Najveći heroji u istoriji - nominacije za anketu

8

Najveći heroji u istoriji - nominacije za anketu

offline
  • Pridružio: 14 Dec 2011
  • Poruke: 31



U večitoj dilemi koji je pojedinac iz ljudske prošlosti više sam stvarao istoriju nego što je istorija stvarala njega, usudio bih se dati nesumnjivu prednost Aleksandru Makedonskom, kralju Makedonije, hegemonu Grčke i caru Azije. I pored toga što je njegov otac u mnogome stvorio pretpostavke za njegov uspešan debi, ništa od toga ne bi bilo da Aleksandar nije bio već kakav je bio i da se iako mlad nije snašao, pre svega u zakulisnim igrama oko nasleđa, a kasnije u učvršćavanju svoje hegemnoje u Korintskom savezu što mu je konačno i omogućilo da uspešno započne kampanju u Aziji.
Iako je dobio samo četiri velike bitke njegov vojnički genije je zaista blještav. Prvi je čovek koji je uveo sistemski rad štaba u funkciji komandovanja, zatim, prvi je upotrebio inžinjeriske jedinice u tom obimu i sa tako složenim zadacima (setimo se opsade Tira i gradnje mostova u Aziji). Takođe prednjači i kao voskovođa u korišćenju specijalnih jedinica (osvajanje Aornosa). Zatim, prvi je u istoriji koji je uveo drugi borbeni red u pešadiji (kako bi izbegao opkoljavanje svoje falange), a njegova organazacija konjičkih jedinica, gotovo nepromenjena, bila uzor je u konjici sve do početka 20. veka.
Osim toga, u stvaranju, kako je voleo da kaže - novog svetskog poretka, izvršio je jedinstven i neobično snažan kulturni uticaj u dobrom delu tada poznatog sveta i koji danas nazivamo helenizmom, a koji je, opet, iznedrio ne samo sjajne kuturne vrednosti već je i bitno podigao kvalitet življenja ogromnog broja ljudi. I na kraju, njegovo delo je stvorilo pretpostavke za pojavu velikih monarhija koje su mogle da akumuliraju velika bogatstva. A, sve je to u jednoj složenoj interakciji brojnih činioca pripremilo uslove za pojavu hrišćanstva.
Osim toga, Aleksandar je bio lekar, a bio je i vešt kovač. Ma, imao je talenata kao malo ko. Naravno, uopšte ne poričem njegovu tamnu stranu, rekao bih, ali verujem da je ona ipak u svemu ovome manje važna.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • gloyer  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Feb 2007
  • Poruke: 3787
  • Gde živiš: Banat

Теодор Несторовић познатији као Свети Теодор Вршачки (опет мало локал-патриотизма Wink ).

Цитат: "Теодор Несторовић је био вршачки епископ који се 1594. године нашао на челу устаника у Банатском устанку. Темишварски паша ухватио је у Вршцу владику Теодора и живог га одрао. Исте године су спаљене мошти светог Саве на Врачару.
Српска православна црква слави га 16. маја по црквеном, а 29. маја по грегоријанском календару."

Извор: http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D0%B.....0%B8%D1%9B

На Брегу је изграђена црква посвећена овом свецу. Св. Теодор је, иначе, заштитник и слава града Вршца и епархије Банатске.

На овом линку http://www.travel.rs/sr/kultura/manastiri/sveti-teodor-vrsacki има мало више детаља, али је слика потпуно погрешна - на слици је Капела Светог Крста, коју су направили Немци досељеници. (Link: http://www.travel.rs/sr/kultura/manastiri/kapela-svetog-krsta )

п.с.
Прича се да је св. Теодор проклео Врштане што су га издали, те да је тек 1994. године клетва скинута, када је канонизован. Између осталог, прича се да су због те клетве у Вршцу, сасвим необично, са леве стране улица парни бројеви, а са десне непарни.



offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Мајор Ричард Дик Винтерс, комадант 2. батаљона, 506. пука 101. ваздуне дивизије, одговоро је овако на питање свог уника, који га је питао:

Деда, да ли си ти херој?
Деда је одогворио: Нисам, али сам се борио у чети хероја! (изговарајући ове речи, заплакао је)



Највећи ХЕРОЈИ су они који су дали свој живот за своју отаџбину, а не тамо неко ко је добио силна одликовања и проглашен за хероја....

