offline
- novator

- Elitni građanin
- Pridružio: 08 Dec 2011
- Poruke: 2228
- Gde živiš: Novi Travnik - ex Pucarevo
|
Tekst preuzet sa telegram kanala, prijevod google. Možda neki znaju, ali interesantno je.
13. veljače 1967. nezaboravan je datum u kronikama Grupe sovjetskih snaga u Njemačkoj. Na današnji dan dogodila se izvanredna situacija čije su posljedice mogle biti vrlo ozbiljne. Tadašnji supertajni sovjetski lovac sletio je na aerodrom Tegel u francuskoj okupacijskoj zoni Zapadnog Berlina. Avion je bio potpuno nov, ravno iz tvornice. Pilotirao je kapetan Fjodor Zinovjev.
DDR je bio zapadna predstraža Istočnog bloka. Ovdje je bila stacionirana moćna skupina sovjetskih trupa, GSVG; vodstvo SSSR-a velikodušno je opskrbljivalo istočnonjemačku vojsku najnovijom tehnologijom, uključujući zrakoplove. Njemački lovci, zajedno sa sovjetskim pilotima, dežurali su na granici, tjerajući NATO zrakoplove.
Početkom 1967., u tvornici Mikoyan Design Bureau u Lukhovitsy, gdje je godinu dana ranije započela montaža MiG-21 za izvoz, četiri potpuno nova lovca najnovije modifikacije, MiG-21PFM, bila su spremna za slanje u DDR. Zrakoplov je opremljen novim izbacivim sjedalom, poboljšan je nišan i sustav upravljanja oružjem, a lovac je dobio mogućnost korištenja radarski vođenih projektila. Napokon je MiG-u vraćen top - nekoliko godina ranije iz nekog razloga proglašen je zastarjelim oružjem, nepotrebnim za zračnu borbu. Uvjerivši se da to nije tako, konstruktori su predvidjeli mogućnost da se ispod trupa objesi kontejner s topom od 23 mm i streljivom. Sve u svemu, avion se pokazao ozbiljnim.
Piloti 16. gardijske lovačke zrakoplovne divizije, koja je bila dio GSVG-a, dobili su zadatak prevesti lovce u DDR. Za zapovjednika grupe letećih zrakoplova imenovan je zapovjednik leta kapetan Zinovjev. Letjeli smo iz Lukhovitsyja u Minsk bez incidenata, tamo sletjeli, natočili gorivo i prespavali. Sljedećeg jutra letjeli smo dalje. Iz nekog razloga, četiri lovca nisu poslana na aerodrom Templin u blizini Brandenburga, kao obično, već u Cottbus, koji se nalazio mnogo južnije i nije bio poznat Zinovjevu.
Pogrešno izračunavši kurs, MiG-ovi su završili u blizini Berlina - kako se ubrzo pokazalo, na Zapadu. Ugledavši uzletište ispod sebe, kapetan Zinovjev je pokušao kontaktirati dispečera, ali on nije odgovorio. Pilot je zaključio da je radio otkazao i sletio. Raspustio je vezu za svaki slučaj - njegovi pratioci su, osjetivši da nešto nije u redu, sami stigli do Cottbusa. A vodeći MiG-21 s crvenim zvijezdama na krilima meko je sletio u zračnu luku Tegel, koja se nalazila u francuskoj zoni Zapadnog Berlina i predana NATO zrakoplovstvu. Nakon slijetanja, kapetan Zinovjev je shvatio da je sletio na pogrešno mjesto: tamo su bili parkirani drugi tipovi zrakoplova s identifikacijskim oznakama francuskog i američkog ratnog zrakoplovstva. MiG je ispustio kočioni padobran i počeo se okretati kako bi poletio na istu pistu na koju je i sletio. Ali pista je već bila blokirana džipovima i vatrogasnim vozilima - na aerodromu nisu mogli vjerovati svojoj sreći.
Nije se imalo što učiniti: lovac se ponovno okrenuo, uključio naknadno izgaranje i, ubrzavajući po uskoj i kratkoj rulnoj stazi, popeo se u nebo.
Ubrzo je kapetan Zinovjev sletio u Cottbus. Kažu da mu je zapovjednik divizije rekao: “Budala je što je sletio u Tegel, a dobar je čovjek što je pobjegao” i naredio da se pilot ne kažnjava.
Moguće je da je ulogu odigrala i činjenica da je tri godine ranije Zinovjev u MiG-u-19 oborio američki izviđački zrakoplov Douglas RB-66 na području Magdeburga.
|