offline
- slonic_tonic
- Legendarni građanin
- Pridružio: 20 Jun 2014
- Poruke: 8009
- Gde živiš: Zagreb
|
radoznao ::Evo nešto iz pera jednog poljskog autora o ruskim raketnim udarima.
Uglavnom, čovjek prilično detaljno opisuje ruski napad projektilima, tko je sudjelovao u istom i koju taktiku su rusi primijenili, kojim su sve projektilima djelovali itd...
Gledajući ostale vijesti koje po pitanju tog napada izlaze van, od priznanja nekih ukrajinskih zvaničnika (ona Gumenyuk, glasnogovornica ukrajinske vojske) o tome kako su gađani samo vojni i industrijski ciljevi, od podatka da je gađana i tvornica uniformi i opreme M-Tas, neka tvornica koja proizvodi elektronske komponente za dronove ( ne mogu se sada sjetiti imena tvornice) i tako dalje, ovaj članak zvuči prilično vjerodostojno.
https://myslpolska.info/2024/01/02/rosyjskie-uderzenie-na-kijow/
myslpolska, tj. "Poljska misao" je bilten s izrazito proruskim sadržajem. Imali su ovih dana članka o napadima 29.12. i 02.01, koji su dosta detaljni, samo pitanje je koliko im se može vjerovati.
npr. u ovom na koji si ti objavio link, spominje se mnoštvo fotografija i videa koje kolaju internetom, a koje potvrđuju te rezultate o kojima pričaju, međutim ja nisam do sada naletio ni na jednu.
inače, vrlo zanimljivo je da google te tekstove s poljskog na hrvatski a.k.a. srpski prevodi praktično savršeno. Slično je i s njemačkog na engleski ili obrnuto. Dok npr. s engleskog na hrvatski prevodi puno, puno lošije.
google prijevod oba članka:
Citat:Što su Rusi napali 29. prosinca?
Poljski propagandni mediji svih boja, nakon ukrajinskih, izvještavali su cijeli 29. prosinca 2023. kako su ruske oružane snage napadale samo... gradove, stambene kuće, rodilišta itd. (znate - "barbarska" Rusija)
Ni u jednoj informaciji nije navedeno koji su bili pravi ciljevi napada. Ovo je još jedan dokaz da u Poljskoj nema pouzdanih novinara i medija, ali ima propagandnih glasila ukrajinske ratne propagande. To je još iritantnije jer u široko shvaćenim zapadnim zemljama nema takve grube i lažne propagande. U ovom slučaju, militarywatchmagazine.com opširno je izvijestio o ciljevima ruskih napada, koji su nedvojbeno bili odgovor na uništenje ruskog broda koji je pristao u Novočerkasku. Ovdje je izvadak iz članka na militarywatchmagazine.com
“Čak i prije 7 sati ujutro po lokalnom vremenu, ukrajinski nadzorni sustav izvijestio je da je Rusija uhvatila 18 ruskih strateških bombardera - devet Tu-95MS i devet Tu-22M3 koji se pripremaju ispaliti krstareće rakete na ciljeve u Ukrajini.
Pomni nadzor ruskih zračnih baza u kojima su bazirani takvi zrakoplovi već se dugo koristi za dobivanje informacija o predstojećim udarima, iako sposobnost bombardera da lete više sati i, od listopada, stalne patrole ruskih borbenih aviona MiG-31K naoružanih projektilima balističkih oružja, znatno su otežali ovaj zadatak.
Prema ukrajinskim izvorima, 18 ruskih interkontinentalnih bombardera napalo je ukrajinske ciljeve unutar 24 sata. Istodobno, časnici ukrajinskih oružanih snaga naglašavaju da je apsolutno nemoguće oboriti rakete Kh-22 naoružane bombarderima Tu-22M3 - od početka neprijateljstava ukrajinska protuzračna obrana nije uspjela presresti niti jednu takvu raketu .
Ruske bespilotne letjelice Geran-3, nove bespilotne letjelice za jednokratnu upotrebu, izvele su prve udare na ukrajinske položaje oko ponoći, stigavši do Lavovske oblasti na zapadu zemlje i istovremeno bombardirajući Odesku oblast na jugu. Ostale mete bespilotnih letjelica bile su zračne luke u Kijevu i brojni objekti u Viničkoj oblasti.
Kad je došlo jutro, rakete zračnog i pomorskog baziranja letjele su prema ciljevima u Harkovu, Dnjepropetrovsku, Kijevu, Zaporožju i Odesi, kao i prema zračnoj luci Mirhorod i drugim objektima u regijama Čerkasi i Vinica. Rakete koje je koristila Rusija uključivale su mornaričke krstareće rakete Kalibr, krstareće rakete Kh-59 i Kh-22 koje se lansiraju iz zraka, balističke rakete Kh-47M2 i balističke rakete 9K720 Iskander-M, čineći masivni napad najvećim udarom od početak sukoba.
