Švajcarske puške G89/G11/K31

3

Švajcarske puške G89/G11/K31

offline
  • Pridružio: 23 Jan 2015
  • Poruke: 239

Krusarac ::Nema greske puska je prva liga metal je vrhunskog kvaliteta kao i sve ostali.Jedina mana koju sam joj nasao je to da repetiranje ne moze da se izvrsi lagano i sa malo buke...mora stvarno da se cimne jako unazad i jos jace napred a sve to se toliko cuje da onaj ko sa njom ide u lov na 200m sve bezi od tebe garantovano.
Au, izem ti takvu "zvečkaru", sad si je sahranio. Embarassed

Pokušavam da se setim, šta mi je deda (sve ratove prošao u svoje doba) pričao o Manliherki što se tiče toga (buke). Mauzer je (po njemu), jedino imao bolji metak i šanžer (magacin), od Manliherke. Mosinku je smatrao grubom (ko je dužio Mauzer, nije to mogao da joj oprosti), Lebel je smatrao nužnim đubretom, Li enfild vrlo lošom, itd.

Ali, deda je baš cenio Mauzer i Manliher. Ako i Manliher zveči kao K-31, loše je to, jako loše.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 27 Dec 2013
  • Poruke: 774

Кад већ поменусте Манлихер, он је имао два типа затварача, са брављењем полугом и са брављењем ротацијом главе затварача.
Знам да је Манлихер 1886 бравио полугом, а 1895 ротацијом главе затварача.
Шта је са моделима 1888 и 1890?
Негдје сам прочитао да су и они бравили полугом, а карабин 1890 ротациом главе затварача, као и каснији модел 1895, је ли то тачно?

ИЗВИЊАВАМ СЕ ЗБОГ ОДСТУПАЊА ОД ТЕМЕ!



online
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22300

lažni đoko ::...
Негдје сам прочитао да су и они бравили полугом, а карабин 1890 ротациом главе затварача, као и каснији модел 1895, је ли то тачно?


Koliko ja znam - tacno je. Bio je inace i "svajcarski" Mannlicher 1893 konjicki karabin koji je imao rotaciju glave zatvaraca (kalibar 7.5x55mm GP90), nastao od 1890 karabina.

offline
  • Pridružio: 16 Jun 2010
  • Poruke: 3189
  • Gde živiš: bela crkva banat

ProkupacPK ::Krusarac ::Nema greske puska je prva liga metal je vrhunskog kvaliteta kao i sve ostali.Jedina mana koju sam joj nasao je to da repetiranje ne moze da se izvrsi lagano i sa malo buke...mora stvarno da se cimne jako unazad i jos jace napred a sve to se toliko cuje da onaj ko sa njom ide u lov na 200m sve bezi od tebe garantovano.
Au, izem ti takvu "zvečkaru", sad si je sahranio. Embarassed

Pokušavam da se setim, šta mi je deda (sve ratove prošao u svoje doba) pričao o Manliherki što se tiče toga (buke). Mauzer je (po njemu), jedino imao bolji metak i šanžer (magacin), od Manliherke. Mosinku je smatrao grubom (ko je dužio Mauzer, nije to mogao da joj oprosti), Lebel je smatrao nužnim đubretom, Li enfild vrlo lošom, itd.

Ali, deda je baš cenio Mauzer i Manliher. Ako i Manliher zveči kao K-31, loše je to, jako loše.


игром од случаја све те пушке сам имао у рукама и пуцао из њих. манлихер има тврдо репетирање, по неком мом искуству потребно је много више него дупло силе за препуњавање од маузерке. значи говора нема да препуниш пушку без скидања с рамена, да не говоримо о држању нишанске линије. тачно је да је бучан, а и кочница са стране ми се не свиђа јер је проблем радити с њом у рукавицама. поред тога, ротациона глава оће да заледи кад је јак минус (проверено). мосинка је класика за русе, груба, неугледна, неотесана (тј недорађен финиш) али до бола поуздана. ипак, не свиђа ми се дводелни затварач и релативно кратка ручка (модел са бајонетом м44). што се бертјеа тиче (прави лебел са цевастим магацином нисам имао) слажем се с дедом, али за енглескињу имам сасвим другачије мишљење. одлична пушка, мекана на рад и окидање, квалитетно направљена и једини проблем је наша навика на дугачак ход затварача. код енфилда то врло брзо иде и ми маузераши не можемо брзо да се навикнемо па сецамо затварач ко будале Twisted Evil све у свему, маузер Zaljubljen Zagrljaj још ако је српски у 7мм Zaljubljen Zaljubljen Zaljubljen

што се ловне употребе тиче, сви губите из вида две ствари - то су војничке пушке, а и чека се са метком у цеви Wink

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 3753

Od svih pomenutih moj je izbor Enfield ali MK4 No1.Pored mekanog zatvaraca, ima i produzenu nisansku liniju i mikrometarski nisan ali i opciju za brzo nisanjenje , kada je spusten. Izuzeno precizna, pouzdana i repetirka koja omogucuje vrlo brzu paljbu.
U odlicne puske bih ubrojao i norveski Krag u kalibru 6.5x55. Kreg se verovatno bolje pokazao kao lovacko a ne vojno oruzije, pre svega zahvaljujuci odlicnom metku 6.5x55

online
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22300

Napisano: 21 Mar 2015 3:34

Zar neko od ljudi koji se ozbiljno bave istorijatom pusaka nije zakljucio da je M1914/1917 realno najbolja repetirka? Najbolje od Mausera i Enfielda. Smile

Dopuna: 21 Mar 2015 3:39

ssekir75 ::...
игром од случаја све те пушке сам имао у рукама и пуцао из њих. манлихер има тврдо репетирање, по неком мом искуству потребно је много више него дупло силе за препуњавање од маузерке. значи говора нема да препуниш пушку без скидања с рамена, да не говоримо о држању нишанске линије...

