Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2024. komentari

1713

Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2024. komentari

offline
  • Pridružio: 27 Mar 2022
  • Poruke: 186

Struna и _Petar, слична полемика се водила још у првом делу теме, а ево нас већ на 1700 и некој страни другог дела. У међувремену се свашта издешавало али главне дилеме очигледно још стоје. Да ли је и колико је Русија у губитку? А где су тек границе добитка? Шта није пораз? До Дњепра, или и Одеса, Криви рог, Кијев, цела? Ако је и цела да ли је то победа када скоро 40 милиона до јуче твог народа више није то. Колико је само то подручје дало нисилаца ордења у Другом с.р.! Сада даје непријатеље. То је та већ постигнута победа и крвави успех ,,колективног" запада. И да већину тог преосталог становништва Русија врати у своју орбиту, штета остаје. Уништени животи, привреда, градови. И то се опет мора звати победом, јер се тако отклања егзистенцијална претња за целу Русију. Тужно скроз. Џабе и снажнија држава и прочишћена војска. Весели једино наношење глобалног пораза и стварање мултиполарног света кроз овај несрећни рат. Али којих полова? Упитност снаге Јужне Америке и Африке остаје актуелно још неко време. Са друге стране Запад има и капитал и знање и технологије и уређене системе и радне навике. Међутим последице пораза у глобалном рату могу бити горе по њих у духовном делу од материјалног. Погубнији од губитка јефтиних ресурса и енергије могу бити нестанак идеала и културних спона. Топи се хришћанска, а расте мигрантска Европа. Америка са своје стране пуна унутрашњих напетости. Закључак је дакле контрадикторан, Русија побеђује у бици коју је већ изгубила. Запад остварио циљ, закрвио Словене из због тог успеха убрзано губи светско вођство. Истовремено источни Медитеран гори. Ситуација се свакодневно компликује а на светској позорници још нема најаве расплета. Можда је највећа победа ако се избегне глобалнопретварање у фину радиоактивну прашину



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 15 Feb 2016
  • Poruke: 707

Cudna ti je logika. Brkas uzroke i posledice, metode i ciljeve. Zapadu nije cilj da Sloveni zakrve, zapadu je cilj da ovlada geopolitickim prostorom, a sukob medju Slovenima je sredstvo. U jednom dahu pises da je zapad izgubio, u drugom da je Rusija izgubila od zapada. Nesto nisi lepo poslozio.

Situacija je jako prosta. Rusija pobedjuje, zapad gubi. Pobeda Rusije ce biti skupa (daleko daleko manje nego sto bi poraz bio) a poraz zapada ...zavisi. Ja nisam bas toliki optimista da ce propasti ako izgubi u Ukrajini. Probace sa Kinom, pa ako nekako nju poraze (malo verovatno ali ne i nemoguce) vratice se na Rusiju, koja ce onda sama, sigurno propasti. Dakle,jos 10-20 godina sukoba je pred nama. Ako zapad u tom roku ne pobedi, tek tad moze da se konstatuje njegov kraj kao dominantne sile i pravi multipolarni svet



offline
  • Pridružio: 02 Jul 2024
  • Poruke: 54

Zapad se zeznuo. Oni su hteli da ovladaju geopolitičkim prostorom tik uz Rusiju i da izazovu po njih okolnosti kojima će moći manipulisati u cilju podrivanja Rusije, a zauzvrat su dobili takav geopolitički bumerang da se može reći da nisu videli šumu od drveta, što se kaže.
Oslobađanje globalne ekonomije od dolara, dekolonizacija Afrike, inaćenje bliskoistočnih zemalja Americi i priklanjanje Rusiji, vozbuđivanje Globalnog juga generalno...

Multipolarnost već postoji u obrisima i nazad nema, sem ako se neko ne bude vodio logikom "ako nećeš biti moja nećeš biti ničija" pa prizove armagedon radije nego realnost.

