|
Poslao: 29 Mar 2026 22:47
|
offline
- Pridružio: 13 Maj 2022
- Poruke: 1105
|
Ne znam šta je američka namera sa nekoliko hiljada ljudi, ali cilj Irana je poznat: Povlačenje SAD sa Bliskog istoka. I ovo ide u tom pravcu.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 29 Mar 2026 22:51
|
offline
- kunktator

- Legendarni građanin
- Pridružio: 29 Avg 2016
- Poruke: 3336
|
- 15Ovo se svidja korisnicima: vazduh, Milos1977, Koce, zlaya011, Papadubi, Otto Grunf, ladro, nebidrag, read-only, K-1A, Panter, Mi lao shu, Mcdado, celt, Pavel Medved
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Milos1977 ::Moramo imati u vidu i velike izbore u Novembru - "midtrerm ellections in USA". Do tada Tramp mora da stvori neki masivni uspeh zarad poena u očima svojih glasača (koje je slagao da je anti-rat "biznis/americsa" first patriota), a kamoli onih 50% što su protiv njega koji mu nikad nisu verovali.Ima još datuma. Recimo, Tramp uskoro treba da ide u Kinu. Trebalo je u aprilu ali valjda je odložio za maj. Nešto mora imati u džepu. Šta god bude tražio od Kineza, neće dobiti ako ne izvuče neki adut. Dvoumio sam se da li da to uopšte pominjem, lako je skliznuti u off topic. Ma, bojim se da ta poseta itekako ima veze sa dinamikom ovog rata u narednih mesec dana.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 29 Mar 2026 23:01
|
offline
- Bobrock1
- Legendarni građanin
- Pridružio: 26 Mar 2022
- Poruke: 4760
|
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
"Višestruka izvješća očevidaca iz Teherana ukazuju na raširene zračne napade u nekoliko četvrti glavnog grada kasno u nedjelju navečer.
Prema primljenim porukama, otprilike u 23:12 po lokalnom vremenu (29. ožujka) viđene su brojne bombe koje su pogodile područja, uključujući Pirouzi, iznad Lavizana, i susjedstvo Javanmard. Jedan očevidac opisao je eksplozije nakon udara, praćene raspršivanjem finih čestica u zraku.
Procjenjuje se da su te čestice vodljive niti koje su oslobodile podstreljivo zamračujućih bombi CBU-94/B (BLU-114/B), koje se koriste za onesposobljavanje električne infrastrukture. Ovo podstreljivo raspršuje oblake izuzetno finih niti na bazi grafita koje se talože na transformatorima i dalekovodima, uzrokujući kratke spojeve i raširene nestanke struje.
Raspodjela udara po više četvrti sugerira koordinirani val udara usmjerenih na električnu infrastrukturu diljem Teherana."
Zvuči poznato. "Grafitne bombe". Iran mora brzo da uzvrati, jer ovo je tipovanje terena, do kuda se može iči.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 29 Mar 2026 23:05
|
offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 10568
- Gde živiš: pecina stroga
|
- 16Ovo se svidja korisnicima: kunktator, Stanlio, BraneS, zlaya011, Ne doznajem se u oružje, Milos82, Komanca, Otto Grunf, Tila Painen, raptorsi, kolle.the.kid, zlatkoa987, trinitrotoluen, GrammaticalAnalysis, celt, Zmaj Tolak
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
kunktator ::+ Za bilo šta veće od PR akcije Amerikanci nemaju snaga.babaroga ::Ali, babaroga je 99,99 posto siguran da desant ide na grupu ostrva Abu Musa i Veci i Manji Tunb.Daj bar 1% na ostale mogućnosti.
Evo, ja dajem jedan promil, jedan jedini, mali, da će desant ići na ostrvo Perim.
Đe je sad taj Perim?! Eno ga na ulazu u Crveno more, posred Bab el Mandeba i pripada Jemenu. Zašto njemu i taj jedan bedni promilčić? Zato što onima koji su pokrenuli celo ovo zamešateljstvo svašta može pasti na pamet.
