Samohodni višecevni raketni sistem 262mm M-87 "Orkan"

305

Samohodni višecevni raketni sistem 262mm M-87 "Orkan"

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

@raketaš

Znaci taj broj 390 bi trebao da je redni broj proizvedene u BNT ??? Ako saberemo sve proizvedene dakle 4 u VTI sto su bile na lafetima 2 PA topa 88mm ,2 prototipna lansera JNA i 14 serijskih lansera za Irak ( od cega je 14 ti bio bez lanserne kutije tj nija postavljena na platformu FAP ) to je ukupno 196 cevki 262mm .A trebalo je za Irak izraditi jos 2 preostala lansera tj jos 24 cevke ..

Nesto se to ne poklapa sa onim brojem ???

A da ono ipak nije kojim slucajem broj 063 tj kad se gleda obrnuto ?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

a koji bi onda bio broj na onoj drugoj cevki ???.. Želim samo reći da je tih cevki bilo ko šodera , bilo je njih i na funkcionalnim modelima , ali to nije bitno.

Bitan je jako visoki serijski broj cevke na lanseru ZIL a to je sad nova zagonetka , treba pokušati vidjeti još neki broj na cevki



offline
  • Pridružio: 07 Jan 2007
  • Poruke: 722
  • Gde živiš: Beograd,Srbija

ray ban11 ::@raketaš
A da ono ipak nije kojim slucajem broj 063 tj kad se gleda obrnuto ?

I meni se čini kao 063,to je ukucano negde u nekoj među fazi izrade gotove cevi,dok nije urezano ovo proširenje.Treba videti na bilo kojoj BNT cevi,može i neka haubica,kakva je bila praksa ukucavanja oznaka,da se čita od centra ili spolja,ako čitamo od centra kao na dancetu čaure municije,onda je 063.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Cijev dobije svoj broj već kao otkivak , i onda se taj broj prenosi , kroz razne tehnološke faze , pod tim brojem se vodi njen dosije sa hrpom atesta i papira.

Broj se obično nanosi na čelu cijevi ili na kraju , tako da se lako nađe i očita.

Ako ovaj broj čitamo kao 063 , onda kako da pročitamo broj na drugoj cijevi tog istog lansera

offline
  • Pridružio: 07 Jan 2007
  • Poruke: 722
  • Gde živiš: Beograd,Srbija

Da vidimo neku cev,sa bilo kog artiljerijskog oruđa proizvedenu u BNT,kako je ukucana sedmica, petica ili jedinica,onda ćemo znati kojom logikom su se vodili kod obeležavanja,čitanje od centra ili spolja.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

Cini mi se da na temi imamo neke slike onako iz bliza kao sto je ona od Metanoje pa da poredimo te brojeve samo jos i da nadjemo tu fotku/e ...

Taj broj 390 mi nekako previse zvuci ako se to zaista odnosi na redne brojeve izradjenih cevki 262mm za Orkan .Ako se zna da je Irak narucio 16 lansera to je total 192 kom... Jedino ako se tokom 1990 nisu pocele izradjivati za potrebe kuvajtske vojske a znamo da je Kuvajt potpisao ugovor o isporuci sa SFRJ tokom 1990g .

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Metanoja ::Da vidimo neku cev,sa bilo kog artiljerijskog oruđa proizvedenu u BNT,kako je ukucana sedmica, petica ili jedinica,onda ćemo znati kojom logikom su se vodili kod obeležavanja,čitanje od centra ili spolja.

Baš te i nisam shvatio to oko čitanja od centra ili spolja , na cijevi koju sam linkao je napisan broj 390 , a na onoj drugoj 311. Način žigosanja je bio propisan i za vrijeme JNA se nije moglo praviti neke svoje ili tvorničke kerefeke oko toga .

