|
Poslao: 29 Mar 2026 23:30
|
offline
- Pridružio: 26 Mar 2023
- Poruke: 82
|
- 14Ovo se svidja korisnicima: PlayerOne, draganl, nuke92, Otto Grunf, ladro, Bubimir, nebidrag, kolle.the.kid, celt, Žoržo, Joco Skljoco, Joco Skljoco, Wehicle, Beardonitch
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Vidimo sa kojom preciznošću iranci mogu da gađaju, ovo je samo prvi put da to i vidimo jer su slike postale dostupne javnosti. Teško da za onaj napad kad je pogođeno 5 tankera (i Tramp je o tome pričao) nije bilo nijedne slike, a dan nakon što Tramp uvredi/ponizi MBS osvanu slike direktno iz baze.
O pravoj razmeri štete koju iranci prave možda nikad nećemo znati, ali oni imaju potvrđene pogotke i po ovoj bazi u Arabiji, i po Jordanu, a po Izraelu sve one kasetne (najviše su išle, ako ne i jedino na Izrael) sigurno da jedina šteta koju su izazvale nije bilo prevrtanje auta kao što nam je prikazano.
Prošlo je inicijalno najavljenih 4 nedelje, pobeda za amerikance nije ni na vidiku. Trenutno ne mogu da obezbede ni nerešeno, tj. da se vrate na prvobitne pozicije (njihov Irak + da nafta nesmetano teče).
2003. su za ovo vreme već bili u Bagdadu i završavali borbene operacije, za par dana bi Tramp već trebao da se slika na nosaču da bi bio jednak sa Bušem.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 29 Mar 2026 23:55
|
offline
- Pridružio: 19 Jul 2012
- Poruke: 1172
- Gde živiš: Banja Luka
|
- 15Ovo se svidja korisnicima: Milos1977, dac, sap, draganl, Arahne, boro975, Blogadan, ladro, laurusri, StalniPromatrač, nebidrag, celt, Denaya, Žoržo, Beardonitch
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Jeste da ovo skupljanje marinaca navodi na to da SAD zaista planira izvrsiti neki desant ali ja i dalje ne vjerujem u tako nesto.
Pa oni nisu kad su bili na vrhuncu moci smjeli uci u Srbiju a o Iranu da se ne prica plus sto ne vidim sta bi oni mogli uraditi Iranu sa tako ogranicenim brojem ljudstva.
Sve mi se cini da je ovo okupljanje strasenje jeza golom guzicom.
P.S. Premda od dolaska Trampa u ovalni kabinet logika je iscezla iz njihove politike.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Mar 2026 00:43
|
offline
- Pridružio: 21 Mar 2025
- Poruke: 93
|
Ako i bude nekog desanta ja bih tipovao na neko bogato naftno polje pesak i prašinu mogu da nađu i u arizoni.ne bi bilo loše da ako neko ima kartu sa naftnim poljima postavi sa naglaskom da ona budu u blizini persijskog zaliva.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Mar 2026 01:45
|
offline
- šumar bk2

- Legendarni građanin
- Pridružio: 24 Maj 2005
- Poruke: 4082
- Gde živiš: Beograd
|
- 14Ovo se svidja korisnicima: Blogadan, Otto Grunf, mikrimaus, laurusri, mirbat, Bubimir, Žrnov, Panter, zixmix, kolle.the.kid, zlaya011, celt, Žoržo, IvanM1984
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!


Citat:Ko Iranu pomaže sa podacima za navođenje ciljeva?
Posebno je zanimljivo, u kontekstu napada na bazu „Prince Sultan“ u Saudijskoj Arabiji i uništenog aviona E-3 Sentry tokom tog udara, pitanje izvora i operativne efikasnosti obaveštajnih podataka koji su dostavljeni Iranu.
🇮🇷 Iran
Neposredno pre napada Izraela i SAD, Iran je javno predstavio svoj najmoderniji satelit za opto-elektronsko osmatranje – Payam, poznat i kao Tolou-3.
