Mačevi

12

Mačevi

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Priča o jataganu doseže do grčkih hoplita. Navodno su sva svetska oružja tog tipa nastala od alternativnog oblika ručnog oružja grčkog hoplita odnosno mača za zasecanje KOPISA. Navodno je takav dospeo sa Iskanderovim vojnicima na istok i od njega su takođe navodno nastali i Kukri nož i Jatagan. Istina to je vrlo klimavo jer postoji jedno oružje takvog tipa kod starih Indijaca pa nisam baš siguran u ovu teoriju a datiranje starosti predmeta je mnogo lošije nego DNK pa ...
Ono što je najzanimljivije da je jatagan kod mnogih korišćen ne kao slajs odnosno sekač odozgo već se nosio u borbi na kontrastranu za zadavanje udaraca odozdo nagore kao oružje druge ruke
(u prvoj je bila sablja). Jedno je sigurno to je pešadijsko oružje a ne oružje konjanika.

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 32572

A sablju u Evropu donesoše hunski konjanici i koja je bila popularna na istoku (Azija) jer su trupe bile slabije oklopljene, i te prve sablje su bile bez jalmana.
Na osnovu prvih sablji koje su došlje u Evropi sa Hunima i kasnije sa Osmanlijama na osnovu koih su nastali falčion i gros meser.
Jedno pitanje dal je bilo dozvoljeno srpskim kovačima/mačarima da kuju sablje i jatagane za vreme Osmanlija i do kad se u ovim krajevima (Balkan) zadržao dvosekli mač pre nego što su ga zamenile sablje i jatagani???

offline
  • bibliotekar u penziji
  • Pridružio: 19 Jul 2013
  • Poruke: 3512
  • Gde živiš: ZR

Napisano: 10 Jun 2017 8:10

amstel ::@Bane..
kaze da ima jedan primerak u muzeju,a malo mi cudan podatak oko datuma nastanka..izmedju 1850 i 1899 ,a pominje kralja milana(1868(72)-1889)!?
Много тога ми је чудно код овог комада. Зашто је грб без орла, на пример? Ако иде линијом неиритирања Султана и иних, крст је сам по себи много више прст у око. Била је таква верзија, на пример на мачу тј шпади "чиновника статски(х)" , М1837, али на моделу "војних лекара и војено судског особља" М 1878 (Миланов период, време предаје граадова на југу ), је и орао...
Анастас Јовановић, јесте умро негде 1899, али, дипломатска служба?
Све и да имам пара, размислио бих и о 10% тражене суме. Wink

Dopuna: 10 Jun 2017 8:31

Oluj2.1 ::Priča o jataganu doseže do grčkih hoplita. Navodno su sva svetska oružja tog tipa nastala od alternativnog oblika ručnog oružja grčkog hoplita odnosno mača za zasecanje KOPISA. Navodno je takav dospeo sa Iskanderovim vojnicima na istok i od njega su takođe navodno nastali i Kukri nož i Jatagan. Istina to je vrlo klimavo jer postoji jedno oružje takvog tipa kod starih Indijaca pa nisam baš siguran u ovu teoriju a datiranje starosti predmeta je mnogo lošije nego DNK pa ...
Ono što je najzanimljivije da je jatagan kod mnogih korišćen ne kao slajs odnosno sekač odozgo već se nosio u borbi na kontrastranu za zadavanje udaraca odozdo nagore kao oružje druge ruke
(u prvoj je bila sablja). Jedno je sigurno to je pešadijsko oružje a ne oružje konjanika.

Та помоћна функција јатагана је мало климава. "Омиљена" верзија ми је да се "уши" дршке наслоне у згиб лакта, леђа сечива (телуће ) обухвате прстима леве руке, те тако пара трбух коња противника, док се десница са сабљом занима против јахача!? Скоро као- стани пред чика Тајсона, маши ручицама, можда се прехлади? Ни сам коњ неће стајати мирно, а још мање јахач само гледати, уз евентуално грицкање сунцокрета...
Колико ми је знано, од "раје" су ретки и изузетно привилеговани (оборкнезови, рецимо ) имали права да носе сабљу. Ношење оружја уопште, било је гледано попреко, нарочито луксузних примерака. Кубуре су, при одласку у варош, затицане у појас на леђа, покривене гуњем, да не запињу за око.
Јатаган је у нас био основно сечиво пешака. Уз њега је била пушка, бар један, пожељно два пиштоља и мањи нож, више за свакодневну употребу и рад.
Кад је некоме то главна "играчка" од детињства, постаје, уз мало обуке одлично сечиво којим може да се реже, али и цепа и боде.
Не могу себи да опростим (мали сам био!), што сам затекао живе синове последњих озбиљних носилаца и корисника јатагана, а нисам нешто научио. Биле су ми интересантније приче из оба светска, о јуришима, митраљезима, бомбашима и куририма... GUZ - Glavom U Zid
ПС У Националном музеју у Токију сам видео, истина мало,више нож, бронзано сечиво из Кине (дебело ПНЕ ), апсолутно јатаганске форме. Дршка је пак била локална, прича за себе. Толико о датирању и пореклу. На разним, поприлично удаљеним местима су, очигледно, долазили до сличних решења?

