Imitator radarskog zračenja

Imitator radarskog zračenja

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 25212
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Autor teksta Miroslav Gyűrösi
Tekst objavljen decembra 2009.god. u časopisu Jane's Missiles and Rockets.
Objavljen na MC-military forumu uz odobrenje autora.


Imitator radarskog zračenja je razvijen kasnih '80 godina od strane VZ Kosmos Banja Luka, koji je tada bilo u sastavu SFRJ.
Tokom sukoba imitatori radarskog zračenja su korišćeni za zaštitu jedinica 250. rbr u okolini Beograda (8 diviziona) i 450. rp PVO iz Kraljeva (4 diviziona). Imali su veoma važnu ulogu u zaštiti i vojnom preživljavanju ovih PVO jedinica.
MD-04 radarski imitaor je jednostavan i ne mnogo skup uređaj čije su glavne komonente predajnik, antena, jedinica daljinskog upravljanja, pokretno samostojeće(nezavisno) kućište i naponski kabal.


Cilindrični kanister ugrađen na kućištu pokretnog postolja elektronske sekcije i nosačima jednostavne rog antene.

Njegov predajnik je u zasnovan na MI-158 magnetronu sa radarskog pretraživača sovjetske proizvodnje P-15 Termit (SS-N-2 ”Styx” protiv-brodska krstareća raketa). Teoretski maksimum izlazne snage sa magnetronom MI-158 je 8 KW i aktuelno zračenje izlazne snage sa MD-04 radarskog imitaora je veće ili jednako 5 KW u radu na frekfenciji od 9,2 do 9,5 GHz. Današnji MD-04 sa ugrađenom poboljšanom elektronikom je ponuđen sa različitim predajnicima.
Impulsima od 0,2 do 0,3 mikro sekunde tokom trajanja može biti ozračen u intervalima od 280 ili 560 mikro sekundi (podudarajući se sa impulsima ponavljanja frekvencije od oko 3,750 i 1,785 Herca).
Rog antena je vertikalno polarizovana i usmerenog je zračenja manjeg od 30 stepeni. Bilo kako bilo jedinica koja je ručno pozicionirana sa preko 60 stepeni od opsega elevacije postavljena je na lice u bilo kom održavanom(zadatom) pravcu.
Svaki imitator napaja se sa 220V, 50 Hz, dužina kabla za napajanje može biti 150 metara. Kao rezultat ranog vojnog borbenog iskustva, srpski dizajneri su dodali električni motor da bi imitator imao mogućnost pomeranja pomoću daljinske kontrole.
Tokom sukoba 1999.god. MD-04 je dopunjen sa tri modela imitatora razvijenog od MTT Infiz iz Zemuna, koji je koristio osnovnu oznaku IRZ (imitator radarskog zračenja). IRZ-1 je baziran na NP-1 impulsnom gneratoru korišćenim u sistemu V-601P SAM na S-125 Neva. Težio je 5 kg ali nije imao punu efikasnost jer je izlazna snaga bila samo 1 KW. Efektivnija izrada je postignuta korišćenjem komponenata sa predajne sekcije avionskog radara RP-22 sa lovca MiG-21. Prvi od ovih (novih modela) je bio IRZ-21 koje je težio 60 kg i imao snagu na izlazu 65 KW.
Krajnji uređaj RP-22, zasnovan na dizajnu iz Zemuna, nosi novi naziv IRZ-22. Slične je težine IZR-21 sa izlaznom snagom 250KW.
Sve tri verzije IRZ (imitator radarskog zračenja) rade u X-opsegu sa periodom ponavljanja impulsa od 200 do 2000 imp/sec. Antena se može okretati 360 stepeni u azimutu sa postavkom ugla elevacije od 15 do 60 stepeni. Daljinsko upravljanje je preko spajajućeg kabla dužine do 150 metara. Pokretna baza i daljinsko upravljanje elektronikom za radarske imitatore su proizvedene u Lola institutu iz Beograda.
U 1999. god. MTT-Infiz isporučio je četiri IRZ-1 radarskog imitatora, sedam IRZ-21 i dva IRZ-22 imitatora Jugoslovenskoj armiji.



