Brege 19

Brege 19

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2009
  • Poruke: 74

Partizanski Brege 19

Nemci su,po kapitulaciji Jugoslavije, zarobili oko 55 aviona ,uglavnom modeli 19.7 i 19.8 ali je bilo i starijih modela.Sve avione su predali Zrakoplovstvu NDH.Od tog broja osposobljeno je 46 aviona,ostale su koristili za delove,bilo je 26 sa motorom Jupiter.

23 maja 1942g Pilot Rudolf Čajavec i mehaničar Milutin Jazbec prebegli na partizansku stranu(Brege 19 Jupiter oznake 4521).Iz hrvatskih izvora se saznaje da su istog dana sa aerodroma Banja Luke,u 9h i 30min,poleteli Kluz i rezervni poručnik Rudolf Čajavec .On je imao zadatak da ,zajedno sa vodnikom Milutinom Jazbecom,ustaškoj posadi u Gornjoj Sanici preda jedan sanduk municije i 100kg soli.Medjutim ,skrenuli su sa putanje i sleteli su kod Prjedora,na unapred dogovorenom mastu.
Istog dana su preletelu na letelište Urija,gde su sakrili avion ,a na kraju poljane su postavili maketu Bregea,koja je iz vazduha izgledala kao original ,i provizorno sakrili granjem. Hrvatsko zrakoplovstvo ih traži,i na njihovu “sreću“ ,pronalaze i bombarduju .Maketa je uništena,a Ustaše su mislili da su otklonili opasnost od “crvenog“ aviona
Po dolasku aviona raspravljalo se o njihovoj upotrebi.Odlučeno je da se koriste samo ako neprijatelj napada sa velikom silom,ili usled neke ofanzive.Odličeno je i da se štampaju leci koje bi avioni izbacivali,poziv da se priključe partizanima.
Dok je Kluz ostavio hrvatske oznake ,Čajavec je prefarbao stare oznake sa belom trakom i na njoj nacrtao crvenu petokraku.
4 juna 1942g Rudolf Čajevec i Milutin Jazbec,su krenuli u svoju prvu akciju ,trebalo je da nad Banja Lukom bacaju letke a onda bombarduju letelište.Iz izveštaja ustaških jedinica,vidi se da su leteli na visini od 20-40m i bacali letke,a kasnije i bacili dve bombe ručne izrade.U izveštaju stoji da se petokrake jasno vide.Straža aerodroma je otvorila vatru iz pušaka,i avion je tada krenuo u pravcu Klašnica i potom pao kod sela Kadinjana. Pilot je bio ranjen u koleno i nije mogao više da upravlja avionom, koji se pri sletanju razbio.Iz izjave Jazbeca ,napali su ih četnici,posle kraće borbe,pilot se ubio.Vodnik Jazbec je pokušao da pobegne ali je uhvaćen,predat Utašama koji su ga odvedeli u ustaški zatvor i posle mučenja streljali .Ostatke aviona i slike je doneo u Zagreb jedan nemački oficir.
Posle rata ti delovi su preneseni u muzej JNA.Analizirali su ostatke i ispod široke bele trake na kojoj je bila crvena petokraka,pronadjena je hrvatska oznaka,a ispod nje oznake JKRV.
U 1943g je sa uspehom su koristili Brege protiv Partizana,ali je na kraju godine ostalo 12 aviona upotrebljivih u NDH.
U oktobru 1943g jedan avion sa posadom je preleteo Jadransko more i predao se saveznicima u Italiji.
Aprila 1945 kada je oslobodjen aerodrome Rajlovac (9 aprila 1945g) pronadjeno je puno oštećenih aviona, pa su dva Bregea osposobljena i korišćena protiv Ustaša.
Po završetku rata aprila 1945g pronadjena su dva aviona 19.8 na aerodromu u Sarajevu.Posle pregleda ustanovljeno je da mogu da lete ,pa su korišćeni u borbama po planinskim predelima protiv Ustaša
.Korišćeni su do 1946g kada su rashodovani.