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 1478
  • Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku

Svetska istorija: Kuzma Minji, marsal Kutuzov, Jovanka Orleanka, DZordz Vasington...
Domaca istorija: kapetan Koca Andjelkovic, Ilija Bircanin, Hadzi-Prodan Gligorijevic...Od starijih car Dusan koji se istakao u bitci kod Velbuzda, knez Lazar...

offline
  • Pridružio: 30 Mar 2012
  • Poruke: 1

Svetozar Boroević, Stanislav Turudija i zna se zašto.

offline
  • Mirko S. Kojotovski
  • po zanimanju genije
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 342
  • Gde živiš: Banja Luka, DDR(Dodik Demokratische Republik)

offline
  • Oscar  Male
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 06 Maj 2010
  • Poruke: 806

^A u Backoj Palanci dom zdravlja nosi njegovo ime!

offline
  • Pridružio: 14 Okt 2012
  • Poruke: 2296

Случајно налетех на ово.

Иако тај рат нисмо добили а пошто је пракса у нас да такве ратове ни не помињемо а јунаке, којих је било сигурно колико и јунака у Балканским ратовим заборављамо заједно са ратом у коме су учествовали,јаморам да поменем једног човека, који је чак и у једном ,,неславном рату,, стекао славу:

Михаило Катанић

српски мајор, учесник српско-турских ратова (1876—1878) и српско-бугарског рата (1885). Нарочито се истакао у борби за Нешков вис (код Пирота) 1885. године. Тај подвиг високо је оцењен у српској и бугарској војсци, а нарочито од стране бугарског кнеза Батенберга.

Узео је учешће у ратовима за ослобођење и независност 1876. године. Одликовао се у биткама на Глоговичком и Прћиловичком вису. Од 20. августа до 18. октобра провео је на мостобрану код Алексинца под топовском ватром.

Године 1877. учествовао је у биткама на Горици, при ослобођењу Ниша; на Грдилици, Копашници и на Врањи.

Одликован је 31. августа 1876. године капетанским чином за показану храброст на Глоговичком вису; за битку на Горици (5. јануара 1878) Таковским крстом 5. реда; а за битке на Грдилици, Копашници и на Врањи, Таковским крстом 4. реда, Златном колајном за храброст, и Крстом св. Станислава 3. реда 31. јула 1878. г.

У рату са Бугарима Катанић је, као командант 2. батаљона 11. пешадијског активног пука, узео учешће у бојевима на селу Врапцу (3. новембар 1885); на Сливници (7. новембар 1885); и на Нешковом вису, где се по причању очевидаца одликовао беспримерном храброшћу и јединственим пожртвовањем.[1]

После победе код Сливнице, Бугари су незадрживо надирали према Пироту. Дана 12. новембра Бугари заузимају Нешков Вис који је владао Пиротском котлином. На Нешков вис српска војска је поставила један пук, али без артиљерије. Када су Бугари насрнули на тај пук, четири дивизије, прикупљене на граници, оставиле су га да се сам брани. Нешков вис је пао, али његова одбрана упамћена је као најлепши пример личног јунаштва који је српска војска дала у бугарском рату. Пошто се посада већ повукла, капетан Катанић остао је сам са својим батаљоном да се и даље бори.

Према излагању Хунгебилера, видевши да ће да непријатељ да отме заставу, капетан Катанић ју је зграбио и лично бранио. Бранећи заставу, убио је неколико Бугара из свог револвера. Када је и сам пао рањен, био је толико при себи да је заставу предао једном подофициру, који ју је спасао.[2]

Према излагању пуковника Мике Марковића, капетан Катанић је приликом гушања са бугарским војницима задобио пет рана, од којих две пушчане и три бајонетске. Тако изрешетан он је пао непријатељу у руке.[1]

Хунгебилер спомиње укупно пет ранâ, од којих две пушчане и три бајонетске.[2]

Код Бендерева стоји да је Катанић прво бацио заставу иза себе у провалију, где ју је један српски војник подигао и спасао, а да је потом услед тешких рана и у немогућности да се брани пао опкољен Бугарима.[3]

Према излагању Спиридона Гопчевића, пошто су га Бугари заробили Катанића кренули су да га злостављају, наневши му притом још један устрел у груди и четири бајонетска убода. Како преноси исти, бугарском команданту није пало ни на ум да казни бугарске војнике који су то учинили.