Čak su i oni žigovi TK i VK koje viđamo na slikama rakete specifični i svaki drukčiji. Pod mikroskopom se po otisku žiga zna ime i prezime kontrolora koji je bio ovlašten da koristi taj žig , i da ga čuva od zloupotrebe. U tvorničkoj dokumentaciji je bilo propisano mjesto udarca žiga i procedura prenošenja žiga u slučaju da se to mjesto moralo strojno obrađivati.

Zamislite koja bi anarhija nastala i koliko bi nesreća sa municijom bilo kad bi neprijetelj po svom čefu žigosao municiju, zato je to sve bilo izuzetno odgovorno i strogo čuvano.

Ovo na slici je tvornički broj otkovka , sirovog komada cijevi od koje se krenulo u BNT u. Ta cijev je došla u BNT kao neka naftaška kolona i to vjerojatno strojno obrađena , ta kolona je imala neki svoj broj. Pravilnikom je bilo propisano kako se prenose brojevi u arhivi, jer je mjesto broja na koloni pokazivalo početak i kraj cijevi kod kovanja , a o tome se vodilo računa.

Kod proizvodnje komora za rakete početni komad je bila kvadratna gredica dužine 6 m teška oko 1000 kila , te su gredice u čeličani rađene iz jednog ignota teškog dvadesetak tona , postupkom kontinuiranog valjanja.

Taj sirovi komad je mogao biti dugačak i 50m i imao svoj početak i svoj kraj , brojevi su pokazivali koja je gredica izašla prva iz valjka i pokazivali su njen prednji kraj .

Kod rezanja gredica na dužinu od cca 300mm svaka je gredica imala svoj broj na određenom mjestu ... znači na kraju procesa se znalo od hrpe gotovih cijevi koja je bila napravljana od prvog , prednjeg , komada prve gredoce iz ignota broj taj i taj.

To je sve bilo potrebno da bi se isključila mogućnost skrivenih grešaka , a znalo se iz iskustva da zbog hladnih valjaka prva gredica nije isto provaljana kao ona peta po redu. I ako je dobavljač čelika znao koje ga picajzle čekaju u Pretisu onda bi grijao valjke ili valjao nešto bez veze samo da ugrije strojeve i da izvalja ono za Pretis, i bilo mu je bolje da tako radi . Mr. Green

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

Metanoja ::





Ovo bi trebao da je isti fotkan iz drugog ugla .. ovo je sigurno `Kozarac` kako ga je samo rdja napala ...

u ovom uokvirenom prostoru se naziru malo brojevi



Ovu sam uvecavao vise puta ali se bas i ne vidi detalj ugraviranog broja ,mozda neko identifikuje cifre ...



Napravismo pravu dramu sa ovim brojevima Mr. Green


a tek rakete

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Polako budemo posložili tu slagalicu . Ako su cijevi 311 i 390 skinute sa Kozaračkog lansera , a znamo njegov put , onda možemo pretpostaviti da je nakon svih vratolomija koje je prošao na poligonima , on penzioniran i sa novim cijevima predan u školu u Zadar.

Pod pretpostavkom da su radili bez puno škarta u BNT u , a radili su zaista dobro, nekih 200 cijevi bih mogao lako nabrojati gdi su završile, ali ovdje se radi o još 200 cijevi viška ??? zapamtimo to i pratimo dalje razvoj događaja i nove tragove.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Da li to onda znaci da je MMK `Bratstvo` prakticno izradjivao dvostruki komplet cevki za svaki lanser ?

Recimo ovaj u Kozari je lansirao tokom 1987 sto na Krivolaku sto u Iraku oko 500 raketa ( dakle nekih 40 po jednoj ) i nakon toga dobije nove da bi otisao u ASC ? Ali zar to ipak nije premalo raketa ispaljeno iz jedne da bi se izvrsila zamena sa novom ?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 968 korisnika na forumu :: 15 registrovanih, 2 sakrivenih i 951 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Aleksandar Tomić, bbogdan, comi_pfc, Dannyboy, djboj, Djokislav, esx66, kolle.the.kid, Lazarus, Milos82, Mixelotti, nuke92, operniki, procesor, 125