Gavrilo Princip

2

Gavrilo Princip

offline
  • bibliotekar u penziji
  • Pridružio: 19 Jul 2013
  • Poruke: 3512
  • Gde živiš: ZR

Колико ми је познато, Принцип је испуцао негде на Кошутњаку двадесетак метака, учио га четник (Цигановић?), а онда дошао жандар и отерао их!
Никакав увежбани стрелац, још покретна мета, узбуђење, гужва, тако да је Софија заиста колатерална жртва.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 18 Feb 2013
  • Poruke: 6178

Pripadnike" mlade bosne",obucavao je proslavljeni cetnicki vojvoda Vojislav Tankosic oko 2-nedelje ,mislim u okolini B.Koviljace.Tankosic je jedva ubedio Apisa,da im odobri oruzje...a neki dogadjaji koji su usledili mozda objasnjavaju njegovo kolebnje.Centralna otadzbinska uprava ""crne ruke"",medjutim nije odobrila atentat,te je stoga Apis naknadno uputio naredbu da se atentat obustavi.Istorijski nije poznato je li naredjenje stiglo prekasno,ili su pripadnici mlade bosne odbili da ga izvrse.Sto se tice Apisa,on nije to uradio zato jer je smatrao da Ferdinanda ne treba ubiti(Jer ga je smatrao naj odgovornijim za odluku o preventivnom napadu Austr.Ugar.monarhije na Srbiju-koja je vec bila doneta)vec zato jer je sumnjao da su mladici sposobni da izvrse takav zadatak.Nameravao je da to poveri prekaljenim cetnicima Vojislava Tankosica...



offline
  • Pridružio: 03 Jun 2013
  • Poruke: 76

Ja sam čitao da je Apis poslao u Bosnu svog agenta da spreči atentat. Taj agent je posredno, preko jedne osobe (zaboravio sam ime), poslao poruku Principu da odustane od atentata. Ali Princip je to odbio, i izvršio je atentat. Tako sam čitao, a koliko je tačno...

offline
  • Pridružio: 24 Maj 2013
  • Poruke: 312

Pismo mladog Sarajlije: Sarajevu ne treba spomenik Francu Ferdinandu!

U redakciju portala www.buka.ba stiglo je otvoreno pismo mladog istoričara upućeno ministru privrede Kantona Sarajevu Emiru Hrenovici i načelniku sarajevske Opšine Stari Grad Ibrahimu Hadžibajriću, povodom najave dizanja spomenika austrijskom prestolonasljedniku

Poštovani ministre Hrenovica, poštovani načelniče Hadžibajrić,

Obraćam Vam se ovim putem povodom šokantne vijesti, a to je da ste dogovorili izdvajanje 30000 KM za izgradnju spomenika austrougarskom prestolonasljedniku Francu Ferdinandu.

Vijest je šokantna iz više razloga, pa ću Vam kao mladi politolog i historičar, ali prvenstveno kao građanin grada Sarajeva, obrazložiti zašto je to šokantno, te zašto Franc Ferdinand ne zaslužuje spomenik u Sarajevu NIKAKO, a naročito ne sada u vrijeme ekonomske, socijalne i političke krize, kojoj ćete ovim činom samo pridonijeti.

Prvenstveno je bitno razjasniti ko je bio Franc Ferdinand. Franc Ferdinand je bio habsburški nadvojvoda i prestolonasljednik. Ferdinand je bio reakcionar i njemački rasista, a svrha njegove posjete Sarajevu je bila vojna vježba radi zastrašivanja Srbije i priprema za imperijalistički rat, kao jedini izlaz iz tadašnje svjetske krize kapitalizma. Njegova nacionalistička shvatanja se očituju u njegovim pisanjima: "Ja sam potpuno siguran, čak bih se mogao i kladiti, da će onog trenutka kad se učini kraj tim sramnim mađarskim intrigama (što se sasvim lako može učiniti, jer je Mađar pravi Hun i Azijat koji se uvek hvali, ali se predaje čim se protiv njega preduzme energična akcija) i Sloveni prestati sa svojim žestokim jurišima i ponovo se mirno i poslušno pokoriti kulturno superiornim Germanima“.

Ovdje se nazire promocija takozvanog “naučnog rasizma”, prema kojem se kolonijalizovani narod na tim područjima stavlja u položaj inferiorne rase, te se tako opravdava kolonizacija i imperijalni pohodi, kako bi se ti inferiorni narodi “civilizovali”.