Tekst & foto : Miroslav Gyűrösi



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • Pridružio: 24 Maj 2005
  • Poruke: 733
  • Gde živiš: Beograd

Šta da kažem,nego da je to mala a veoma korisna stvar.Neću da ulazim u to da li su se i mikrotalasne pećnice koristile u nedostatku istih,samo nešto mi je mali broj koji je isporučen Yu Armiji.Zna li se koja mu je cena otprilike.Ovakve spravice treba imati na tone u savremenom ratovanju.Oni tebi dronove,ti njima lažne radare.



offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11156
  • Gde živiš: Banja Luka

@šumar bk2....
Citat:Zna li se koja mu je cena otprilike
Ne znam tacnu cenu, ali ove sprave ne bi trebale biti skupe iz razloga sto se mogu napraviti od rezervnih delova radarskih uredjaja kojih ima po skladistima u velikim kolicinama. Pretpostavljam da bi proizvodna cena mogla biti do desetak hiljada evra po komadu s obzirom da je izveden na magnetronu starije tehnologije.
Sretao sam starije primerke IRZ-a koji su bili jednostavnije mehanicke konstrukcije (istih el. karakteristika) i po prici proizvodjaca, cena je bila simbolicna. Ovi stariji modeli IRZ-a su bazirani na klystronskom predajniku.
Citat:Neću da ulazim u to da li su se i mikrotalasne pećnice koristile u nedostatku istih
Mikrotalasne peci rade na magnetronskom izvoru zracenja, ali do 1GHz frekvencije, u kontinuitetu. Ove sprave imitiraju predajnike nisanskih radara koji rade na mnogo visljim frekvencijama (do 10GHz) i jos s promenjivom periodom ponavljanja impulsa, tako da mikrotalasna pec nije adekvatna zamena. Svaki senzor ozracenja na avionu ce prepoznati ociglednu razliku.

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 25212
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Ruska varijanta za sistem Osa-AK/AKM

OU-1 (Otvlekayuscheye ustroystvo)




Širina dijagrama pravca je 10 puta sira od osnovne lepeze dijagrama koji se štiti
Radi sa ulaznim prijemnim signalima od 1mikroWat do 4Wata
Broj nezavisnih položaja predajnih i prijemnih dijagrama 12
Širina zračenja :
- po azimutu 30 stepeni
- po elevaciji (mesnom uglu) 40 stepeni

Predajnik:
Koeficijent pojačanja predajne antene 10, prijemne 3
Vreme prebacivanja dijagrama pravca 600 mikrosekundi
Snaga predajnika manja ili jednaka 50 W (srednja), manja ili jednaka 40KW u impulsu
Frekfencija predajnika 7,5GHz plus/minus 3 %, 8 kanala
Vreme isijavanja predajnih impulsa 27 sekundi
Period 345 - 400 mikrosekundi

Prijemnik:
Dijapazon frekfencija 7,5GHz plus/minus 5%
Selektivnost po susednom kanalu 18Db
Osetljivost (odnos signal/šum) 10
Maksimalni signal na ulazu 7,3W
Snaga izvora napajanja 300W

offline
  • Pridružio: 28 Feb 2010
  • Poruke: 363

Ne pripada na ovu tema bas po naslovu,ali je u srodstvu,jer mu je namena slicna.Vrlo korisna,a jeftina naprava. Gazetchik E




The VNIIRT 34Ya6E Gazetchik E series of systems combine a MAWS and radiating decoy capability intended to defeat seekers in anti-radiation missiles, with a capability to deploy aerosols and chaff to defeat radar and electro-optical targeting systems and guided munition seekers.

The system provides the following capabilities:

1. Missile Approach Warning System (MAWS) to detect inbound ARMs.
2. Chaff dispenser to defeat MMWI weapon seekers.
3. Aerosol (smoke) generator to defeat electro-optical seekers / sensors.
4. Decoy emitter operating in the band of the defended emitter.

offline
  • Pridružio: 07 Mar 2009
  • Poruke: 761
  • Gde živiš: Srbija, Beograd

Evo malo eskluzive Zagrljaj

Postavljanje IRZ-a u NATO agresiji :










Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 827 korisnika na forumu :: 8 registrovanih, 1 sakriven i 818 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: comi_pfc, draggan, pein, prle122, Shilok, stalja, zlaya011, šumar bk2