Марковић сведочи да се ни у једном рапорту, ни у једној од релација коју је он могао видети, да нигде није нашао ниједне једине речи о Катанићевом случају. Међутим, како истиче исти, у бугарским изворима се овај помиње као редак пример српског јунаштва.
Према писању листа Нова уставност (у броју од 5. маја), десило се да је приликом Катанићеве борбе с Бугарима присуствовао сâм бугарски кнез Батенберг.

Када је Батемберг видео да је Михаило већ пао, он пошаље једног свог ордонанса (који је ово причао) и једног официра да спасу Михаила. Кад су ови официри дошли на место где је Михаило пао, нашли су четири бугарска војника у крви огрезла, које је Михаило из револвера поубијао, али су га остали војници савладали, свукли му хаљине (чак и чизме) и кундачки га грозно ударали. Бугарски војници узму га онако боса више полумртва и обезнањена и одвуку га по снегу у Цариброд. Чим су га тамо довели, пошто је Батемберг са Каравеловим да га види. Батемберг одреди нарочитог лекара који ће рањеног јунака лечити. Намеравало се да га одмах пренесу у Софију, али због тешких рана, то беше немогуће одмах после два дана. Трећи дан пошто су однели Михаила у Софију (дакле пет дана после борбе), дошао је Михаило нешто мало к себи и почео говорити.

Глас о Михаиловом јунаштву допро је и до Софије, и кад су рањеног официра однели у бугарску престоницу, долазили су Бугари као на чудо да га виде. У Софији предат је Михаило доктору Ванкову на лечење, који се својски заузимаше да спасе живот одличном војнику. По повратку Батемберга у Софију, прича Ванков, кад је доцније дошао у Београд, да му је Батемберг једном приликом рекао: ‘Гледајте да спасете живот овом храбром официру, јер то је редак јунак’. За време свог бављења у Софији, Михаило је примао посете и понуде из првих софијских фамилија, а нарочиту бригу водили су о њему Никола Сукнаров и његова жена.

Још док је био у заробљеништву, за храбро држање у бојевима, 6. децембра 1885. године произведен је у чин пешадијског мајора.

По повратку из заробљеништва, Катанић је постао командант окружне ваљевске војске, али су га тада ране и болест савладале. У априлу је почео да пљује крв, јер су његова плућа била изрешетана танетима и прободена бајонетима, а читаво тело угрувано кундацима.

О Ђурђевдан 1887. године дошао је у Београд да потражи лека у својој болести. Међутим, ту је умро у кући свог стрица, генерала Марка Катанића. То се збило 28. априла 1887. године у уторак у 2 сата после подне. Сахрањен је на Новом гробљу.

Игром случаја, пет дана пре Катанића (23. априла 1887) умрла је једна старија (у 83-ој години) жена Фране Франосивић. Иако није имала никаквих политичких и патриотских заслуга, она је испраћена са свим почастима као мајка пуковника Драгутина Франасовића, који је у државној администрацији заузимао високо место и био љубимац краља Милана. Краљев љубимац је постао 1882. године приликом Иликиног атентата, када је спречио Илку Марковић да по други пут пуца на краља. Истог дана краљ га је уздигао у пуковнички чин, а 1885. године и за министра војног. Иначе, неуспех у српко-бугарском рату био је не само краљев, него и његов. Због тога је, како оцењује Драгољуб Влатковић, величање мајора Катанића погађало и њега. Следствено томе, краљ Милан је имао пуно разлога да са својом свитом и дворском камарилом присуствује погреву Фране Франасовић. Револтиран што иста част није указана прослављеном јунаку из српско-бугарског рата, Нушић је у једном свом необјављеном рукопису написао:

Данас је била пратња мајке генерала Франасовића, католикиње. Слегло се све чиновништво, цео официрски кор и све што носи капут у Београду. Био је и сам краљ. Нисам имао ништа против тога.

