Novi grb Srbije

240

Novi grb Srbije

offline
  • yrraf  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 2940
  • Gde živiš: Loznica Srbija

Da malo odbranim Vladičin Han, "žezla i krune" su vladičanska žezla i krune zbog onog "Vladičin". Malo treba istražiti pre pljuvačine. Dakle nije niko stavio kraljevsku ili carsku krunu na grb gradića od par hiljada ljudi, već simbole vladike po kome gradić i nosi ime. I stvarno ne vidim potrebu da se žali za starim grbom sa paprikama i mostom preko Morave.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 14 Mar 2017
  • Poruke: 2898

Nije uopšte pljuvačina, samo postaje sve smešnije što ga duže gledaš. Slobodno možeš da pročitaš i o istoriji gorepomenutog.

Citat:...први пут се помиње пре око 120 година. Име је добио по усамљеној кући — хану, која се налазила на „царском друму”, у атару села Калиманце. Према подацима публицисте Татомира П. Вукановића, кућу је, половином 19. века, подигао извесни Стефан Грк, који је, бежећи од Турака, овде нашао уточиште, саградивши хан за прихват каравана. Стефан је касније хан продао скопском митрополиту Пајсију, по чијој је црквеној титули (владика), хан добио име — Владичин Хан. Убрзо је исто име добило и насеље које се ту формирало.

Ako je ovaj ekvivalent savremene kenjare za kamiondžije na autobahnskom odmorištu zaslužio krune i žezla na ovom grbu, sve me strah kakve će carske krune i erminu da stave ugostitelji na grb Predejana.

Poenta je - ničim izazvan neukus duhovne fukare koji se pokušava opravdati "istorijom" i "heraldikom" drugoj duhovnoj fukari.



online
  • Pridružio: 15 Jan 2011
  • Poruke: 256

Ovo je stvarno prevrsilo mjeru, ko je "duhovna fukara" stanovnici Vladičin Hana? I kad su postali duhovna fukara kad su papriku u grbu zamjenili sa vladičanskim insignijama, a do tada je sve bilo OK i gradic koji postoji 120 godina (u stvari tada je postojao ispod 100) je mogao da ima grb.
Jeste pretenciozno (sta bi onda trebalo da stave sjedista episkopija), mozda i oku nedopadljivo, mozda su neki elementi prenaglaseni, mozda ima previse sablona u savremenoj srpskoj heraldici, ali smanjite malo dozivljaj, kakva duhovna fukara.
U svakom slucaju bolje je od paprike, praziluka, dimnjaka, zupcanika i 3/4 cola ventila.

offline
  • Pridružio: 14 Mar 2017
  • Poruke: 2898

Kruger ::Ovo je stvarno prevrsilo mjeru, ko je "duhovna fukara" stanovnici Vladičin Hana?

Pročitaj još jedanput moju poruku.

Kruger ::...I kad su postali duhovna fukara...
Svaki narod ima u svakom trenutku vlast baš kakvu zaslužuje, ne bolju i ne goru, a izreka važi i na nivou lokalne samouprave. U svakom slučaju, u fotelji gradonačelnika je jednom davno sedeo neko takav, kome je došao neko takav sa "design is my passion" pristupom, i njih dvojica zajedno su utripovali da ipak nisu vladičina private venture kenjara za karavandžije nego drevno sedište episkopije, ni manje ni više. E to je ono što je zapravo smešno.

Kruger ::...kad su papriku u grbu zamjenili sa vladičanskim insignijama, a do tada je sve bilo OK i gradic koji postoji 120 godina (u stvari tada je postojao ispod 100) je mogao da ima grb.
Jeste pretenciozno (sta bi onda trebalo da stave sjedista episkopija), mozda i oku nedopadljivo, mozda su neki elementi prenaglaseni, mozda ima previse sablona u savremenoj srpskoj heraldici, ali smanjite malo dozivljaj, kakva duhovna fukara.
U svakom slucaju bolje je od paprike, praziluka, dimnjaka, zupcanika i 3/4 cola ventila.