ostaci unistenog aviona

Slike su iz knjige “Zrakoplovstvo Nezavisne dave Hrvatske 1941-1945” i “Čuvari našeg neba”

Dopuna: 18 Apr 2011 19:32

Breguet 19 je bio jedan od aviona koji se izmedju dva svetska rata masovno proizvodio.Samo za francusko vazduhoplovstvo je napravljeno 1000 komada,a barem je još toliko napravljeno za vazduhoplovstva drugih zemalja.
U Prvom svetskom ratu ,Francuska industrija je napravila veoma uspešan avion Brege 14,a on je bio direktan predak savremenijem Brege 19.
Prvi put je prikazan 1921g na izložbi Paris Air Show,sa elisom koja je imala četiri kraka i motorom Bugati od 450ks.Bio je jedan od retkih hibridnih aviona.Na probnim letovima je avion jako vibrirao pa se odustalo od takve elise i motora. A onda je 1922g poleteo prototip dvokrilac sa donjim krilom manjim,i motorom Reno od 450ks.Posle uspešnog ispitivanja francusko vazduhoplovstvo je naručilo te avione za svoje potrebe.Bio je to klasičan dvokrilac ,trup je izradjen od duraluminijuskih cevi,prednji deo trupa pokriven duraluminijumskim limom a zadnji sa platnom.Imao je fiksni stajni trap,a nazad drljača.Posada, pilot i bombarder su bili u otvorenim kabinama sa duplim komandama. Nosili su 360l goriva u trupu,propeler je od drveta.


Proizvodjač se potrudio da ovaj avion pokaže i eventualnim kupcima van Francuske.Nije morao mnogo da se trudi jer je avion bio brz za to vreme,brži i od nekih lovaca.Pripadao je klasi lakih bombardera- izvidjača,za kojima je postojalo interesovanje u svetu.Masovna proizvodnja je počela 1924g,prvo za francusko vazduhoplovstvo a kasnije i za izvoz.Pored fabrike Bleriot radio se i u fabrikama Farman i Amio.Licencno je radjen u Španiji,Belgiji, i Jugoslaviji,ukupno je napravljeno 2700 aviona.
U svojoj istoriji je imao razne motore.
Renault 12Kb (450 ks), 12Kd (480 ks) - V12
Lorraine-Dietrich 12Db (400 hp) - V12
Lorraine-Dietrich 12Eb (450 ks), 12Ed (isti poboljšan) - W12
Hispano-Suiza 12Ha (450 ks), 12Hb (500 ks) - V12
Farman 12We (500 ks).
Gnome-Rhône 9Ab Jupiter (420 ks) (radijalni,samo u jugoslovenskim avionima)

Od naoružanja je imao jedan fiskni mitraljez Vickers 7.7 mm,kojim je rukovao pilot i dva na okretnom postolju kod bombardera, Lewis 7,7 mm.Postojala je mogućnost da se postavi još jedan u podu koji bi pucao dole i pozadi.Bombarderska varijanta je mogla da ponese 472kg bombi raznih vrsta koji su se kačili ispod krila.Izvidjačka varijanta je nosila 120kg malih bombi,i imala je kameru,dok je to kod bombarderske varijante bila kao opcija.Sve varijante su imale radio stanicu.

