Mitraljezi i Puškomitraljezi (koji nemaju sopstvenu temu)

241

Mitraljezi i Puškomitraljezi (koji nemaju sopstvenu temu)

offline
  • Pridružio: 03 Mar 2010
  • Poruke: 1043

"Odlučni branioci vekovnih ognjišta u predahu neposredno pred odbijanje naleta krvoloka. Mitraljezac Neđeljko je u prisustvu vašeg reportera sasuo po drogiranim mudžehedinima pregršt redenika s svojih prsiju...".
Cool
Svojevrsni omaž ovoj čuvenoj fotografiji, gde je takođe nešto iščašeno:



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • goxin 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Dec 2013
  • Poruke: 8107
  • Gde živiš: Srpsko Sarajevo

Ako nisam fulio sta, maksim/vickers se punio samo sa desne strane , kao i PKM .
Mora da ih je fotograf "namjestio" za snimak . ( svjetlo, teren, da se redenik vidi .... )

Sto se tice redenika na prsima i cetnika , na starim fotografijama iz 1-og i 2-gog svjestkog rata najvise je koznih redenika ali sa klipovima za pusku .
Vojska Kraljevine Jugoslavije je imala regularne fiseklije a ne znam za vojsku kraljevine Srbije.




online
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 12015

Ovo je francuski za pustinju.

online
  • goxin 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Dec 2013
  • Poruke: 8107
  • Gde živiš: Srpsko Sarajevo

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Evo nađoh, odavde je slika .
Nego na ostalim slikama svi ostali mitralhezi se pune sa desne . Samo ovaj ima redenik sa lijeve uveden .

Od slicnih mitraljeza Browing 1917 je imao mogucnost hranjenja sa lijeve ili desne strane .

offline
  • Pridružio: 13 Avg 2011
  • Poruke: 1485
  • Gde živiš: Zajecar

A jel može ovako?

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22267

Ne, jer je opruga i njen poklopac uvek na levoj strani sanduka mitraljeza tipa Maksim, tako da nije u pitanju okrenuta fotografija.
Drugim recima cisti pozeraj za fotku Smile

online
  • goxin 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Dec 2013
  • Poruke: 8107
  • Gde živiš: Srpsko Sarajevo

Karakteristicni poklopac opruge koji se vidi na gornjoj slici sa uvedenim redenikom sa lijeve strane .






Mitraljez pravilno napunjen sa desne .


offline
  • Pridružio: 03 Mar 2010
  • Poruke: 1043

Pozeraj za uslikavanje i je ona prethodna fotografija nastala u Crvici s ove strane Drine. Lokalni klatež i alkosi iz Bajine Bašte, inventar stranačkih mitinga još od 1989. godine.

online
  • goxin 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Dec 2013
  • Poruke: 8107
  • Gde živiš: Srpsko Sarajevo

Nego koliko je pusaka mjenjao po vatrenoj moci jedan mitraljez .

Cini mi se da je bio podatak 20-30 pusaka . ( brzometne puske-obrtnočepni zatvarač).

Mislim da za marince vazi sad da 3-4 M27 mjenjaju jedan SAW 249 u zaprecnoj vatri .

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22267

Koliko se secam:
1 PM (pravi) = 3 odeljenja sa PAP ili 2 sa AP
1 mitraljez = 5 odeljenja sa PAP ili 3 sa AP
Sve to na dometima efektivne borbene upotrebe PAP/AP (~300m), preko toga jednostavno nema smislenog poredjenja.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1438 korisnika na forumu :: 94 registrovanih, 7 sakrivenih i 1337 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16114 - dana 07 Apr 2026 22:02

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Ailton, Arhiv, Asteker, avijacija, Barista, Bgd123, bigvlada, Bobrock1, bojanstros9, Bojke549, boromir, borya90, bozonspeedlab, BraneS, Bubimir, bukefal, Chainsaw, Cicumile, cikadeda, Cirkon, Comyymoc, cvrle312, dane007, DeerHunter, Demi87, Despot1, Djokislav, djuradj, doktor097, dule10savic, Dusko_Dugousko, efektiva, ElGenius, g_g, Georgius, Gogi_avio, Goran_, goxin, GveX, Hitri, JankoS, joca83, jodzula, Jose, knutveliki, Koca Popovic, kolle.the.kid, ladro, m94j, Magistar78, Marko00, Medojed, mexo, mgolub, miki69, Milan 84, Milos ZA, milos97, mist-mist, monomah, Mzee, nebidrag, OgnjenMitric, Oscar, ozzy, panzerwaffe, pein, Piani Jazzer, Pilipenda, pisac12, pobeda, Podljub, Pururin, radza1, redstar011, RJ, saputnik plavetnila, sasics, shlauf, Snorks, Sone0883, SOVO515, stegonosa, Stod, Tanjagre, US_Rank_0, vazduh, vidra boy, VJ, vukovi, XBMC, Zastava, zeka013