Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2024. komentari

1611

Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2024. komentari

offline
  • Pridružio: 24 Maj 2005
  • Poruke: 3982
  • Gde živiš: Beograd

Napisano: 01 Jul 2024 16:13

Frunze ::Da, ali RC-135 leti daleeeeko zapadnije od svojih prethodnika.

Ne znam koliko se to daleko meri u km ili miljama, ali ima primera s kraja juna da je Rivet Joint mirisao malo širi VP Crnog mora, a evo i ranijih primera iz ove godine: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



I daleko od toga da se moj post odnosio na ometanje RC-135 sa lovačkom pratnjom. Za ovo će se još tražiti rešenje.

Dopuna: 01 Jul 2024 16:25

Ovo je primer kada neprijatelju "sediš na glavi", pogledajte video:



Citat:Operateri 247. vazdušno-desantnog jurišnog puka Vazdušno-desantnih snaga, uz pomoć spuštanja iz vazduha, više puta ometaju rotaciju pripadnika Oružanih snaga Ukrajine, evakuaciju ranjenih, isporuku municije i hrane neprijatelju.

Video: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Dopuna: 01 Jul 2024 16:40



Citat: Proizvodnja artiljerije u Rusiji.

Početkom 2022. godine Rusija je proizvodila 250.000 komada municije od 152 mm godišnje.
— Do početka 2023. proizvodnja se povećala na milion komada godišnje.
— Za 2024. godinu Rusija očekuje proizvodnju 1,325 miliona granata od 152 mm.
— Predviđeno je da proizvodnja artiljerijske municije od 122 mm dostigne 800.000 metaka u 2024.
— Proizvodnja raketnih sistema za više lansiranja (MLRS) brzo raste:
2023: 33.000 raketa 122 mm Grad.
2024: Očekuje se da će premašiti 500.000 komada

📎 Izvor: RUSI analiza, citirajući interni izveštaj RU MO
— Takođe, nedavni izveštaj CNN-a tvrdi da Rusija proizvodi artiljerijske granate mnogo brže od saveznika Ukrajine, sa sposobnošću da proizvede oko 4,5 miliona granata od 152 mm ove godine po ceni od 1.000 dolara po komadu.
— Nasuprot tome, očekuje se da će evropske zemlje i SAD proizvesti samo 1,3 miliona 155 mm granata zajedno u 2024, po prosečnoj ceni od 4.000 dolara po jedinici.


[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

_____________________________

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 24 Maj 2005
  • Poruke: 3982
  • Gde živiš: Beograd

Napisano: 01 Jul 2024 17:25


Citat:Malo napredovanje ukrajinskih oružanih snaga u Kremenskim šumama.


Citat:Oružane snage Rusije su pristupile Stelmahovki sa istoka.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
___________________________


Vezano za rusku proizvodnju municije, jedno dopunjeno izdanje::

Citat:Nedavni izveštaj britanskog vojnog istraživačkog centra (ranije deo britanskog MO) navodi neke brojeve ruske proizvodnje u izveštaju 06/2024, Metodologija za degradaciju oružja Ruske Federacije ( [Link mogu videti samo ulogovani korisnici] -russian-arms-rusi-op-june-2024.pdf ).
( [Link mogu videti samo ulogovani korisnici] )

RUSI navodno citira izveštaj ruskog Ministarstva odbrane koji su pregledali 24. februara zabeležen na početku rata, Rusija je proizvodila :
250.000 komada municije od 152 mm godišnje. Do početka 2023. to je poraslo na 1 milion godišnje, a 2024. očekuju da će proizvesti 1,325 miliona.
- Rakete MLRS 122mm Grad bile su 33.000 komada 2023. godine, ali su 2024. na putu da premaše 500.000 komada.
- 220 mm 2023: 2800 komada 2024: 17000 metaka.
- Slične stope povećanja predviđene su i za 2025. godinu.

