Njegovo veličanstvo, Maschinengewehr - Mitraljezi MG-34, MG-42 i varijacije

63

Njegovo veličanstvo, Maschinengewehr - Mitraljezi MG-34, MG-42 i varijacije

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96996


Citat:Немецкие десантники и простые зальдаты на учениях в Бельгии.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96996


Citat:Эстонский военнослужащий во время учений Steadfast Jazz в Польше



offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25499

MG42 nekad ...

Moderna primena naslednika MG3..

offline
  • Pridružio: 04 Jul 2016
  • Poruke: 54

Sirius ::Обрад Динић потписао. На његовим текстовима у ''Метку'' и ''Калибру'' учили смо се основама балистике...

Већ 4-5 година Обрад не пише у Калибру.
Ја мислим да Калибар и те како има потребе за једним балистичарем, који би стручно обрадио нека питања. Као што је својевремено Обрад са балистичког становишта упоредио Калашњиков и Томсон и тиме оборио разне „ратничке“ (боље рећи ловачке) приче.

Мислим да би било занимљиво да се на такав начин упореде нпр. и:
-тромблони и подцијевни БГ;
-метци калибра 7,62х39мм, 5,56мм и 5,45мм;
-метци 9х19мм, 7,62х25мм, .45АЦП, 5,7х28мм и 4,6х30мм;
-метци 12,7х99мм, 12,7х108мм и 14,5х114мм;
-зашто метци 5,56мм са зрнима М193 и СС109 захтијевају различита ожљебљења цијеви и балистичке разлике међу њима.

Углавном интересантних балистичких тема има на претек.

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96996

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25499

Domaći M53 na postolju M52 je na slici .
Da je taj primećuje se po odsustvu postolja za ON koje se retko sretalo na tim "domaćim"M52.
Lepo se vid tablica od zada na postolju za podešavanje uglovnih vrednosti kod košenja po dubini i frontu.
Još da slika može da se jače uveliča pa da ispliva i neki orlić sa mitraljeza ili prekucani brojevi a što se redovno sretalo kod modela koji su sklapani od delova iz reparacije.

offline
  • Pridružio: 16 Jun 2010
  • Poruke: 3152
  • Gde živiš: bela crkva banat

и школска муниција...

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25499

Optički nišan za MG34-42...

Municijska kutija za smeštaj 5 redenika sa po 50 metaka..za MG34-42...

Limena futrola za jednu rezervnu cev od MG34...

Limena futrola za dve rezervne cevi od MG34.

Nemački originalni RAP indentičan je za oba MG i za MG34-42...

Interesantan je onaj nišan za gađanje u vazdušnom prostoru a pričvršćuje se za oblogu cevi ispred prednjegnišana..i na našem je modelu M53 on izostao a i na novim MG3 i MG74 iz Austrije ga nema.
Lako postolje za gađanje ciljeva u vazdušnom prostoru uz koje se koristi i onaj malo pre komentarisani nišan.

Sa malim su ga modifikacijama prilagodili i za MG42 a na slici je pravilno korištenje s aMG34 i onim nišanom.



Nemci su razvili i lako postolje za MG42 na kome je izostao onaj dodatak za košenje po dubini a ima ispred u vidu jednog kljuna ispust na kome se postavlja takozvani PA dodatak pa je ovaj univerzalni sklop služio i kao dopuna mitraljezu za zemaljske a i za ciljeve u vazduhu ali je toliko olakšan da ga sa sve mitraljezom prenose svega dva člana.




Za kraj da se vidi izvor našeg postolja M52.
Nastao je iz osnovne verzije teškog postolja za mitraljez MG34 na kome se napred i od gore nalazi ovaj kvadratom obeleženi deo u vidu obujmice-grivne uz pomoć koje se cev sa oblogom zarotira i olakšava zamena na postolju dok je ista radnja bez postolja daleko komplikovanija.Takođe se ispod vidi i onaj rožnati ispust za PA dodatak koi je zadržan i na onom gore predstavljenom za MG42. dole desno se lepo vidi ceo sklop za regulisanje gađanja po dubini i frontu a iznad gore je i postolje za ON sa početka ovog mog posta..





I za kraj pravilan prenos MG34-42 sa lakim postoljem...

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25753
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Свака част! По пе-есу. Као на часу, да не кажем занимању...

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25499

Služim FORUMU se kazuvaše.
A kad sam se već javio i da još dodam jedan mali detalj o radu sklopova za trzaj cevi..
Ceo impuls trzaja cevi je direktno vezan za tri osnovna sklopa .
Na slici su oni i poređani sa desna na levo.
1.Skrivač plamena .
2.Pojačnik trzaja.
3.Vođica cevi.


