B-17 oboren iznad Karlovca 28.8.1944

3

B-17 oboren iznad Karlovca 28.8.1944

offline
  • Pridružio: 10 Okt 2010
  • Poruke: 152

HPS ::Hvala! Da to znam. To sam več sve prečitao Smile . Mi sad tražimo lokaciju gdje je pao avion.

E, dobro, ne ispratih temu od početka Smile



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • HPS 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 08 Feb 2011
  • Poruke: 15

BasCelik ::HPS ::Hvala! Da to znam. To sam več sve prečitao Smile . Mi sad tražimo lokaciju gdje je pao avion.

E, dobro, ne ispratih temu od početka Smile

Nema problema. Svaka pomoć je dobrodošla Smile .



rip
  • Pridružio: 15 Apr 2010
  • Poruke: 2082
  • Gde živiš: Beograd

HPS ::Ništa ne piše o pravi lokaciji aerodroma. Piše samo : da je farma stala vrlo blizu kraja aerodromske staze u Zagrebu.
...


Najverovatnije je da je OSS oficir bio u blizini aerodroma Lučko.
Međutim, to ne znači da je lokacija u blizini Samobora verovatnije mesto pada aviona.
Posle dodatnih podataka gotovo sam siguran da mesto pada aviona treba da tražimo blizini naselja Frketić Selo.

Idemo redom.

Geografske koordinate navedene u izveštaju poklapaju se sa koordinatama ovog sela.
Na pola milje severozapadno od sela protiče reka Dobra.

Ali, spašene članove posade nisu poveli u tom pravcu.
Poveli su ih prema jugoistoku, da zaobiđu s južne strane Dugu Resu.
Idući u tom pravcu, najpre su prešli put u prugu koja iz pravca Karlovca i Duge Rese vodi prema Ogulinu.
Miniranje pruge nije bilo slučajno. Postojalo je naređenje dato partizanskim jedinicama da ruše komunikacije na cijelom jugoslovenskom ratištu i tako ukoče pokretljivost okupatorskih trupa.
Naređeno je da početak akcije bude noću između 31. avgusta i 1. septembra 1944. godine i da se produži zaključno sa noću 7/8. septembra.
Za tih 7 dana i 8 noći trajanja akcije "Udar po komunikacijama" potpuno je izbačena iz saobraćaja železnička pruga Zagreb—Karlovac—Ogulin (osim dela pruge Karlovac—Duga Resa). Istovremeno, na istoj relaciji neprestano je uništavana i minirana cesta i time usporavan neprijateljev saobraćaj.
Vreme bar jednog miniranja poklapa se sa početkom putovanja prema mestu evakuacije.

Sledeća prepreka im je bila reka Mrežnica. Nju su bezbedno mogli da pređu u delu toka južno od Duge Rese.
Na Google snimcima i na vojnoj karti, koju sam postavio, vide se mesta pogodna za prelazak reke (mlinski jazovi).

Oko Samobora slika terena se ne uklapa u ovakav redosled događaja.

Posle toga, nastavili su šumom u pravcu jugoistoka (Vojnić), izbegavajući komunikacije i napade nemačko-ustaških jedinica na već oslobođenu teritoriju.
Istočno od Vojnića stigli su na teritoriju koja nam je interesantna za rekonstrukciju kraja njihovog putovanja, odnosno za pronalaženje mesta gde su čekali avion.

U vreme kada se sve to dešavalo (od 28. avgusta do 10. septembra 1944.), na toj teritoriji bio je aktivan samo aerodrom Čemernica.
Aerodromi Topusko i Selište kod Gline "proradili" su tek u oktobru 1944., kada su oni već bili evakuisani.
Zato pretpostavljam da su ih u Topusko i Glinu vodili samo iz bezbednosnih razloga i da su ih u dogovoreno vreme vratili u Čemernicu.
Lokacije aerodroma Čemernica dobro se sećam i obeležio sam je dosta precizno. Uvek, kada sam tuda prolazio, parkirao sam u blizini i posmatrao jedan "522" koji je obeležavao to mesto.
Tačne lokacije aerodroma Topusko i Selište tek treba da utvrdim.
Evo kako bi otprilike izgledala trasa kojom su se kretali.