Али је сутрадан била пратња капетана Катанића, једног официра који је спасао част српској војсци у фаталноме и братоубилачком рату са Бугарима. Умро је од силних рана, после свих почасти које му је кнез бугарски Батемберг, као заробљенику указао. Краљ Милан, чак доцније тако рече, није знао да му је пратња. То ме је наљутило и тада сам написао песму упоредивши обе ове пратње.

Песма Погреб два раба која опева смрт, (рабъ је црквенословенска реч и значи слуга, у свим православним чинодејствима човек се помиње као слуга Божији, рабъ Божии). Један од та два раба је био мајор Катанић, који је у то време толико био популаран да га чак и Стеван Сремац помиње у својим делима као синоним и симбол херојства. Према речима Влатковића, песма Погреб два раба има своју предисторију и своју накнадну историју. Она је најпре испевана у облику новинског извештаја Са тркалишта објављеног у листу Нови београдски дневник 1. маја 1887. г.

Без увода, да вам јавим три ствари: јуче сам гледао спровод пок. Катанића мајора. То је онај јунак који је осветлао образ целој српској војсци у српско-бугарском рату. За таквог јунака, ја се надах биће спровод особити. Но, не би ништа. Пратило га је неколико официра до гроба, а војска и банда зауставише се на Тркалишту код холеричних барака и ту му одаше последњу почаст; а спровод оде ћутећки и без банде и без војске. Ово је доиста лепо одавање почасти, а још ових дана испраћаше и банда до самог гроба чак и ниже чинове. Какви су то рачуни, не знам; само жалосно да се овакав човек на овакав начин сарањује.

Ономад саранише једну бабу. По швапском попу видех да је или католичка или протестантска. Која је то баба, не знам; рекоше да је мати Франасовића. На њеној пратњи били су ваљда сви генерали, много официра и мора бити сви министри. И сви је испратише до гроба. Јуче, на пратњи једног јунака српског, каквих је мало, не беше ни једног генерала и само неколико официра. Можда су ишли до цркве; али су бабу пратили до гроба. А где су беседе на гробу? А где је пример војсци и официрима. На мајалосу, било би ваљда друкче?

Како оцењује Влатковић, зато што се у допису не спомиње краљ, иако се зна да је био на пратњи мајци Франасовића, против творца овог кратког извештаја није се ништа предузело. Међутим, када се у истом листу појавила и песма и то од истог аутора, употребљени су сви краљевски прерогативи и законске могућности да се писац казни. Нушић поручује у младим нараштајима у песми следеће:

Српска децо што множити знате
Из овога поуку имате:
У Србији прилике су таке
Бабе славе, презиру јунаке
Зато и ви не мучите се џабе
Српска децо постаните бабе.

На крају, не чинили вам се да се ова Нушићева песма без проблема може певати и данас 150 година након покопа госпође Франасовић.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19165

Spartak
Jan Zizka
http://en.wikipedia.org/wiki/Jan_%C5%BDi%C5%BEka
Milos Obrenovic
Dzordz Vasington

