itd ... sve sto moze u praksi da se izvede i sto se inace radi ... i sta RERP njima smanjena jel ...

...rekoh lovac nije `cigla` da `pegla vazduh` To je prica tipa uglovi ( mesni uglovi ) i rakursi otkrivanja i pracenja tj zahvata ,frekvencije i opseg/dijapazoni zracenja itd kako to sve ide vec ... To da nam pojasne kolege od struke i nauke da vidimo makar teorijski koliko su ti avioni zaista `stealth` iliti `stels-nevidimka`...


Sto avioni rade u zraku? Manevriraju, da. Ali kada? Samo kad to zatreba. Avion se odlijepi od piste i krene se penjati. On jest pod drukcijim kutem u odnosu na tlo nego kad krstari ali je u praksi nepomican. (jednom kad poravna povrsine za dodatan uzgon koje koristi pri malim brzinama) Postoji odredjeni pomak kormila i postepeni trim repom kako se centar mase aviona mijenja (zbog sve manje goriva) no to su pomaci od par stupnjeva tijekom sat vremena ili sitne korekcije zbog relativno gustog i turbulentnog zraka pri manjim visinama.

Jednom kad je avion na krstarecoj visini korekcije kormilom su jos manje. Trim je uvijek tu. Ali sto to znaci u praksi? Napadna ivica povrsine koja ce uvijek biti na odredjenom nivou obla, pomicala se ili ne. I uvijek ce odbijati dio zracenja nazad, ovisno o svojoj debljini i ovisno o valnoj duljini radara. Tu nema toliko razlike izmedju te i takve ivice kormila koje radi korekcije i ivice ruba usisnika motora ili ivice krila koji ne rade korekcije. No kod svih spomenutih je na stealth avionima vidljivo najvece koristenje materijala koji upijaju radarsko zracenje. jer su to najvece zarisne tocke u praksi. U teoriji bok aviona moze proizvesti milijun puta veci radarski odraz ali taj bok se nece tretirati spomenutim materijalima jer je to neprakticno i jer, u konacnici, taj ce bok doci u poziciju da vrati odraz radaru u 0.1% mogucih situacija. (brojka je ilustracije radi). Dok netretirane spomenute ivice krila, repova, usisnika motora odraz vracaju u 100% mogucih situacija protiv odredjenih valnih duljina radara. I zato se te ivice najvise tretiraju i zato je jos dok je avion bio inzenjerski model konstrukcija tih ivica radjena s time u vidu - da se ostavi dovoljno prostora za materijal, da se obrati pozornost na raspored mase materijala po tim povrsinama itd.

Kljucna stvar je u najcescim udaljenostima od najcescih prijetnji. Avion se nece raditi da "pobijedi" sve radare u svim uvjetima, vec samo u najcescim uvjetima. Zasto su repovi na avionima pod kutem? Realno, i f15 s ravnim repom dat ce otprilike jednak odraz tog repa kad ga netko gleda pod 90 stupnjeva kao i rep f22 kad ovoga netko gleda po 90. Ali je otklon repa na f22, pakfa, j20, f35 itd pomno biran da ce u praksi protivnik vrlo rijetko doci u priliku da se na takticki opasnim udaljenostima postavi na vertikalu na taj rep. Tu je opet druga kljucna stvar. S 300 km udaljenosti kut gledanja mora biti gotovo pa istovjetan onome s boka, makar stealth avion letio na 12 km, a radar bio 10 km nize. S 50ak km udaljenosti isti spomenuti radar vec ostvaruje donekle vidno drukciji kut gledanja, a s 20ak km udaljenosti moze ostvariti bitno drukciji kut. U svakom slucaju, na odredjenoj udaljnosti ce taj rep f22 s boka zasjati kao bozicno drvce, no to ce biti na 20ak km udaljenosti od aviona, a u slucaju f15 ce taj rep zasjati na maksimalnom dosegu radara.

Spomenuti princip vrijedi za bilo kakav pomak. Tu je manje bitno pomice li se radar u odnosu na avion ili se pomice avion u odnosu na radar. pakfa ili f22 koji idu s par stupnjeva otklona na nos prema protivnickom radaru na 300 km udaljenosti od tog radara nece pokazati svoje zarisne tocke gdje im je odraz velik. KAd isti avioni nastave letjeti tom putanjom, pokazivati ce tijekom vremena svoje zarisne tocke radaru jer ce se kut gledanja mijenjati.

Avion koji se po horizontali okrene u zraku za blizu 90 (ili vise) stupnjeva svakako ce pokazati veci broj zarisnih tocaka u kratkom vremenu i sasvim ce sigurno zasjati na radaru. No kad se to radi u praksi? U vecini slucajeva nakon sto je borbeno djelovanje vec zapoceto. Stealth ce doprinijeti povoljnoj poziciji prije pocetka borbe, doprinijeti ce elementu iznenadjenja. Kad borba krene stealth je svakako osjetno manji, no u tom stadiju korisnik stealtha vec je trebao ubrati plodove prethodnog stadija i biti u prednosti.

Promijenit ce se smjer za 90ak ili vise stupnjeva kad treba *neplanirano* promijeniti smjer, bilo radi podataka o novim avionima ili radi izbjegavanja rakete. No cak i tu umjesto da protivnik vidi metu cijelo vrijeme, protivnik ce vidjeti kontakt u jednoj sekundi pa nista, pa nakon par sekundi opet, pa nista i tako dalje. Slika ce opet dakle biti vidno narusena nego u slucaju ne stealth aviona.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 822 korisnika na forumu :: 16 registrovanih, 3 sakrivenih i 803 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Ben Roj, dragoljub11987, goxin, kuntalo, MilosKop, Nikolaa11, novator, nuke92, procesor, Simon simonović, slonic_tonic, SR-3m, wizzardone, Zikapk, zlaya011, šumar bk2