I Rusi tu samo žele sporazumno poimanje nove realnosti, da se lepo to prizna, uobliči u novu geopolitičku i bezbednosnu arhitekturu, i svako na svoju stranu a međusobno samo formalno.
Rusi nisu nikakva pretnja, nikakav pretendent na mesto hegemona, nisu tu da preuzmu ulogu svetskog policajca i države koja će nametati norme za druge.

I znaju Zapadnjaci to, samo treba da iznađu psihološki prihvatljivu retoriku koja će im ostaviti dovoljno prostora da kreiraju narativ po kojem su sve i uspešno učinili da Rusija ne potegne sve do Lamanša i da najave novu eru bezbednosnog prosperiteta koja će osigurati da se ovakav sukob nikad ne ponovi.

A i što duže se bakću sa Rusima više će Kina da ih boli. Videlo se to i na ovom poslednjem NATO samitu, iznedriše Kineze kao podstrekače maltene, boli ih što Kina ubira plodove haosa u koje su se uvukli i možda shvataju da Rusija nije ni pola izazova kakvi su Kinezi.

Ili najzdravije da se svi lepo konsoliduju, uzmu jedan tajm-aut na nekih 10-15 godina, nešto kao između Dva svetska rata, pa da vidimo u međuvremenu da li je civilizacija sazrela za novo poimanje reda i poretka ili je napupila za još veći rat.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5705

Dok su židovi na vlasti u americi , nikakva logika i zrelost civilizacije ne važi osim kamatarenja, i proizvodnje nedovršenih i nedorečenih aviona i tenkova koje treba stalno usavršavati i popravljati.

offline
  • Pridružio: 28 Mar 2022
  • Poruke: 777

Pišete o tome, tko gubi a tko dobiva u ovom ratu zapada i Rusije potpomognute sa nekim saveznicima, kao o nečemo što se moglo izbječi... Pa moglo je ako bi Rusi , kod širenja zapada prešli na "Jelcina" u prvoj fazi pa posle u potpuno vazalnu vukohebinu... A sa druge strani isto tako bi moglo, kad bi zapad odlučio, da ne pokuša više, da širi svoj uticaj, pa bi posle i defakto prestali, da budu jedini svjetski hegemon...Zapad gubi bez rata svoj utjecaj u Africi, centralnoazijskom hartlandu, u velikom djelu J.Amerike i u praktički večini Azije... Ako klekne još u Ukrajini, onda je car definitivno go...Pa, da svedemo sve još na ideološki nivo onda je jedini pravi rat, koji trenutačmo postoji u globalu, rat između globalista i suverenista.. Imaju i Rusi , pa i Kinezi svoje glonbaliste ali hvala bogu oni ne vladaju njihovim prostranstvima, za razliku od zapada, gdje su sve poluge vlasti potpuno u rukama globalista..Iz svih tih razloga je Ukrajinski rat lakmus papir za ceo svijet, koji če pokazati, gdje ide budučnost i tko, če ostati polako van tog geopolitičkog trenda... Samim time je Ukrajina bitna, jer če pokazati, gdje je granica globalističkog utjecaja.. Ko nudi više, bolje i poštenije uvjete svakoj pojedini državi, je mislim, da sada jasno... To je jasno i mnogim na zapadu ali pošto je globalistička fašizacija več skoro absolutna, to još nije dovoljno, da se bilo šta promeni..Ove, kao neke promene na izborima po zapadnim zemljama ne broje u te promjene, pošto su po principu, "ako bi izbori nešto promjenili, več bi jih davno ukinuli", za zapad nebitne...Za razumevanje na što mislim, bi samo promenuo onu izreku, da nije važno, tko glasa, nego tko broji glasove u to, da nije važno za koga glasate, nego koga dobijate u ponudu za glasanje...

