Njegovo veličanstvo, Maschinengewehr - Mitraljezi MG-34, MG-42 i varijacije

68

Njegovo veličanstvo, Maschinengewehr - Mitraljezi MG-34, MG-42 i varijacije

offline
  • Recce 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 18 Apr 2011
  • Poruke: 6237

MG-34 se prilicno lose pokazao u zimskim uslovima a i osetljiviji je na prljavstinu od MG-42.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25499

Mislim da je sva halabuka oko prestanka proizvodnje i prelaska sa MG34 na MG-42 bila ne zbog tvojih navoda već isključivo iz nasušne potrebe da se novije oružje uradi sa što manje mašinske obrade i od manje skupih i legiranih čelika i na kraju je presudila cena koštanja a sve ostalo su bili izgovori.
Poznajući i jednog i drugog stim da sam sa ovim drugim u vidu naše verzije drugovao dest punih godina a u kasarnskom smo klubu imali i stari MG34 pa sam ga toliko puta rasklapao i mozgao šta je to tako loše na njemu i nisam našao niti i jedan valjani razlog.
Za zismke zastoje je uglavnom krivica bila do tadašnjih sredstava za podmazivanje a o čemu su nam u školi stari partizanski kadrovi ispričali istiniti događaj sa Sutjeske gde je mraz okovao MG-34 pa se jedan snalažljivi borac popišao na njega nakon čega je mitraljez naprasno proradio usled otapanja ukrućene masnoće na kritičnim delovima.
A ta priča za prljavštinu je bila proizvod sistema za rasklapanje kod vađenja i zamene cevi..
Elem ko bolje poznaje ovde se da bi se izvadila cev mora kompletan sanduk po vađenju osigurača uviti suprotno od kazaljke na satu da bi se cev oslobodila ali bi se usled naslaga gareži na toj bravi ista teško otvarala.
To je elegantno otklonjeno sa stavljanjem mitraljeza na postolje jer bi se onda ta radnja mnogo lakše izvela i nije joj smetala nikakva garež zbog kačenja sanduka na zaseban obrtni deo i tada se lako cev vadila iz obloge i menjala.
Čak kada su i počeli serijski da prave NOVI MG-42 Luis Stange konstruktor MG-34 je tužbom tražio pojašnjenje kako se sad taj moderni mitraljez pravio po istoj pa i čak većoj ceni iako je na konkursu za novi mitraljez i on pojavio sa nekoliko inovacija na svom MG-34 ali mu to nisu prihvatili jer je navodno mitraljez ostao SKUP za proizvodnju..
Toliko od mene a sad ono što sam nagovestio u prethodnom postu.
Elem postavljen MG-34 na postolje i opremljen odličnim optičkim nišanom kada se upuca moglo se do čak tada nezamislivih 800metara pogoditi u centar mete sa jedinačnom paljbom što je inače samo njemu svojstveno a na modernom MG-34 je ta ušteda municije izbačena iako je možda kasnije ta opcija više trebala a i sve delove od postolja do nišana su prerađivali za korištenje i na MG-42.
UPUCAVANJE optičkog nišana dok jedan gađa a pomoćnik drži redenik vojnik osmatrač desno sa dvogledom vrši korekturu i osmatra pogotke...



offline
  • Recce 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 18 Apr 2011
  • Poruke: 6237

voja64 ::Mislim da je sva halabuka oko prestanka proizvodnje i prelaska sa MG34 na MG-42 bila ne zbog tvojih navoda već isključivo iz nasušne potrebe da se novije oružje uradi sa što manje mašinske obrade i od manje skupih i legiranih čelika i na kraju je presudila cena koštanja a sve ostalo su bili izgovori...
Sad, zbog mojih navoda svakako nisu Laughing
Da se razumemo, ja MG-34 nikada nisam koristio (ispalio sam mozda 30-ak metaka iz njega pa nemam sopstvenog iskustva)
Ali!
Od pocetka koriscenja MG-34 bilo je prituzbi. Waffen SS je isao toliko daleko da je angazovao proizvodjaca automobila, austrijski Steyr i svedjane za izradu nekih 5000 komada modela Knorr-Bremse MG-35/36 kao zamenu za MG-34, mnogo pre pojave MG-42. Sa pojavom MG-42 najveci deo MG-34 prebacen je u ulogu tenkovskih mitraljeza, a nemacki vojnici su definitivno vise voleli MG-42. Sto se preciznosti tice, MG-34 jeste bio primetno precizniji od "mladjeg brata" ali ni on nije mogao da se meri starim Maxim MG-08.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19264

Recce ::...5000 komada modela Knorr-Bremse MG-35/36 kao zamenu za MG-34...

