|
Poslao: 26 Jan 2017 13:27
|
offline
- voja64

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 26254
|
goxin
Evo taj stari ranac kako se slagao.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 26 Jan 2017 14:07
|
offline
- kuntalo
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Feb 2006
- Poruke: 3056
|
Da li neko ima fotografiju borbenog ranca koji se dužio u 63. padobranskoj? Onaj svetlo sivi, veći od standardnog JNA ranca, nekako krut i sav čudan? Sve što sam našao na netu ne odgovara mom sećanju. Znam da su stajali sa puškama u zaključanoj prostoriji, a ne sećam se da smo ih ikada nosili.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 28 Jan 2017 12:29
|
offline
- goxin
- Legendarni građanin
- Pridružio: 20 Dec 2013
- Poruke: 8116
- Gde živiš: Srpsko Sarajevo
|
Oluj2 , Voja64 .
Bice da je to taj ranac . Osim njega punog ( sjecam se da je bila siva maramica, ako ne i dvije , carape ) i uniforme sa cizmama imao je i ovo ( mislim da je to ) :
( slike su sa neta)
Bio je i dozimetar a cini mi se i sirete ( čini mi se ) jos unutra.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 28 Jan 2017 14:45
|
offline
- goxin
- Legendarni građanin
- Pridružio: 20 Dec 2013
- Poruke: 8116
- Gde živiš: Srpsko Sarajevo
|
Ma siguran sam za dozimetar 100 posto. Ako nisam sta pomijesao sa nazivom. Kao crna olovka je izgledao . Ne znam sta bi drugo moglo biti.
Za siretu nisam siguran bio. Moguce da je dozimetar naknadno ubacen.
Pokojni stari je inace imao logiku da sve pokaze sto je imao nadohvat nasih ruku da bi smanjio nasu radoznalost .
I to plavo mi je poznato ali se slabo sjecam.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 28 Jan 2017 16:05
|
offline
- goxin
- Legendarni građanin
- Pridružio: 20 Dec 2013
- Poruke: 8116
- Gde živiš: Srpsko Sarajevo
|
Ma ,da skrecemo sa teme . Mi smo duzili tu gas masku koja se ispod pazuha nosila i morala se munjevito staviti kad nam zveknu suzavac. ( obuka). Nista vise od ABHO opreme nismo imali.
Pitanje je da li treba sta od ABHO staviti u ranac . Ili kompletirati sa prvom pomoci. ( cini mi se da je i kao sapun bio neki ) .
Koliko ranaca je imala JNA ?
Stari tip
Borbeni mali plus transportna vreca.
Padobranski
Planinski
I ne znam kad se taj MD pojavio , t.j. da li pripada JNA VJ ili VS.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 28 Jan 2017 17:08
|
offline
- Pridružio: 18 Maj 2011
- Poruke: 526
|
Kada smo vec kod maske. Z djeca je kasnije napravljena ova maska. Za kvalitetu slike se izvinjavam. Ako neko treba neke dodatne detajle mogu fotografirati ponovo. Ova slika mi je bila na telefonu od nekad prije, pa tada nije bilo potrebe biti precizan.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 28 Jan 2017 19:50
|
offline
- voja64

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 26254
|
O zaštitnim maskama imate lepu temu pa tamo o njoj nastavite:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
goxin@
Postavio si ova pitanja"Koliko ranaca je imala JNA ?
Stari tip
Borbeni mali plus transportna vreca.
Padobranski
Planinski
I ne znam kad se taj MD pojavio , t.j. da li pripada JNA VJ ili VS.
Da ti ukratko odgovorim:
Stari tip je korišten sve do pojave ranca M75 kada je istovremeno uvedena i transportna vreća pa su oboje zajednički podelili posao u nošenju opreme a Padobranski je krišten samo u 63.pbr dok planinski ja nisam video da postoji.Novi MD je dugo bio na opitovanjima i uveden je u manjem broju primeraka pa neverujem da ga ima polovina aktivnog dela VS koi ga je i uveo.
LUDI @
Odlična ti je slika pa bi prepovedao da je isto okačiš na gornjoj temi da je vide svi koji prate tu temu .
|
|
|
|
|
|