Jugoslovensko Kraljevsko Vazduhoplovstvo je u to vreme bilo u modernizaciji.Hteli su da zamene stare i dotrajale avione iz Prvog Svetskog Rata .Oni su bili od drveta,platna ,ti materijali su lako propadali,a razervne delove je bilo teško naći.Nešto su sami pravili,ali to nije rešilo problem. Zbog bliskih ideoloških i politiških veza sa Francuskom,jugoslovensko vazduhoplovstvo se oslanjalo na francuske vazduhoplovne doktrine i nabavku vazduhoplovnog materijala.To je potvrdio i komandant vazduhoplovstva Stanojlović izjavom 1923g da će“ avijacija Srba,Hrvata i Slovenaca biti detašman francuske avijacije“.Sledeće godine je Ministarstvo vojske i mornarice donelo desetogodišnji plan nabavke i proizvodnje 1000 aviona i 250 hidroaviona.Ovo je izazvalo veliko interesovanje stranih proizvodjača aviona ,francuskih,britanskih i nemačkih.Kada je jugoslovenskim predstavnicima predstavljen Brege 19 lako su se odlučili da kupe 100 aviona,imali su dobro iskustvo sa Brege 14,i dobro su poznavali francusku tehniku,a i Francuska je dala Jugoslaviji zajam od 300 milona franaka.Ali,oni su tražili i licencu za kompletnu proizvodnju u domaćim fabrikama.U to vreme su postojale privatne fabrike aviona u Jugoslaviji,ali zbog pravnih problema ,vlada je morala da osnuje mešovito preduzeće Državna Fabrika Aviona-Društvo Aeroplanskih Radionica Luis Breguet.


Prva dva isporučena Breguet 19 jugoslovenskom vazduhoplovstvu tokom 1923. bili su prvi predserijski avioni jedan sa motorm Lorraine-Dietrich 12D( 370 KS), a drugi motor Renault 12Kb ( 450 KS). Njihovo uspešno ispitivanje dovelo je do velikih porudžbina . Tokom 1925 otpočela je isporuka 150 Breguet19 A2 (izviđač) i B2 (bombarder). Od tih aviona 125 je imalo motor Lorraine-Dietrich 12Db ( 400 KS) (varijanta A2) i Lorraine-Dietrich 12Eb ( 450 KS) (varijanta B2). Preostalih 25 bili su varijante A2 sa motorima Hispano-Suiza 12Ha( 450 KS), od kojih su neki, bili trosedi.



14 oktobra 1927g su svečano potpisali licencu za proizvodnju ,ministar vojske i mornarice general Stevan Hadjić i Luis Breguet.Krajem 1928g i početkom 1929g u Fabrici Aviona Kraljevo je izvršena montaža 50 aviona sa motorima Lorraine-Dietrich 12Eb i 12Db, proizvedenih u Francuskoj.Železnicom su u velikim kutijama stigli do Kragujevca,a odatle kamionima do Kraljeva.



Sledeće godine u Kraljevu je sklopljeno 75 aviona od delova pristiglih iz Francuske, od kojih 43 sa motorima Lorraine-Dietrich 12Eb i 12Db, a 32 sa motorima Hispano-Suiza 12Hb( 500 KS).
Pri tome je u Kraljevu postepeno otpočinjala i samostalna proizvodnja pojedinih delova.Tako je 1 jula 1930g u Kraljevu svečano izašao prvi potpuno izradjen avion u Jugoslaviji.Svečanosti je prisutvao i Luis Breguet .Pohvalio je fabriku i izmedju ostalog rekao da je racionalnije opremljena nego njegova fabrika u Parizu.Nastavljena je seriska proizvodnja 75 aviona – 26 sa motorima Lorraine-Dietrich 12Eb i 12Db, i 49 sa motorima Hispano-Suiza 12Hb – kompletno domaće izrade.



U toku 1931g otpočela je u Fabrici Aviona Kraljevo, izrada četvrte serije od 100 aviona varijante B2 sa motorima IAM Jupiter 9Ad (420 KS).
Sledeće godine je počela isporuka pete serije , označenih Breguet 19-7, sa motorima Hispano-Suiza 12 Nb( 650 KS).Ovaj avion su za naše potrebe razvijali u fabrici Breguet i prvih pet aviona isporučili Jugoslaviji.Zbog motora je nešto produžen trup i krila,dodata su ojačanja . Za Rumuniju je napravljeno 5 aviona .Svih deset je učestovalo u trci Male Atante i to uspešno.



Pored,ovoga uspešno su učestvovali u vazduhoplovnoj utakmici za zlatni pehar Nj.V. kralja Aleksandra 1932g.Ovoj model je bio popularan,pa je fabrika Breguet 1933g.napravila 50 aviona za Tusku.To su ujedno bili poslednji“ Bregejci“ radjeni u matičnoj fabrici.