E tu su se bas usrecili... Bebee Dol

offline
  • Recce 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 18 Apr 2011
  • Poruke: 6237

Svakako se nisu ni narocito zeznuli. To je bio laksi PM hranjen iz okvira i radio je na principu gasne pozajmice. U sastavu spec. snaga (tzv. "Trupp" i Brandenburg) zadrzao se do kraja rata. Pandan su mu bili Zbrojovka 24 i Bren. Bogata Svedska ga je zadrzala u naoruzanju sve dok nisu izbacili kalibar 6,5x55 i presli na NATO standard.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19264

Svedjani su ga zadrzali jer su cuvali sve sto puca (poput JNA). Ima spisak zalbi na isti, poprilican je.

offline
  • Pridružio: 13 Feb 2011
  • Poruke: 2819
  • Gde živiš: tamo daleko...

Sa doticnom skalamerijom nemam iskustva, ali mi je stara 34-ka dugo stajala u radionici koju sam tada duzio. Na zalost, ova brava koju Vojo spominje je toliko bila zapekla da nisam bio u stanju da izvadim cijev. Sta god da sam probao, nista nije radilo. Svejedno, jedan od kumova ga je svojevremeno koristio i hvalio ga je vise nego 42/53-ku. Navodno, manje je bio sklon zastojima. E sada, mozda to ima veze i sa municijom koja je koriscena, tesko je to reci sa ove vremenske distance i sa manjkom informacija.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25499

Da doakaju problemu zastoja nastalog usled prljave municije i svega što je redenik znao da unese u poklopac gde su nastajali skoro svi zastoji još 1936 patentirali "Patronentrommel 34"
Ova znamenita inovacija je podrazumevala izmenu poklopca sanduka:

Gore na slici je opšte poznati klasični poklopac za korištenje otvorenog redenika ili za kačenje zatvorenog doboša sa 50 metaka.
Dok je dole taj Patronentrommel 34 poklopac na koji se kačio dvostruki zatvoreni doboš većeg kapaciteta od ČAK 75 metaka a što se tada smatralo za dovoljno budući da je on mogao da dejstvuje i jedinačnom vatrom a u BK komplet je ulazilo uz onaj na mitraljezu još pakovanje od tri doboša sa municijom.
Ova je inovacija uglavnom došla kao osnovna baš kod korištenja mitraljeza za dejstvo sa nožica gde je redenik znao da se zaprlja a i kod dejstva sa PA dodatka na teškom postolju ili sa lakog PA postolja gde je dejstvo sa standardnim dobošem od 50 metaka bilo malo.

Evo i lakog PA postolja.

I načelne upotrebe sa istog ali sa klasičnim redenikom.

Evo i odličan detalj podignutog poklopca sa razdeljivačem gde se da shvatiti kolika je tu osetljivost na prljavštinu.

Dupli zatvoreni doboš sa 75 metaka je Luis Stange uzeo sa svog ranijeg modela MG-15 koi se pokazao kao dobro rešenje čak i kod korištenja na eroplanima i oklopnim sredstvima.Doduše isti dupli doboš je već korišten i na P.o8 tada već oprobanom mitraljezu iz I SR.

Sledi dupli doboš ,pakovanje od tri doboša i montaža na izmenjeni sanduk poklopca na MG-34.





Prevoz pakovanja doboša i mitraljeza MG-34 sa Patronentrommel 34 sandukom i sam detalj montaže.

Koliko je ovo bilo genijalno rešenje se da videti i po ovom kratkom videu gde ga US armija školski demonstrira u dejstvu kao PA mitraljez.
https://www.youtube.com/watch?v=XPITe3iBUAQ
Sladokusci i ljubitelji MG 34 imaju ovde svašta od detalja da vide od postavljanja u položaj za dejstvo mitraljeza ,postolja nišana i doboša do principa pravilnog korištenja celog sistema.
Za kraj zašto su odustali od ovog rešenja sa kojim nije bilo kasnije opšte poznatih problema čak i na MG-42 sa zaglavljivanjem usled prljave municije ja nisam do kraja shvatio i nije mi poznato a evo i slike gde se vidi sa početka rata u Sovjetskom savezu komplet MG-34 sa dodatkom je još ponegde označavan i kao PT34 sa Patronentrommel 34 u paketu a da se naći na slikama i kao tenkovska ugradnja i kao PA oruđe.

