|
Poslao: 08 Maj 2026 22:28
|
offline
- Pridružio: 08 Avg 2016
- Poruke: 647
|
bokisha253 ::Neće da dozvole moderator zvuka za sportsko oružje "jer ne postoji disciplina u kojoj je moderator zvuka neophodan". Pa stvarno vređaju inteligenciju ljudi.
Bavite se perifernim stvarima koje će i tako otkačiti na keca. Kome i zašto treba "moderator zvuka" ?
Što se inteligencije tiče, dolaskom veštačke inteligencije u nekoj od prethodnih poruka, na ovu temu treba ugasiti svetlo.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Maj 2026 08:43
|
offline
- 5.56

- Super građanin
- Pridružio: 07 Jul 2018
- Poruke: 1106
|
Kako je za lovacko oruzje,ima li ogranicenja za municiju na godisnjem nivou?Je li isto 100 kom. kao za oruzje za l.b.?
Dodatno,da li ce i za oruzje za l.b. ako se ima postojeca dozvola moci da se radi nabavka po novom sistemu?
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Maj 2026 10:31
|
offline
- bokisha253

- Počasni građanin
- Pridružio: 26 Nov 2023
- Poruke: 754
|
Vzor50 ::
Bavite se perifernim stvarima koje će i tako otkačiti na keca. Kome i zašto treba "moderator zvuka" ?
Što se inteligencije tiče, dolaskom veštačke inteligencije u nekoj od prethodnih poruka, na ovu temu treba ugasiti svetlo.
Nije poenta u samom prigušivaču, dao sam primer mada je i pitanje "kome i zašto treba" jedan od osnovnih postulata lošeg zakona. Kome ne treba, taj neće ni da kupuje.
Poenta mog komentara je u tome što kao razlog navode razloge koji uopšte nisu razlozi zbog kojih se neko pitanje pokrenulo. Niko ne traži prigušivač pucnja za sportsko dugo oružje "jer neka disciplina to zahteva" nego da bi se smanjilo zagađenje bukom.
Na mnoga pitanja su odgovorili u sličnom maniru što po meni, vređa inteligenciju.
5.56 ::Kako je za lovacko oruzje,ima li ogranicenja za municiju na godisnjem nivou?Je li isto 100 kom. kao za oruzje za l.b.?
Dodatno,da li ce i za oruzje za l.b. ako se ima postojeca dozvola moci da se radi nabavka po novom sistemu?
Ne, za lovačko oružje neće postojati ograničenje za municiju već će se kupovati na osnovu oružnog lista, kao i do sada. Ograničenje je samo za oružje za ličnu bezbednost.
Ne, za oružje za ličnu bezbednost će kao i do sada morati da se ide po odobrenje za nabavku - u prevodu veoma teško će se odobravati.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Maj 2026 11:23
|
offline
- marre

- Građanin
- Pridružio: 19 Feb 2010
- Poruke: 106
- Gde živiš: Živim u Srbiji, od toga ću i da umrem
|
Ako se vodimo njihovom logikom, ne postoji ni vrsta lova koja zahteva moderator zvuka, pa nema smisla dozvoliti ga ni za lov.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Maj 2026 12:03
|
offline
- Pridružio: 08 Avg 2016
- Poruke: 647
|
Što se mene tiče, nošenje oružja bih dozvolio svima koji imaju dozvolu za posedovanje, a posedovanje prigušivača nikom osim vojsci i policiji.
Pa ako baš postoji tolika briga oko zagađenja, lepo se uradi procena rizika gde će kontraargumenti oduvati toliku zabrinutost oko "zagađenja bukom".
Inače misim da želja za "moderatorom zvuka" postoji kod avanturista kojima to eto tako lepo izgleda. A zbog takvih se lako i dovodi u pitanje svaka pretpostavka o nošenju oružja.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Maj 2026 12:57
|
offline
- bokisha253