Da dodam i interesantan tekst o ova tri aerodroma, sa sajta
http://www.znaci.net/00001/142_5.pdf


Aerodromi IV korpusa NOVJ

Prema odluci Glavnog štaba NOP odreda Hrvatske, prvi aerodrom kao sredstvo za vezu sa savezničkim armijama, uspostavljen je jula 1944. godine u Čemernici, 6 km jugoistočno od Vrginmosta, uz željezničku prugu Topusko - Vrginmost. Na osposobljavanju aerodroma i poletno-sletne staze duge 850 m, radili su stanovnici Čemernice, Blatuše, Perne i Starog Sela, pod nadzorom britanskih stručnjaka i njihovih pilota. Postavljena je i prva Komanda aero-baze, koju su, prema sjećanju Mile Bućana, rodom iz Prkosa, jednog od organizatora aerodroma, sačinjavali: komandant Ilija Gvozdić, politički komesar Milić Novković, oficir kontraobavještajne službe Ljuban Kličković i Vlado Janevski, prevodilac za engleski jezik. Za obezbjeđenje aerodroma Komanda je raspolagala sa četom od oko 80 boraca - dva voda za osiguranje i jedan vod za održavanje aerodroma. Komanda aero-baze bila je smještena u kućama Dragovića, a osoblje saveznika, oko 30 britanskih i američkih oficira i podoficira, pod svojim šatorima.

Prvi avion, sa ratnim materijalom i hranom za bolnice, spustio se noću 22. jula 1944. Iste noći i istim avionom evakuisano je za Bari - Italija 18 teških ranjenika i 36 djece. Za vezu sa saveznicima u Italiji, upućeni su predstavnici 4. korpusa, drugovi Miloš Radović Marin, iz Vojišnice i Nikola Rodić, iz Drvara. U toku jula i avgusta 1944. godine sa aerodroma Čemernice je, pored većeg broja teških ranjenika, evakuisano prema sjećanju Mile Bućana i oko 775 djece (iz Bosne 79, Like 301, Korduna 269, Banije 19, Pokuplja 107).

U aktivnom aviosaobraćaju dogodio se i jedan od težih avio-udesa. Prema sjećanju Mile Bućana i Ljubana Kličkovića, jedne noći najavljen je dolazak aviona sa putnicima i radio-stanicama. Na dočeku su bili Pavle Jakšić, načelnik GŠ Hrvatske i Bogdan Oreščanin, komandant 4. korpusa. Zbog nepravilnog prizemljenja, avion je počeo da odskače s piste i zapalio se. Od 42 putnika, 12 je izgorjelo. Između ostalih, izgorjeli su dr Kata Kajfeš, dva kurira s poštom i jedan sovjetski oficir. Izvanrednim zalaganjem boraca od putnika su spaseni Ivan Krajačić Stevo, Rade Žigić, Randolf Čerčil, pet sovjetskih oficira, među kojima i pukovnik Rak, Miloš Radović Marin, Nikola Rodić i posada aviona. Teško je ranjen britanski general, komandant vazduhoplovstva za Srednji istok, ali kako Randolf Čerčil nije dozvolio liječenje u našim bolnicama, to je do Italije podlegao opekotinama.

Poslije mjesec dana rada Komande aero-baze, došlo je do promjene komandanta i političkog komesara. Za novog komandanta postavljen je Mile Bućan, a za političkog komesara Dragan Studen.

Pored aerodroma u Čemernici, u oktobru 1944. godine uspostavljen je još jedan aerodrom, u Selištu, zapadno od Gline, na Baniji. Za komandanta ove aero-baze postavljen je Mile Bučan, a mjesto njega, za komandanta u Čemernici postavljen je kapetan Ljubo Mađarac.

Krajem oktobra, skoro kad i u Selištu, osposobljen je i treći aerodrom, kod Topuskog. Komandu aero-baze ovog aerodroma sačinjavali su: komandant Miloš Duduković, politički komesar Marko Ždralić, zamjenik političkog komesara Ljubica Broz, oficir 200 KOS-a poručnik Ljuban Kličković. Na ovaj aerodrom je, krajem 1944. godine, doletio iz Italije i Žarko Broz, sin druga Tita, nakon liječenja u Italiji, od rana zadobijenih na Istočnom frontu, kao poručnik Crvene armije.