offline
  • RiV 
  • Građanin
  • Pridružio: 25 Okt 2006
  • Poruke: 288

A mozda i svi ovi na celu sa bracom Nedicima

SPOMENIK od crnog kamena, sa belim krstom u porti manastira Čokešina, visok pet metara. Na svakoj strani uklesane reči. Ispod ovog zdanja 1890. godine prenete su kosti braće Nedića i slavnih čokešinskih junaka. Bilo ih je 303. Izginuli, i ni za pedalj nisu ustupili tog 16. aprila 1804. godine, na Cveti, uoči Lazareve subote.
„Srpski Termopili“, nazvao je Leopold Ranke ovu bitku. Na zapadnoj strani spomenika piše: „Ništavni su spomenici davni spram junaštva tih Nedića slavni, nek smrt njina celom Srpstvu služi, nek se svako kao oni zavičaju svom oduži...“
U podnožju Cera, s pogledom na ustreptalu ravnicu Mačve, kao začarana nevesta stoji Čokešina, ponos Podrinja, srpska svetinja. Piše u letopisu manastira: „Grljena je zracima sunca, milovana hladnim krilima obesnih cerskih vetrova i nemo, mistično, ali rečito priča o životnoj, nacionalnoj snagi...“ Tako je napisao iguman Mitrofan (Matić), 1934. godine, koga su komunisti ubili avgusta 1941.
„Polećeše dva vrana gavrana, sa vrh Cera, iznad Čokešine, krvavijih kljuna do očiju i krvavih nogu do koljena...“ Tako je guslao Filip Višnjić. Hodamo uzbrdo, pa nizbrdo i posmatramo gde su se naši junaci borili. Bilo je pet na jednog. Hiljadu i po Turaka, uz aleuku, zurle i talambase, sa dosta džebane, nagrnulo je na 303 srpska ustanika. Zveket jatagana nalik zvonu crkve u Čokešini.
Iguman Čokešine Hadži Kostantin zatražio je od bratije da ga raščine, a pop Spasoje se raspopio. Obojica su opasali sablje i stali na čelo ustanika, zajedno sa braćom Nedić.
- Da se momci braće Nedića nisu suprotstavili Turcima, verovatno Srbi ne bi osvojili Šabac - govori nam Zvezdan Tadić, učitelj i predsednik MZ Čokešina.
- Čudi me što ove slavne bitke nigde nema u udžbenicima. Turci su krenuli iz Janje, mesta kod Bijeljine, prešli Drinu kod Lešnice i kretali se izbegavajući drumove. Iz boja sa 303 srpska ustanika izašli su - desetkovani, samo ih je 50 preživelo! Harambaša Ćurčija nije bio za boj, kao ni Jakov Nenadović. Uzmakli su sa svojima. Ne i braća Nedića.
Nisu Turci stigli u Šabac, od sramote se nisu vratili ni u Janju, Bijeljinu, pa ni u Brčko. Njihov vođa, Mula Nožina je podvijenog repa našao utočište u Srebrenici.
Miriše nama taj hrast, koga ovde zovu i grm, oko njega munje sevaju i stvarno grmi. To je srpsko drvo boga Peruna. Imanje, gore njive, dole šuma, vlasništvo je Slobodana Radanovića (67). Vodi nas do nadgrobnih spomenika braće Nedića, tamo gde su i izginuli, ispred klisure Lipovog potoka.
- Majka Neda, po kojoj se i prezivahu ovi ugledni Srbi, došla je iz Osečine da digne nadgrobne ploče - kaže Radanović.- Ko zna koliko se turskijih kostiju nalazi ovde. Ja sam sam održavao i grobove i poprište bitke. Grobovi su stari 205 godina.
- Ja sam ti pomagao - dobaci Mladen Radanović (72), koji nije u rodu sa Slobodanom, a iz istog je mesta Čokešina.
Ova dva čoveka dobila su odlikovanja od Društva za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije od 1912. do 1918. godine. Nose ih s ponosom, spremno su ih stavili na grudi.
Pitamo ove ljude da li se kod Srba izgubio pojam junaštva. Narod Mačve, Jadra, Rađevine, odnosno Pocerja, uvek je bio na udaru zavojevača.
- Da su se braća Nedić povukli sa momcima u manastir, koji je tada imao zidine, Turci ih verovatno ne bi ni dirali, već bi nastavili ka Šapcu - ističe Slobodan Radanović. - Nedićevi momci su znali da idu u smrt kada su izašli na megdan pet puta jačem protivniku.
- Iz ovih krajeva malo momaka želi civilno da služi vojni rok - dodade Mladen.
- Od 100 njih možda samo jedan neće uniformu.
Domaćinu iz Čokešine, Raći Desančiću, koji se oženio Nemicom i živi u toj zemlji, sin je došao u Srbiju, mada nije morao, da služi vojni rok.
Sačuvana su imena sva 303 srpska ustanika. Svake Lazareve subote, u crkvi manastira Čokešina, posle liturgije, čitaju im se na parastosu imena. Najbolja četiri učenika iz ovdašnje osnovne škole recituju stihove uklesane na četiri strane spomenika. Pročitaće:
„ ...Nedići su složni bili, venac slave Srpstvu svili. Slava mladoj braći toj, srpski rode uvek poj.“

Извор

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 877 korisnika na forumu :: 14 registrovanih, 1 sakriven i 862 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Dimitrije Paunovic, doloress, Kriglord, mikki jons, Miškić, nenooo, Ognjen D., Reinhardt, simazr, Sir Budimir, sovanova95, stalja, styg, uruk