U poslijepodnevnim satima nastavljeni su napadi na druge objekte. Prema nekim izvješćima, pripadnici ukrajinske protuzračne obrane u jednom su trenutku čak uzviknuli: "Nikad nismo vidjeli toliko ciljeva na monitorima u isto vrijeme!" Kasnije su se pojavila izvješća da je Rusija koristila i druge projektile, uključujući projektile Kh-32 lansirane iz bombardera Tu-22M3, projektile Kh-101 koji se lansiraju iz zraka, pa čak i projektile zemlja-zrak iz sovjetskih sustava S-300 koji su ponovno korišteni kao oružje zemlja-zemlja.
Što se tiče prirode pogođenih ciljeva, ruski izvori su izvijestili da je napadnuta baza zapadnih vojnih plaćenika u Lavovu , kao i energetski objekti i skladišta oružja. U oblasti Hmjelnicki Rusi su pogodili zračnu luku, zrakoplove i nekoliko skladišta , u oblasti Harkov pogodili su zračnu luku, skladišta i energetsku infrastrukturu , a u Dnjepropetrovsku su pogodili još jednu zračnu luku.
U međuvremenu, u Kijevu su glavne mete bile tvornice i objekti energetske infrastrukture u glavnom gradu. U Odesi su projektili pogodili terminale, skladišta i luke, u Mikolaivu - zračnu luku, luku, terminale za gorivo i administrativne zgrade, a u Hersonu, Konotopi i Zaporožju - skladišta i sustave protuzračne obrane, uključujući lokacije za lansiranje projektila . U Hersonu, koji je bliži liniji dodira, udari su pali na mjesta koncentracije vojnog osoblja.
Priopćeno je da je prioritet dan skladištima koja sadrže europske krstareće rakete Strom Shadow/SCALP dugog dometa i aerodromima na kojima su raspoređeni zrakoplovi za njihovo lansiranje . Stoga su udari pogodili niz strateških i taktičkih ciljeva diljem Ukrajine. U roku od 18 sati, Rusija je ispalila više od 100 projektila i nekoliko stotina bespilotnih letjelica za jednokratnu upotrebu.”
Citat:Ruski napad na Kijev
Dana 2. siječnja 2024. dogodio se veliki ruski zračni i raketni napad. Rakete Kh-47M uništile su najmanje dvije američke raketne pozicije NASAMS u blizini Kijeva i veliko skladište s raketama sustava Patriot.
Prije svega, vrijedi napomenuti da je protuzračna obrana Kijeva trenutno jedna od najjačih u Europi. Ukrajinsko zrakoplovstvo protuzračne obrane Kijeva ima američke sustave Patriot s najsuvremenijim projektilima. Prema OSINT podacima, Ukrajinci za gore navedeno imaju sljedeće rakete: sustavi:
PAC-2 GEM (Guidance Enhanced Missile) verzija;
PAC-2 u verziji GEM-Cruise (GEM-C);
PAC-2 u GEM-Tactical verziji (GEM-T);
PAC-3 u "ekonomskoj" verziji Inicijative za smanjenje troškova (CRI);
PAC-3 Inačica poboljšanja segmenta projektila (MSE).
Vidimo, dakle, da su SAD i druge zemlje NATO-a, uključujući Njemačku, opremile snage protuzračne obrane Kijeva najmodernijom opremom za borbu protiv bespilotnih letjelica, zrakoplova i balističkih projektila.
Na temelju podataka sa satelitskih fotografija i olupina projektila, Kijev brane i njemački protuzračni sustavi IRIS-T te francusko-talijanski sustavi zračne i proturaketne obrane srednjeg dometa SAMP/T Mamba. U okolici Kijeva nalaze se odjeljenja američkih i norveških sustava NASAMS, kao i postsovjetskih protuzračnih i proturaketnih sustava S-300MS i Buk-1M. Ukrajinski glavni grad Kijev brane stotine protuavionskih topova, uključujući švedske Bofore i njemačke Geparde.
Koristeći ovaj iznimno opsežan "kišobran" resursa protuzračne obrane, u aglomeraciji Kijeva nalaze se skladišta najvrjednijeg oružja koje je osigurao NATO, uključujući krstareće rakete SCALP. Tu su se razvijale linije za proizvodnju streljiva i raketa te obnavljanje vojne opreme. Konačno, tajni pogoni za proizvodnju dronova nalaze se u Kijevu.
Nakon temeljite analize, zapovjednik ruske vojske general Valerij Gerasimov naredio je zapovjedništvu ruskih zračnih snaga (VVS) i raketnih snaga izvođenje kombinirane raketno-zračne operacije s ciljem uništavanja vojne infrastrukture u području Kijevska aglomeracija.
Ruska kombinirana operacija započela je u novogodišnjoj noći, kada je više od 90 bespilotnih letjelica tipa "Kamikaza" Gernaja-2 poslano s različitih položaja prema Kijevu. Napadi su bili namijenjeni otkrivanju položaja protuzračne obrane i prisiljavanju na uništenje nekih projektila zemlja-zrak.
Tijekom cijelog dana 1. siječnja 2024. Rusi su dosljedno slali male grupe bespilotnih letjelica i pojedinačnih krstarećih raketa Iskander-K i zrakoplova Kh-59. Lansirali su ih bombarderi Su-34. Otkriveni položaji lansera projektila i radari pogođeni su balističkim projektilima Iskander-M.