Našao sam i ovu sliku sa armijskog testiranja iz 1936.g.

Takođe sam iskopao da su i za stari dobri P.o8 mitraljez izradili izmenljivi poklopac i opitovali ga.

Daljim kopanjem evo i slike vojnika u okupiranoj BudimPešti gde se krajnji levokrilni vojnik lepo vidi sa adaptiranim poklopcem PT34 za pojasom verovatno je on komandir jer nosi automat preko leđa a sledeći do njega je naoružan sa mitraljezom P.o8 na kome je taj doboš već montiran dok ispred sredine stroja stoji MG-34 na nožicama i svi zajedno su posluga ta dva mitraljeza pa bi poklopac za pojasom bio za izmenu na tom MG-34 kada im se za to ukaže potreba.

Evo uvećane slike i tog komandira sa poklopcem PT34 a lepo se vidi i mitraljez do njega sa duplim magacinom od koga je sve i počelo.

Evo i tog genijalnog poklopca PT34 za MG-34.u sitna crevca i katalog delova.

Pogled i na poklopacPT34 sa duplim dobošem i inertnom školskom municijom sa kojom se faktički hrani odozgo.

Slika sa montiranim PT34 sandukom na kojoj se dole lepo vidi dupli obarač.

Ovu sam ranije kačio a na njoj je odličan detalj dvokrake obarače za jedinačnu i rafalnu paljbu koja je po meni bila genijalna.

U moru iskopanih slika da bi video dali je do nas dobacio ovaj sistem sam došao i do ove slike sa nekog uvežbavanja u rasklapanju ali je slika iz takvog ugla da ostavlja mogućnost da je poklopac i jednog i drugog tipa jer je skinut i odložen na tlo.

Možda neko i prepozna nekoga sa slike jer i meni deluje da je neko poznat ali blokada je u toku...
O tome koliko je redak ovaj PT34 sam našao potvrdu i sa jednog linka i ovaj izvorni tekst
"The Trommelträger 34 is so rare that I only know of one existsing example, which belongs to a good friend of mine in the USA. The following pictures are all courtesy of K-man!"
Dalje sam u prilogu našao samo slike od onog sklopa za nošenje po tri doboša:











Na kraju i kao zaključak zašto je ovaj pokušaj toliko tajanstven i mala kopi paste tehnika teksta o posleratnim pojavama ovog sklopa:
"Post-war use & copies
As the PT34 and the Trommelhalter appears to have been removed from active duty approximately mid 1943 very few examples of the PT34 appears to have survived the war. It appears that no post-war army actually had any numbers of these. But as the collector market grows more and more aware of the scarcity of these, more and more appears to "re-surface". Just a few years back, known examples could only be studied at museums, but lately several fine examples can be found on collector's hands! Some are fished out of lakes and others are ground dug. But late 2008 a very fine specimen was found in a garage sale in the US. So they are out there! I saw my first Trommelhalter back in 1985 in "Regimentals" in London. There was a nice pile of unfinished (in the white) Trommelhalters resting on the shelf, but of course copies! Until the start of this millennium originals remained "Chicken-teeth" rare. Then an unknown number of them (according to rumour) was rediscovered in a old Russian army depot in the former Königsberg area. These covers (or magazine holders!) are all genuine, and are easily identified by the fact that the three large WaA's placed on the top are "X"'ed out, due to their clear swastikas. Apparently, covers not destroyed by the end of the war must have been gathered up and stored away by the Russians. But without the PT34, they saw no further use post-war!

Copies of the Trommelhalter have been manufactured steadily over the last decades, but never in a large scale. Sadly, I have no photo of these. The PT34 has not been copied to my knowledge, but almost every second Militaria-dealer selling D-T 15's also claim they will fit the MG34! Modified D-T 15 magazines are now also available in the USA, which will fit and function on the Trommelhalter and the MG34."

