Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO)

Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO)

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7050

Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO) - Motorizovane Rezerve Građanske Milicije, bile su paravojna policijska formacija tokom komunističke ere u Narodnoj Republici Poljskoj. Ove navodno elitne jedinice Građanske Milicije (Milicja Obywatelska) bile su namijenjene borbi sa opasnim kriminalom, obezbjeđenju sigurnosti tokom masovnih događaja, pružanju pomoći tokom vremenskih nepogoda i drugih kriza. No umjesto navedenih zadataka, ZOMO odredi postali su poznati po brutalnim i ponekad smrtonosnim akcijama uspostavljanja kontrole nad neredima i gušenju protesta organizovanih od strane grupa za ljudska prava.

ZOMO jedinice formirane su 24. decembra 1956 pod direktnom komandom Predsjednika Savjeta Ministara Narodne Republike Poljske i prvi put su upotrijebljene 1957. Povod za formiranje bili su protesti u Poznanju, juna 1956 kada je ocijenjeno da su jedinice policije i vojske pokazale nedostatak spremnosti za gušenje velikih nemira. Po zvaničnoj doktrini definisane su kao "zaštita nacije," sa glavnom ulogom u vidu jedinica za brze intervencije Policije. Strukturisane su i obučavane od strane instruktora iz Schutzpolizei Istočne Njemačke. Od 1972, dužnosti ZOMOa proširene su i na kontraterorizam (uključujući i akcije suzbijanja otmice aviona), sa elitnim Specijalnim Vodom ZOMO (Plutony Specjalne ZOMO) formiranim 1978. Kako je opozicija prema komunističkoj Vladi u Poljskoj rasla, ZOMO jedinice su proširene radi suzbijanja rastućih nemira i angažovane uglavnom kao anti – riot policija.

ZOMO je korišten za rasturanje studentskih protesta tokom političke krize u Poljskoj 1968, što je vodilo ka reformi formacije. Dvije godine kasnije, 1970, hiljade pripadnika Poljske Narodne Armije i ZOMOa upotrijebljeno je za gušenje velikih protesta uz 42 ubijenih, oko 1.000 ranjenih i 3.000 uhapšenih protestanata. Gubici snaga bezbjednosti iznosili su nekoliku mrtvih i ranjenih.

Jedinice ZOMOa dobile su na značaju posebno početkom osamdesetih godina kada je komunistički režim u Poljskoj na prepad bio iznenađen brzinom rasta i jačanja pokreta Solidarnost. Paravojna (partijska) organizacija ORMO koja je obuhvatala “dobrovoljačke” odrede podređene Građanskoj Miliciji bila je demoralizovana snažnim uticajem pokreta Solidarnost uz konstantno osipanje članstva. Vrhovništvo Komunističke Partije nije imalo “stomak” za gušenje protestnih aktivnosti i samog pokreta Solidarnost što je dovelo do vojnog udara u Poljskoj 1981 godine. Od tada, jedinice motorizovane policije, odredi ZOMOa i Službe Bezbjednosti biće glavnim akterima svih specijalnih operacija.

Većinu svoje ozloglašenosti ZOMO je “stekao” tokom ratnog stanja u Poljskoj, proglašenog u periodu od 1981–1983. Tokom ovog perioda, njihove brutalne akcije protiv mirnih demonstranata često povezanih sa pokretom Solidarnost, bez vođenja sudskih procesa protiv onih odgovornih za smrt protestanata, bili su glavni faktor obaranja komunističkog režima. Kao parodija komunističkom novogovoru tog perioda često su sarkastično nazivani "Bijućim srcem partije" (Bijące serce Partii). Od 1990 vođeno je nekoliko sudskih procesa protv pripadnika ZOMOa i njihovih političkih lidera, a najpoznatiji slučajevi bili su povodom masakra u Vuječkim rudnicima uglja (gdje je ubijeno 9, a ranjen 21 demostrant kada je Specijalni Vod Katovica otvorio vatru na rudare – štrajkače 1981 što je bio najkrvaviji incident tokom perioda ratnog stanja).

Od sredine sedamdesetih, ZOMO je smatran jednom od najbolje obučenih i opremljenih policijskih formacija Istočnog bloka. Delegacije prijateljskih zemalja “socijalističkog bloka” posjećivale su Poljsku u cilju razmjene iskustava pri čemu su i održavane zajedničke pokazne vježbe sa Bugarima u Krakovu 1980 i Kubancima u Poznanju 1986. Kandidati za ZOMO morali su da budu visine od najmanje 180 cm sa težinom od barem 90 kg. Posle ekspanzije jedinice iz 1968, građanstvo regrutovano od strane vojske moglo je opciono da služi svoj rok u ZOMO (tokom ratnog stanja, vojni rezervisti koji su služili u ZOMO bili su pozivani u odrede ORMO - rezervne jedinice Građanske Milicije). Većina regruta primljena je na dobrovoljnoj osnovi. Ljudstvo je privlačila mogućnost profesionalnog angažovanja u redove Milicije posle odsluženog roka, bolji uslovi nego u vojsci, baziranje u većim gradovima, blizina poligona i kompaktnost jedinica. Kasnih osamdesetih, na brojnom stanju ZOMOa nalazilo se više od 12,000 pripadnika (dvostruko više od originalne formacije predviđene za 6.600 pripadnika), smještenih u kasarnama u većim gradovima širom Poljske. Najveća jedinica ZOMOa bila je Brigada stacionirana u Varšavi. Tokom perioda ratnog stanja, pripadnici ZOMOa bili su opremljeni raznim policijskim i vojnim vozilima (uključujući BTR-60 oklopne transportere u Specijalnim Vodovima) i raznim streljačkim naoružanjem (sačmarama, automatima, automatskim puškama), te raznom anti – riot opremom (pendrecima, granatama su suzavcem, kamionima sa vodenim topovima, gumenim mecima, metalnim i plastičnim štitovima i šlemovima sa zaštitnim vizirom). Od 1968 pripadnici ZOMOa nosili su military-style uniforme sa sličnom kamuflažom kao kod uniformi Poljske Narodne Armije.