offline
  • Pridružio: 12 Mar 2009
  • Poruke: 80
  • Gde živiš: Zemun

Ko dobija, a ko gubi rat. U osnovi "Zapad" je počeo da dobija rat kada je prvi Rus ubio prvog Ukrainca. Po njihovoj doktrini što više štete nanesu jednima i drugima njima bolje. Oružja i para će za to uvek da ima. Amerika i Britanija samom izolacijom EU,svojim največim protivnikom, a pre svega Nemačke od izvora sirovina i kopnenog puta sa dalekim istokom, pre svega Kinom dobijaju u ovom ratu. Rusi mogu samo da smanje štetu i prođu loše ili lošije. Izolacija i konfrontacija prema Zapadnoj Evropi je uspešno izveden Američki ratni cilj. Nato će približiti liniju fronta Moskvi više ili manje. Garancije i ugovori ne vrede ništa kao što znamo.
E sada, ovde prestaje Amerikan drim. Dve trećine sveta gleda kako se bivše imperije i kolonijalne sile samouništavaju. A posle mnogo vremena ni jedan od njih ne gine za svog belog gazdu. Već zarađuje na tome i skuplja geopolitičke poene. Mistični zapad se vraća tamo gde je bio veći deo istorije. U slepo crevo civilizacije. Amerika i Britanija su mogli da ukradu ovim malo vremena, ali ne da izmene svoju sudbinu ako se ne suoče sa svojim realnim unutrašnjim problemima. A to njihovim vlasnicima ne pada na pamet.
Znaći kao i uvek pobednici nisu među akterima nego među posmatračima. Eu postaje izolovana lažna utopija koja neće moći ni biološki da odgovori sve većim iskušenjime. Ostaje ista u sve većem svetu koji se dramatično menja. Postaje samo tampon zona sa krilcima. Tako mu je to.

offline
  • Pridružio: 21 Avg 2022
  • Poruke: 133

raketaš ::Dok su židovi na vlasti u americi , nikakva logika i zrelost civilizacije ne važi osim kamatarenja, i proizvodnje nedovršenih i nedorečenih aviona i tenkova koje treba stalno usavršavati i popravljati.

U Kongresu (House + Senate) 37 od 535 clanova su zidovi, provjeri na google-u ako ne vjerujes.

offline
  • Ljuba
  • Pridružio: 06 Jan 2008
  • Poruke: 336

Jahorina ::
U Kongresu (House + Senate) 37 od 535 clanova su zidovi, provjeri na google-u ako ne vjerujes.


Kako se kod nas kaže za pojedine narode ovde sa naših prostora: "Tačno je da ih ima malo, ali su pravilno raspoređeni." I stvarno, kada pogledamo američki Kongres, ova izreka dobija potpuno novo značenje.

Dve osnovne ključne reči ovde su "medijski uticaj" i "finansijska podrška i lobiranje". Jer, naravno, ništa ne kaže "demokratija" kao džepovi duboki kao Grand Kanjon i prisustvo u medijima veće od Kim Kardašijan.

A kad smo kod brojki, evo jedne zanimljive matematičke zagonetke: u Sjedinjenim Američkim Državama, prema podacima iz 2021. godine, Jevreji čine oko 2% ukupne populacije. Međutim, u Kongresu, 37 od 535 članova čini otprilike 6,9%, što znači da su proporcionalno zastupljeniji u odnosu na ukupan broj stanovnika. Matematičari bi rekli da je to statistička anomalija, ali mi znamo da je to samo još jedan primer dobrog starog pravila "manje je više", naročito kad je u pitanju moć i uticaj.

Dakle, njihova tajna leži u savršenoj strategiji: manji broj, ali pravilno raspoređeni, sa snažnim medijskim prisustvom i efikasnim finansijskim lobiranjem. Na kraju, može se reći da su u političkom šahu postavili svoje figure tako dobro da bi i Magnus Carlsen pozavideo.

offline
  • Pridružio: 21 Avg 2022
  • Poruke: 133

ljubacv ::

Kako se kod nas kaže za pojedine narode ovde sa naših prostora: "Tačno je da ih ima malo, ali su pravilno raspoređeni." I stvarno, kada pogledamo američki Kongres, ova izreka dobija potpuno novo značenje.