- Počasni građanin
- Pridružio: 26 Nov 2023
- Poruke: 754
|
Napisano: 09 Maj 2026 13:41
marre ::Ako se vodimo njihovom logikom, ne postoji ni vrsta lova koja zahteva moderator zvuka, pa nema smisla dozvoliti ga ni za lov.
Njihova argumentacija je da dolaze strani lovci sa oružjem koje ima integrisani prigušivač a takvo oružje je, po sadašnjem zakonu nelegalno i onda gledaju da njima prvenstveno izađu u susret.
Vzor50 ::Što se mene tiče, nošenje oružja bih dozvolio svima koji imaju dozvolu za posedovanje, a posedovanje prigušivača nikom osim vojsci i policiji.
Pa ako baš postoji tolika briga oko zagađenja, lepo se uradi procena rizika gde će kontraargumenti oduvati toliku zabrinutost oko "zagađenja bukom".
Inače misim da želja za "moderatorom zvuka" postoji kod avanturista kojima to eto tako lepo izgleda. A zbog takvih se lako i dovodi u pitanje svaka pretpostavka o nošenju oružja.
Ja mislim da je prigušivač dobra stvar i da nema razloga "da ga ima samo vojska i policija" jer on ne radi ništa specijalno osim što, u zavisnosti od verzije, smanjuje jačinu zvuka 10-25 dB.
Oružje ni u kom slučaju ne postaje "nečujno", samo se jačina buke spušta sa nivoa koji pravi permanentno oštećenje sluha na neki podnošljiviji nivo. Naravno, ovde govorim o dugim cevima, prigušivači za pištolje su potpuno nepotrebni.
Puške generišu otprilike 160+ dB i ne vidim što ih ne bi spustili na 140+ dB. Svo to gledanje filmova o nekakvom nečujnom oružju je u principu glupost. Gomila zemalja drži prigušivače ili u ograničenoj ili čak i u slobodnoj prodaji i nema nikakvih problema sa njima.
Dopuna: 09 Maj 2026 13:57
Meni lično jako smeta što neće da dozvole da se lovi sportskom puškom, npr.
Ne vidim razlog da ako sportska puška zadovoljava sve kriterijume za lov a sportski strelac je ujedno i lovac, da tu pušku koristi i u lovu. Nego praktično moraš da imaš dve puške iako možeš i da se takmičiš i da loviš sa jednom.
Cela njihova argumentacija je da oružje treba da se koristi u skladu sa namenom.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Maj 2026 19:15
|
offline
- Pridružio: 09 Jan 2012
- Poruke: 39485
|
Šta sesmatra sportskim oružjem sa poluautomatima se moglo loviti i ranije ali je ograničenje bilo na dva ili pet metaka max. Ovo pišem po sećanju sa davno položenog ispita za oružje i lovačkog.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Maj 2026 20:37
|
offline
- ssekir75
- Legendarni građanin
- Pridružio: 16 Jun 2010
- Poruke: 3186
- Gde živiš: bela crkva banat
|
Ako se vodimo njihovom logikom, ne postoji ni vrsta lova koja zahteva moderator zvuka, pa nema smisla dozvoliti ga ni za lov.
Грешиш. И то много. Лов предатора је много ефикаснији кад се користи модератор звука. Дивљач чује пуцањ, али не зна одакле долази. зато стане и ослушкује, дајући тиме шансу ловцу да пуца још један метак. Друго, то умањује стресирање друге дивљачи. Нису остали по Европи мутави што су дозволили пригушивач у лову.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Maj 2026 21:24
|
offline
- bokisha253

- Počasni građanin
- Pridružio: 26 Nov 2023
- Poruke: 754
|
Sportsko oružje je oružje koje se koristi u svrhu sporta i za koje je pri registraciji navedeno da mu je namena sport.
Evo npr. dosta ljudi ima Bergaru B14 HMR registrovanu kao sportsku pušku i bavi se njom sportskim dalekometnim streljaštvom. I zašto neko ko je uz to i lovac ne bi mogao da ode sa istom tom puškom u lov? Najčešći kalibri su .308 Win i šta znam, 6.5 CM mada je ima i u drugim kalibrima.
I sad praktično neko ko je i lovac i sportski strelac mora da ima dve puške iako mu je ta jedna potpuno pogodna i za sport i za lov.
Uzeo sam namerno tu Bergaru jer je HMR akronim za Hunting and Match Rifle. E u Srbiji je ili HR ili MR, ne mož' oba!
|
|
|
|
|
|