Prema dostupnim podacima, prostorna rezolucija njegovog optičkog modula dugog fokusa iznosi oko 10 metara za snimke u boji i oko 5 metara za crno-bele snimke.
Takav nivo detalja nije dovoljan za pouzdano prepoznavanje konkretnih modela oklopnih vozila ili tipova protivvazdušnih sistema, ali jeste dovoljan, na primer, za praćenje brodova u okviru udarne grupe nosača aviona američke mornarice, kao i za posmatranje raspoređivanja taktičke avijacije SAD i Izraela u regionu.
Očekuje se da će napredniji iranski satelit Tolou-4 dostići rezoluciju od oko 2,5 metra.
Pored toga, Iran poseduje i satelite serije Nour, ali su njihove mogućnosti za sada nepoznate, naročito kada je reč o izviđanju američkih ciljeva na Bliskom istoku.
______________________________________
🇨🇳 Kina
U arsenalu Narodne Republike Kine nalaze se sateliti serije Yaogan, među kojima ima i onih namenjenih snimanju iz svemira.
Kina takođe poseduje satelite serije Gaofen, od kojih neki stalno „vise“ iznad određenih regiona u geostacionarnoj orbiti.
Pojedini od tih satelita prelaze preko Bliskog istoka.
Na primer, radarski satelit Gaofen-3 (NORAD ID 41727) preleće Izrael i veći deo Crvenog mora, te može obuhvatiti i delove teritorije Jordana i Saudijske Arabije.
Takođe su prisutni:
Gaofen-8 – optički izviđački satelit visoke rezolucije
Gaofen-9 – satelit sa rezolucijom manjom od jednog metra, koji omogućava razlikovanje kamiona od automobila
Zanimljivo je da je gomilanje američkih snaga na Bliskom istoku verovatno detektovao Gaofen-10R, čija orbita prolazi iznad Atlantika.
Iznad regiona takođe deluju:
Gaofen-12 – radarski izviđački satelit
Gaofen-13 – optički izviđački satelit u geostacionarnoj orbiti
______________________________________
🇷🇺 Rusija
Rusija raspolaže i izviđačkim satelitima Bars-M br. 4 (Kosmos-2567, ID 55990), koji preleće Crveno more i zemlje Bliskog istoka, kao i Bars-M br. 5 koji pokriva Atlantik.
Oba su lansirana 2023. godine i opremljena opto-elektronskim sistemom „Karat“, koji omogućava stereoskopsko snimanje. To znači da mogu da prave ne samo ravne slike, već i digitalne modele terena (3D mape).
Pored toga, iznad Ormuskog moreuza i obalnih voda Irana prolazi jedan od satelita Persona (Kosmos-2506, „Persona“ br. 3).
To je analog američkog sistema KH-11, sa rezolucijom od oko 30–50 cm, namenjen detaljnom osmatranju objekata.
Zanimljiva je i orbita satelita Lotus-C1, koji zajedno sa Pion-NKS čini deo globalnog sistema svemirskog izviđanja i navođenja „Lijana“. On se kreće u zoni između Indije i Omana — upravo tamo gde se, zanimljivom koincidencijom, nalazi američka udarna grupa nosača aviona sa nuklearnim nosačem USS Lincoln.
U istim oblastima deluju i tzv. sateliti-inspektori, često nazivani i presretačima. Formalno pripadaju relejnom sistemu „Luč“, ali ih zapadne obaveštajne službe svrstavaju u izviđačke satelite specijalizovane za radio-tehničko izviđanje (SIGINT).
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
______________________________
Citat:Markings for E3 Sentry AWACS - AN/TPY-2 and FPS-132 radars on the Iranian "Shahed-136".
