offline
- kenny74
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 17 Maj 2014
- Poruke: 23
|
VJ ::http://www.znaci.net/00003/543.pdf
Sve do formiranja 1. tenkovske brigade, tenkovska četa, odnosno, kasnije tenkovski bataljon, GŠ NOV Hrvatske je bio najjača oklopna jedinica NOVJ.
Ono što ga izdvaja u odnosu na ostale slične jedinice NOVJ nije samo brojnost, već i gotovo nevjerovatni kontinuitet s obzirom na dominantno gerilski karakter snaga u čijem je sastavu- riječ je o jedinici koja je djelovala od početka 1942, kad je osnovan vod sastava dvije zarobljene talijanske tankete, pa sve do kraja rata kad su u sastav bataljona ušle i američke samohotke M7 i M8.
Vod je u zimu 1943 prešao u četu, zapljenjeno je još tanketa, i dva laka tenka tipa "Hočkis", kasnije je , padom italije, zapljeno još više tanketa,jedan ili dva talijanska tenka, te tri blinde AB 41, tako da je početkom jeseni formiran bataljon.
Ove su partizanske oklopne snage korištene protiv raznih neprijateljskih formacija: najviše protiv snaga NDH, ali i protiv Talijana, Nijemaca, i protiv četnika, koji na području djelovanja ovih snaga i nisu bili brojni. Što se tiče uspješnosti upotrebe, ne može se govoriti o pretjeranoj uspješnosti, dobrim djelom i zbog toga što većina partizanski lokalnih zapovjednika koji su zapovjedali na pojedinim sektorima baš i nije razumjela što mali tenkovi i tankete mogu, a što ne. Međutim, u pojedim situacijama, pojava ovih oklopnih snaga je djelovala dosta iznenađujuće na neprijatelja, i u takvim situacijama je zapravo bataljon imao najviše uspjeha.
U principu, kao najbolje borbeno sredstvo u sastavu bataljuna se pokazala blinda AB 41, naoružana topom 20 mm i dva mitraljeza. Inače je upravo jedna takva blinda, u sastavu talijanskih snaga, desetkovala partizansku tenkovksku četu iz zasjede u proljeće '43-e kod Otočca. Blinda je imala solidno naoružanje i oklopnu zaštitu, a bilo je dosta brža, pa i pouzdanija od ostalih vozila, gusjeničari su često bili u remontu. Pored toga, imala je i dva vozača, za vožnju naprijed, i za vožnju nazad, tako da je imala i odlična manevarska svojstva, što nije nimalo nebitno uzevši u obzir uske puteve tadašnje Like, Korduna i Gorskog Kotara.
Opremanje i održavanje jedne ovakve jedinice u uvjetima kakvi su vladali na tim terenima u to vrijeme je bio pravi podvig, i zapravo bi bilo nemoguće bez stanovništva potpuno opredjeljenog za NOB. Gorivo i dijelovi su često nabavljani iz gradova pod ustaškom kontrolom, a u par navrata su i krupni popravci vršeni u radionicama u tim gradovima. Ne jednom su oklopna vozila bila sakrivana u šumi, zakopavane u vrtačama, čak i na njivama nad kojima je sađen kukuruz. Snage Wermachta i NDH nikad nisu uspjele otkriti kamuflirana sredstva za vrijeme svojih ofenziva, i to je zapravo možda i najveći uspjeh vezan za ovu jedinicu.
Sama knjiga je zanimljiva, ali dosta suhoparna, kao i dobar dio literature o NOB-u, mislim da na internetu ima knjiga "Bataljon feniks", gdje se više govori o ljudima i situacijam vezanima za ovu jedinicu. Doduše, i iz ove knjige se može izvući dosta zaključaka o NOV na području Like, Korduna, Banije, Gorskog Kotara i Cazinske Krajine, kao i o samom GŠ Hrvatske.
|