To je prvi razlog zbog kojeg Vi ne bi trebali dizati spomenik u Sarajevu, tj. razlog zbog kojeg Sarajevo ne treba spomenik okupatoru. Ko je još čuo da jedna zemlja diže okupatoru spomenik?!

Drugi razlog je historijski revizionizam kojem bi ovim činom doprinijeli.

Ovim činom bi nastavili praksu u postratnoj Bosni i Hercegovini, prema kojoj je Franc Ferdinand progresivni prestolonasljednik i nevina žrtva, zaboravljajući pri tome na njegov nacionalizam, rasizam i okupatorski karakter Austrougarske monarhije, a Gavrilo Princip jedan obični velikosrbin, terorista koji je ubio nevinog Franca Ferdinanda i njegovu ženu, zaboravljajući i/ili smanjujući pri tome ideje i progresivna razmišljanja samog Principa i organizacije Mlada Bosna.

Budući da Vi radite kao službenici Ministarstva, i kao načelnik jedne Općine, imajući na umu da plate primate iz državnog budžeta, koji se puni novcem poreskih obaveznika, koristim svoje pravo da tražim da se navedeni spomenik NE IZGRADI, jer nemate pravo propagirati stavove Franca Ferdinanda i veličati okupatora.

Ovakvo ponašanje je nedostojno službenika, jer ne pridonosi objektivnoj naučnoj analizi, pridonosi samo historijskom revizionizmu, pokazuje neznanje i služi ličnim interesima i prikupljanju političkih poena.

Minel Abaz

offline
  • dosta sam radio
  • Pridružio: 16 Feb 2012
  • Poruke: 103
  • Gde živiš: tu i tamo

posto dosta i zaboravljam,mislim da sam vec nesto napisao.Princip je bio u prokuplju,gde su ga odbili da dodje u cetnike.da li je to bio tankosic ili Vojinovic ne secam se tacno,tj. da ga je jedan od njih odbio.knjiga je cetnici od ivana ivanovica.tu su napisana kazivanja voj.vojinovica i voj.pecanca.i tacno je da je apis hteo da odustane,ali je bilo kasno,jer su vec bili presli drinu.tu ima jos zanimljivih detalja.kao i da je prest.nas. Ferdinand u stvari bio,da tako kazem,podmetnut.

offline
  • Pridružio: 02 Apr 2010
  • Poruke: 271

Dok se s' jedne strane Nemci uzdižu , mi ćemo posle četrnaestogodišnjeg klečanja u narednom periodu klonuti* u blato.
"Dok jednom ne smrkne, drugom ne svane."

*Sami sebi bili smo najveći protivnici (Arčibald Rajs)

Citat:После говора председника Немачке Јоакима Гаука на безбедносној конференцији у Минхену поново је покренута прича о активнијој улози Немачке у глобалној безбедносној политици. Гауков говор може се посматрати као знак да Немачка више нема осећај кривице због два светска рата и да више не избегава да има мишљење о глобалним проблемима.
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/2/С&.....1;%3F.html



Da li je nešto u međunarodnim okvirima moralno ili ne, smatram potpuno besmislenim i krajnje naivnim
Nažalost, život je pokazao da su za ocenjivanje istinitosti i ispravnosti isključivo merodavni ovlašćeni pisci i tumači istorije - oni sa najdubljom kesom i najvećom toljagom.
Pravna norma i etika sami po sebi nisu bitni, već onaj ko ih tumači.

Citat:Danski "Politiken": Srbija slavi teroristu Principa
Beta | 02. 02. 2014. - 15:06h

Dopisnik danskog dnevnog lista “Politiken” iz Berlina, Peter Vivel (Wivel) u autorskom komentaru objavljenom danas u tom listu ocenio je da “Srbija odaje počast čoveku koji je otpočeo svetski rat 1914. godine” i “podiže spomenik devetnaestogodišnjem teroristi (Gavrilu Principu) na stogodišnjicu njegovog zločina”.

“Princip je počinio jedno političko ubistvo. On je bio sredstvo onih snaga (u Srbiji) koje su želele da otcepe Bosnu i Hercegovinu, koja je bila pod austrijskom kontrolom, i prisajedine je samostalnoj Srbiji”, piše Vivel, uz ocenu da je cilj sarajevskog atentata “bio da isprovocira rat, po svaku cenu”.


