offline
- Sirius
- SuperModerator
- Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
- Pridružio: 17 Maj 2006
- Poruke: 25945
- Gde živiš: I ja se pitam...
|
Imam ja monografiju Garde, pa kad stignem, u toku dana, pregledaću još jednom. Spisak komandanata ne nalazi se na jednom mestu. U principu, formalno je komandant GB bio general i zvanični lični pratilac Maršala. Tehnički, GB je komandovao načelnik štaba. Na primer, kada sam ja bio u gardi, Titov pratilac bio je general-major Marko Rapo, a načelnik štapa je bio pukovnik Franc Peterka. General je tu bio službeno komandant, ali on je ''služio'' više za slikanje i reprezentaciju, da putuje po svetu i da maršalu drži rang.
Dopuna: 28 Feb 2010 12:05
Evo, po redu, od prvog dana Titove garde:
-Prvi ratni zadatak bio je u Struganiku, u kući vojvode Živojina MIšića gde sus e sastali Tito i Draža. To je bilo 19. IX 1941. godine, a grupom stražara komandovao je politkom iz Valjevskog partizanskog odreda, Srećko Milićević.
-U Stolicama , 22.IX (tri dana kasnije), priključuju se borci Rađevskog partizanske čete i komandu preuzima Laza Trpković.
-29. IX formira se Straža VK (vrhovnog komandanta), a u Novoj varoši, decembra iste godine i Prateći vod VK . Komandir je i dalje Laza Trpković.
-18.III 1942. u Foči se formira Prateća četa i njen komandir postaje Momčilo- Moma Đurić.
-U Bosanskom Petrovcu, 4.XI 1942. formira se Prateći bataljon i taj dan se decenijama slavio kao praznik naše jedinice, Gardijske brigade (GB). Komandant je Moma Đurić i dalje.
-Ovaj datum će svima biti interesantan:
10.VIII 1943. uvode se u NOV i POJ činovi umesto zvanja.. Ukazom VK dobijamo prvih 10 generala, šest pukovnika, 33 p.pukovnika, 69. majora, 82 kapetana, 87 poručnika, 107 p.poručnika, 168 zastavnika i starijih vodnika. Zastavnici su bili oficirski činovi.
Lični pratioci VK u to vreme bili su Boško Čolić i Zaharije Strugar.
-Godine 1944. komandant PB (pratećeg bataljona) je Miodrag Janković - Mića, kapetan.
.Prvi posleratni komandant Gardijske divizije bio je Milan Žeželj, potpukovnik. On godine 1947. postaje general.
Komandanti GB su u to vreme potpukovnici (kasnije čuveni generali) Marko Rapo i Franjo Herljević (u vreme krize na Kosmetu, 1981. godine ministar SSUP). Posle njih dolazi Filip Jandrijević.
Posle Njih stižu Franc Peterka(pukovnik), Rajko Maričić (general-major) i Miodrag Đukanović.
U njihovo vreme Počasnim bataljonom komandovali su Paško Imamović, Novica Marković, Milutin Đorić, Mile Mrkšić, a zatim celokupnom formacijom i Mile Panić i Veselin Šljivančanin.
-Kada je BG prerasla u motorizovanu, komandanti su bili Ljubiša Stojimirović, Milomir Miladinović, Milivoje Bojović (poznat kao pratilac S. Miloševića) i Šušić Slavoljub.
Do mešanja imena i nepoznanica, dolazi i stoga što je formacija u GB bila specifična- trojna, i što je sistem zaštite VK bio apsolutno specifičan. Dešavalo se da poručnici u OB (oficirskom bataljonu) imaju veću samostalnost i ovlašćenja nego komandanti ostala dva bataljona. Formalno, komandant prvog O bataljona bio je neposredno odgovoran za bezbednost VK, bez obzira što je lični pratilac VK bio komandant GB.
Otprilike, to je to. Zabunu čini i to što su neki od ovih oficira prve svoje korake u GB pravili kao niži oficiri, a kasnije postali poznati kao generali (Rapo, Maričić, Boža Vignjević, Panić, Ljubiša Stojimirović), tako da bi trebalo po njihovim personalnim podacima tragati da se vidi da li su u momentu stupanja na komandnu dužnost bili generali ili se je sama dužnost ''vukla'' generalski čin koji bi oni naknadno dobili.
|