|
Poslao: 21 Mar 2015 17:48
|
offline
- Pridružio: 23 Jan 2015
- Poruke: 239
|
lajavi krelac ::Srpska vojska je imala vrlo lose misljenje o Mosinki, koja je, za ono sto joj je bila osnovna namjena , u stvari vrlo dobra puska. Znaci, jednostavno, stvar ukusa.
Svi ti starci, ne samo deda, smatrali su Mosinku grubom. Znači velika, kabasta puščura, koju kao da je kovač pravio - otprilike. Cenili su je što je precizna "u oko" i pouzdana, robusna, ali su jedva čekali da je se otresu, jer je naspram Mauzera i Manlihera loša. U Crnoj gori su je pak voleli, a jer im je bila najbolji izbor. Kao što rekoh, lošim puškama su smatrali Francuske i Engleske. A ovde važan Manliher su veoma cenili, ne bi trebalo da je to sporno.
Tamo neko ::...
A i sa koje distance vi lovite veprove i srndace? Sa pola metra, aaa? I jos nesta, K-31 je dobar iz razloga sto ima odvojivi magazin kapaciteta 6.
Pa na primer, čovek sa kojim sam išao često u lov (na svinje i sa dvocevkom na krupnu sačmu, bez kerova...), je recimo, nagazio na svinju u brlogu od lišća. "Kao da đavo izađe iz zemlje..."
Što se tiče 2-3-...-5-6 metaka, nisam nešto fasciniran u lovu sa time. Ono može u lov i sa mitraljezom, ne tvrdim ništa.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 21 Mar 2015 18:58
|
offline
- ssekir75
- Legendarni građanin
- Pridružio: 16 Jun 2010
- Poruke: 3189
- Gde živiš: bela crkva banat
|
bojank ::Napisano: 21 Mar 2015 3:34
Zar neko od ljudi koji se ozbiljno bave istorijatom pusaka nije zakljucio da je M1914/1917 realno najbolja repetirka? Najbolje od Mausera i Enfielda.
Dopuna: 21 Mar 2015 3:39
ssekir75 ::...
игром од случаја све те пушке сам имао у рукама и пуцао из њих. манлихер има тврдо репетирање, по неком мом искуству потребно је много више него дупло силе за препуњавање од маузерке. значи говора нема да препуниш пушку без скидања с рамена, да не говоримо о држању нишанске линије...
Rasklopis zatvarac (zeznuta radnja, ali mora se nekada), izbacis djubre koje se nakupilo za ko zna koliko godina, operes alkoholom/benzinom staro mazivo, podmazes lagano dobrim "laksim" uljem, podmazes i sve klizne povrsine i repetiranje se znatno poboljsa. Probao, radi.
Ja sam gadjao bez skidanja puske sa ramena bez problema. Brze od Mauzerke definitivno.
да ли мислиш на патерн пушку?
"репрезентативна" манлихерка из које сам гађао је ко испод чекића, ако не рачунамо да се малко скинуо брунинг. има је човек колекционар, и веруј ми да трунке ђубрета нема нигде. гађао сам и из две бугарске, једне 8х50 и једне у 8х56р, исти случај. да се разумемо, не смета мени "бучан" затварач, већ тешко репетирање. тако да док ми не падне у шаке нека која је мекана, за мене је манлихер лоша пушка. да не поминњем онај тупави магацин који се понаша ко усисивач. можда си ти имао у рукама дорађивану пушку па је била мекана.
прокупац, и у потеру и на чеку иде се са метком у цеви. кад већ опалиш једном, дивљач ће те чути много даље него на шкљоцање затварача. тако да се ја не бих бунио за једног швајцарца за лов. управо се манлихер у миру третирао као одлична пушка а у рату се показао као осетљив (и затварач и магацин који има рупу и скупља ђубре). а што се Осталих пушака тиче, узми у обзир и муницију до које се теже долазило, али и навику на ОДЛИЧАН маузер систем то ти је ко сад, ретко ко би се код нас одреко калашњикова
лајави крелац, српска војска није ценила мосинку због погрешне муниције која је послата уз њих. по неким записима, војска је тврдила да јој је вредност равна копљу.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 21 Mar 2015 21:41
|
offline
- arsa

- Ugledni građanin
- Pridružio: 05 Jun 2011
- Poruke: 419
|
Još ako bude moglo da se nabavi za pare kao u Švici(Indivdualna nabavka i sl) bilo bi ekstra-ne znam kako novi zakon to tumači?! Izvinjavam se što skrećem sa teme.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 21 Mar 2015 22:02
|
offline
- lajavi krelac

- Legendarni građanin
- Pridružio: 13 Feb 2011
- Poruke: 2819
- Gde živiš: tamo daleko...