U noći s 1. na 2. veljače ruske su trupe ispalile približno 40 bespilotnih letjelica Geranja-2, ponovno apsorbirajući ukrajinske snage protuzračne obrane. Prošao je drugi dan ukrajinskog protuzračnog odbijanja ruskih napada.
Oko 3:00 sata ujutro, tri strateška bombardera Tu-95MS iz 184. pukovnije teških bombardera 22. gardijske divizije teških bombardera poletjela su u pravilnim razmacima iz baze Olenja na poluotoku Kola. Svaki s 8 krstarećih projektila Ch-101 i lažnih meta Ch-55. Odmah su ih otkrili američki špijunski sateliti i ta je informacija proslijeđena ukrajinskom zapovjedništvu. Ukrajinski masovni mediji objavili su protuzračnu uzbunu i počeli računati vrijeme dolaska ruskih projektila. Ubrzo nakon toga iz zračne baze Engels poletjela su dva zrakoplova Tu-95MS. Preostalih 6 zrakoplova 184. pukovnije teških bombardera pridružilo se napadu.
Zrakoplovno zapovjedništvo Dalne također je odredilo 52. gardijsku pukovniju teških bombardera za provedbu kombinirane operacije, koja je za izvršenje zadaće odredila 5 posada iz 1. i 3. eskadrile. Pet strateških bombardera Tu-22M3 poletjelo je iz baze Šajkovka u blizini Kaluge, a svaki je nosio po dvije hipersonične manevarske rakete Kh-32.
Bombarderska avijacija 4. gardijske zračne armije projektilima Kh-31P i Kh-59 pogodila je označene ukrajinske radare i položaje raketnih eskadrila. Otprilike 90 krstarećih projektila počelo je u valovima pristizati u nastale "rupe" u ukrajinskoj obrani, krećući se prema ciljevima u Kijevu i nekima u Harkovu.
Kako bi porazili otkrivene položaje ukrajinskog PZO-a u Kijevu, Rusi su njihove položaje napali hipersoničnim projektilima Kh-47M "Kindžal". Iz baze Savasliejki poletjelo je 11 MiG-31K. To su snimili i američki sateliti i o tome obavijestili Ukrajince.
Između 7 ujutro i 9:30 ujutro, ruski zračni napad znači gađanje ciljeva u Kijevu i Harkovu i nekoliko drugih mjesta u nekoliko valova.
Kao i uvijek, Ukrajinci su najavili "peremogu", navodno su oborili sve "Kindžale" i gotovo sve krstareće rakete. Laž je, kao i uvijek, profesionalno pripremljena od strane specijalista 72. centra za psihološko-informacijske operacije specijalnih snaga Ukrajine, otišla u svijet.
Ali razmjeri ruskog napada i njegova učinkovitost slomili su izuzetno čvrst i represivan sustav ukrajinske cenzure. Videozapisi i fotografije brojnih ruskih udara po objektima industrijske i vojne infrastrukture našli su se na internetu. Neke su objavili stranci u Kijevu, uključujući jednog grčkog industrijalca. Na bijes Ukrajinske sigurnosne službe (SBU), neki od njih pojavili su se s CCTV kamera koje su preuzeli ruski hakeri.
U svakom slučaju, usprkos ogromnom gomilanju sredstava protuzračne obrane koje vode NATO tehnologije, ruska sredstva za zračni napad uspjela su učinkovito poraziti naznačene mete . Ukrajinska strana izgubila je izuzetno skupo naoružanje isporučeno iz zemalja NATO-a i elemente industrijske infrastrukture.
Kao što je i predvidio general Leon Komornicki , priče domaćih analitičara Dyzmyja, uključujući bivše vojno osoblje, da je Rusiji ponestalo krstarećih projektila bile su istinite kao i priče o očekivanim uspjesima ukrajinske ofenzive. General je također predvidio da će ruski zračni udari u zimu 2023./2024. imati drugačiji karakter i tijek od ruskih zračnih napada u zimi 2022./2023.
Ruske kombinirane zračne i raketne operacije su masivne, koristeći različite vrste sredstava za zračni napad, uključujući balističke rakete, krstareće rakete, bespilotne letjelice i hipersonične rakete.
Interni ukrajinski internetski kanali pokazuju da je ukrajinska strana iznenađena razmjerom i oblikom ruskih napada. Sredstva protuzračne obrane raspoređena iznad crte fronte hitno se premještaju. Izvori OSINT-a navode da se protuzračne rakete hitno dopremaju u zračnu luku Rzeszów kako bi ih dopremili u Ukrajinu, jer su ukrajinske rakete protuzračne obrane distribuirale velike količine, a neke od raketa i sredstava protuzračne obrane koje su imali uništili su Rusi.
Ovo je drugi masovni ruski zračni napad na Ukrajinu nakon 29. prosinca 2023., što sugerira da je ruska strana uskladištila velike količine novoproizvedenih sredstava za zračni napad, uključujući krstareće rakete, te ih počela koristiti u zimskoj zračnoj i raketnoj ofenzivi.
Krzysztof Podgórski
|