Fabrika u Kraljevu je imala problema oko nabavke motora ,umesto 125 poručenih, izrađeno je svega 51 Breguet 19-7 i 48 zmajeva bez motora , kao i 26 aviona varijante B2, 14 sa motorom IAM Jupiter 9Ad i 12 sa motorom Hispano-Suiza 12Hb. Kako nisu mogli da dodju do motora ,vršena su ispitivanja sa drugim . Dobri rezultati na ispitivanjima su dobijeni sa motorima Wright Cyclone GR-1820-F56 od 680 KS,pa se Vazduhoplostvo opredelio da se u pomenutih 48 zmajeva ugrade ti baš ti motori . To je izvedeno u fabrici Ikarus u 1936g. i 1937g. Avioni ove serije dobili su oznaku Breguet.19-8.
Zbog značajne razlike u performansama u odnosu na starije modele, Breguet19-7 i Breguet19-8 se smatraju avionima "druge generacije".



Tokom upotrebe vršene su različite modifikacije i ispitivani različiti motori. Na mnogim starijim avionima zamenjeni su prvobitno ugrađeni motori Hispano-Suiza 12Hb i Lorraine-Dietrich 12Eb i 12Db sa licencnim motorima IAM Jupiter 9Ad. U 1929g. su na 12 uvoznih A2 ugrađeni motori Renault 12Ke ( 500 KS). Tokom 1932. je na bar jedan A2 ugrađen motor Napier Lion XI snage 450 KS.
Iste godine je u Francusku poslat jedan jedan Breguet19-7 da bi ugradili motor Gnome-Rhone Mistral Major 14Kdrs od 690 KS. Ovaj avion, označen kao Breguet19-8 (treba ga razlikovati od serijskih aviona iste oznake sa motorima Wright Cyclone Gr-1820-F56), je ispitivan u Jugoslaviji oko godinu dana.
Za potrebe Aeroputa,kupljen je 1934g jedan Breguet19/X putničke varijante.Imao je registraciju YU-PCJ i korišćen je do 1937g.

U martu 1933g istekao je petogodišnji ugovor sa fabrikom Breguet i fabrika je prešla u državne ruke.Jugoslovenska vojska nije planirala da obnovi ugovor jer je avion u to vreme zastareo.Pojavili su se avioni jednokrilci,većih brzina,uvlačećih točkova,okretniji,veće nosivosti i sigurnosti.
1935. je izvršena prepravka dva Breguet 19-7, u jedan je ugrađen motor Hispano-Suiza 12Ybrs od 860 KS i označen je kao Breguet19-9, a u drugi, označen Breguet19-10, Lorraine Petrel 12Hfrs od 720 KS.
Ukupno je kroz VKSHS i VVKJ prošlo 577 Breguet19 raznih verzija što ih čini najbrojnijim vojnim avionima u Kraljevini Jugoslaviji i u svim vremenima na ovim prostorima. Uopšte ovom avionu se kod nas daje malo požnje ,mada je toliko aviona proizvedeno,i bio je u tri vojske Kraljevine Jugoslavije,Nezavisne Države Hrvatske,Titovih Partizana.
VVKJ je aprila 1941 u Armijskom vazduhoplovstvu imalo 38 Bregurt19-7 i 48 Breguet19-8, a izvestan broj aviona "prve generacije" nalazio se u pozadinskim i školskim jedinicama.Koristili su ih za ono što su namenjeni,kao izvidjači i laki bombarderi.
U prvom naletu Nemaca puno je aviona nastradalo na zemlji,a oni koji su preostali su korišćeni borbi protiv neprijatelja.Napadali su kolone vojnika,mostove,i železničke stanice. Imali su i uspeha, tako je 7 aprila 1941g napadnut most na Dravi,i bombardovana kolona u Vitoli.Izvršen je i uspešan zadatak bombardovanja mosta na Vardaru,gde je za kratko vreme zaustavljena nemačka kolona.Nekoliko ovih aviona je preletelo u Grčku,ali su tamo uništeni od talijanskog vazduhoplovstva.
Nemci su zaplenili više desetina Breguet 19,više ili manje oštećenih.Posle remonta u fabrikama u Kraljevu i Zemunu isporučivani su Zrakoplovstvu NDH. Ukupno je 50 aviona predato ZNDH.Neki koji nisu mogli da se poprave su korišćeni kao izvor rezervnih delova. Posle remonta je bilo:
5 aviona sa motorom Lorain 12 Hb od 450KS reg.br.koje su imali u NDH 4401 – 4405
30 aviona sa motorom Gnome Rhona Jupiter od 420 KS reg.br.koje su imali u NDH 4501 - 4530
6 aviona sa motorom Hispano Suiza od 650KS reg.br.koje su imali u NDH 4601 – 4606
9 aviona sa motorom Wright Cyclone od 778KS reg.br.koje su imali u NDH 4701 – 4709


