Zvanicno ne da znam.
U raznim dobrovoljackim jedinicama je bilo svega i svacega. To americkog naoruzanja sto je bilo je doslo od trgovaca iz Nemacke, koji su prodavali nemacki plen iz Francusko-Pruskog rata, kada su Francuzi masovno kupovali americko naoruzanje.
Ja znam za Sharps* konvertovane karabine (kalibra 50-70), Spencer karabine i Starr revolvere. Bilo je verovatno jos toga, jer su viskovi revolvera masovno prodavani na komercijalnom trzistu.
* Bese Laza Lazarevic spominjao kafansku raspravu "Da li jace bije Kokinka, Berdanka ili Sarpovljanka"?
Sa druge strane Turci su imali Springfield kapislare a takodje neke od njihovih Peabody-Martini pusaka su bile americke izrade. Nisam siguran za Snider-ke, njih su valjda konvertovali lokalno.
Citat:Руски генерал у српској војсци: Михаил Черњајев и 4.303 руска добровољца
Године 1876. хиљаде руских добровољаца на челу са генералом Михаилом Черњајевим упутило се у Србију како би помогли словенској браћи у рату против Турака. О томе говори изложба „Повратак генерала - 145 година од доласка руских добровољаца у Србију" која ће у оквиру предстојећих Дана руске духовне културе у Србији ускоро бити отворена у Историјском музеју Србије.
Citat:Изложба „Повратак генерала“ о руским добровољцима који су ратовали са Србима за ослобођење
Ове године навршава се 145 година од доласка руских добровољаца који су помагали у Српско-турском рату. Њима је подигнут споменик код Алексинца 1880. године. У знак сећања на једног од њих, чувеног грофа Рајевског, који је био инспирација за лик Вронског у делу „Ана Карењина“, подигнута је и црква Света Тројица у народу позната као „Рајевска“. Фотографије и илустрације храбрих добровољца, које је предводио Михаил Черњајев, део су изложбе „Повратак генерала“ постављене у Историјском музеју Србије.
Citat:Руски добровољци у Србији 1876. године
Обликујући причу на бази чињеница потеклих из разних историјских извора, проф. др Алексеј Тимофејев са Филозофског факултета у Београду представио је крајем септембра изложбу „Повратак генерала – 145 година од доласка руских добровољаца у Србију“ у Историјском музеју Србије.
https://www.rts.rs/page/magazine/ci/story/2520/nau.....dine-.html