Dopisnik “Politikena” u autorskom komentaru zaključuje da “ako Srbija na stogodišnjicu od izbijanja Prvog svetskog rata nema ništa bolje za odavanje počasti od jednog teroriste-samoubice koji je potpalio fitilj rata, onda je teško shvatljivo zašto se tako žuri sa prijemom te zemlje u Evropsku uniju”.

offline
  • Pridružio: 12 Nov 2010
  • Poruke: 1121

Niko u svetu ne pise o tome da je to vreme kraja 19. i pocetka 20. veka bilo vreme u kome je atentat bio legitiman vid politicke borbe. Takodje niko ne pominje da je Italijan ubio caricu Sisi 1898. u Svajcarskog, zbog cega ni jedan jedini KuK vojnik nije ni repetirao pusku, a kamoli nesto drugo. Kod nas Srba izostaje organizovan i spregnut napor da se na inteligentan nacin rasiri istina o tom vremenu i toj stvari. Koliko ja znam dr Mile Bjelajac i dr Dusan Batakovic se lavovski bore na evrospkim kongresima pored zdruzenih austrijsko - nemacko - turskih istoricara, uz priklanjanja pojedinih Britanaca i pasivni stav Francuza. Postoji pokusaj da se Max Hastings dovede u Beograd negde na jesen I da se napravi neka vrsta okruglog stola. To su sve individualni napori, jer od drzave I njenih institucija u koje ubrajam I SANU, ne treba ocekivati bog zna sta.

offline
  • Pridružio: 18 Feb 2013
  • Poruke: 6178

Niko i ne pominje sudbinu Ferdinandovog brata Rudolfa(ubijen pod "misterioznim "okolnostima u svom zamku).Inace je javno kritikovao politiku Austrije prema Srbiji i bio prijatelj sa kraljem Milanom.Elem u Srbiji su se u to vreme skidale glave i za mnogo manje,a kamo li okupatoru,koji je vec doneo odluku o "preventivnom"napadu na Srbiju.Apis je mnogo vise voleo Srbiju nego li agencije za ljudska prava...(koje evo sljakaju retroaktivno-punom parom).

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 1478
  • Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku

"Polemika oko Gavrila Principa sve je aktuelnija kako se približava stogodišnjica početka Prvog svetskog rata. Nemačka Vlada najavila je aktivno učešće u obeležavanju ovog datuma u Sarajevu. Od nekoliko zabluda sa kojima se suočavamo prva je ta da je debata oko toga da li je Princip bio nacionalista ili ne smislena. Pre svega, antikolonijalni nacionalizam ne može biti poistovećen sa nacionalizmom sa kojim se suočavamo danas.
Svi politički pokreti za oslobođenje od kolonijalnih vlasti bili su nacionalni. Ako je, dakle, Princip bio nacionalista, njegov nacionalizam nikako se ne može staviti u kontekst srpske nacionalističke ideologije devedesetih. Kako Alan Ryan piše, nacionalizam je opasan poklon koji su kolonizatori nehotice dali kolonizovanima. Druga zabluda vezana je za samu ideologiju organizacije “Mlada Bosna”.
Uprkos tome što je tesno sarađivala sa srbijanskom organizacijom “Sloboda ili smrt” ili, kako se ranije zvala, “Crna ruka”, Mlada Bosna ideološki je osmišljena po uzoru na začetnike ruskog anarhizma, a ne velikosrpskog nacionalizma. Glavni ideolog ove organizacije Vladimir Gaćinović bio je, naime, pod snažnim uticajem Bakunjina i Kropotkina, a ne Dragutina Dimitrijevića Apisa ili njemu sličnih. Što se tiče same debate o tome da li je Gavrilo Princip bio terorista ili heroj, o tome je, takođe, izlišno govoriti, ako se u vidu ima sartrovski koncept čina ubistva kolonijalnog subjekta od strane ugnjetavanog kao znaka istinskog samooslobođenja. Današnja manipulacija imenom Gavrila Principa, sa druge strane, može opasno da utiče pre svega na društvo u Srbiji, jer se njegovo ime sve češće zloupotrebljava od strane srpskih nacionalista. Pre nego li ga prisvoje Emir Kusturica ili Amfilohije Radović, ime Gavrila Principa treba da bude smešteno tamo gde mu je mesto – u centar antikolonijalne borbe svih naroda tadašnje i današnje Bosne i Hercegovine, pa i dalje, svih naroda koji su u to vreme, kao i danas, živeli i žive na prostoru bivše Jugoslavije. Utoliko će možda i 2014. godine biti lakše našim narodima da pronađu novi, internacionalni mehanizam borbe protiv savremenog neokolonijalizma, koji se, kako to lepo u svojoj “Imperiji” pišu Hart i Negri, ne stvara na osnovu same sile, već na sposobnosti da se sila predstavi kao da je u službi mira."
Filip Balunovic, mladi politikolog
Ovaj je, izgleda pogodio u centar!