Rasklopis zatvarac (zeznuta radnja, ali mora se nekada), izbacis djubre koje se nakupilo za ko zna koliko godina, operes alkoholom/benzinom staro mazivo, podmazes lagano dobrim "laksim" uljem, podmazes i sve klizne povrsine i repetiranje se znatno poboljsa. Probao, radi. Smile
Ja sam gadjao bez skidanja puske sa ramena bez problema. Brze od Mauzerke definitivno.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2007
  • Poruke: 8369
  • Gde živiš: Ravni Banat

bojank ::Zar neko od ljudi koji se ozbiljno bave istorijatom pusaka nije zakljucio da je M1914/1917 realno najbolja repetirka? Najbolje od Mausera i Enfielda. Smile
А и лепо изгледа. Wink

offline
  • Pridružio: 23 Jan 2015
  • Poruke: 239

ssekir75 ::...
што се ловне употребе тиче, сви губите из вида две ствари - то су војничке пушке, а и чека се са метком у цеви Wink

Hvala na opisu ovih pušaka.
Ima tu stvari sa kojima se i ne slažem. Prvo, lov je možda sada propisana stvar, ali ja sam npr. išao u lov-potere, gde je veoma važno da je oružje nečujno, iz više razloga. Isto i u izvidnici i sigurno gerili, važno je da oružje bude nečujno (što više).
Ima i nejasna stvar. Zašto bi moj deda, koji praktično kojih 15 godina nije izlazio iz šume, odnosno sa fronta, cenio Manliherku, ako je sa takvim manama: teško repetiranje, bučna?
Nije tu nešto kako treba. Možda je ta tvoja bila prljava (što reče kolega), ili ne znam, možda ima jako pouzdanu i efikasnu kočnicu... (npr)?
Što se tiče Engleskinje, pamtim da je dosta cenio Martinku (beše Engleska, ili Austrijska jednometka), ali Enfild ne. I to baš tačno znam, jer mi se sviđala mnogo kao detetu. Ali deda je bio neumoljiv - loša pa loša i dan danas mi je to negde krivo. Koliko se sećam, smatrao ju je izuzetno osetljivom, sklonom da zakaže, da se pokvari, isl. Da i nišane je imala u Engleskim merama, ali to nije smetalo.
Na kraju, šta da kažem?
Ako su stari ljudi, koji su nosili sve te puške godinama po rovovima i šumama, cenili Mauzer i Manliher, a sve ostalo je bilo ostalo. Sklon sam da im verujem. Nego buni me to cenjenje Manlihera, ako ima toliko mana (a i sličan sistem kao ova Švajcarska K-31), zašto bi je cenili toliko?
Uostalom, ne bi bio prvi put, da nešto na papiru loše, u ratu bude Odlično, a nešto savršeno u miru u ratu bude đubre. Tako mu to dođe.
Možda sam napljuvao ovu K-31 bez potrebe (i verovatno...), ali sigurno je ne bih u lov (bar ja).

offline
  • Pridružio: 13 Feb 2011
  • Poruke: 2819
  • Gde živiš: tamo daleko...

Srpska vojska je imala vrlo lose misljenje o Mosinki, koja je, za ono sto joj je bila osnovna namjena , u stvari vrlo dobra puska. Znaci, jednostavno, stvar ukusa.

offline
  • Pridružio: 13 Jun 2012
  • Poruke: 62

Citat:
Možda sam napljuvao ovu K-31 bez potrebe (i verovatno...), ali sigurno je ne bih u lov (bar ja).


Ne vidim stvarno u cemu je problem sa K-31, dobro je rekao ssekir75 da se ceka sa metkom u cevi tako da repetiranje nije uopste problem. Osim ako divljac u Srbiji nije sela za okrugli sto i izglasala predlog da se ne bezi na sve buke osim na repetiranje puske u datim trenutcima. A i sa koje distance vi lovite veprove i srndace? Sa pola metra, aaa? I jos nesta, K-31 je dobar iz razloga sto ima odvojivi magazin kapaciteta 6.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1555 korisnika na forumu :: 58 registrovanih, 6 sakrivenih i 1491 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., aleksmajstor, Apok, baltazar01, Bojan198527, bojank, bojcistv, Bokiboks, Brada64, Chainsaw, Citalac, comi_pfc, Djokislav, Djota1, Džekson, EVIDENTICAR, Feller, Frunze, gagidjuric, GT, Hitri, JOntra, kasikaz, kreker, Krusarac, Lepi Jova, limeni, ljuba.b, lucianovercetti, MarijaC84, Marko00, markolopin, mercedesamg, milenko crazy north, mnn2, Mrav Obrad, musa, NorthWind, Orc, Pantaaa, Pekman, proka89, raso76, Ray1973, redstar72, repac, SamoGledam, samsung, Siti2, sosko, sslay, stegonosa, tecataki, tomo2, Vanderx, Zdenko, zlatkoa987, Zvonkozvonko