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 32572


offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 32572

Iz filma 1492: Conquest of Paradise


offline
  • Pridružio: 30 Jun 2007
  • Poruke: 6229
  • Gde živiš: Novi Sad, severoistočna Srbija

Citat:Прошлост зналачки пресликана у садашњост
Симбол витешке части и достојанства

После 15 година трагања за најбољим решењима и вишемесечног интензивног рада у проналажењу специфичних техничко-технолошких поступака, редизајниран је српски средњовековни мач, који је, према историјском предању, био заштитни знак тадашње државе. Недавно је на светлост дана изнето то мајсторство тима специјалиста, заљубљеника у посао који раде. Предано су делали на захтевном развоју, који се заснивао на филигрански прецизним мерама и поступцима.



https://www.mycity.rs/must-login.png

http://www.odbrana.mod.gov.rs/svi_clanci_broja.php?id_broja=654

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2008
  • Poruke: 1646

Oni su na ovome radili 15 godina? Neutral

offline
  • Pridružio: 14 Apr 2014
  • Poruke: 1400

Citat:Јатаган је у нас био основно сечиво пешака

Koliko je čest bio u naoružanju ustanika? Ipak mi deluje kao oruzje profesionalnih vojnika, ne znam da li je postojala izrada istih kod nas...

offline
  • bibliotekar u penziji
  • Pridružio: 19 Jul 2013
  • Poruke: 3512
  • Gde živiš: ZR

Napisano: 17 Dec 2017 0:35

Много чешћи од сабље. Релативно јефтин (скромни примерци без украса), толерисан код раје, за разлику од "малих пушака", тј кубура, које су при уласку у варош премештали позади за појас, "на бубреге", под гуњ. Уочи устанка се централна власт (Порта ) ослањала управо на рају у сузбијању јањичара и осталих одметника, те су чак били дужни да се наоружају. Ко није имао, осим јатагана и пар пиштоља још и дугу пушку, продавао је и "вола из јарма" да се комплетира.
Јатаган је био део ношње сваког одраслог мушкарца, поготово по селима. Већини је био "продужетак руке", једна од првих играчака.
На простору бивше нам Домовине израђивани су у Сарајеву, Фочи, Травнику, Херцег Новом, Рисну, Котору, Ужицу, Призрену и Скопљу, вели Марија Шерцер у каталогу "Јатагани у повијесном музеју Хрватске" (ЗГ, 1975.).
Лично, мислим да постоји могућност да су прављени и по другим местима. Иоле вешт мајстор-ножар могао је да мало продужи свој производ, ето јатагана! Ако и није било бичакчијског дела чаршије, сваки град је могао да има макар једног мајстора који би се бавио јатаганима.

Dopuna: 17 Dec 2017 7:07

Јао, "Статус стил"!?
Није им доста што праве карикатуру официрске сабље, које би се постидео и просечан кинески продавац играчака од смрдљиве пластике, већ се острвише даље?
Према њиховим творевинама, фонтана на Славији је Сикстинска капела или бар Стоунхенџ!
О покојну "Импу" се огрешисмо. И тамо је дама била главна, да није иста?
Сјајно им је то рекламирање како им мач представља ексклузиву, неће га бити доступног колекционарима... Најмлађи (по стажу) колекционар сечива је пензионер. Мораће да сниме неку епизоду Опстанка о изумирућој врсти.
Ако мисле на колекционаре салвета или постера Митра Мирића, можда и нађу чељаде са вишком пара а мањком памети и укуса!? Када се то "недоступно", јадно "официрско" чудо продавало у књижари Одбране, за трећину цене ТОГА куписмо, и то од тврдог продавца, оригиналну М20,сјајно очувану у јакој декорацији и са ознакама "Фонд Њ В Краља"! наравно золингенска израда, дакле стварно сабља!

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Ову слику сам добио пре неки дан од букија. Нови мач инспирисан игром Вичер, отишао јуче за америку...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 898 korisnika na forumu :: 52 registrovanih, 3 sakrivenih i 843 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Apok, ArchaBasha, Areal84, Bobrock1, cenejac111, comi_pfc, Dimitrise93, djordje92sm, DonRumataEstorski, flash12, FOX, goxin, Griffon vulture, havoc995, hooraay, ikan, Karla, Krvava Devetka, Kubovac, ladro, ljuba, mercedesamg, Mercury, Milenaaa, milenko crazy north, minmatar34957, mkukoleca, muaddib, nebkv, oldtimer, ostoja, ozzy, pacika, panzerwaffe, pedja.st, raykan, royst33, shone34, Singidunumac, Sirius, Srle993, Tores, vasa.93, Vatreni Zmaj, virked, Vlad000, vlajkox, Vlajman1957, voja64, wizzardone, wolverined4, zeo