Kaster i ratovi sa indijancima

4

Kaster i ratovi sa indijancima

offline
  • Pridružio: 28 Sep 2009
  • Poruke: 1449
  • Gde živiš: U Belomgradu

leonard ::Preporucujem vam da raspravu o filmovima nstavite u sledecoj temi:
http://www.mycity-military.com/Ostalo/Vojna-tehnika-i-sedma-umetnost.html

Izvini Leonarde,nisam hteo da ovo ide u pravcu filmova vec istorije..ali eto desilo se...Nema vise reci o filmu..OK..



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • MIg  Male
  • Građanin
  • Pridružio: 29 Avg 2009
  • Poruke: 101
  • Gde živiš: Stara Pazova

Izvinjavam se i ja Leonarde, ali nadam se da imam pravo na samo još jednu repliku o filmu pre nego što se vratimo na čisto istorijske teme...

Možda naziv parodija za Little Big Man i nije baš odgovarajući izbor reči, međutim moja poenta je bila da se ovaj film ne može nikako uzeti kao objektivno portretisanje Kasterove ličnosti jer ide u potpuno drugu krajnost u odnosu na klasične vestern filmove sa "romantičnim" opisom zapada i onog šta se tamo dešavalo.

Film "Apocalipse Now" nisam gledao pa ne mogu da ga niti komentarišem niti upoređujem sa bilo kojim drugim filmskim ostvarenjem.

A sad vratimo se istorijskim činjenicama... Moj prvobitni komentar i dalje stoji - Kaster 1876 nije imao političkih ambicija i bio je u sukobu sa predsednikom Grantom. Njegove ambicije u ograničavale su se na zauzimanje višeg položaja u vojsci i sticanje regularnog generalskog čina...

Takođe hteo bih da istaknem da se u ovoj diskusiji prvi put srećem sa ocenom da je Kaster bio rasista. Raspravljao sam o ovoj temi i na drugim forumima (američkim) i čitao o Kasteru i i njegovoj pogibiji kod Little Big Horna, ali nikad nisam naišao na slučaj da ga je neko ocenio kao rasistu, što po mom mišljenju (i na osnovu onoga šta sam do sada doznao o njemu) Kaster nije bio.



offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Postavio sam vam link ukoliko zelite detaljnije da prokometarisete film, odnono filmove, o Kasteru. Mali off i osvrt nije nikakav problem. Inace bi poruke vec bile prebacene u odgovarajucu temu Mr. Green Very Happy ...

offline
  • Pridružio: 29 Okt 2009
  • Poruke: 44

Lakše je bilo amerikancima priznati, da je za pokolj kod Litl big Horna kriv neki manijalkalni general, koji je uz zvuke marša Geri Oven, uleteo u logor prepun indijanaca, nego da su dotične trupe, bile neiskusne, navrat nanos formirane, slabo plaćene i još slabije /taktički / naoružane . . .

A iskreno govoreći, i Ostrvljani su se jednom slično proveli sa Zuluima, pa kad su se opekli, posle znali kako sa divljacima treba. . .

E to vam je demokrtija, jedina indijanska uteha, osim što su skoro istrebljeni je ta da s eu nekim rezervatima njima sudi po plemenskom pravu, i verovali ili ne INDIJANCI I DAN DANAS NE PLAĆAJU POREZ .

A slika indijanca, iz devetnaestog veka, kao nekog poludivljaka, koji živi u vigvamu, vitla tomahavkom, skalpira sve na šta nadje i urla HOKA-HEJ, to je smejurija. . .

A baš takvi su odgovarali "Američkim demokratima "

offline
  • Pridružio: 12 Okt 2010
  • Poruke: 1

Procitah sve vezano za Custera i poslije njega.
Osvrnuo bi se na americki mentalitet "pobjednika", te konstatovao ponesto o Biku koji sjedi i Ludom konju.
Poslije Little Big Horna, amerikanci su trazili osvetu za poraz, a nasli su zadovoljstvo u tome, sto su "vratili" Bika koji sjedi u SAD i jednostavno ga ubili rukama placenika, indijanaca. Tako je bilo najbolje, da ga ubiju sami indijanci, a da amerikanci ostanu "cistih" ruku. Ludi konj ih nije bas mnogo zanimao, jer je bilo ocito da ce podleci ranama zadobijenim u boju. Trebalo im je nesto konkretnije, zvucnije, impresivnije. Bik koji sjedi je bio idealna licnost za to. Da se ubije svaka nada u buducnost i zelja za ratovanjem kod svih Indijanaca na kontinentu.
Sama pogibija Custera je takodje skup mnogih spletki u njegovoj karijeri. Zamjerio se je mnogima, a mnogima je smetao kao trn u oku. Najbolje rijesenje Custera je bilo, da pogine junacki u boju i to sa Indijancima.
Tako su "glavesine" u Washingtonu i oko njega, jednim udarcem ubili dvije (a mozda i vise) muva. Oslobodile su se Custera, a dobili razlog da se osvete Indijancima. I to zestoko i za sva vremena.
Za ranije periode, nisam siguran, ali za kasnije je ocito, da su se Amerikanci sluzili podvalama, zrtvovanjima, da bi dobili podrsku nacije za svoje ratne planove i napade na "neprijatelje" Americkog sna.
Pogledajmo samo sto su sve radili kroz povjest, od Little Big Horna pa do danasnjih dana.
Mudrima dosta.

