Propustili smo objavu nekih novijih članaka po pitanju ovog projekta:
HAL Postigao Veliki Korak u Razvoju Stealth Borbenog Aviona AMCA
+ prevodCitat:
Napredni srednji borbeni avion (AMCA), indijski borbeni avion sledeće generacije, pravi značajan iskorak unapred. Prema rečima predsednika i direktora HAL-a, CB Anantakrišmana, oblikovanje stealth karakteristika AMCA je sada završeno, dizajn je dostigao zrelost, a raspored unutrašnjih sistema je kompletan.
U stealth modu, AMCA nosi svoje naoružanje i gorivo interno u posebnom prostoru za oružje. Ovo eliminiše spoljašnje izbočine poput pilona ispod krila, koji bi inače reflektovali radarske talase i kompromitovali stealth sposobnosti. Iako stealth pruža značajne taktičke prednosti, dolazi sa određenim kompromisima. U stealth modu, AMCA-ova "all-up-weight" (AUP) od 20 tona ograničava njegovu unutrašnju nosivost na otprilike 1,5 tone.
Međutim, AMCA nije isključivo ograničen na stealth operacije. Za misije gde stealth nije prioritet, avion može nositi dodatnih pet tona naoružanja i goriva na spoljnim tačkama ispod krila. Ova fleksibilnost omogućava pilotima da prilagode svoj teret u skladu s zahtevima misije.
Završetak oblikovanja stealth karakteristika i rasporeda unutrašnjih sistema AMCA predstavlja veliki proboj za program. Ovaj uspeh otvara put za dalju fazu razvoja, približavajući Indiju razvoju stealth aviona najnovije generacije domaće proizvodnje.
Završetak oblikovanja stealth karakteristika i dizajna označava veliki napredak za program. Sa finalizovanim rasporedom unutrašnjih sistema, HAL se sada može fokusirati na dalji razvoj i faze testiranja, približavajući ovaj borbeni avion sledeće generacije operativnoj stvarnosti.
Izvor: IDRW
______________________________
Realistična vremenska linija za uvođenje AMCA 5.5. generacije je 203X: Predsednik DRDO
+ prevodCitat:
Dr. Samir V. Kamat, sekretar DD (R&D) i predsednik Organizacije za istraživanje i razvoj odbrane (DRDO), nedavno je najavio značajnu prekretnicu u vazduhoplovnim mogućnostima Indije. Ambiciozni program borbenog aviona 5. generacije očekuje se da bude spreman za proizvodnju do 2033.-34, sa uvođenjem u Indijske vazduhoplovne snage (IAF) planiranim od 2035. godine.
Napredni srednji borbeni avion (AMCA) biće sledeći borbeni avion Indije, značajan napredak u odnosu na trenutne Tejas Mk2 i Mk1A. Program AMCA obećava uvođenje niza naprednih tehnologija i sposobnosti, pozicionirajući Indiju među retke nacije koje su sposobne za razvoj i primenu borbenih aviona 5. generacije.
Iako dr. Kamat nije precizirao da li će prvi proizvodni model biti AMCA MkI ili napredniji MkII sa novim unapređenim motorom, postoje jaki pokazatelji iz Hindustan Aeronautics Limited (HAL) i Agencije za aeronautički razvoj (ADA) koji sugerišu značajan napredak u razvoju. Kamat je klasifikovao AMCA kao borbeni avion 5.5. generacije, koji će biti znatno superiorniji od trenutnih aviona 5. generacije, što je takođe potvrđeno od strane prethodnog šefa ADA.
Vremenska linija koju je izložio dr. Kamat se poklapa sa napretkom koji izveštavaju HAL i ADA. Nakon što je Komisija za bezbednost (CCS) dala odobrenje za razvoj 5 AMCA prototipova u martu, predviđa se da će se prvi let AMCA desiti za otprilike 4 i po godine, što znači oko kraja 2028. ili početkom 2029. godine.
Nakon prvog leta, biće potrebno još 4-5 godina rigoroznog testiranja kako bi se osiguralo da avion ispunjava sve operativne parametre i standarde bezbednosti. Ova faza testiranja, koja se proteže u rane 2030-e, ključna je za fino podešavanje performansi aviona i integraciju niza novih tehnologija koje se razvijaju.
Program AMCA obuhvata integraciju najsavremenijih tehnologija koje su generaciju ispred onih korišćenih u Tejas MkII i Mk1A. Ova unapređenja uključuju:
1.Stealth sposobnosti: Smanjen radar cross-section i napredni materijali za poboljšanje stealth karakteristika.
2.Napredna avionička oprema: Avionički sistemi nove generacije i sistemi elektronskog ratovanja.
3.Superkrstarenje: Sposobnost održavanja supersoničnog leta bez afterburnera.
4.Multifunkcionalne sposobnosti: Svestranost u misijama vazduh-vazduh i vazduh-zemlja.
Ove tehnologije su trenutno u razvoju i zahtevaju opsežna testiranja kako bi se osiguralo da ispunjavaju stroge standarde modernog vazdušnog ratovanja. Napredne karakteristike AMCA zahtevaju duži period razvoja i testiranja u poređenju sa prethodnim avionima.
Izvor: IDRW
|