Rusija preuzima isporuku novih raketnih sistema zemlja-vazduh Tor-M2
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da su vojne jedinice u Centralnom vojnom okrugu dobile novu seriju raketnih sistema zemlja-vazduh Tor-M2.
Tačan datum isporuke nije preciziran, iako izvori sugerišu da su sistemi možda bili isporučeni poslednjeg dana 2024. godine, što označava pravovremenu nadogradnju jer vojska nastoji da pojača svoju operativnu spremnost.
Tor-M2 je veoma sposoban, mobilni, raketni sistem zemlja-vazduh kratkog dometa koji je razvila Rusija za odbranu od širokog spektra vazduhoplovnih pretnji. Njegova primarna svrha je gađanje ciljeva na malim i srednjim visinama kao što su avioni, helikopteri, dronovi i precizno navođena municija.
Najnovija verzija Tor-M2 nosi do 16 raketa 9M338 dometa do 16 km po daljini i do 12 km po visini.
Navodnonabavljeno od DNRK
Россия от КНДР получила, предположительно, некий ЗРК малой дальности действия, внешне напоминающий ЗРК «Тор». Северокорейский вариант комплекса отличается базой прицепа, транспортируемого колёсным тягачом а также более крупной антенной обзорного радиолокатора.
Данный ЗРК попал в объектив российского же FPV-дрона.
https://vk.com/milinfolive?w=wall-123538639_4447544
A šta se desilo nakon "slikanja"? Da li je FPV dron "prijateljskom" vatrom pogodio ovo sredstvo ili ga je samo slikao?
Sa druge strane, šta bi moglo da znači to da Rusi počinju upotrebu severnokorejskih verzija sistema Tor na kamionskim tegljačima? Da li počinje da nedostaje Tor-ova? Prema podacima koji se mogu smatrati verodostojnim, najmanje 40 sistema Tor-M1/M2U/M2 je uništeno/pogođeno/ostavljeno tokom dosadašnjeg toka sukoba. U ovo nije uračunato 10-tak komada "najprvih" Torova i 2 kom arktičke verzije Tor-M2DT.
Prodao Iran, "ustupila" Kina... biraj.
Pre bih pikirao na Kinu i iz praktičnih ali i "tehničkih" razloga.. Sistem, recimo, ima antenu OAR koja podseća na HQ-17A.. I rekao bih da je ovo u stvari SK verzija sistema HQ-17A.