Breguet u hrvatskom zrakoplovstvu

U hrvatskom zrakoplovstvu je u upotrebi bio od juna 1941g pa sve do početka 1945g.Pokazao se kao pogodan avion za protivpartizanska dejstva,u uslovima apsolutne prevlasti u vazduhu i slabe PA.Pored toga su korišćeni za prevoz municije,hrane,opreme ustaškim garnizonima,kao i ranjenike.


Bregejac u NDH levo Bre.19-8,desno Bre.19-7

Igrom slučaja je baš ovaj avion bio prvi partizanski kada su 23 maja 1942g Pilot Rudolf Čajavec i mehaničar Milutin Jazbec prebegli na partizansku stranu(Brege 19 Jupiter oznake 4521).Na žalost brzo je uništen.Tek na kraju rata su na aerodromu u Rajlovcu i Sarajevu pronadjena 4 aviona. Posle popravke su korišćeni za napad na Ustaše u planinskim predelima.U upotrebi su bili do 1946g kada su zbog dotrajalosti rashodovani.


Mogući izgled posleratnog Breguet



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 25185
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države









offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Небојша Ђокић, АЕРОПЛАНИ БРЕГЕ 19 У НАОРУЖАЊУ ВАЗДУХОПЛОВСТВА
ВОЈСКЕ КРАЉЕВИНЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ, Весник Војног музеја 42, Београд 2015, 127 - 162;
Nebojša Đokić, Aeroplans Breguet 19 in the service of the Air Force of the Kingdom Jugoslavia, VESNIK OF MILITARY MUSEUM BELGRADE 42, Belgrade 2015, 127 - 162.

https://www.academia.edu/37000435/Не&#.....2015_Nebojša_Đokić_Aeroplans_Breguet_19_in_the_service_of_the_Air_Force_of_the_Kingdom_Jugoslavia_VESNIK_OF_MILITARY_MUSEUM_BELGRADE_42_Belgrade_2015_127_-_162

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 25185
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Небојша Ђокић, АЕРОПЛАНИ БРЕГЕ 19 У НАОРУЖАЊУ ВАЗДУХОПЛОВСТВА ВОЈСКЕ КРАЉЕВИНЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ, Весник Војног музеја 42, Београд 2015.
Nebojša Đokić, Aeroplans Breguet 19 in the service of the Air Force of the Kingdom Jugoslavia, VESNIK OF MILITARY MUSEUM BELGRADE 42, Belgrade 2015, 127 - 162




Arrow https://www.academia.edu/37000435/%D0%9D%D0%B5%D0%.....load-paper

offline
  • Pridružio: 03 Nov 2009
  • Poruke: 5798
  • Gde živiš: U podrumu,mučim električara...

Njemci razgledaju zarobljeni jugoslovenski Brege-19 u Aprilskom ratu.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 798 korisnika na forumu :: 8 registrovanih, 2 sakrivenih i 788 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, Dorcolac, goxin, MaksicZoran, sasa76, Shilok, Srki94, voja64