Republikanci dominiraju Kongresom, sta mislis koliko je zidova medju njima?

Vise od jednog, manje od trojice.

2 od 220 je manje od 1%, jevreji cine 2% populacije.

offline
  • ds69  Male
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 29 Dec 2012
  • Poruke: 900

Данашња (21. јул 2024. године) страна.уа пише о новим руским камиказе дроновима, који лете на свега 20-30 метара висине. Један је пре пар дана оборен у Кијеву.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Появились новые кадры обломков российского дрона-камикадзе, который вчера атаковал Киев на сверхмалых высотах. Сильно поврежденный корпус беспилотника исследуют специалист, что, вероятно, позволит установить его производителя.
Об этом сообщает издание Defense Express.
Речь идет о БПЛА с возможным размахом крыльев более четырех метров, оперением на балках, толкающим винтом и квадратным фюзеляжем.
Аппарат напоминает по конструкции российский разведывательный дрон ZALA 421-20 (на фото внизу), но учитывая сверхмалую высоту, на которой он летел, а именно 20-30 метров, это явно ударная модель.
Издание указывает, что модель ZALA 421-20 не фигурирует в каталогах военной продукции с 2010 года.

(Појавили су се нови кадрови остатака руског камиказе-дрона, који је јуче напао Кијев на ултра малој висни. Доста оштећено тело беспилотне летелице истражује специјалиста, што ће вероватно омогућити откривање његовог произвођача.
О томе пише издање Defense Express.
Реч је о беспилотној летелици распона крила од више од 4 метра, стабилизаторима на подвесницима, потисном елисом и квадратним трупом.
Апарат личи по конструкцији на руски извиђачки дрон ZALA 421-20 (на фотографији доле), али с обзиром на на ултра малу висину, на којој је летео, негде 20-30 метара, то је јавно ударни модел.
Издање указује да се модел ZALA 421-20 не налази у каталозима војне производње од 2010. године).


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Видим да поједини учесници ударају на Пеина јер објављује текстове на руском језику...
За разлику од персонажа који још увек живе у Ковачевићевом Underground-у (дефинитивно без перспективе напуштања истог), поштовани Пеин је на овим страницама стекао статус аса. Упорно, 10-годишње самообразовање, како техничко, тако и солидно разумевање руског и украјинског језика су Пеину дали и статус и ауторитет.
Подрумџије из Underground-а би га вероватно, по инерцији, стрпали на неки нови "Мермер", на преваспитавање, за такве тешке "грехе", ал` нису у стању да изађу из тог свог унутрашњег подземља...
Скрибоманија на тему глобалног односа снага у свету, исто тако, иде на хуй. Доста ако бога знате. Подрумџијама скрибоманија не смета. Само руски. Заостао и бесперспективан језик, пишут (также и говорят) и пиндоси между прочем...
Тастатуре се повремено лате Babaroga, Denaya или Kunktator, уз још неке, који су давно Underground поземље напустили... До тада читам Пеин-а.

01 Jan 2025 10:49 Georgius Zaključavanje topica Razlog: Kraj godine.  
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1249 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 3 sakrivenih i 1203 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 15204 - dana 01 Feb 2026 12:26

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Aleksa 3215, aleph_one, Bivan, Bobrock1, Boris.A, Borkanović, boro975, BORUTUS, Botovac, Burovnyak, comi_pfc, Django777, djordje92sm, djukapfc, dragoljub11987, halkin gol, Haris, havoc995, Karaula, kaskadija, Kobrim, kuntakinte, Laluvr, Lap720, Lucky 6, Malahit, milenko crazy north, mkukoleca, Mldo, Moldovan, N.e.m.a.nj.a., NiKoLa27, oldtimer, opt1, Petar888, Posmatrac77OKB, Savantije, Shilok, ShtagodShtagod, spalev, UAV operator, VJ, 800077