offline
  • Pridružio: 14 Okt 2012
  • Poruke: 2296

Republikanac ::"Polemika oko Gavrila Principa sve je aktuelnija kako se približava stogodišnjica početka Prvog svetskog rata. Nemačka Vlada najavila je aktivno učešće u obeležavanju ovog datuma u Sarajevu. Od nekoliko zabluda sa kojima se suočavamo prva je ta da je debata oko toga da li je Princip bio nacionalista ili ne smislena. Pre svega, antikolonijalni nacionalizam ne može biti poistovećen sa nacionalizmom sa kojim se suočavamo danas.
Svi politički pokreti za oslobođenje od kolonijalnih vlasti bili su nacionalni. Ako je, dakle, Princip bio nacionalista, njegov nacionalizam nikako se ne može staviti u kontekst srpske nacionalističke ideologije devedesetih. Kako Alan Ryan piše, nacionalizam je opasan poklon koji su kolonizatori nehotice dali kolonizovanima.
Druga zabluda vezana je za samu ideologiju organizacije “Mlada Bosna”.
Uprkos tome što je tesno sarađivala sa srbijanskom organizacijom “Sloboda ili smrt” ili, kako se ranije zvala, “Crna ruka”, Mlada Bosna ideološki je osmišljena po uzoru na začetnike ruskog anarhizma, a ne velikosrpskog nacionalizma. Glavni ideolog ove organizacije Vladimir Gaćinović bio je, naime, pod snažnim uticajem Bakunjina i Kropotkina, a ne Dragutina Dimitrijevića Apisa ili njemu sličnih. Što se tiče same debate o tome da li je Gavrilo Princip bio terorista ili heroj, o tome je, takođe, izlišno govoriti, ako se u vidu ima sartrovski koncept čina ubistva kolonijalnog subjekta od strane ugnjetavanog kao znaka istinskog samooslobođenja. Današnja manipulacija imenom Gavrila Principa, sa druge strane, može opasno da utiče pre svega na društvo u Srbiji, jer se njegovo ime sve češće zloupotrebljava od strane srpskih nacionalista. Pre nego li ga prisvoje Emir Kusturica ili Amfilohije Radović, ime Gavrila Principa treba da bude smešteno tamo gde mu je mesto – u centar antikolonijalne borbe svih naroda tadašnje i današnje Bosne i Hercegovine, pa i dalje, svih naroda koji su u to vreme, kao i danas, živeli i žive na prostoru bivše Jugoslavije. Utoliko će možda i 2014. godine biti lakše našim narodima da pronađu novi, internacionalni mehanizam borbe protiv savremenog neokolonijalizma, koji se, kako to lepo u svojoj “Imperiji” pišu Hart i Negri, ne stvara na osnovu same sile, već na sposobnosti da se sila predstavi kao da je u službi mira."
Filip Balunovic, mladi politikolog
Ovaj je, izgleda pogodio u centar!