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Mar 2026 04:38
|
offline
- Pridružio: 23 Nov 2024
- Poruke: 145
|
HistoryLegends ... USA potrosnja municije za protiv-vazduhoplovna dejstva
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Mar 2026 04:39
|
offline
- Bobrock1
- Legendarni građanin
- Pridružio: 26 Mar 2022
- Poruke: 4692
|
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
"Prijavljen požar u velikom postrojenju za desalinizaciju u Kuvajtu
Satelitski podaci NASA-e navodno su otkrili aktivni požar u stanici za desalinizaciju vode Doha West Power and Water, najvećoj kombiniranoj elektrani i hidroelektrani u zemlji.
Snimke prikazuju tragove paljenja i dim u središnjem dijelu, s toplinskim signalima koji se protežu prema obalnim spremnicima.
Postrojenje proizvodi 2400 MW energije i oko 110 milijuna galona vode dnevno, što čini oko 38,5% proizvodnje desalinizacije u Kuvajtu.
S obzirom na to da oko 90% pitke vode u Kuvajtu dolazi iz desalinizacije, svaka ozbiljna šteta mogla bi brzo opteretiti opskrbu vodom u zemlji.
Što god ga uzrokovalo i kolika je bila šteta još nije moguće provjeriti."
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Mar 2026 07:14
|
offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 10568
- Gde živiš: pecina stroga
|
Tramp tvrdi da su vec ostvarili promjenu rezima u Teheranu
Citat:„Ali smo imali promenu režima. Vidite, već je, jer je jedan režim desetkovan, uništen, svi su mrtvi. Sledeći režim je uglavnom mrtav. A sa trećim režimom imamo posla sa drugačijim ljudima od onih sa kojima se bilo ko ranije suočavao. To je potpuno drugačija grupa ljudi. Dakle, smatrao bih to promenom režima, i iskreno, bili su veoma razumni. Dakle, mislim da smo imali promenu režima. Ne možemo to mnogo bolje od toga.“
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Mar 2026 07:39
|
offline
- Pridružio: 09 Jan 2023
- Poruke: 87
|
Tramp uskoro svira povlačenje?!?!
Sve preko toga je opasna igra vatrom gdje će opekotine biti najvišeg stepena, a za sve nas bolno iskustvo u vidu ekomomske krize...
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Mar 2026 07:51
|
offline
- zdrebac
- Legendarni građanin
- Pridružio: 13 Jan 2012
- Poruke: 3527
|
sovanova95 ::
Biće im javnost šokirana čitava dva dana, a onda će da im postane svakodnevnica, percepcija naroda se drastično mjenja kada počne ratno stanje. Ko garantuje da će javnost da im se pobuni protiv rata i režima ako par stotina ili par hiljada vojnika negdje strada u nekom vremenskom periodu, šta ako se desi upravo suprotno, pa tek onda podrže rat? Ne znam da li ste svesni, ali pričate isto ono što je "ona strana" pričala za Rusiju, evo četvrta godina a Putin još na vlasti, rat i dalje traje. Ja se pitam šta će biti ako Amerima te stvari postanu "Tuesday"? Šta ako im javnost bude pasivna i ako političari shvate da mogu čizmu da stave gdje hoće bez obzira na gubitke i da nema političkih konsekvensa, kako onda izaći na kraj sa tom i takvom Amerikom?
vec sad imas velike proteste u americi. tramp je trenutno po anketama (pa cak i po fox newsu koja njega tretira kao boga) jedan od najnepopularnijih predsednika ikada.
on nigde vise nema kredita za bilo sta medju plebsom koji nije najtvrdje krilo MAGA.
kovcezi puni mtrvih bi mu mnogo pogorsali stvari. jedno je bombardovati sa daljine i iz visine pa lupati propagandu, a drugo je kad nikakvom propagandom ne mozes ulepsavati sahrane. Kad su doneli prve mrtve, fox news je pustao snimke sa proslog transfera mtrvih, kako tramp stoji pored njih a ne sadasnje jer se sad pojavio u beloj MAGA kapi i bio totalno nezainteresovan, pa se ipak saznalo i kritikovali su ga cak i njegovi.
|
|
|
|
|
|
|
|