Vidiš kako i ti kapiraš da je cela stvar apsurdno smešna. Ziveli

offline
  • Pridružio: 25 Mar 2025
  • Poruke: 6

Симболи су ту да представе нешто: у случају грба Србије и заставе представљају идентификационе елементе. Изазивају одређену емоцију, имају наратив, историју и носе снажан интегративни импулс.
Што се тиче приче о републици, круни и слично...након одлуке са Свесрпског сабора питање грба и заставе је решено. То су српски национални симболи, свидело се то некоме или не. Што даље значи да када Србија буде краљевина,користиће исте симболе.Ако буде конфедерација са суседним земљама, такође. Грб и застава нама значе такви какви су и сигурно нису гинули милиона Срба због круне која треба или не треба да додирује грб, него због значења које круна и тај грб имају за сваког појединца. Можда свако од нас тој круни даје другачије значење. Имамо, уосталом, право на то.

Са друге стране, што се тиче грбова локалних самоуправа...има још неких 70 амблема који су у употреби. Позивам све којима се гаде грбови у складу са хералдичким правилима, да добровољно ураде своја савршена хералдичка решења за преосталих 70 градова и општина који користе СФРЈ амблеме и даље. Покажите нам како се то ради. Подразумева се да нећете користи ВИ.

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2006
  • Poruke: 3314
  • Gde živiš: Gde ja zivim...

Страгари у потрази за грбом…предлози групе грађана противу хералдичког друштваSmile



offline
  • Pridružio: 13 Sep 2010
  • Poruke: 223

Čisto da se ima blazon je važniji od grba.

offline
  • 037  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 1106
  • Gde živiš: Kruševac

A.R.Chafee.Jr. ::Za grb Vranja su digli dževu neki što ima tri žuta krina. Ne može da se objasni budali da nije to nikakav muslimanski simbol i da heraldika predstavlja cveće na neki način.

Vranje koristim kao primer jer poznajem neke autore grba i zastave.

Koliko se sećam, na izvornoj varijanti predloga koji je na kraju usvojen je nad ševronom glava štita bila crna (kao "rečiti" deo obeležja, crno - vrano - Vranje), ali je ubrzo odlučeno da ceo štit bude plav.

Ako vas priča nekad odnese i na tu temu, bilo bi interesantno da nam preneseš kako je sve to teklo.

offline
  • Pridružio: 12 Okt 2025
  • Poruke: 21

Napisano: 15 Jun 2026 16:29

cinoeye ::Страгари у потрази за грбом…предлози групе грађана противу хералдичког друштваSmile





kako je dobar donji grb!

Dopuna: 15 Jun 2026 16:32

vathra ::Napisano: 29 Apr 2026 9:45

Kos93 ::Мени је апсурд да општина Нови Београд као део града Београда има велики грб.
Свака београдска општина има велики грб.
И сваки је цртан по истом калупу.
Ајд што има Нови Београд, он је највећа општина у граду, плус је по величини одмах иза Новог Сада и Ниша, него што има и Савски Венац, са свега 37 хиљада становника...

Dopuna: 29 Apr 2026 9:59

Један опис грба градске општине Звездара:

Citat:Сазвежђе Малог медведа је доминантно сазвежђе северне полулопте: у штиту је представљено путем основних седам звезда, у положају у коме се ове звезде виде на вечерњем небу у октобру (што значи да се Поларис налази у горњем левом кантону, а Кохаб у стопи). На стегу ово сазвежђе је приказано на плавом пољу, као јутарња позиција звезда у периоду од средине јуна до средине августа.[1] Звезде су приказане као шестрокраке, јер осмокраке у великом умањењу губе препознатљивост, док би петокраке могле бити схваћене као носиоци неастрономских порука.

Овде има доста нетачности.
- Мали Медвед уопште није доминантно сазвежђе северне полулопте. Због загађености атмосфере светлошћу и димом, из самог града се скоро и не види, за разлику од Великог Медведа.
- Поларис је латински назив, а звезда Северњача је српски назив.
- Кохаб - занимљиво је да древни грчки и римски астрономи углавном нису давали имена појединачним звездама. Али арапски астрономи јесу, зато већина звезда носи арапска имена.
- Звезда петокрака носи неастрономске поруку, док шестокрака не носи, доброоо...
Ако су се овако фрљали општепознатим стварима, шта треба да помислимо о врсним хералдичарима и њиховој науци?

Назив општине Звездара је добијен по опсерваторији која је направљена после 1. светског рата. Значи нема ни сто година.
Остаје питање шта ће на великом грбу "два златна грифона црвених језика и ноката, поред којих су пободена црна златом окована копља златних врхова"...


grbovi su predivni i svidja mi se njihov standard koji je ustanovljen.
svaka opstina u srbiji treba da ima ovakav nivo standarda.