Na kraj svih krajeva da su Britanci i druge vojske zaraćenih strana znale za ovu modifikaciju je potvrda stigla sa drugog teksta"PT34 was no longer in use at all!
On May 25, 1943 the Military intelligence service of the War Department issued a handbook called "German Infantry Weapons" (Special series, no 14). It appears to be based on observers, enemy documents, published propaganda pictures, British publications and wherever possible; actual examination and operation of the weapon concerned. It covers the MG34 in depth, and also covers the use of the "75 round double drum".
Ovaj mi je tek podatak sve zamutio zašto su odustali od masovnijeg opremanja sa PT34 na uštrb započetog MG42.
The Patronentrommel 34 in manuals and period publications
The PT34 and Trommelhalter were well described in all the early war manuals published by the Wehrmacht on the subject of the MG34. Especially the D.127/1 "Anleitung für die Bedienung und Verwendung des M.G. 34, Teil 1, als l.m.g.", from 11 Oktober 1936 goes heavily into details about the PT34. The D124/1 "Maschinengewehr 34, Beschreibung, Handhabungs- und Behandlungsanleitung, Teil 1, Waffe" from 1. August 1941, also has lots of information about the PT34, the accessories and the Trommelhalter. But, when the same publication is re-released two years later on 1. September 1943, absolutely all mentioning of the PT34, it's accessories and the Trommelhalter has been removed. So it appears that by mid-43 the PT34 was no longer in use at all!
Neka moja slobodna konstatacija bi jedino mogla da bude da je ili neko kumovao da je bolje izraditi novi mitraljez nego da se na svim postojećim MG-34 zamene poklopci i tako reše problem prljanja i zastoja a tu tek ima nagađanja jer ni Nemci nisu bili imuni kao i sav ostali svet na korupciju,mitu i rodbinske veze o čemu je bilo pisanja kod duplih naoružavanja u raznim jedinicama šarenolikim i kalibrima i vrstama oružja kao da se neko trudio da im oteža snabdevanje i održavanje.
Tako su svoju PRVU pravu automatsku pušku FG42 razvijali u dva nezavisnapravca za kopnene i vazdušne da se našalim jedinice u ova dva modela:
Model 1 sa specifičnim kundakom i nožicama bliže do same drvene obloge a po kalibru bi bio mlađi brat od MG mitraljeza samo je municija 7.9Mauser u okvirima i dejstvo kao na MG34 sa jedinačnom i rafalnom vatrom ali ovaj u imenu ima sufiks Karabin.

Drugi model sa pištoljskim rukohvatom nove koncepcije a kundak kao na potonjim STG serijama i nožice dalje a na ovoj drugoj verziji se pojavljivao i sa optičkim nišanom.

E sad ako vas nisam smorio neću nikad..

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14836

lajavi krelac ::Sa doticnom skalamerijom nemam iskustva, ali mi je stara 34-ka dugo stajala u radionici koju sam tada duzio. Na zalost, ova brava koju Vojo spominje je toliko bila zapekla da nisam bio u stanju da izvadim cijev. Sta god da sam probao, nista nije radilo.
Ni Coca Cola nije pomogla?

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25499

Da dopunim sam sebe sa još nekoliko slika MG-34 opremljenog sa sklopomPT34 i dvostrukim dobošem.
Iskopao sam i još nekoliko slika sa boišta gde su vidljivi na korištenju u opremi SdKfz 221 guseničara :

I jedan na istoimenom vozilu nakon zarobljavanja u Barseloni.

Ovo je još jedan dokaz da se na opitovanjima radilo još sa početka 1936 pa nadalje a evo i na eksperimentalnom tenku:
The above picture shows a experimental tank turret set-up (note the turret is on a wooden-stand). The MG34 used are of the standard type, and not the "Panzermantel" normally found in tanks of later production.

Evo ga i na istočnom frontu iskopao sam sliku sa ://histomil.com

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 738 korisnika na forumu :: 24 registrovanih, 6 sakrivenih i 708 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Alexandar-1973, bestguarder, ddjxxi, ikan, ILGromovnik, kybonacci, ladro, ljuba, Mi lao shu, mkukoleca, nick79, operniki, opt1, Penzula, procesor, raketaš, sasakrajina, skvara, styg, Trpe Grozni, tubular, vargas, Vitomir, W123