Sad bez šale. Za bilo šta veće od PR akcije Amerikanci nemaju snaga. No, isto to smo govorili i za Venecuelu pa bi šta bi. Naći će se neko u američkom štabu ko ume da pomiri ambicije političara i realnost na terenu. Napraviće nešto dovoljno spektakularno za javnost i političare ali će sigurno biti i neke vojne vajde. Ostrva koja pominješ jesu realna mogućnost ali ne bih olako isključio ostale mogućnosti. Sve sam više sklon scenariju nekog kratkotrajnog raid-a a sve manje scenariju okupacije, pa makar i nekog malog ostrva.
Lets make a deal
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 29 Mar 2026 23:07
|
offline
- sovanova95

- Zaslužni građanin
- Pridružio: 21 Okt 2017
- Poruke: 532
|
- 15Ovo se svidja korisnicima: Kontrausluga, Romibrat, Iwo Jima, bojank, ladro, Bubimir, Great White, AleksandarV, chichabg, Mcdado, GrammaticalAnalysis, Žoržo, IvanM1984, amaterSRB, amaterSRB
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
babaroga ::A ove akcije sto rade marinci su definitivno najkrvavije akcije pjesadije koje mogu da se zamisle.
Problem je sto danasnja javnost, ni politicka a ni mase, ne mogu da svare ni priblizno tolike gubitke. Politicka cijena koju bi Tramp i administracija morali da plate za tako nesto je nezamisliva.
Biće im javnost šokirana čitava dva dana, a onda će da im postane svakodnevnica, percepcija naroda se drastično mjenja kada počne ratno stanje. Ko garantuje da će javnost da im se pobuni protiv rata i režima ako par stotina ili par hiljada vojnika negdje strada u nekom vremenskom periodu, šta ako se desi upravo suprotno, pa tek onda podrže rat? Ne znam da li ste svesni, ali pričate isto ono što je "ona strana" pričala za Rusiju, evo četvrta godina a Putin još na vlasti, rat i dalje traje. Ja se pitam šta će biti ako Amerima te stvari postanu "Tuesday"? Šta ako im javnost bude pasivna i ako političari shvate da mogu čizmu da stave gdje hoće bez obzira na gubitke i da nema političkih konsekvensa, kako onda izaći na kraj sa tom i takvom Amerikom?
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 29 Mar 2026 23:11
|
offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 10568
- Gde živiš: pecina stroga
|
- 19Ovo se svidja korisnicima: Kontrausluga, Ne doznajem se u oružje, lacko, tamno.nebo, proleter373, Bubimir, kolle.the.kid, Panter, sovanova95, GrobarPovratak, mocnijogurt, Mcdado, ssekir75, GrammaticalAnalysis, boromir, celt, Joco Skljoco, Beardonitch, amaterSRB
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Stoji. Narod se lako okrene. Dovoljne su jedne Markale u nekom soping centru u Dubaiju.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 29 Mar 2026 23:16
|
offline
- Milos1977
- Elitni građanin
- Pridružio: 31 Mar 2017
- Poruke: 2398
|
sovanova95 ::
Biće im javnost šokirana čitava dva dana, a onda će da im postane svakodnevnica, percepcija naroda se drastično mjenja kada počne ratno stanje. Ko garantuje da će javnost da im se pobuni protiv rata i režima ako par stotina ili par hiljada vojnika negdje strada u nekom vremenskom periodu, šta ako se desi upravo suprotno, pa tek onda podrže rat? Ne znam da li ste svesni, ali pričate isto ono što je "ona strana" pričala za Rusiju, evo četvrta godina a Putin još na vlasti, rat i dalje traje. Ja se pitam šta će biti ako Amerima te stvari postanu "Tuesday"? Šta ako im javnost bude pasivna i ako političari shvate da mogu čizmu da stave gdje hoće bez obzira na gubitke i da nema političkih konsekvensa, kako onda izaći na kraj sa tom i takvom Amerikom?