Moram na ovome da se zadržim.
Zar se ,,srpska nacionalistička ideja,, iz 90ih (kako autor teksta to nazva) može uopšte smatrati nacionalizmom? Ova ideja, koju mnogi hroničari naših dana nazivaju ,,srpskim nacionalizmom,, ne da nije počivala na vrednostima naroda u kom je nastala, već je sve što je predstavljala, bilo dijametralno suprotno tim vrednostima, toj tradiciji. Možda zato što su začetnici tih ideja baštinili ideologiju koja je malo toga imala zajedničko sa srpskim nacionalizmom. Pre će biti da su začetnici te ideje iz 90ih, na istoj liniji sa onima koji ga danas nazivaju ,,srpskim,, i ,,nacionalizmom,,.
Kruna srpskog nacionalizma s kraja XIX i s početka XX veka jeste jugoslovenstvo, kao poslednja njegova faza. Svaka ideja srpskog nacionalizma bila je prožeta jugoslovenskom idejom, počevši od Načertanija, toliko eksploatisanog od strane belosvetskih kritičara srpskog nacionalizma, preko Mlade Bosne/Crne Ruke, pa čak sve do međuratnog programa desničarskog Ljotićevog Zbora koji srpski nacionalizam izjednačava sa jugoslovenskim nacionalizmom. Dakle, čak i on, koga neki danas nazivaju jedinim srpskim fašistom, pre je bio jugoslovenski nego srpski fašista. Gotove sve srpske političke struje su, uoči Balkanskih i Prvog rata prihvatile ideju jugoslovenstva i stvaranja države Južnih Slovena kao prirodni istorijski tok koji je, zašto tako ne reći, svoj put započeo u Marićevića jaruzi 1804. godine. Sve to govori da je razvoj srpskog nacionalizma od obnove srpske države (sa kraćim usiljenim prekidima) išao ka ideji jugoslovenstva kao njegovog prirodnog nastavka.
U tu grupu spadaju svakako pripadnici Mlade Bosne koji možda pristup i delanje delom baštine anarhističkih ideja ali je njihov krajnji cilj ipak oslobađanje Bosne i pripajanje Srbiji, kao jedan od koraka ka stvaranju države Južnih Slovena. Pripadnici Mlade Bosne svakako naginju ka, tada privlačnim, levim učenjima, međutim, oni su pre svega Srbi-Hrvati-jugoslovenski nacionalisti.

Tromo se vreme vuče,
i ničeg novog nema.
Danas sve kao juče,
i sutra se isto sprema.

Dobro je rekao Žerajić,
moj srpski soko sivi,
ko hoce da živi nek' mre,
ko hoće da mre nek' živi.

G. Princip


Treba li pomenuti da su se među mladobosancima našli i Jezdimir Dangić i Dobrosav Jevđević kasniji četnički komandanti i antikomunisti, kao i Muhamed Mehmedbašić, takođe pripadnik ravnogorskog pokreta. Mustafa Golubić iako kasnije revolucionar, agent SSSR-a, na Solunskom procesu izjasnio se kao ,,Srbin muhamedanske vere,,.
Sa Alanom Ryanom se ne bih složio jer, šta ćemo sa nacionalizmom prisutnim u Evropi poput Engleske i Nemačke? Šta ćemo sa engleskim i nemačkim nacionalizmom. Da li njega možemo priprisati želji za oslobođenjem od porobljivača? Nikako.
,,Al' tirjanstvu stati nogom za vrat, dovesti ga k poznaniju prava, to je ljudska dužnost najsvetija!,,
Ovim stihovima se može opisati vreme u kome je Princip živeo - vreme u kome je atentat na predstavnika okupatorske sile bio legitiman čin.
Međutim, opšti trend u Srbiji jeste takav da se, u želji da umilostivimo naše nove prijatelje, i u zebnji da ih neka naša izjava ne bi rasrdila, ponašamo u skladu sa tim, te se i u slučaju Gavrila Principa može čuti kako iza njegovog čina stoji nekakva teroristička internacionala toga doba a da njegova, i borba Mlade Bosne za cilj nije imala oslobođenje Bosne od tirjanstva i okupacije države-tamnice naroda i ujedinjenje sa Srbijom-pijemontom jugoslovenstva. U skladu sa opštim trendom nostalgije i žala za državom Habsburga zaboravlja se da ona nije bila samo zemlja valcera, Hajdna, Mocarta, Šuberta, već da je istovremeno, zaista bila i tamnica naroda. U skladu sa tom nostalgijom, Gavrilo Princip prikazuje se kao krvnik koji je svojim hicem, prekinuo život ne samo nadvojvodi, već i tom centru evropske kulture i preteči multietničnosti. Ta priča i među nama biva prihvaćena kao istina koju trebamo da spoznamo kako bi tako, pročišćenji, okupani i namirisani, zajedno sa ostalim evropskim narodima, učestvovali u žalu za zemljom Mocarta, Hajdna, Štrausa.
Ne znam da li Gavrilo Princip pripada Kusturici ili Amfilohiju, ali znam da on nikako ne pripada Bosni i Hercegovini jer se on upravo svojim delom njoj suprotstavio. Bosna i Hercegovina je, ovakva kakva je danas, kao ideja nastala u Beču, u istom dvoru u kome njegova sjena luta već sto godina.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 856 korisnika na forumu :: 7 registrovanih, 1 sakriven i 848 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., ALBION101, Boris90, gorantrojka, Marko Marković, Maschinekalibar, suton