- Raketna artiljerija je naglašena kao kompenzacija za zamenu cevi u 2025. navodi RUSI.

- Rusija je pristupila dopuni i obnavljanju približno 20% svojih predratnih zaliha municije koje su bile ozbiljno degradirane.

- Napominju da Rusija neće imati problema sa municijom s obzirom na mogućnost da takođe nabavlja zalihe iz Belorusije, Severne Koreje, Sirije i Irana. 4 miliona komada municije za 2024. i 2025. godinu.

- Rusija je 2021. proizvela 350 projektila KH-101, ali je proizvela samo 56 napominje RUSI.
2023: 420 proizvedeno.

- Početkom 2023. Rusija je imala 50 balističkih raketa 9M723 (Iskander) na zalihama. Predratna proizvodnja iznosila je 72 9M723 godišnje, sadašnja proizvodnja je 226 godišnje. Početkom godine Rusija je imala 180 9M723 i 9M727.

- Proizvodnja Shahed-136 se povećala sa 40 mesečno na 250 mesečno (3000 godišnje)

- Očekuje se da će 2024. godine biti proizvedeno 1.500 tenkova i 3.000 drugih oklopnih borbenih vozila. RUSI napominje da Rusija povećava proizvodnju svakog kvartala.

RUSI primećuje da su napori Zapada u vezi sa sankcijama: „Uprkos značajnoj količini napora vlade, do sada nisu imali materijalnog uticaja [takođe nisu uspeli]“.


[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Izveštaj:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

_________________________________________

Citat:Neprijatelj kuka da su Oružane snage Rusije povećale upotrebu FPV dronova zapadno od Očeretina. Tokom 24 sata, više od 20 komada opreme je uništeno/oštećeno.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

__________________________

Citat:Peskov:
Koncentracija ukrajinskih trupa na granici sa Belorusijom je problem ne samo za Minsk, već i za Moskvu.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

_________________________

mali off:

Infografika Le Figaro o rezultatima prvog kruga parlamentarnih izbora u Francuskoj.

Ljubičasta - "Nacionalni miting" Marin Le Pen
Crveno – levi blok „Novi narodni front”
Narandžasta – koalicija Emanuela Makrona
Plavi su republikanci (završili su četvrti)

To pokazuje da je jasna većina regiona glasala za Le Penovu stranku.



Dopuna: 01 Jul 2024 17:33

Sad je i jasno da je nosonja danas bio podrška:

Citat:‼🏴‍☠🇷🇺Neprijatelj napao Krim: ruska vojska odbija napade na Sevastopolj
▪ U Sevastopolju deluje protivvazdušna odbrana – rekao je guverner Razvožajev.
▪"Poštujte mere bezbednosti, ostanite u privremenim skloništima ili sigurnim mestima. Glavno da ne budete na otvorenom prostoru. Glavna opasnost je od krhotina."
▪Stub dima se vidi van grada, lokalni kanali pišu da je tamo oboren projektil.


[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Već se spakovao nazad:



offline
  • Pridružio: 24 Nov 2021
  • Poruke: 3551

Posle kad pricaju da se neko spremao za sukob, a proizvodnja svega je svima na svetu bila mizerna. Vise je severna Koreja proizvodila municije od pola sveta Laughing

offline
  • Pridružio: 24 Maj 2005
  • Poruke: 3982
  • Gde živiš: Beograd

Bila je ona objava o teoriji po kojoj se ove "platforme" koriste za lansiranje projektila, dronova i drugog naoružanja:



Citat:U akvatoriju luke Odesa odavno postoji grupa suhih teretnih brodova neukrajinske registracije, koji dugo nikuda ne idu, nakratko manevrišu prema poluostrvu Krim i vraćaju se na put ka Odesi.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

online
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 38399

Rusi dejstvo kasetne
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 09 Jun 2024
  • Poruke: 217

Ukrajinski Ombudsman Lubinets
"Vise od 14 hiljada Ukrajinaca je u Ruskom zarobljenistvu"