Pa da krenem redom od Skrivača plamena:
Po samom imenu se da naslutiti da mu je osnovni zadatak u skrivanju ili smanjenju-razbijanju plamenog impulsa koi neumitno prati zrno po napuštanju cevi a produkt je nesagorelih barutnih čestica.
Da bi se smanjio taj vizuelni efekat konstruktor Luis Štange je u izradi skrivača za MG34( a i svi potonji su ga kopirali od MG42 pa do našeg M53 i poslednji u nizu na MG3 sa razlikom u veličini i rasporedu rupica ali oto kasnije)prišao kompleksno pa je on u sebe objedinio nekoliko podelemenata.
Da krenem od nazad i spolja:Vidljivi su podužno zasečeni izrezi koji služe za utvrđivanje istog u željeni položaj da se ne odvrće .
Evo kako je to rešeno i na MG34 a i na MG42(isto je i na M53).

MG74 i MG3 su to ovako regulisali.

Na prednji kraj difuzionog suženja naleže pojačnik trzaja i to centrično sa osom cevi da ne remeti putanju zrna a on je na prvoj slici u sredini.
Sada dok je prilika i da dodam da se dešavalo da se vremenom proširi otvor pa usled tog proširenja dolazi do pada kadence odnosno isticanja većeg dela zaostalih gasova iza zrna pa je smanjen povratni impuls na pojačniku a što se odmah manifestovalo sa padom brzine paljbe.Najniža brzina kako smo je mi izračunali sa štopericom kod najistrošenijeg pojačnika je bila između 8-9 metaka u sekundi a kada je isti sa fabričkim otvorom kadenca je od minimum 11-13metaka u sekundi.
Da ne prekinem nit i završim sa pričvršćivanjem skrivača za oblogu cevi koja se vrši unutrašnjim navojem a u tome se i krije sva tajna brze paljbe ovog genijalnog oružja.
Elem od potpunog zavrtanja skrivača i utvrđivanja u tom položaju ostavlja se samo minimum čeonog zazora kroz koji ističe deo zaostalih gasova iza zrna pa isti potiskuju unazad čelo pojačnika trzaja i opstrujavaju oko njega nakon povratnog impulsa a tek potom izlaze napolje kroz ove negde su bočni a negde takođe čeoni otvori kao i na zadnjoj slici.Tako podeljeni i iskorišteni gasovi su poprilično oslabili a i pritom su izveli koristan rad.Otuda i naziv skrivač jer je izvršio disperiju i zaostajanje pa samim tim i sakrio dobar deo plamena.
Ukoliko se skrivač ne zavrne na zadnji zub već se otpusti samo za jedan zub a on nosi negde oko 1/12 kruga dobijamo nešto veći povratni impuls i brži rad usled veće sile trzaja a maksimum se dobija sve do 6-7 zuba odvrtanja kada počinju zastoji usled nedovoljne povratne sile.Na tom poslednjem 5-6 zubu se dobijala maksimalna kadenca od oko 20 metaka u sekundi i teško se kontrolisala -20x60=1200metaka u minuti.Ili na svaki 7.5 sekundi se kod ovakve paljbe morala menjati cev....
Ovo smo uglavnom sami opitovanjima isprobavali uz profesora koi je za mene bio legenda iz sveta naoružanja. (negde pri kraju mog školovanja je imao i nesrećan slučaj pa je ostao bez desne šake usled samoopaljenja BSt M60 mu je to uradio a zove se pukovnik Rodić...)Predavao nam je predmet Pešadijsko naoružanje sa nastavom gađanja dve školske godine a mitraljez M53 je obožavao.. Da još ne zaboravim da se za pucanje sa manevarskom municijom umesto bojevog koristio manevarski pojačnik na kome je promer otvora sužen na nekih 4-5mm a u nedostatku istog provereno je bilo i da se na čelo bojevog stavi novčić od 5 para-mali petoparac pa ga prvi manevarski prosvira ali ostavi zagušenje i ostaje rad u automatskom režimu paljbe ..
Nakon skrivača i pojačnika na trećem je mestu onaj deo koi viri na prvoj slici a naziva se vođica cevi i on je od posebnog značaja jer se uz pomoć njega cev pravolinijski vodi napred nazad a i bez njega bi ista zapekla pa se nebi lako vadila iz ležišta..
Na prvim modelima je konstruktor Luis Štange tu vođicu pravio iz nekoliko različitih promera sa među prostorom za hlađenje i prorezom za uvođenje cevi.



Uproštena vođica na MG42-53 a ista je ina modelima MG3 i MG74.

Izgled i rad delova u preseku.

Na ovoj se poslednjoj slici lepo vidi levkasti konus na vođici cevi a ist je i na čelu pojačnika trzaja koji potisne unazad vođicu sa sve cevkom a oko pojačnika iscuri deo viška gasova kao i oko čela cevi kada dođe do potisnog impulsa trzaja i to su oni gasovi koji deluju u nazad ali su bez opasnosti za strelca.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 773 korisnika na forumu :: 23 registrovanih, 7 sakrivenih i 743 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., alkatraz080, Battlehammer, bojcistv, Boris90, BSD, drimer, Georgius, Još malo pa deda, kolle.the.kid, Kubovac, Marex, mikrimaus, Nemanja.M, raketaš, Romibrat, Shinobi, Tvrtko I, Vlada78, vladaa012, Vladko, zeo, zlaya011