offline
- ds69

- Počasni građanin
- Pridružio: 29 Dec 2012
- Poruke: 819
|
Данашња Страна.уа објављује мишљења украјинских експерата на тему последица рушења Каховске бране и хидроелектране. Већи део текста ћу превести, без оригинала.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Руководилац пројекта Научно-Технолошког Центра "Психеја", Генадиј Рјабцов:
Максимални ниво воде се очекује данас. Затим ће вода прећи у опадање. Процес може трајати неколико месеци. Ситуација ће се мање-више стабилизовати пред крај лета.
На рад осталих хидроелектрана на Дњепровској каскади, уништење Каховске бране и ХЕ ће се осетити.
Биће потребно подробно прегледати цео систем функцонисања хидроенергетике, више по току Дњепра. Алгоритме за случај разних сценарија (укључујући неке даље хаварије на било којој ХЕ у каскади), Укрхидроенерго има. Критичних последица за украјинску хидроенергетику не би требало да буде. Очекује се смањење обима хидрогенерације, које је и тако мање сваког лета.
Што се тиче Запорошке нуклеарне централе, мишљења псуедо експерата просто изненађују са прогнозом о апокалипси. За Запорошку нуклеарну централу, проблем број један су повремени престанци дотока електроенергије због гранатирања. Воде у језеру-хладилишту Запорошке нуклеарне електране има доста, али и то треба држати под контролом.
Али у целини рушење Каховске хидроелектране је еколошка катастрофа, какву Европа одавно није видела. Огромна територија, као стакло ће бити заливена водом. Ту иде и потопљавање фекалних колектора, складишта токсичних отпадака на индустријским постројењима, полигона са сметлиштима, угинућа животиња...
То је прави екоцид, чије последице се моментално не могу ни предвидети. на више година ће исчезнути неки резервати природе, као и огромне пољопривредне површине.
Аналитичар Института стратешких истраживања, Јуриј Корољчук:
У јужним регионима Украјине ће бити потребно поново прегледати систем распореда снабдевања електроенергијом. Са фактом потапања ће бити потребно мењати систем конфигурације далековода, постављати нове линије. Зато су могући проблеми са снабдевањем струјом читавих рејона (општина).
Не зна се шта ће бити са водом на целој каскади Дњепра. У суштини се мења његова конфигурација. Укрхидроенерго ће морати да поново одређује режим слива воде на осталим хидроелектранама по каскади. Ако све буде урађено правилно, не би требало да се одрази на рад осталих хидроелектрана. Укрхидроенерго има више режима за одлив воде, и у случају када се вода брзо подиже.
Бивши инжењер Чернобиљске нуклеарне централе, специјалиста за нуклеарну енергију, Александар Купни:
О раду Запорошке нуклеарне централе се може заборавити на дуже време и године. Рушење Каховске бране и ХЕ може довести до снижења могућности на осталим хидроелектранама.
За Запорошку нуклеарну централу, уништење Каховске хидроелетране не би требало да има критичне последице. Језеро-хладилиште нуклеарне централе има своју брану. Ниво воде се држи на 18 метара, што је више од Каховке, где је било 17 метара.
Због присуства сопствене бране, нуклеарна централа може да се хлади.
У језеру има и техничке воде, која се користи за хлађење кондензатора турбина на Запорошкој нуклеарној електрани. Та вода се у задње време није ни користила. Део техничке воде иде на хемијско чишћење, али се ради о малим количинама.
За хлађење активне зоне реактора Запорошке нуклеарне централе, вода из језера-хладилишта се и не користи. Тамо постоји свој затворени систем и своја вода.
Свеједно треба подробно осматрати стање бране језера-хладилишта. О раду Запорошке нуклеарне централе треба заборавити на неколико година. Врло сам скептичан да ће Међународна агенција за нуклеарну енергију дати дозволу за почетак рада без могућности да се доводи нова вода у језеро-хладилиште. Вероватно ће се морати положити нове цеви и тако доводити вода из остатака Каховског вештачког језера, тј. Дњепра.
Биће последица за рад свих осталих хидроелектрана на каскади Дњепра. Остале хидроелетране ће морати да задржавају вишак воде код себе. Могуће су у том случају и поплаве у близини Кијева, код Вишгорода и Славутича, где се очекује подизање воде.
Биће и јачи притисак на Кијевску хидроелектрану. Кијевску ХЕ то тешко може да поруши, али могу да се појаве додатне пукотине.
У самом региону Каховског вештачког језера, ситуација је знатно тежа, у том смислу и са водоснабдевањем. Нпр. водоснабдевање Бердјанска зависи око 80-90 % од воде из Дњепра. Водоснабдевање Мелитопоља зависи око 30-40 %. Потпуно снабдевање водом за пиће ће бити могуће тек после поновне изградње Каховске бране и хидроелектране.
У Укрхидроенерго су изјавили да је немогуће обновити каховску брану и хидорелектрану. По мишљењу Купног, то је више емоционална изјава. Обновити је све могуће. Али је тешко чак и претпоставити колико ће то све коштати времена и новца.
Друга вест од ресурса страна.уа каже да је порушена само горња брана Каховске хидроелектране, а подводна је преживела.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Страна .уа пише да је угрожено око 16.000 људи због поплава.
Евакуација људи из угоржених рејона (чак и дела града) са железничке станице у Херсону је почела:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
По стању у 07:30 было познато је о томе, да су потпуно или делимично потопљени: Тягинка, Львово, Одрадокаменка Бериславского района, Ивановка, Никольское Токаревка, Понятовка, Белозерка, микрорайон Остров в Херсоне.
Ко је имао више интереса да потапа брану и хидроелектрану, ће се тек видети. Штете ће имати обе стране, то је сигурно.
|