Ovim aerodromima rukovodio je Odsjek za aero-baze pri Štabu 4. korpusa. Za vrijeme prvih mjeseci njihovog postojanja, u Italiju je evakuisano oko 2.500-3.000 djece iz dječijih domova u Kordunu, Baniji i Pokuplju.

Poslije oslobođenja Zagreba, početkom maja 1945. godine, Komanda aero-baze Čemernice prebazirala se na aerodrom Lučko, Komanda aero-baze Topusko - na aerodrom Velika Gorica - Kurilovec, i Komanda aero-baze S e l i š t e - n a aerodrom Borongaj kod Zagreba.

offline
  • HPS 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 08 Feb 2011
  • Poruke: 15

Wow! Ovo ste vrlo dobro raziskali Smile.

Da mislim, da se to sve poklapa. Piše i to, da bi avioni morali doči noč prije ali zbog lošeg vremena i loše vidljivosti nisu mogli sletjeti tako, da su akciju prestavili na iduču noč.

Da, taj OSS oficir je djelovao na tom području. Imao je svoj Willy's jeep sa prikolicom i na prikolici naloženo sve vrste oružja i eksploziva.
I Rusi su imali svoje OSS oficire vrlo blizu ali nisu baš sudjelovali, piše.

Ne mogu vjerovati. Ovo je vrlo djetalno Smile. Moram što prije ovo pokazati Miku, da sam vidi.

Hvala vam na ovome!!!!

Smile

rip
  • Pridružio: 15 Apr 2010
  • Poruke: 2082
  • Gde živiš: Beograd

HPS ::
Hvala vam na ovome!!!!
Smile


Nema na čemu.
Već sam rekao da će mi biti drago ako pronađemo mesto pada aviona i rekonstruišemo njihov put do evakuacije.
To selo je veoma malo, ali ne znam da li još uvek ima živih stanovnika koji se sećaju događaja.

Neka Majk pogleda sve ovo i vidi koliko se uklapa u podatke koje je saznao od oca.
Po mom mišljenju, ima dovoljno poklapanja da je to redosled događaja.

Zavisno od njegovih želja, dogovorićemo se da li samo želi da obiđe ta mesta ili želi još nešto više.

Na primer, već sam pominjao, za pronalaženje tačnog mesta na koje se srušio avion i eventualno pronalaženje "suvenira" bila bi nam potrebna dozvola hvatskih vlasti i pomoć službe američkog vazduhoplovstva, koja traga za mestima padova svojih aviona (već sam je pominjao).

Za obične obilaske ovih mesta mislim da su dovoljne samo turističke prijave boravka u nekom hotelu.

Koliko vidim, mesto pada aviona je u lepom predelu, koji bi vredelo videti iz nekog sportskog aviona.
Topusko je lep mali gradić - toplice (terme na slovenačkom) u koji su svraćali iz cele okoline na kupanje u termalim bazenima.
Glina nema nekih posebnih znamenitosti, ali je treba videti jer je deo ove priče.

Ali, o svemu tome kasnije, kada Majk kaže šta su njegove želje.

offline
  • HPS 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 08 Feb 2011
  • Poruke: 15

Miku sam jučer posredovao podace i odgovorio mi je vrlo brzo, da se mu sve to sviđa što smo pronašli Smile. Sad je na nekoj konferenciji tako, da če imati u petak vreme da pogleda detajlno sve što sam mu poslao.

Misim, da ste sve to sredili vrlo profesionlano Smile. Ne mogu vjerovati koliko različitih priča se poklapa u sve to.

rip
  • Pridružio: 15 Apr 2010
  • Poruke: 2082
  • Gde živiš: Beograd

HPS ::Ne mogu vjerovati koliko različitih priča se poklapa u sve to.




Dopuna: 29 Apr 2011 21:50

HPS ::...
U času kad se dogodio požar na avionu bili smo na 22000 feet. Imali smo još 2000 galona goriva i 6000 funta bomba na krovu.
...
Kad je pilot izbacio bombe i počeo je letjeti iz formacije ...