To je ogromna cifra, samo iz toga se mogu naslutiti razmjere ukupnih Ukr gubitaka...

offline
  • Ljuba
  • Pridružio: 06 Jan 2008
  • Poruke: 336

šumar bk2 ::Bila je ona objava o teoriji po kojoj se ove "platforme" koriste za lansiranje projektila, dronova i drugog naoružanja:


Još od maja prošle godine ,posle napada na "Ivan Hurs" na forumu se spekulisalo da su ti dronovi napadači pušteni sa nekog "civilnog" broda,koji je plovio pod pokrićem žitnog sporazuma.

A pro informacije su snage protivvazdušne odbrane AFU počele da koriste balone za izviđanje i određivanje ciljeva na malim visinama u Kijevu za mene lično nema nikavog iznenadjenja. Bilo je samo pitanje vremena.
Nekima u svetu punom dronova i satelita, ovi baloni možda deluju kao relikti prošlosti, ali ne zaboravimo da su jednostavna rešenja često i najefikasnija!

offline
  • beowl  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 14 Sep 2009
  • Poruke: 1604

Srle993 ::Posle kad pricaju da se neko spremao za sukob, a proizvodnja svega je svima na svetu bila mizerna. Vise je severna Koreja proizvodila municije od pola sveta Laughing

Rusi su se spremali za sukob u kojem rutinski uzimaju celu Ukrajinu kao Krim onomad, a NATO se spremao za sukob u kojem jedna četa ukrajinske vojske opremljena omnipotentnim zapadnim naoružanjem prolazi kroz grupu armija raspale ruske vojske kao kroz puter i čisti sve do Saratova.

Kako su se i jedni i drugi spremali, tako i prolaze na terenu.

offline
  • Pridružio: 26 Mar 2022
  • Poruke: 4462

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

GP":Ruska vojska ušla je u Stelmahovku s istoka. Napredovanje ruskih jurišnih snaga do 2,6 km"

Ruske jurišne jedinice več su ušle u selo, počele borbe za Stelmahovku. Ima još ko osječaj, da Ukrajina gubi rat? Ono peglanje sa kasetnim (stavio kolega Pein) , to je rajon Rabotino.

offline
  • Pridružio: 01 Mar 2022
  • Poruke: 192

Ovo nije bilo?
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
na snimku kaži da su pogođena 4+2 su-27, komentar je malo čudan, kao da su se ova 4 sakrila u hangare.

01 Jan 2025 10:49 Georgius Zaključavanje topica Razlog: Kraj godine.  
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1290 korisnika na forumu :: 83 registrovanih, 4 sakrivenih i 1203 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 15204 - dana 01 Feb 2026 12:26

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Aleksandar Tomić, AMX72, BraneS, Brankojle, BrcakRS, cemix, CORDEIRO, dankisha, dejan.7951, Dogma21, doloress, Dorcolac, draganl, dukajov, dunavzed, eulereix, halkin gol, igorkozar83, ILGromovnik, istina, Ivoo, Jakonjveliki, Jan, Jovan.D, Kajzer Soze, KizJ, koom0001, kovacicbozo, Kubovac, kybonacci, Laluvr, Ljusa, M74AB3, mainstream, mat, mercedesamg, Metanoja, miki kv, Milena321, milutin134, Mirsen, mjovan, nelezele, nemkea71, Nikola.M, nobutado, Paki, Paklenica, Parker, pein, peradetlić, Peruta, Pilipenda, Prečanin30, proka89, Pururin, Resad76, sale76, samocitam, Sančo, sap, sasa87, Sass Drake, silikon, Sir Budimir, sistem22, Sićko, Sky diver 29, sokol-zg, suton, Szigetwar, TTN, Tumansky, vidra1, Vlada78, vladaa012, Vojkan Petrovic, Vzor50, xAlex2, YugoSlav, Zgembo78, zivojin32