|
E da, na konto ukusa, ni Englezi nisu volili svoje "mauzere" vec su insistirali na starim enfildovkama. Jednostavno, na sta naviknes to ti je najbolje. Amerima je zakon Stonerovo cedo a Rusima kalas.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 21 Mar 2015 22:12
|
offline
- lažni đoko
- Počasni građanin
- Pridružio: 27 Dec 2013
- Poruke: 774
|
ProkupacPK ::
Svi ti starci, ne samo deda, smatrali su Mosinku grubom. Znači velika, kabasta puščura,
Људи па пјешадијска пушка Мосин 1891 је била само 4цм дужа од Манлихера и 5цм од Маузера!!!
Драгонски и козачки Мосин 1891 и каснији 1891/30 су били чак за нијансу и краћи од Манлихера.
Ако већ поредите пушке из 1.СР, онда за поређење користите Маузер 98 са цијеви од 74цм и укупном дужином од око 125цм.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 21 Mar 2015 22:18
|
offline
- Pridružio: 13 Jun 2012
- Poruke: 62
|
Napisano: 21 Mar 2015 22:13
ALBION101 ::Drustvo na okupu
Da li su mozda tvoje?
U svakom slucaju gornja i donja su najbolje, voleo bih imati ih jednog dana.
Dopuna: 21 Mar 2015 22:18
arsa ::Još ako bude moglo da se nabavi za pare kao u Švici(Indivdualna nabavka i sl) bilo bi ekstra-ne znam kako novi zakon to tumači?! Izvinjavam se što skrećem sa teme.
Citao sam na vikipediji "pouzdan izvor informacija" da ih skoro i nema vise tamo. Pre ces je naci negde u Srbiji neg' u Svajcarskoj, ionako zakon ne dozvoljava nabavku oruzja fizickim licima. Mozda neka ovlascena prodavnica oruzja i opreme za oruzje ce ti rado nabaviti K-31 naravno uz malu doplatu? Ovaj, inace ne skreces sa teme, ja sam pokrenuo temu u kojoj sam se raspitao u vezi dostupnosti K-31 obicnom smrtniku poput mene, a ovi ovde ostali raspricali se o nekoj manliherici.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 21 Mar 2015 23:28
|
offline
- Pridružio: 23 Jan 2015
- Poruke: 239
|
ssekir75 ::прокупац, и у потеру и на чеку иде се са метком у цеви. кад већ опалиш једном, дивљач ће те чути много даље него на шкљоцање затварача. тако да се ја не бих бунио за једног швајцарца за лов. управо се манлихер у миру третирао као одлична пушка а у рату се показао као осетљив (и затварач и магацин који има рупу и скупља ђубре). а што се Осталих пушака тиче, узми у обзир и муницију до које се теже долазило, али и навику на ОДЛИЧАН маузер систем то ти је ко сад, ретко ко би се код нас одреко калашњикова
лајави крелац, српска војска није ценила мосинку због погрешне муниције која је послата уз њих. по неким записима, војска је тврдила да јој је вредност равна копљу.
Ma nisam ja neki lovac, dvocevka sa krupnom na svinju i po nekada sa sitnom na zeca, nekad bilo.
Da mi da sad neko džabe K-31, ne bih je uzeo, zbog poreza - šta će mi?
Sigurno je tačno to za čeke i drugi metak...
Uveren sam da grešiš što se tiče Manlihera, ta puška je sigurno odlična, ali... kako znaš.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 22 Mar 2015 02:24
|
offline
- ALBION101
- Legendarni građanin
- Pridružio: 12 Jan 2011
- Poruke: 3753
|
Tamo neko ::
Da li su mozda tvoje?
U svakom slucaju gornja i donja su najbolje, voleo bih imati ih jednog dana.
Jesu.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 22 Mar 2015 09:16
|
offline
- Pridružio: 13 Jun 2012
- Poruke: 62
|
Citat:
Jesu.
Stvarno? U jeeeee, burzuju jedan. Reci mi molim te kako si dosao do K-31 i koliko te je otprilike kostala, ako mozes?
|
|
|
|
|
|