offline
  • Pridružio: 22 Mar 2009
  • Poruke: 31

U nekoj emisiji o Kasteru sam čuo da je (kao što je neko već napisao) bio najlošiji u svojoj klasi. Međutim, da je samo to, bilo bi dobro, jer često najlošiji đak zasija nakon škole. Stvar je u tome da je on zbog nečega (ne sećam se razloga više, ali je nešto što mu nije služilo na čast) u aleji velikana (kipovi čuvenih pitomaca postavljeni duž nekog puteljka u West Point-u) jedini okrenut u smeru suprotnom od smera u kom su svi ostali gledali.
Kao da crkvu okreneš ka zapadu ili tako nešto. Šteta samo što je davno bilo pa se ne sećam šta je to uradio (ili možda nije uradio, npr. možda nikad nije završio sve ispite na akademiji).
Uglavnom je popljuvan u toj emisiji bio u smislu da nije ima znanja (po čemu je bio poznatu na akademiji) a karijeru (unapređenja) je gradio zahvaljujući bezglavom srljanju u bojeve s Indijancima.
Do trena kad se namjerio na jačeg Wink

P.S. I pametnijeg!

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

Prema nekim amerikanskim knjigama, Kaster je taj pominjani cin generala dobio slucajno, jer se njegovo ime naslo, greskom stabnog oficira, na pogresnoj stranici.
Po onome sto pisu razni ameri o njemu, bio je pravi paradni oficir, koji je pokazivao velike sklonosti prema pozerstvu, a ratovao je prema tadasnjim i svakdasnjim americkim pravilima - obezbedi prvo prednost od barem pet na jednog, pa onda napadaj.
Da ne pominjemo da je imao sve ono sto je amerska drzava imala da mu da 0 artiljeriju, brojnost, snabdevanje i sve drugo.
Stradao je jer je bio taktici nadigran. Uleteo je u zamku, tukao se po delovima, napadao konjicom tamo gde bi trebala da ide samo pesadija i sl.
Sad, posto je bilo potrebno oprati se od poraza, ameri su izmislili i heroja, i kukavicu koja ga je izdala, i prica je krenula.
Ako je i pet posto onoga sto se moze sresti o tom vremenu po raznoj literaturi istina, radi se o klasicnoj naduvanoj prici, zarad javnog mnenja. Mozda je to bilo vreme oko ili pred americke izbore...

offline
  • Pridružio: 09 Feb 2012
  • Poruke: 295

dobri covek ::Prema nekim amerikanskim knjigama, Kaster je taj pominjani cin generala dobio slucajno, jer se njegovo ime naslo, greskom stabnog oficira, na pogresnoj stranici.
Po onome sto pisu razni ameri o njemu, bio je pravi paradni oficir, koji je pokazivao velike sklonosti prema pozerstvu, a ratovao je prema tadasnjim i svakdasnjim americkim pravilima - obezbedi prvo prednost od barem pet na jednog, pa onda napadaj.
Da ne pominjemo da je imao sve ono sto je amerska drzava imala da mu da 0 artiljeriju, brojnost, snabdevanje i sve drugo.
Stradao je jer je bio taktici nadigran. Uleteo je u zamku, tukao se po delovima, napadao konjicom tamo gde bi trebala da ide samo pesadija i sl.
Sad, posto je bilo potrebno oprati se od poraza, ameri su izmislili i heroja, i kukavicu koja ga je izdala, i prica je krenula.
Ako je i pet posto onoga sto se moze sresti o tom vremenu po raznoj literaturi istina, radi se o klasicnoj naduvanoj prici, zarad javnog mnenja. Mozda je to bilo vreme oko ili pred americke izbore...



Мало чепркао по форуму па нелетех на ову тему.