Ne bih se složio. Drugacije je u USA što se toga tiče. Danas se moze okrenuti gava ako pogine di po koji pilot koji je herojski branio svet od nuklearnog Irana i demokratiju. Ali druga je stvar kad se posalju kopnene trupe a nije 9/11 ili tako nešto. Tramp je već dovoljno iznenadio lažima svoje obožavaoce što se rataovanja i promene režima tice (180 stepeni!), a povrh toga ovo sve košta američke državljane nenormalno mnogo, i troškovi brzo rastu !!. Uskoro će početi da se broji u stotinama milijardi dolara a tek je 4 nedelje prošlo. A ko je prvi napao i gde je kraj?
Ne ignorišu i ne zaboravljaju američki gradjani svoje mrtve i bačene milijarde dolara taksi koje plaćaju. Ponaručito ne ovi što su protiv Trampa, a ima ih jako puno.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 29 Mar 2026 23:25
|
offline
- obsidian
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 03 Mar 2026
- Poruke: 5
|
Da sam na mjestu Irana razvuko bi obogaceni uranijum na bar pet lokacija, zamjenio jedinice sto obezbjedjuju sa novim koje ne znaju sta cuvaju i na svakoj lokaciji kratki pvo u zasjedi da cuti i ceka. Ovo oko ostrva i pravljenja mostobrana na obali su budalastine
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 29 Mar 2026 23:30
|
offline
- Pridružio: 26 Mar 2023
- Poruke: 110
|
- 14Ovo se svidja korisnicima: PlayerOne, draganl, nuke92, Otto Grunf, ladro, Bubimir, nebidrag, kolle.the.kid, celt, Žoržo, Joco Skljoco, Joco Skljoco, Wehicle, Beardonitch
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Vidimo sa kojom preciznošću iranci mogu da gađaju, ovo je samo prvi put da to i vidimo jer su slike postale dostupne javnosti. Teško da za onaj napad kad je pogođeno 5 tankera (i Tramp je o tome pričao) nije bilo nijedne slike, a dan nakon što Tramp uvredi/ponizi MBS osvanu slike direktno iz baze.
O pravoj razmeri štete koju iranci prave možda nikad nećemo znati, ali oni imaju potvrđene pogotke i po ovoj bazi u Arabiji, i po Jordanu, a po Izraelu sve one kasetne (najviše su išle, ako ne i jedino na Izrael) sigurno da jedina šteta koju su izazvale nije bilo prevrtanje auta kao što nam je prikazano.
Prošlo je inicijalno najavljenih 4 nedelje, pobeda za amerikance nije ni na vidiku. Trenutno ne mogu da obezbede ni nerešeno, tj. da se vrate na prvobitne pozicije (njihov Irak + da nafta nesmetano teče).
2003. su za ovo vreme već bili u Bagdadu i završavali borbene operacije, za par dana bi Tramp već trebao da se slika na nosaču da bi bio jednak sa Bušem.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 29 Mar 2026 23:55
|
offline
- Pridružio: 19 Jul 2012
- Poruke: 1174
- Gde živiš: Banja Luka
|
- 15Ovo se svidja korisnicima: Milos1977, dac, sap, draganl, Arahne, boro975, Blogadan, ladro, laurusri, StalniPromatrač, nebidrag, celt, Denaya, Žoržo, Beardonitch
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Jeste da ovo skupljanje marinaca navodi na to da SAD zaista planira izvrsiti neki desant ali ja i dalje ne vjerujem u tako nesto.
Pa oni nisu kad su bili na vrhuncu moci smjeli uci u Srbiju a o Iranu da se ne prica plus sto ne vidim sta bi oni mogli uraditi Iranu sa tako ogranicenim brojem ljudstva.
Sve mi se cini da je ovo okupljanje strasenje jeza golom guzicom.
P.S. Premda od dolaska Trampa u ovalni kabinet logika je iscezla iz njihove politike.
|
|
|
|
|
|