U početku ZOMOwieci su bili opremljeni šlemovima i palicama, a krajem pedesetih u DDR kupljeni su kamioni IFA sa vodenim topovima. Od šezedesetih u inventar su uvedeni bacači granata sa suzavcem, a od 1976 u upotrebu su uvedeni novi šlemovi sa zaštitnim vizirom od pleksiglasa i novi vodeni topovi kupljeni u Austriji kod kompanije Štajer i montirani na poljske kamione Star, označeni kao Hidromil 1.
Od 1983 uvedeni su u upotrebu novi šlemovi, sredstva lične zaštite, novi vodeni topovi Hidromil 2 na bazi šasije kamiona Jelz, automatski višecjevni bacači granata, oklopni transporteri za probijanje barikada i postavljanje zaštitnih ograda. Od vojske su pozajmljivani sistemi za izduvavanje WUS (veoma rijetko), a korišteni su i gumeni meci MPG kao dio opreme specijalnih vodova.
Kao dio “bratske pomoći” iz SSSR su dobijeni oklopni transporteri BTR 60, iz DDR oklopni transporteri BTR 152, vodeni topovi Tatra iz Čehoslovačke, metalne gasne bombe RWK iz DDR karakteristične po tome što bi se posle ispaljivanja zagrijale do temperature od 300 stepeni što je sprečavalo njihovo odbacivanje.
No sam proces modernizacije, naročito tokom vladavine generala Jaruzelskog bio je ipak limitiran jer je kao i za mnoge druge svrhe nedostajao novac.

Svoju poslednju akciju, pripadnici ZOMOa obavili su 3. jula 1989, kada su rasturili demonstracije uperene protiv predsjedničke kandidature generala Vojćeha Jaruzelskog (bivšeg lidera Vojnog Savjeta Nacionalnog Spasa). Jedinica je rasformirana 7. septembra 1989, prateći pad komunističkog sistema, i zamijenjena je sa OPP (anti - riot) i SPAP (brze intervencije i kontraterorizam) jedinicima Policije. U današnjoj Poljskoj riječ "ZOMO" ili zomowiec, koristi se kao pežorativni naziv za sve vrste policijskih organa angažovanih na suzbijanju protesta ili nereda.




Granatnik RWGL-1, 7,62 mm wz. 43 (slepy) + granata UGL- 200






UGL 200 (Uniwersalny Granat Lzawiacy)








RWGL-3 + RWK patrone suzavca


RWGL-3 netgun


Reczny Granatnik Zmechanizowany wz. 86 - 26,7mm. Kapacitet 15 patrona.






Automatyczna Wyrzutnia Granatow Lzawiacych (AWGL) - 25 patrona za 2 - 3 sekunde




Miotacz Pocisko Gumowych (MPG) od 1984 - na bazi Iževske bokerice 12mm


MPG municija




Šlemovi sa zaštitnim vizirom




Zaštitna oprema




Vodeni topovi na bazi IFA kamiona




GAZevi 69






Vodeni topovi na bazi kamiona Tatra


Hidromil 1 na bazi kamiona Star




Hidromil 2 na bazi kamiona Jelz


Kamioni Star 200 i furgoni Nisa


BTR 152






BTR 60PB


Kbkg wz. 1960 za ispaljivanje patrona


Plutonow Specjalnych ZOMO beretka


Plutonow Specjalnych ZOMO čizme


Plutonow Specjalnych ZOMO sa automatskim pištoljem RAK 63PM










Plutonow Specjalnych ZOMO


Objava ratnog stanja


ZOMO kasarna u Varšavi



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19105

Bokerica nije 12mm vec kalibra 12, kalibar 12 je inace oko 18.5mm.



offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7050

offline
  • Pridružio: 13 Nov 2010
  • Poruke: 426

Odlična tema, ja sam oduševljen ovim starim slikama....poneke me podsećaju na SF filmove iz 60-70ih godina sa onim čudnim šlemovima Very Happy Sve pohvale za temu!

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7050



Војћех Витолд Јарузелски (Wojciech Witold Jaruzelski) Куров, 6. јул 1923 – Варшава, 25. мај 2014.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1340 korisnika na forumu :: 46 registrovanih, 3 sakrivenih i 1291 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, Asparagus, babaroga, Battlehammer, bladesu, Botovac, cenejac111, Centauro, DeerHunter, dencorr, Georgius, Griffon vulture, havoc995, Ivica1102, Karla, Kruger, kunktator, kuntalo, Lieutenant, loon123, Marko Marković, Mcdado, milan.vukovic, milenko crazy north, Milometer, milutin134, mnn2, operniki, pein, procesor, rodoljub, sasa87, slonic_tonic, Srle993, stegonosa, t84dar, vaso1, vathra, virked, vladaa012, voja64, vukovi, W123, yrraf, YU-UKI, zzapNDjuric99