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 8016


Željko Utvar iznosi svoju alternativnu teoriju o poreklu srpskog grba. Njegova glavna teza je da ptica na srpskom grbu zapravo nije dvoglavi orao, već severni soko (Gerfalcon).

Utvar svoj zaključak zasniva na nekoliko vizuelnih, istorijskih i tradicionalnih argumenata:

1. Biološki i vizuelni argumenti
Nepostojanje "belog orla": Ističe da u prirodi ne postoji vrsta "beli orao" (izuzimajući beloglavog supa, koji je lešinar, ili američkog beloglavog orla koji ima samo belu glavu, a crno telo).

Proporcije tela: Tvrdi da se grafičke razmere na grbu (odnos glave, krila, tela i nogu) uopšte ne poklapaju sa anatomijom orla, već su savršeno identične proporcijama sokola.

Izgled perja: Navodi da severni soko ima potpuno belo perje sa crnim kopljastim završecima na krilima, što se poklapa sa stilizovanim prikazom perja na našem heraldičkom orlu/sokolu.

2. Istorijski kontekst i dar Fridriha Barbarose
Utvar priču vezuje za 1188. godinu i susret velikog župana Stefana Nemanje sa svetim rimskim carem Fridrihom I Barbarosom tokom Trećeg krstaškog rata:

Severni soko je u srednjem veku bio izuzetno cenjen i skup (vredeo je koliko i višomesečna plata viteza konjanika).

Prema njegovim rečima, Barbarosa je u znak zahvalnosti za slobodan i bezbedan prolaz kroz Srbiju poklonio Stefanu Nemanji par ovih dragocenih sokolova (mužjaka i ženku).

Nemanja je potom, iz zahvalnosti i poštovanja prema tom daru, stavio ta dva sokola na svoj grb — postavljene leđa uz leđa sa glavama okrenutim na suprotne strane, što je kasnije kroz istoriju pogrešno protumačeno kao jedna ptica sa dve glave.

3. Kult sokola u srpskoj tradiciji
Navodi da Srbija kroz istoriju nikada nije bila "zemlja orlova" (narodi koji love orlovima su u centralnoj Aziji), već da su Srbi od najranijeg srednjeg veka isključivo lovili sokolovima i razvijali sokolarstvo.

Soko se prožima kroz celokupnu srpsku epsku i lirsku poeziju (metafore poput "Sokoli moji Jugovići", "Oko sokolovo").

Podseća da su srpski oficiri u vreme Obrenovića i Karađorđevića svoje svečane kape (kalpake) ukrašavali upravo sokolovim, a ne orlovim perjem, kao i da su osnivani "Sokolski savezi".

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1342 korisnika na forumu :: 117 registrovanih, 9 sakrivenih i 1216 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Antoni S, Ares12356, Arhiv, bbrasnjo3, Bosnjo, branko7, branko87, burevesnik, Buzdovan, Centauro, Cicumile, cikadeda, crazydkure, CrveniSolaris, Dado78, DDragoje, dekan.m, Djokislav, djuradj, dmarx1, doktor097, Dorijan Grej, Dragon Order, DrMrPr, dusan2022, Džekson, fijufijukrozkapiju55, Frunze, Georgius, Giskard, goxsys, Great White, gregorxix, GveX, Ikica977, Incognito, IQ116, Ivoo, Jose, Karaula, Khaless, kinderpingvin, kinez88, kolle.the.kid, komenski, Kruger, kybonacci, lacko, leopard83, Lep1na, Lester Freamon, lima, Lucije Kvint, makoto_nagano, MarijaC84, Marko Marković, maxim_von_burdengate, Medojed, mercedesamg, micke83, MIKI63, mikoyan21, mikrimaus, mile.ilic75, Miler88, Milovan Dinic, mm1811, Moldovan, Motocar, nevjerna beba, nixos, Ns1975, nuke92, OldKresoje, Orc, Piani Jazzer, Piicoki, PitterBg, posmatrac300, Pururin, Raso75, ruma, Sale0501, sasovsky, sekretar, Sirius, Sićko, Slingshot, Sonic, sonico, Srki98, Srky Boy, Srle993, StalniPromatrač, StankoVrankovic, starlights, stegonosa, superwhy, synergia, t.e.m.p.l.a.r., TangoSix, trutcina, umpah-pah, vaci, vazduh, Velizar Laro, Vlada78, Vlado82, vpetrovic, vrgudinac, Walter Kurtz, wolverined4, XBMC, zarko5566, Zoran1959, 79693