Dok Majk prouči šta smo do sada napisali, da analiziramo ovo.

Znači da su bombe izbačene ranije i da je u trenutku pada aviona u njemu bilo samo gorivo.
To znači da je na mestu pada došlo samo do požara.
Nije bilo eksplozije bombi. Bombe su pale negde ranije, jugozapadno od mesta pada aviona.

Ima li u dokumentima kakvog opisa mesta iznad kojeg su izbacili bombe?
Na primer, iznad šume, iznad nekog sela, zapadno od grupe kuća pored puta i sl.

Ima li podataka o vrsti bombi koje su bile u avionu, odnosno koliko komada je bilo u avionu?

Ima li bilo kakva procena koliko je prošlo vremena od izbacivanja bombi do pada aviona ili koliko su milja prešli od izbacivanja bombi?

Dopuna: 01 Maj 2011 18:05

@HPS

Može li Majk da proveri za ime „Stephen Babić“ šta ima upisano na sajtu
http://www.ancestry.com/

Trebalo bi da piše kada je došao u SAD i iz kog mesta.
Verovatno je to tada bila Austrougarska, ali mesto ’e da nam pomogne, jer se verovatno vratio u svoje rodno selo.

offline
  • HPS 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 08 Feb 2011
  • Poruke: 15

Zdravo!

Za lokaciju gdje su bacili bombe ništa ne piše. Ništa ne piše ni o vrsti bomba jer su žurili, da izbegne eksploziju. Piše samo: Razumijem, da se je morao pilot rješiti bomba vrlo brzo i skernuti iz formacije, da ne bi došlo do nesreče. Sthepen Babić je živio i radio u Pittsburgu 15 godina. Radio je u jednoj železari. Vratio se nazad jer njegova žena nije htjela doči za njim u Ameriku. To je sve što piše o njemu.

Pogledao sam sajt koji ste mi dali i vidio, da ih ima mnogo po tem imanom tako, da ču si uzeti vreme, da možda pronađem pravog Smile.

rip
  • Pridružio: 15 Apr 2010
  • Poruke: 2082
  • Gde živiš: Beograd

Evo još jedne potvrde da smo dobro locirali zonu pada ovog aviona.
Citiram izveštaj Zapovjedništva glavnog stožera domobranstva:

Dnevno izvješće broj 242/44. Operativnog odjela Ministarstva oružanih snaga, 29. VIII 1944 g.

28. VIII kod Novi Grada (8 km z. Karlovca) srušio se i izgorio 1 nepr. zrakoplov. Zarobljeno je 7 članova posade, koji su izskočili padobranima.

Izvor:
http://www.znaci.net/zb/4_5_31.htm
str. 699 (PDF str. 644)

Širi izgled lokacije (od Karlovca i Duge Rese)



Uvećani detalj lokacije oko mesta Novigrad na Dobri



A evo i mosta čije je obezbeđenje zarobilo jednog člana posade

offline
  • HPS 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 08 Feb 2011
  • Poruke: 15

Pozdrav!

Da imate pravo, pronašli smo avion na toj zoni Smile. Hvala vam puno na pomoči!
Oprostite, da se nisam dugo odzivao. Dodat ču i nešto slika koje sam dobio od prijatelja koji je bio na tom mestu. Slikani su i neki mali djelovi od B-17:























I ovo je Harry D. Whye, čovjek koji je preživio sve ovo:





Ova slika je bila napravljena jednu godinu prije nego je umro:


Ovo je kopija original slike na kojoj su neki od Partizana koji su mu pomogli. Slika je bila napravljena i bila mu darovana zadnji dan prije nego se vratio sa C-47 nazad u Italiju.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 915 korisnika na forumu :: 28 registrovanih, 2 sakrivenih i 885 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bokisha253, croato, Dimitrise93, dule10savic, Excalibur13, ginjica, Lieutenant, madza, mnn2, Mr. Majevica, mrav pesadinac, nedeljkovici, nenad81, ozzy, Panter, pein, Rakenica, raptorsi, repac, S2M, Smiljke, Srki94, Srle993, Trpe Grozni, Tvrtko I, Vlajman1957, wulfy, zziko