Protivtenkovski top T-12 (2A19) - početak koncepta glatkocijevne artiljerije

32

Protivtenkovski top T-12 (2A19) - početak koncepta glatkocijevne artiljerije

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5768

to sa nuklearkm sam čitao , ali nije to bilo direktno na buštinu več sa strane u drugoj bušotini sa ciljem da izazovu potres i pomjeranje tla



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 18 Nov 2017
  • Poruke: 1444

Tacno tako...uradili su to vise puta.



offline
  • Pridružio: 26 Jun 2019
  • Poruke: 3144

Ocito ga nisu dovoljno "blokisali":
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

online
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 39701

offline
  • Pridružio: 15 Maj 2019
  • Poruke: 1863

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7404

Koliki su bili 'kapaciteti' T 12 protiv M60, Chieftain, Mardera, Leopard 1 pa i 2 cheono sa standardnom municijom? Je li sta napravio na Sinaju tokom 1973/74? Ne pominje se cesto u velikim Indo - pakistanskim ili sino - vijetnamskim sukobima. Mislim da ga nije bilo ni kod Finaca. Ne znam zasto su mi oni reper.
Da li je Snar 10 imao kakvu ulogu u baterijama pa i PT divizionima sa ovim topovima. Njima bi 'situaciona svjesnost' najvise znacila zbog kaubojskog nacina upotrebe.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22302

Marder pre A3 verzije je imao oklop +/- kao BVP M-80, a Leopard 1 manje nego T-55, tako da su te dve mete "lak posao" i za PK i za K.
Kod M60A1 vec nastaje problem sa PK (spreda, sa strane se busi sve, ukljucujuci i moderne tenkove), prednja gornja kosa ploca je 120mm @ 65 (25) stepeni. to daje 283mm efektivnog oklopa, a spreda delovi kupole imaju 250+mm oklopa. K naravno busi sve to (ako upaljac odradi, a trebalo bi do 70 stepeni).
Kod Chieftain je slicno, samo jos zeznutije za potkalibarnu, gornja ploca zbog kombinacije ugla i debljine oklopa, a kupola je solidno oklopljena. Medjutim K opet moze da probusi sve, ako upaljac odradi.

Izraelci su inace zarobili neku kolicinu T-12 i drzali ih u naoruzanju do kraja '70ih, kada su povuceni.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7404

"Recently there was developed an improved "Rapira's" modification - the MT-12P. It is fitted with a radiolocation sight which used in unpleasant meteorological conditions and when battlefield is covered with thick smoke."
source [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ovo ga cini (i) upotrebljivijim od PORV raketa koje i inace moze da ispaljuje kroz cijev. Glomazan i posadan ali i dalje u igri.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22302

"Recently" je 1978 +/- koja godina, cisto da znamo o cemu pricamo.
T-12 ti je stvar za jedan plotun protiv svakog ko nije vojska iz '70ih. Sovjetski BK za isti to odlicno pokazuje - 4 x TF, 10 x PK, 6 x K.

offline
  • Pridružio: 03 Nov 2009
  • Poruke: 5916
  • Gde živiš: U podrumu,mučim električara...

VRS

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 6660 korisnika na forumu :: 106 registrovanih, 3 sakrivenih i 6551 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, 9k38, _Rade, A.R.Chafee.Jr., ALEXV, amonsrb, Andrija357, Antoni S, Apok, BB, bojanM84, BOOM COMPANY, BORUTUS, Boskovic, cenejac111, Cirkon, coaa, crazydkure, d.arsenal321, dankisha, debeli, Deki Duga Devetka, djuradj, Dogma21, DonRumataEstorski, Dorcolac, Dovla 1980, DrFlyFisherman, dule10savic, duro1990duro, dusan2022, Dzoni2412, Flanker-G, g_g, galijot, goran.vvv, goxsys, HrcAk47, Igritelj, ILGromovnik, Istman, jaeger, jalos, jarovitt, Jeremiah, JimmyNapoli, Jomini, kib, kinderpingvin, krca73, Kruger, kunktator, lanishtefm, LeGrandCharles, Lep1na, lima, lord sir giga, Magistar78, marewfc, Marko Marković, marsovac 2, medaTT, mercedesamg, Miletić Zoran, milivoje_vatrogasac, MILO-VAN, Milos1987, milosdam, mir juzni, Mićko, Nasegorelist, Nebojsa Georgijev, nenomir, Nepopravljivi, nikolapetkovic, Nikoletina Bursac, nixos, Orc, ozzy, pablojepao, padamacki, pein, pera bager, precan, proka89, radza1, repac, RJ, s0ne, samsung, SirOliver, Sonic, sonico, spalev, Srna, stegonosa, Superastro, Tafocus, Tamo neko, tanakadzo, troki1971, VJ, Vladoj, Vrač, zax22r, zombicar153