Џ. А. Кастер је био један од најпопуларнијих људи у САД свог времена. Његова популарност потиче још из Грађанског рата, када се, иако доста млад исказао умећем и јунаштвом. Лично је увек предводио коњички јуриш своје јединице. У једном од тих јуриша погинуо је и познати командант коњице Југа Џ.Е.Б. Стјуарт. Кастер је често у току своје каријере због свог темперемента долазио у сукоб са својим претпостављенима као и са својим подређенима. Међутим у тим сукобима је показао и свој карактер. Наиме, када је извесни поручник Мојлан (иначе у току рата, због храбрости добио чин поручника) био понижаван од стране других официра (питомаца војних школа) Кастер је стао у његову заштиту, тако што у свом отсуству Мојлана поставио за свог заменика. Након Грађанског рата и у току мексичке кризе, Кастер је постављен за команданта једне јединице (ранга бригаде ако се сећам.) Пошто је Грађански рат био завршен а јединица је претежно била састављена од у рату мобилисаних људи, дисциплина није била на завидном нивоу, и претило је дезертерство и побуна. Кастер је вође побуне ухапсио и наредио њихово стрељање. Да би показао да иза својих одлука стаје, поред целом својом јединицом је присуствовао извршењу смртне казне. Ни чувени 7. коњички пук пре Кастеровог преузимања није био јединица за похвалу. Доласком Кастера овај пук постаје једна од бољих и ефикаснијих јединица у Индијанским ратовима.
Индијанску ратови у доба Кастера нису били крвави ништа мање и ништа више од оних који су вођени у доба Црног Јастреба 50ак година раније. Чак ни први познатији покољ индијанаца (код Сенд Крика) није Кастерово дело, него пуковника Џона Чивингтона.
Масакр код Вашите (у којем учествује Кастер и његов 7. коњички,) јесте био само један од знаних и незнаних покоља с обе стране у том рату. У том масакру су између осталих погинули и официри 7. коњичког (пор. Хамилтон и Мајор Џоел Елиот.)
Једноставно, таква је била пракса у вођењу ових ратова.
Битка код Литл Биг Хорна је само мали део у операцији која је била у току под командом Генерала Крука и Генерала Терија, и план је био да се Лакоте, и Северни Чејени окруже. Пошто је колона коју је предводио Генерал Крук била заустављена од стране дела индијанаца и тако њено напредовање успорено, Кастер прерано стиже до индијанског логора. Кастер је намеравао да у нападу употреби тактику сличну оној на Вашити неколико година раније. Напад на село и заробљавање таоца би онемогућило акцију индијанаца. Своју јединицу је поделио у четири групе:
1-Мајор Рено са 3 чете
2-Капетан Бентин са 3 чете
3-Капетан Мекдугал са комором у позадини
4-Сам Кастер са 6 чета (чији су заповедници између осталих били његов брат Том, раније поменути-сада капетан Мојлан и зет Калхун)

Нешто слично је урадио и на Вашити. Сама тактика Кастеровог напада и није било лоше решење, међутим неспособност мајора Рена, као и лични сукоб који је Кастер имао са капетаном Бентином доводи до неуспеха.
Мајор Рено, чија група од (3 чете) 110 војника има задатак да јуришем одврати пажњу од Кастерове и Бентинове групе, показује своју неспособност. Наиме, у сред самог јуриша, видевши групу индијанаца која му креће у сусрет, наређује војницима да обуставе јуриш и да сјашу с коња како би одбили напад (што је било сулудо.) Увидевши своју прву грешку, наређује војницима повлачење у оближњи шумарак, уз велике жртве. Међутим, то није крај Реновим грешкама. Иако донекле сигуран са и даље доста људства он доноси још гору одлуку. Повлачење из шумарка и одлазак на оближње брдо ради стицања веће предности. У том сулудом повлачењу већина његових војника бива избачена из строја. За то време Кастер има проблем са прелажењем реке и јуришем на логор Лакота. Наиме, муљ на обали реке је спречавао њен прелазак и онеспособљавао предвиђени шок-удар Кастерове коњице и он је у неколико наврата тражио добар прелаз, чиме је губио на времену. Јер, Лакоте су већ упознате са Кастеровим присуством и крећу у напад на његову групу, успевши да му пресеку отступницу и терајући га у замку. Једини преживели војник из Кастерове групе јесте Џон Мартин (Ђовани Мартини) који га је и последњи видео.
У време Рено и његова група је већ десеткована и без могућности даље акције. Капетан Бентин је своје нереаговање оправдавао опрезношћу и жељом да своје људе сачува од непотребних жртава (мада сведоци на каснијем процесу тврде да би Бентинова акција имала смисла.) У време када Бентин стиже надомак бојишта, још увек се чује пуцњава са касније названог ,,Custer's last stand-a" и улога капетана Бентина је заиста крајње сумњива.
Што се самог 7. коњичког тиче он је заиста претстављао једну ефикасну формацију. То се може видети и по официрима који су заиста били искусни. Напоменућу само неке од њих

Поручник Чарлс (Карло) де Рудио- рођени Италијан, учесник покушаја атентата на Наполеона III и ветеран Грађанског рата.
Мајлс Кеог- рођени Ирац, учесник италијанских ратова за независност, ветеран Грађанског рата.
Том Кастер -брат Џ.А. Кастера, ветеран Грађанског рата, један од ретких у историји војске САД који је носилац двоструке Медаље части.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1105 korisnika na forumu :: 34 registrovanih, 7 sakrivenih i 1064 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Bobrock1, cavatina, cenejac111, CikaKURE, comi_pfc, doktor1964, FileFinder, galerija, HrcAk47, Kubovac, Leonov, ljuba, Luka1998, MB120mm, mercedesamg, Mi lao shu, Milenaaa, Milos ZA, Milos82, Mlav, mocnijogurt, Ne doznajem se u oružje, nemkea71, Parker, procesor, rodoljub, Singidunumac, suton, tomigun, Trpe Grozni, vlajkox, wolverined4, 1107