Rusija u Prvom svetskom ratu i revoluciji

10

Rusija u Prvom svetskom ratu i revoluciji

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 20823


Mi kadeti, mi deca Rusije, 1. deo


Mi kadeti, mi deca Rusije: Hodočasnici - Ruski kadetski korpus, 2. deo



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 12 Nov 2010
  • Poruke: 1121

Ko moze, nek izvoli, dobro je dosao Smile



offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 20823

Citat:У петак, 15. септембра у галерији Руског дома свечано је отворена изложба „Бог је са нама! Нек васкрсне Русија!“, посвећена херојима Белог покрета и њиховом верном служењу Русији у земљи и иностранству.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 20823


Čas anatomije: Evolucija ruske socijalističke revolucije

offline
  • povjesničar, pedagog
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 2296
  • Gde živiš: Rijeka

Možda je bio evo novi link sajta o Oktobarskoj revoluciji
Oktobarika ->
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

I jedan članak sa Index.hr
-> [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 20823


Октобарска револуција 1917. године


Југословени у Октобарској револуцији и грађанском рату у Русији 1917˗1922

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 20823


"Сенат": столетие Октябрьской революции - Россия 24

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 20823












NS

offline
  • Pridružio: 25 Jul 2018
  • Poruke: 3

Cao svima! Nisam hteo da stvaram novu temu, zbog toga pisem ovde. Citao sam ovaj clanak o ucescu ruskih trupa na Solunskom frontu Дреjлинг Р., Илић У. Учешће руских трупа на солунском фронту // Ратник. 1930. ali nisam shvatio par stvari. Srpski jezik nije moj maternji zbog toga jedno pitanje mozda izgleda glupo:


sta znaci skracenice "komta, kta" dole? Jos na jednom mestu pise se "kom-ta". To je skraceno od "komandant-a"?

I jos jedno pitanje:


tu se pise da u Lerinu (Florine) bila je postavljena "dekoviljka". Sta je to? Nasao sam ovu rec samo u jednom slovenackom listu 30-h godina, objavlenom u SAD-u. To je neka vrsta mehanizacije za rudnik, neka mala zeleznjica, ako pravilno sam shvatio. Mozda ko zna vise Smile

Unapred zahvalan na pomoci!

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 16583

Gracian14 ::Cao svima! Nisam hteo da stvaram novu temu, zbog toga pisem ovde. Citao sam ovaj clanak o ucescu ruskih trupa na Solunskom frontu Дреjлинг Р., Илић У. Учешће руских трупа на солунском фронту // Ратник. 1930. ali nisam shvatio par stvari. Srpski jezik nije moj maternji zbog toga jedno pitanje mozda izgleda glupo:


sta znaci skracenice "komta, kta" dole? Jos na jednom mestu pise se "kom-ta". To je skraceno od "komandant-a"?

I jos jedno pitanje:


tu se pise da u Lerinu (Florine) bila je postavljena "dekoviljka". Sta je to? Nasao sam ovu rec samo u jednom slovenackom listu 30-h godina, objavlenom u SAD-u. To je neka vrsta mehanizacije za rudnik, neka mala zeleznjica, ako pravilno sam shvatio. Mozda ko zna vise Smile

Unapred zahvalan na pomoci!

Поздрав!

У оба случаја си у праву.

”Дековиљка” је пруга узаног колосека, 60цм, добила име по Decauville опреми.
Овде има нешто материјала о њој:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ова пруга узаног колосека је кориштена за снабдевање линије фронта, и извлачење рањеника.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 678 korisnika na forumu :: 63 registrovanih, 6 sakrivenih i 609 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16114 - dana 07 Apr 2026 22:02

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ajugovic74, AleksSE, Apis Dr, bbogdan, Belac91, blatruc82, bojan1234, bojcistv, BrcakRS, Cigi, croato, cyprus, darkkran, doragan, Draško, Dusko_Dugousko, Fabius, france93, gasha, GH69, grega2s, GveX, Jaxupa, jodzula, jon istvan, klepesina, Kolimator, komsija1, Kruger, kybonacci, ljuba.b, maCvele, Marky, Medojed, metallac777, minke, mitja2512, nevjerna beba, nuke92, orfanel, Oscar, Pilipenda, Posmatrac77OKB, Prometeus, Radoslava, raster12, Remarqe, Ripanjac, S-G, sevenino, skok, SlaKoj, sspp, strn, synergia, tehnika, VBoss, Vlado82, Wehicle, Zec, zeka013, zil10, ZlatniRez